Рішення
від 10.03.2020 по справі 640/7558/19
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 березня 2020 року м. Київ № 640/7558/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Васильченко І.П. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовомГромадської організації Всеукраїнська організація прийомних батьків до Третя особаІніціативної групи з підготовки Установчих зборів для формування Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України Міністерство соціальної політики України провизнання протиправним та скасування протоколу № 4 від 12.04.2019 р. в частині В С Т А Н О В И В:

Громадська організація Всеукраїнська організація прийомних батьків (далі-позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Ініціативної групи з підготовки Установчих зборів для формування Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України (далі-відповідач), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерства соціальної політики України (далі-третя особа) про визнання протиправним та скасування протокол №4 від 12.04.2019 р. - 15.04.2019 р. засідання Ініціативної групи з підготовки установчих зборів для формування громадської ради при Мінсоцполітики в частині Четвертого питання Заява №01/67, Громадська організація Всеукраїнська асоціація прийомних батьків , кандидат Шельвінська Наталія Олегівна. Пропозиція Ініціативної групи: відмовити в участі в Установчих зборах представнику Громадської організації Всеукраїнська асоціація прийомних батьків Шельвінській Н.О. на підставі абзацу 21 пункту 8 Типового положення, а саме: абзац 3 пункту 6. Голосували: за-11, проти - 0, утримались - 0, не голосували - 0. , відмовити в участі Установчих зборах. .

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.05.2019 р. прийнято вказану вище позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та встановлено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю спірного протоколу, оскільки позивача безпідставно позбавлено права на участь в Установчих зборах, через делегованого представника. Крім того позивачем зазначено про порушення строки інформування громадськості про дату проведення зборів.

Відповідач письмового відзиву до суду не надав.

Третя особа в письмових поясненнях з приводу заявлених позовних вимог зазначила про відповідність оскаржуваного протоколу вимогам чинного законодавства та відсутності правових підстав для задоволення позову.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 18.02.2019 р. № 235 утворено Ініціативну група з підготовки Установчих зборів для формування Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України (далі - Ініціативна група), затверджено її склад та передана Ініціативній групі.

Протоколом Ініціативної групи від 04.03.2019 р. №1 затверджено порядок подання заяв для участі в Установчих зборах для формування нового складу Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 20.03.2019 р. №20-03/19, якою повідомив голову Ініціативної групи про бажання взяти участь в Установчих зборах через делегованого представника для формування нового складу Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України (далі - Делегований представник).

Ініціативна група листом від 01.04.2019 р. № 03/67 повідомила позивача, що на підставі висновку Ініціативної групи, який встановлює відповідність документів, поданих інститутами громадянського суспільства, вимогам, встановленими Типовим положенням про Громадську раду, нею виявлені невідповідності документів позивача, а саме: ? засновник (~и) чи керівник/підписант ІГС X одночасно є засновником (-ами) чи керівником/підписантом ІГС Y який також подав заяву щодо участі свого уповноваженого представника в Установчих зборах з формування Громадської ради .

Зазначеним листом позивачу було запропоновано до 18:00 години 08.04.2019 р. надіслати відповідь на це звернення та усунути невідповідності документів вимогам Типового положення.

Так, позивач направив Ініціативній групі лист від 04.04.2019 р. N9 04-04/19, яким зазначив, що вся надана позивачем інформація та документи відповідають чинному законодавству, зокрема, постанові Кабінету України від 03.11.2010 р. № 996 р забезпечення участі громадськості у Формуванні та реалізації державної політики .

Протоколом №4 від 12.04.2019 р. - 15.04.2019 р. засідання Ініціативної групи з підготовки установчих зборів для формування громадської ради при Мінсоцполітики в частині Четвертого питання - Заява №01/67, Громадська організація Всеукраїнська асоціація прийомних батьків , кандидат Шельвінська Наталія Олегівна. Пропозиція Ініціативної групи: відмовити в участі в Установчих зборах представнику Громадської організації Всеукраїнська асоціація прийомних батьків Шельвінській Н.О. на підставі абзацу 21 пункту 8 Типового положення, а саме: абзац 3 пункту 6. Голосували: за-11, проти - 0, утримались - 0, не голосували - 0. , відмовити в участі Установчих зборах. .

Не погоджуючись із винесеним рішенням, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Мінсоцполітики відповідно до Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 р. № 423, з метою організації своєї діяльності, зокрема забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, залучення громадян до участі в управлінні державними справами, ефективну взаємодію з інститутами громадянського суспільства, врахування громадської думки під час формування та реалізації державної політики з питань, що належать до компетенції Мінсоцполітики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 р. № 996 Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики , зокрема затверджено Типове положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у м. Києві та Севастополі державній адміністрації (далі - Типове положення).

Положення про Громадську раду при Міністерстві соціальної політики України Міністерстві затверджене наказом Мінсоцполітики від 27.04.2018 р. 599.

Відповідно до норм, викладених у пункті 8 Типового положення для формування складу громадської ради орган не пізніше ніж за 60 календарних днів до визначеної дати проведення установчих зборів утворює ініціативну групу з їх підготовки за участю інститутів громадянського суспільства (далі - Ініціативна група).

Якщо при органі вже утворена громадська рада і її повноваження не були припинені достроково, то Ініціативна група утворюється органом не пізніше ніж за 60 календарних днів до закінчення її повноважень.

У такому разі кількісний та персональний склад Ініціативної групи орган затверджує з урахуванням пропозицій громадської ради.

До складу Ініціативної групи входять делеговані члени діючої громадської ради (якщо її повноваження не були припинені достроково), представники інститутів громадянського суспільства, які не представлені у складі громадської ради, представники органу, при якому утворюється громадська рада.

Персональний склад Ініціативної групи орган оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті протягом п`яти робочих днів з дня її утворення.

45 ? ? ? ' ? - , , , ? ?, порядок подання заяв для участі в установчих зборах, відомості про склад ініціативної групи та прізвище, ім`я, електронну адресу та номер телефону відповідальної особи.

Для участі в установчих зборах до Ініціативної групи подається заява у довільній формі, підписана уповноваженою особою керівного органу інституту громадянського суспільства із переліком відповідних документів. Приймання заяв для участі установчих зборах припиняється за 30 календарних днів до їх проведення.

У разі виявлення невідповідності документів, поданих інститутом громадянського суспільства, встановленим цим Типовим положенням вимогам Ініціативна група не пізніше ніж за 15 календарних днів до проведення установчих зборів письмово та в електронній формі інформує про це інститут громадянського суспільства з пропозицією щодо їх усунення протягом семи календарних днів.

За результатами перевірки документів, поданих інститутами громадянського суспільства, на відповідність встановленим цим Типовим положенням вимогам Ініціативна група складає за сім календарних днів до проведення установчих зборів список кандидатів до складу громадської ради, які братимуть участь в установчих зборах та список представників інститутів громадянського суспільства, яким відмовлено в участі в установчих зборах, із зазначенням підстави для відмови.

Список кандидатів до складу громадської ради, які братимуть участь в установчих зборах, та список представників інститутів громадянського суспільства, яким відмовлено в участі в установчих зборах, із зазначенням підстави для відмови, інформація про результати діяльності інститутів громадянського суспільства за останній рік, біографічні довідки делегованих ними представників, а також , . погоджена з органом, - та в інший прийнятний спосіб.

Підставами для відмови представнику інституту громадянського суспільства в участі в установчих зборах є, зокрема невідповідність інституту громадянського суспільства або делегованого ним представника вимогам, встановленим пунктом 6 Типового положення.

Абзацом 21 пункту 6 Типового положення встановлено, що інститут громадянського суспільства незалежно від своєї організаційної структури та наявності місцевих осередків (відокремлених підрозділів, філій, представництв, місцевих організацій тощо) для участі в установчих зборах , .

Рішення установчих зборів оформляється протоколом, який складається протягом трьох робочих днів з моменту проведення установчих зборів, підписується головою та секретарем установчих зборів і подається органові.

Орган оприлюднює протокол установчих зборів на своєму офіційному веб-сайті та в інший прийнятний спосіб протягом трьох робочих днів з моменту його надходження.

Відповідно до пункту 9 Типового положення орган на підставі протоколу установчих зборів затверджує склад громадської ради і оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті та в інший прийнятний спосіб протягом трьох робочих днів з моменту затвердження

Керуючись вимогами Типового положення персональний склад Ініціативної групи, Мінсоцполітики було затверджено з урахуванням пропозицій, поданих Громадською радою наказом Мінсоцполітики від 18.02.2019 р. № 235 (далі - Наказ № 235).

Мінсоцполітики відповідно до Наказу 235 забезпечувало загальну координацію, інформаційну та організаційну підтримку діяльності Ініціативної групи.

Головним завданням Ініціативної групи було здійснення організаційних заходів щодо підготовки проведення Установчих зборів для формування Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України (далі- Установчі збори) із дотриманням вимог законодавства та Типового положення.

Згідно інформації Міністерства юстиції України, Лебедев Леонід Вадимович є головою правління Громадської організації Всеукраїнська асоціація прийомних батьків (ЄДРПОУ 41261262) та головою благодійної організації Благодійний фонд Зміни одне життя - Україна (ЄДРПОУ 39218951). Обидві організації ведуть самостійну та незалежну один від одного діяльність, обидві організації мають активну співпрацю з Міністерством соціальної політики України, цілі та завдання співпадають з цілями Міністерства соціальної політики України. Кожна із зазначених організацій направила заяви та документи різних представників інститутів громадянського (далі - ІГС) суспільства для участі в Установчих зборах в формуванні нового складу Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України.

Відповідно, для участі в Установчих зборах Лебедев Леонід Вадимович делегував саме двох представників інституту громадянського суспільства: заява № 01/15 від Благодійної організації Благодійний фонд Зміни одне життя - Україна (кандидат ОСОБА_5) та заява № 01/67 від Громадської організації Всеукраїнська асоціація прийомних батьків (кандидат Шельвінська Наталія Олегівна ).

Ініціативна група під час підготовки документів до засідання Установчих зборів виявила невідповідність поданих документів та запропонувала, зокрема Громадській організації Всеукраїнська асоціація прийомних батьків усунути відповідні недоліки лист від 01.04.2019 р. № 03/62.

При цьому, норми Типового положення не встановлюють обов`язок Ініціативної групи включати тих кандидатів до складу Установчих зборів, що усунули відповідні недоліки.

Так, Лебедеву Леоніду Вадимовичу як уповноваженого двох інститутів громадського суспільства було запропоновано делегувати від інституту одного представника, при цьому не порушуючи вимоги абзацу 21 пункту 6 Типового положення.

Листом від 04.04.2019 р. Лебедев Леонід Вадимович повідомив про те що, Шельвінська Наталія Олегівна може бути також представником інституту громадянського суспільства, керівником якого є інша особа, що не заборонено законодавством.

Однак, відповідно до абзацу 6 пункту 6 Типового Положення, інститут громадянського суспільства незалежно від своєї організаційної структури та наявності місцевих осередків (відокремлених підрозділів, філій, представництв, місцевих організацій тощо) для участі в установчих зборах або рейтинговому електронному голосуванні ? , .

Пов`язані інститути громадянського суспільства (два і більше інститути громадянського суспільства мають одного і того ж керівника чи спільних членів керівних органів тощо) не можуть делегувати своїх представників до складу однієї громадської ради.

Враховуючи те, що дані інститути громадянського суспільства пов`язані між собою, та зокрема уповноваженою особою та підписаним заяв на делегування в участі у формуванні Установчих зборах є Лебедев Леонід Вадимович , Ініціативною групою за результатами опрацювання документів та поданих заяв за № 01/15 від Благодійної організації Благодійний фонд Зміни одне життя - Україна (кандидат ОСОБА_5 ) та за 01/67 ? ? (? ) одноголосно було прийнято рішення відмові в участі в Установчих зборах та складено Протокол № 4 засідання Ініціативної групи від 12-14 квітня 2019 року.

При цьому, необґрунтованими є посилання позивача на порушення строку інформування громадськості про дату проведення Установчих зборів, з огляду на наступне.

04.03.2019 р. на офіційному веб-сайті Міністерства, у рубриці Громадська Рада було розміщено повідомлення про початок формування нового складу Громадської ради із зазначенням інформації про проведення Установчих зборів 19.04.2019 р. о 11,00 год., тобто за 45 календарних днів до проведення Установчих зборів, що передбачено відповідним положенням.

Також, згідно з абзацом 25 пункту 8 Типового положення на офіційному веб-сайті Міністерства у рубриці Громадська Рада за три дні до проведення Установчих зборів, тобто 16.04.2019 . було розміщено уточнену інформацію про дату, час та місце проведення таких зборів, які відбулися 22.04.2019 р. о 09,00 год.

Згідно із пунктом 8 Типового положення ? , які відкриває її уповноважений представник, та обрання з числа кандидатів до нового складу Громадської ради лічильної комісії, голови та секретаря зборів.

За підсумками Установчих зборів оформляється протокол, що складається протягом 3 робочих днів з моменту проведення Установчих зборів, який підписується головою і секретарем та подається органові.

Установчі збори для формування Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України відбулись 22.04.2019 р. , протокол Установчих зборів було розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства.

' .

Відтак, Мінсоцполітики видано наказ від 20.05.2019 р. № 780 Про затвердження складу Громадської ради при Міністерстві соціальної політики України , який було розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутності правових підстав для задоволення позову.

Відтак, суд доходить висновку про правомірність винесених рішень та відсутності правових підстав для задоволення позову.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч. 2 цієї статті).

Відповідно до частини 2 статті 2 названого Кодексу у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінюючи наявні в справі докази в їх сукупності та пояснення сторін, суд доходить висновку, що відповідачем доведена правомірність своїх рішень, у зв`язку із чим адміністративний позов Громадської організації Всеукраїнська організація прийомних батьків задоволенню не підлягає.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 242- 243, 245-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У позові Громадської організації Всеукраїнська організація прийомних батьків (03150, м. Київ, вул. Антоновича, 59, оф. 18, код ЄДРПОУ 41261262) відмовити.

Рішення суду відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.П. Васильченко

СудОкружний адміністративний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення10.03.2020
Оприлюднено10.03.2020
Номер документу88079200
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —640/7558/19

Рішення від 10.03.2020

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Васильченко І.П.

Ухвала від 30.05.2019

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Васильченко І.П.

Ухвала від 06.05.2019

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Васильченко І.П.

Ухвала від 06.05.2019

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Васильченко І.П.

Постанова від 24.04.2019

Адмінправопорушення

Київський районний суд м.Харкова

Колесник С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні