2/543/54/20
543/1314/19
2/543/54/20
РІШЕННЯ
іменем України
10.03.2020 сел. Оржиця
Оржицький районний суд Полтавської області в складі: головуючого судді Смілянського Є.А., при секретарі Гапон Т.В. розглянувши, цивільну справу № 543/1314/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Яблунівської сільської ради, Оржицького району, Полтавської області про визнання права на земельну частку ( пай )
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Яблунівської сільської ради, Оржицького району, Полтавської області про визнання права на земельну частку ( пай ).
Позов мотивує тим, що в березні 1996 року він був прийнятий на роботу в колективне сільськогосподарське підприємство Яблуневе на посаду денного скотника. Наказ про прийняття його на роботу та в члени КСП Яблуневе йому до відому не доводився та про ознайомлення з ним він не розписувався. 01 грудня 1999 року КСП Яблуневе було реорганізовано в TOB АК Агромір . 27 грудня 2001 року він звільнився з займаної посади за власним бажанням. 01 березня 2002 року йому було видано свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства серія НОМЕР_1 112682 відповідно до списку осіб, які мають право на майновий пай, затвердженого зборами співвласників 23.01.2002 року. Тоді ж він усно звертався з проханням до керівництва правонаступника КСП Яблуневе - TOB АК Агромір повідомити, чи має він право на земельну частку (пай) виходячи з того, що йому як члену КСП видано свідоцтво на майновий пай. Мені було повідомлено, що документи, які підтверджували б його членство в КСП на час розпаювання земель колективної власності відсутні. Вказана інформація підтвердилась і відповіддю архівного відділу Оржицької районної державної адміністрації від 22.10.2019 року.
Відповідно до листа відділу в Оржицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №249/101-19 від 21.10.2019 року його прізвище відсутнє у списках членів КСП Яблуневе , які мають право на земельну частку пай.
Пунктом 1 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарсьшшм підприємствам і організаціям" встановлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам: сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.
Відповідно до п. 2 вищезазначеного Указу право на земельну частку ( пай ) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.
Зі змісту даної норми випливає, що право на земельну частку (пай ) особа набуває за наявності трьох умов:
- перебування в членах колективного сільськогосподарського підприємства,
- отримання цим підприємством державного акта на право колективної власності на землю,
- включення до списку осіб, доданого до цього акта.
Право на земельну частку (пай) виникає в осіб, які на час видачі колективному сільськогосподарському підприємству державного акта на право колективної власності на землю були чи залишалися членами цього підприємства.
17 жовтня 1996 року відповідно до рішення Яблунівської сільської ради Оржицького району Полтавської області від 28.03.1996 року КСП Яблуневе було видано Державний акт на право колективної власності на землю.
Однак, як виявилося, він не був включений до списку членів КСП, що мають право на земельну частку (пай) та відповідно сертифікат на право на земельну частку, він не отримував.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), зокрема є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Відповідно до п. п. 23, 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 р. №7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" судам слід враховувати, що згідно зі ст. 25 ЗК України при приватизації земель державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій земельні ділянки передаються їх працівникам, з визначенням кожному з них земельної частки (паю) за рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування і кожна з цих осіб має гарантоване право одержати безоплатно свою земельну частку (пай), виділену в натурі (на місцевості).
При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарсь.им підприємствам і організаціям має бути надана із резервного фонду, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
Таким чином, зазначеною нормою передбачено право осіб на виділення земельної частки за рахунок резервного фонду після розпаювання земель між членами підприємства.
В судове засідання позивач та його представник не з`явилися, представник позивача заявила клопотання про розгляд справи без їх участі, позов підтримала повністю, прохала судові витрати віднести за рахунок позивача.
Представник відповідача Яблунівської сільської ради заявив клопотання про розгляд справи без їх участі, позов визнав повністю.
Представник третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області в судове засідання не з`явився, заявив клопотання про розгляд справи без їх участі, при ухваленні рішення покладається на розсуд суду.
Суд ухвалив розглянути справу без участі сторін по справі та представника третьої особи.
Суд, дослідивши докази по справі, проаналізувавши їх та давши їм належну оцінку, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 в березні 1996 року був прийнятий в члени та на роботу в колективне сільськогосподарське підприємство Яблуневе на посаду денного скотника, а 27.12.2001 року звільнений з роботи. Зазначені обставини підтверджуються записами у трудовій книжці серії АС № 105447.
ОСОБА_1 01 березня 2002 року було видано свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства серія НОМЕР_2 відповідно до списку осіб, які мають право на майновий пай, затвердженого зборами співвласників 23.01.2002 року, що підтверджується зазначеним свідоцтвом.
Документи, які підтверджували б членство ОСОБА_1 в КСП Яблуневе на час розпаювання земель колективної власності на даний час відсутні, що підтверджується відповіддю архівного відділу Оржицької районної державної адміністрації від 22.10.2019 року.
Відповідно до листа відділу в Оржицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області №249/101-19 від 21.10.2019 року прізвище ОСОБА_1 відсутнє в списках членів КСП Яблуневе , які мають право на земельну частку( пай ).
17 жовтня 1996 року відповідно рішення Яблунівської сільської ради Оржицького району Полтавської області від 28.03.1996 року КСП Яблуневе було видано Державний акт на право колективної власності на землю, що підтверджується зазначеним Державним актом серії ПЛ від 17.10.1996 року.
Однак, ОСОБА_1 не був включений до списку членів КСП " Яблуневе ", що мають право на земельну частку (пай) та відповідно сертифікат на право на земельну частку, він не отримував.
Зазначені обставини підтверджуються наступними доказами:
- копією трудової книжки ОСОБА_1 серія НОМЕР_3 від 01.12.1999 року (оригінал знаходиться в позивача);
- копією свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства гр. ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 01.03.2002 року (оригінал знаходиться у позивача);
- копією відповіді на адвокатський запит від відділу в Оржицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області № 214/101-18 від 07.09.2018 року ( оригінал знаходиться у представника позивача);
- копією Державного акта на право колективної власності на землю серія ПЛ від 17.10.1996 року ( оригінал знаходиться у відділі в Оржицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області);
- копією відповіді на адвокатський запит відділу в Оржицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області № 169/101-18 від 13.06.2018 року ( оригінал знаходиться у представника позивача);
- копією відповіді архівного відділу Оржицької РДА №01-39/Р-45 від 22.10.2019 року (оригінал знаходиться у позивача);
- копією паспорта та ідентифікаційного коду гр. ОСОБА_1 ( оригінал знаходиться у позивача).
Встановлені судом правовідносини врегулювані наступними нормативними актами.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , право на земельну частку (пай) мають, зокрема, колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку. Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), зокрема є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Відповідно до п. 2 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих в колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 8 серпня 1995 року № 720/95, право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства,кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними. Відповідно до п. 7 вказаного Указу Президента України, створюваний під час передачі земель у колективну власність резервний фонд використовується для передачі у приватну власність або надання у користування земельних ділянок переважно громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі, а також іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання.
Згідно п. а ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 16.04.2004 №7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ передбачено, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Не внесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. N 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , будучи членом КСП Яблуневе на момент прийняття рішення Яблунівською сільською радою про передачу землі у колективну власність та видачі Державного акта на колективну власність на землю КСП Ябленеве , був безпідставно позбавлений права на земельну частку (пай), тому його позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати необхідно віднести за рахунок позивача згідно його заяви.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 141 ч. 1, 258, 259, 264, 265 ЦПК України, ст.1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , п.п. 2, 7 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих в колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 8 серпня 1995 року № 720/95, суд, -
У Х В А Л И В :
1.Позов задовольнити.
2.Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай), як члену КСП Яблуневе , село Яблуневе, Оржицького району, Полтавської області в розмірі 5, 64 умовних кадастрових гектари.
3.Судові витрати віднести за рахунок позивача.
4.Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
5.Учасники справи:
- ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 ;
- Яблунівська сільська рада, Оржицького району, Полтавської області, ідентифікаційний код 25155689, адреса: Полтавська область, Оржицький район, село Яблуневе, вулиця Центральна, 60а;
- третя особа Головне управління Держгеокадастру у Полдтавській області, ідентифікаційний код невідомий, адреса: м. Полтава, вулиця Уютна, 23.
Суддя: Є.А.Смілянський
Суд | Оржицький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 10.03.2020 |
Оприлюднено | 11.03.2020 |
Номер документу | 88084099 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Оржицький районний суд Полтавської області
Смілянський Є. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні