Рішення
від 10.03.2020 по справі 561/103/20
ЗАРІЧНЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

іменем України

смт Зарічне

10 березня 2020 року Справа № 561/103/20

Зарічненський районний суд Рівненської області у складі:

головуючого судді Дідика А. В.,

при секретарі Расевич Г. І.,

розглянувши справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини, заінтересована особа Неньковицька сільська рада Зарічненського району Рівненської області,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Зарічненського районного суду Рівненської області з заявою про встановлення факту прийняття спадщини після смерті її брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування заявлених вимог покликається на те, що після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина до складу якої входять земельні ділянки за державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 050671 від 14 вересня 2004 року. ОСОБА_2 заповіту не залишив, тому відбувається спадкування за законом. Покликаючись на норму ч. 1, 2 ст. 549 Цивільного кодексу Української РСР, зазначає, що спадкоємців першої черги у її брата не було. Вона після смерті брата - ОСОБА_2 прийняла спадщину, оскільки фактично вступила в управління та володіння спадковим майном, зокрема, взяла майно спадкодавця, взяла документи спадкодавця (сертифікат на право на земельну частку (пай), на підстав якого був виданий державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 050671 від 14 вересня 2004 року та з метою оформлення спадщини звернулася до нотаріальної контори, де нотаріус роз`яснив, що реалізувати свої спадкові права можливо лише у випадку, встановлення факту прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 тому вона звернулась до суду з вказаною заявою, яку просить задовольнити.

Представник заявниці подав суду заяву від 10 березня 2020 року (а. с. 24) про розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 та за відсутності його, як представника, у якій вказав про повну підтримку заявлених вимог. Просив заяву задовольнити.

Заінтересована особа Неньковицька сільська рада Зарічненського району Рівненської області за підписом сільського голови подала суду письмову заяву від 25 лютого 2020 року (а. с. 23) у якій підтвердила факт прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті брата ОСОБА_2 , а також підтвердила факт вступу заявниці в управління та володіння спадковим майном та земельною ділянкою згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 050671 від 14 вересня 2004 року. Просила розгляд справи проводити за відсутності представника сільської ради.

Фіксування судового засідання технічними засобами не здійснюється згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

Так, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим повторно Неньковицькою сільською радою Зарічненського району Рівненської області 01 жовтня 2019 року (а. с . 8).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина до складу якої, зокрема, входять дві земельні ділянки згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 050671 від 14 вересня 2004 року (а. с. 11).

Відповідно до пункту 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" відносини спадкування регулюються правилами ЦК, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР (далі - ЦК УРСР), у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Відповідно до ст. 529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 проживав одиноко, не перебував у шлюбі дітей не мав. Його батьки померли раніше. Так, згідно витягу з Державного акту цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження № 00024661017 від 22 листопада 2019 року (а. с. 12) батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджує свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 (а. с. 13).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 549 Цивільного кодексу Української РСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Заявниця прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , оскільки фактично вступила в управління та володіння спадковим майном, а саме взяла у володіння документи спадкодавця, зокрема, сертифікат на земельну частку (пай), на підставі якого був виданий державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 050671 від 14 вересня 2004 року.

З метою оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 заявниця звернулася до нотаріальної контори, де нотаріус роз`яснив її, що реалізувати свої спадкові права вона зможе лише в тому випадку, якщо буде встановлено факт прийняття нею спадщини після смерті брата.

При вирішення питання про встановлення факту прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 суд виходить з того, що даний факт підтверджується Довідкою Неньковицької сільської ради Зарічнеського району Рівненської області від 03 лютого 2020 року № 243 (а. с. 10), якою доводиться, що заявниця поховала свого брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та понесла матеріальні витрати у зв`язку з цим. А також довідкою № 242 від 03 лютого 2020 року виконкому Неньковицької сільської ради Зарічненського району Рівненської області № 242 від 03 лютого 2020 року (а. с. 9) з якої вбачається, що померлий ОСОБА_2 1949 р. н. проживав та був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 на день смерті один та за цією адресою ніхто не проживав та не був зареєстрований.

Згідно ч. 1 ст.548 ЦК України, (у редакції 1963 року), виникнення цивільних правовідносин для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.

Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, відповідно до ч. ч.1, 2 ст.549 ЦК України (у редакції від 1963 року).

Відповідно до частин першої та другої статті 524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, якщо воно не змінено заповітом.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно частини другої ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

Згідно довідки Державного нотаріуса Зарічненської районної державної нотаріальної контори Рівненської області № 1-16/116 від 11 лютого 2020 року (а. с. 20), на підставі інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 59335858 від 07 лютого 2020 року (а. с. 21) та № 59335847 від 07 лютого 2020 року (а. с. 22) спадкова справа після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилась, свідоцтво про право на спадщину не видавалось.

Спадкодавець є рідним братом ОСОБА_1 , оскільки їх батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , що підтверджено свідоцтвом про народження заявниці, серії НОМЕР_3 від 03 грудня 2019 року (а. с. 6), виданому повторно та витягом з Державного акту цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження № 00024661017 від 22 листопада 2019 року (а. с. 12).

Враховуючи те, що заявниця протягом шести місяців з дня відкриття спадщини фактично вступила у володіння спадковим майном, суд вважає, що є всі підстави для встановлення факту прийняття нею спадщини після смерті спадкодавця, її рідного брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , таким чином заява підлягає задоволенню.

З огляду на викладене, керуючись ст. ст. 81, 247, 258, 264-265, 268, 273, 293, 294, 315 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , заінтересована особа Неньковицька сільська рада Зарічненського району рівненської області (місцезнаходження вул. Центральна, 48 с. Неньковичі, Зарічненського району Рівненської області, ЄДРПОУ 04385706) задовольнити.

Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Зарічненський районний суд Рівненської області до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення (підписання) суддею.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А. В. Дідик

СудЗарічненський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення10.03.2020
Оприлюднено11.03.2020
Номер документу88083667
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —561/103/20

Рішення від 10.03.2020

Цивільне

Зарічненський районний суд Рівненської області

Дідик А. В.

Ухвала від 06.02.2020

Цивільне

Зарічненський районний суд Рівненської області

Дідик А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні