Справа № 177/1097/19
Провадження № 2/177/57/20
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
25 лютого 2020 року
Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Строгової Г. Г.
за участі:
секретаря судового засідання Короновської Д. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Вільний Посад до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма імені Мельника про визнання договору оренди недійсним,-
В С Т А Н О В И В:
Директор ТОВ Вільний Посад - ОСОБА_2 звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просив суд визнати недійсним договір оренди земельної ділянки, загальною площею 3,6412 га, кадастровий номер 1221888200:04:001:0048, укладений між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма імені Мельника від 12 вересня 2017 року, зареєстрований у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 22430970.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказував на те, що 05 квітня 2011 року між ТОВ Вільний Посад та відповідачем ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований у Відділі Держкомзему Криворізького району, про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис від 20 червня 2012 року за № 122188824001414.
Відповідно до п. 1 договору ОСОБА_1 передає ТОВ Вільний Посад в строкове платне користування земельну ділянку (загальна площа земельної ділянки - 3,6412 га, кадастровий номер 1221888200:04:001:0048, що зазначено в п. 2 договору) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з метою сільськогосподарського використання, яка розташована на території Широківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області.
Відповідно до п. 9 договору, за користування вказаною у договорі земельною ділянкою позивач сплачує ОСОБА_1 щороку орендну плату (в рахунок на одну земельну ділянку) у розмірі 3,0% (три відсотки) від грошової оцінки земельної ділянки, що в сумі становить 1671,16 грн., в грошовій або натуральній формі за ринковими цінами. Розмір орендної плати визначається за домовленістю між сторонами, але не може бути меншим від розміру, встановленого чинним законодавством.
Відповідно до п. 8 договору, договір укладено на десять років з урахуванням ротації культур згідно з проектом землеустрою. Після закінчення строку дії договору позивач має переважне право поновити його на новий строк.
Відповідно до п. 33 договору, розірвання договору оренди земельної ділянки в односторонньому порядку не допускається.
Отримавши земельну ділянку в оренду позивач використовував її за цільовим призначенням належним чином та сумлінно виконував свої обов`язки за договором оренди, в тому числі по виплаті орендної плати за користування земельною ділянкою.
Проте в червні 2019 року ОСОБА_1 повідомила, що вона уклала ще один договір оренди земельної ділянки. Перевіривши інформацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, щодо об`єкта нерухомого майна за кадастровим номером земельної ділянки 1221888200:04:001:0048 позивач дізнався, що дійсно без відома та згоди позивача, при наявності чинного договору оренди земельної ділянки, відповідач ОСОБА_1 уклала з відповідачем Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма імені Мельника договір оренди цієї ж земельної ділянки, який зареєстрований у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 18 вересня 2017 року за номером запису про інше речове право 22430970.
Зазначає, що договір укладений між позивачем та відповідачем ОСОБА_1 є дійсним відповідно до 20 червня 2022 року, та відповідач ОСОБА_1 задля вчинення будь-яких дій щодо розпорядження земельною ділянкою, яка перебуває в оренді у позивача, мала погодити свої дії з позивачем.
Вважає, що укладання нового договору оренди земельної ділянки ОСОБА_1 з ТОВ Агрофірма імені Мельника до закінчення строку дії договору оренди з позивачем, грубо порушує визначені положеннями цивільного законодавства та приписи Закону України Про оренду Землі норми щодо укладення даного правочину, що порушує майнові права та інтереси позивача, створює перешкоди у правомірному користуванні спірною земельною ділянкою, що стало підставою звернення до суду з даною позовною заявою.
23 липня 2019 року позовна заява прийнята судом, відкрите провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання (а.с. 34).
Ухвалою від 20 грудня 2019 року підготовче провадження по справі закрите та призначено судовий розгляд справи по суті (а.с. 68).
Представник позивача ТОВ Вільний Посад - Мотуз О.В. в судове засідання не з`явився, від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх в повному обсязі (а.с. 76).
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги визнала, не заперечувала проти їх задоволення (а.с. 40).
Представник відповідача ТОВ Агрофірма імені Мельника , в судове зсідання повторно не з`явився, причини неявки суду не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с. 39, 49, 62,76,75). Заяв про розгляд справи за відсутності їх представника до суду не надходило, відзив на позовну заяву не надали.
В зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши письмові матеріали справи, давши оцінку доказам, наданим позивачем в обґрунтування своїх вимог, суд дійшов до наступного.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 3,6412 га з цільовим призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Широківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1221888200:04:001:0048, що підтверджується копією державного акта на право власності на земельну ділянку (а.с. 9-10).
05 квітня 2011 року між позивачем Товариством з обмеженою відповідальністю Вільний посад та відповідачем ОСОБА_1 , укладено договір оренди земельної ділянки (а.с. 6-7).
Відповідно до ст. 13 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 93 ЗК України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 125, ч. 5 ст. 126 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Відповідно до п. 1 п. 2 договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, загальною площею 3,6412 га., кадастровий номер 1221888200:04:001:0048, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з метою сільськогосподарського використання, яка розташована на території Широківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області.
Згідно з п. 9 договору, за користування вказаною у договорі ділянкою орендар сплачує орендодавцю щороку орендну плату ( в рахунок на одну земельну ділянку) у розмірі 3,0 % (три відсотки) від грошової оцінки земельної ділянки, що в сумі становить 1671,16 грн., в грошовій або натуральній формі за ринковими цінами. Розмір орендної плати визначається за домовленістю між сторонами, але не може бути меншим від розміру, встановленого чинним законодавством.
Відповідно до п. 8 договору, договір укладено на десять років з урахуванням ротації культур згідно з проектом. землеустрою. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк.
Пунктом 37 договору передбачено, що договір набирає чинності після підписання та його державної реєстрації.
Зазначений договір оренди зареєстрований у Відділі Держкомзему Криворізького району, про що в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис від 20 червня 2012 року за № 122188824001414, тому строк договору розпочався після державної реєстрації та триває протягом десяти років, тобто до 20 червня 2022 року.
Відповідно до п. 33 договору, розірвання договору оренди земельної ділянки в односторонньому порядку не допускається.
Як зазначив в позові позивач, отримавши земельну ділянку в оренду, він використовував її за цільовим призначенням, належним чином та сумлінно виконував свої обов`язки за договором оренди, в тому числі по виплаті орендної плати за користування земельною ділянкою, та жодних претензій, зауважень чи інших непорозумінь за весь цей час дії договору у сторін не виникало, про що не заперечувала відповідач ОСОБА_1 , яка надала заяву про визнання позову.
Відповідно до ст. 16 Закону України Про оренду землі , укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.
Також, між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма імені Мельника , укладено договір оренди цієї земельної ділянки площею 3,6412 га з цільовим призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Широківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1221888200:04:001:0048, що підтверджується копією договору оренди земельної ділянки (а.с. 64-65).
Зазначений договір зареєстрований у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 18 вересня 2017 року за номером запису про інше речове право 22430970, що підтверджується Інформацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 170446740 від 13.06.2019 (а.с. 15).
Відповідно до п. 4 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року № 2073 (який діяв на момент укладення договору укладеного між ТОВ Вільний Посад та ОСОБА_1 ), забезпечення реєстрації договорів оренди покладалось на відповідні державні органи земельних ресурсів, зокрема управління (відділи) земельних ресурсів у містах обласного та районного підпорядкування.
Отже, на момент укладання договору оренди між позивачем та відповідачем ОСОБА_1 обов`язки щодо здійснення державної реєстрації даних договорів були покладені на Відділ Держкомзему Криворізького району, який у свою чергу відповідно до п. 13 вказаного вище порядку вносив відповідні відомості про здійснену реєстрацію до Книги записів державної реєстрації договорів оренди землі.
Однак, порядок державної реєстрації договорів оренди земельної ділянки з часом було змінено та в п. 1 ч. 3 ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень зазначено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов, зокрема, реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.
Таким чином, договір укладений між ТОВ Вільний Посад та відповідачем ОСОБА_1 є дійсним до 20 червня 2022 року, що передбачено п. 8 зазначеного договору, а ОСОБА_1 для вчинення будь-який дій щодо розпорядження земельною ділянкою, яка перебуває в оренді у позивача, мала погодити свої дії з позивачем.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 24 Закону України Про оренду землі , орендодавець зобов`язаний не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
Згідно ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю, а власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Одним із способів захисту прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки є визнання правочину (угоди) недійсним.
Оскільки у встановленому законом порядку здійснено державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки укладеного 12.09.2017 між ОСОБА_1 та ТОВ Агрофірма мені Мельника , він є укладеним, а отже оспорюваним та за рішенням суду може бути визнаний недійсним.
Відповідно до статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Таким чином, суд вважає, що укладання договору земельної ділянки оренди 12.09.2017 між ОСОБА_1 та ТОВ Агрофірма мені Мельника до закінчення строку дії договору оренди від 05.04.2011 між ОСОБА_1 з ТОВ Вільний Посад , порушує визначені положення цивільного законодавства та приписи Закону України Про оренду землі норми щодо укладення даного правочину, так як очевидною є обставина неможливості одночасного надання одного й того ж самого майна власником двом різним орендарям по причині відсутності в такого власника права володіння та користування майном до закінчення терміну дії попереднього договору оренди, що в свою чергу порушує майнові права та інтереси позивача, створює перешкоди у правомірному користуванні спірною земельною ділянкою та не відповідають чинному земельному законодавству, тому договір оренди земельної ділянки укладений 12.09.2017 між ОСОБА_1 та ТОВ Агрофірма мені ОСОБА_3 слід визнати неідійсним.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 202, 203, 215 ЦК України, ст. ст. 93, 125, 126, 152 ЗК України, Законом України Про оренду землі , Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , -
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Вільний Посад до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма імені Мельника про визнання договору оренди недійсним - задовольнити.
Визнати договір оренди земельної ділянки від 12 вересня 2017 року укладений між ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма імені Мельника (ЄДРПОУ 41229791), зареєстрований у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 22430970, предметом якого є земельна ділянка площею 3,6412 га, цільове призначення ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Широківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1221888200:04:001:0048 , - недійсним.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду відповідно до п. 15.5 розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України через Криворізький районний суд Дніпропетровської області.
Суддя:
Суд | Криворізький районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 25.02.2020 |
Оприлюднено | 11.03.2020 |
Номер документу | 88086747 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Криворізький районний суд Дніпропетровської області
Строгова Г. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні