Ухвала
від 02.03.2020 по справі 461/1890/20
ГАЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 461/1890/20

Провадження № 2/461/732/20

УХВАЛА

02.03.2020 року суддя Галицького районного суду м. Львова Фролова Л.Д., отримавши позовну заяву приватного підприємства Виробничо-торгівельне підприємство Серміш до приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Дерев`янка Л.М., третя особа - акціонерне товариство Акціонерно-комерційний банк Львів про визнання протиправними та скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, скасування запису в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, -

ВСТАНОВИВ:

27 лютого 2020 року підприємство звернулося до суду з відповідним позовом, в якому просить суд:

1) визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відповідно до якого за АТ АКБ Львів зареєстроване право власності на приміщення кафе-бару за адресою: АДРЕСА_1 ; скасувати відповідний запис в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

2) визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відповідно до якого за АТ АКБ Львів зареєстроване право власності на земельну ділянку для обслуговування магазину за адресою: АДРЕСА_2 ; скасувати відповідний запис в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

3) визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відповідно до якого за АТ АКБ Львів зареєстроване право власності на обєкт незавершеного будівництва - магазин, кафе (готовність 64 %) за адресою: АДРЕСА_2 , земельна ділянка пл. 935,0 кв.м.; скасувати відповідний запис в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Питання цивільної юрисдикції врегульовані у главі 2 Цивільна юрисдикція розділу І Загальні положення ЦПК України, що розмежовує предметну та суб`єктну юрисдикцію (§ 1); інстанційну юрисдикцію (§ 2) та територіальну юрисдикцію (підсудність) (§ 3).

З назви § 3 глави 2 Цивільна юрисдикція розділу І Загальні положення ЦПК України можна встановити, що процесуальний закон ототожнює поняття територіальна юрисдикція та підсудність . Тому пункт 8 частини першої статті 353 ЦПК України слід розуміти як такий, що передбачає можливість оскарження в апеляційному порядку окремо від рішення суду щодо суті спору ухвали суду першої інстанції про відкриття провадження у справі лише з підстав порушення цим судом правил територіальної юрисдикції (підсудності).

Позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом (частина перша статті 27 ЦПК України).

Згідно з частиною першою статті 30 ЦПК України позови, що виникають з приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Частиною восьмою цієї статті визначено, що вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій розглядаються судом, визначеним за правилами підсудності щодо розгляду спору, похідним від якого є такі вимоги.

Виключна підсудність - особливий вид територіальної підсудності, який забороняє застосування інших видів територіальної підсудності (загальної, договірної, альтернативної або підсудності пов`язаних між собою вимог). Це пояснюється особливостями справ, на які така підсудність поширюється, і направлено на створення сприятливих умов для розгляду справи й виконання судового рішення.

Поняття позови, що виникають з приводу нерухомого майна є ширшим, ніж поняття позови, де предметом спору є нерухоме майно , а тому правило даної норми розповсюджується і на позови щодо будь-яких вимог, пов`язаних з правом особи на нерухоме майно та речових (немайнових) прав на власне чи чуже нерухоме майно.

За наведеного, виключна підсудність застосовується до тих позовів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, тобто спір може стосуватися як правового статусу нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані із нерухомим майном.

З огляду на вказане суд вважає, що вимоги про визнання протиправними дій з прийняття рішень державного реєстратора чи нотаріуса про державну реєстрацію речових прав і обтяжень на нерухоме майно та про скасування цих рішень має розглядати суд, до компетенції якого належить розгляд позовів, які виникають з приводу нерухомого майна, щодо якого державний реєстратор чи нотаріус прийняли вказані рішення.

У разі конкуренції правил підсудності мають застосовуватися правила виключної підсудності.

Враховуючи, що позивачі порушують питання щодо підтвердження факту незаконності рішення про державну реєстрацію прав і оцінка ефективності такої позовної вимоги на стадії відкриття провадження не надається, тому ця цивільна справа має бути розглянута за правилами виключної підсудності.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі № 442/4490/18 (провадження № 14-158цс18).

Відповідно до частини першої статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Спір виник з приводу набуття у власність АТ АКБ Львів нерухомого майна, що, на думку позивача, незаконно вибуло з його власності. Відтак, обраний позивачем спосіб захисту спрямований на захист права власності на нерухоме майно.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо така належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Оскільки спір виник щодо нерухомого майна, яке територіально розташоване у Буському районі Львівської області, суд дійшов висновку про те, що згідно з правилами виключної підсудності відповідно до вимог статті 30 ЦПК України такий спір слід розглядати за місцезнаходженням вказаного майна, а не відповідача, тобто у Буському районному суді Львівської області.

Керуючись ст. ст. 30, 31 ЦПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву приватного підприємства Виробничо-торгівельне підприємство Серміш до приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Дерев`янка Л.М., третя особа - акціонерне товариство Акціонерно-комерційний банк Львів про визнання протиправними та скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, скасування запису в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно - передати на розгляд Буського районного суду Львівської області.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути направлена до Львівського апеляційного суду протягом 15 днів з дня постановлення або отримання її копії.

Суддя Л.Д. Фролова

СудГалицький районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення02.03.2020
Оприлюднено11.03.2020
Номер документу88090881
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —461/1890/20

Ухвала від 02.11.2023

Цивільне

Буський районний суд Львівської області

Журибіда Б. М.

Ухвала від 26.09.2023

Цивільне

Буський районний суд Львівської області

Журибіда Б. М.

Ухвала від 21.04.2020

Цивільне

Буський районний суд Львівської області

Кос І. Б.

Ухвала від 02.03.2020

Цивільне

Галицький районний суд м.Львова

Фролова Л. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні