Справа № 673/2032/19
Провадження № 2/673/168/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 лютого 2020 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Ягодіної Т.В.
за участю секретаря судового засідання Ставнічук Р.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2019 року позивач звернувся до суду з позовом до Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, вказавши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , після смерті якої залишилося спадкове майно, яким є земельна ділянка, площею 1,24 га, із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області. Позивач є спадкоємцем першої черги до майна померлої за законом та звернувся до нотаріальної контори для оформлення своїх спадкових прав, проте йому у цьому було відмовлено у зв`язку з пропуском ним встановленого законодавством шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини. Позивач стверджує, що такий строк пропущений ним з поважних причин, оскільки його мати проживала в с. Бомкове Деражнянського району Хмельницької області, тоді як він проживає у Російській Федерації. Крім того, він не знав про наявність правовстановлюючого документа на спадкове майно, що позбавило його можливості своєчасно звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. З огляду на вищезазначені обставини, позивач просив визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті його матері ОСОБА_2 .
Ухвалою судді від 28 листопада 2019 року відкрито провадження у справі за даним позовом та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов, а позивачу - відповіді на відзив.
Відповідач у встановлений судом строк без поважних причин відзив на позов не надав, тому суд вирішив справу за наявними матеріалами у відповідності до ч.8 ст. 178 ЦПК України.
В судове засідання позивач не з`явився, уповноваживши на представництво його інтересів у суді представника - адвоката Князюка Д.К. Останній в судове засідання також не з`явився, проте подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій позовні вимоги підтримав та просить їх задоволити з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, в якій позов визнав, не заперечивши щодо визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Дослідивши матеріали справи відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
За ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1261 цього Кодексу у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно із ч.1 ст. 1270 цього Кодексу для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За ч. 3 ст. 1272 цього Кодексу за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим відділом запису актів цивільного стану адміністрації муніципальної освіти Медведівський муніципальний район Республіки Марій Ел.
Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, зокрема, земельна ділянка, площею 1,24 га, із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №590066, виданим на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом №932 від 21 липня 2006 року.
Позивач є сином померлої ОСОБА_2 , а отже, спадкоємцем першої черги до її майна за законом, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , повторно виданим Деражнянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області 23 жовтня 2019 року.
Згідно з письмовим повідомленням приватного нотаріуса Деражнянського районного нотаріального округу Хмельницької області Янцаловської В.О. №1229/01-16 від 14 листопада 2019 року позивачу відмовлено в оформленні його спадкових прав після смерті ОСОБА_2 у зв`язку із пропуском ним встановленого законодавством шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Із цього ж повідомлення нотаріуса вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заводилась.
Судом з`ясовано, що позивач вчасно не звернувся до нотаріальної контори та не подав заяву про прийняття спадщини у зв`язку з тим, що він проживає у Російській Федерації та не знав про наявність правовстановлюючого документа на спадкове майно.
Так, із паспорта позивача встановлено, що він проживає у Республіці Марій Ел, за адресою АДРЕСА_1 .
Крім того, довідкою №124, виданою виконкомом Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області 04 березня 2019 року підтверджується, що станом на 19 вересня 2015 року, тобто на час смерті ОСОБА_2 , остання була зареєстрована та проживала по АДРЕСА_2 . За вказаною адресою вона проживала одиноко.
Таким чином, встановлені по справі обставини дають підстави суду зробити висновок про те, що причини, з яких позивачем було пропущено встановлений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , були пов`язані з об`єктивними, істотними труднощами для вчинення таких дій, у зв`язку з чим він був позбавлений можливості своєчасно оформити свої спадкові права.
Згідно із ч.1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З огляду на викладене, приймаючи до уваги те, що позивачем доведено обставини, на які він посилається як на підставу свої вимог, для реалізації спадкових прав позивачу слід визначити додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини терміном в три місяці.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 247, 258, 259, 263-268, 273 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина Російської Федерації 88 НОМЕР_3 , виданий Відділом УФМС Росії по Республіці Марій Ел в Медведєвському районі 21.07.2008, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 ) до Зяньковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області (місцезнаходження: Хмельницька область, Деражнянський район, с. Зяньківці, вул. Центральна, 33, код ЄДРПОУ 04406182) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задоволити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: Т. В. Ягодіна
Суд | Деражнянський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 24.02.2020 |
Оприлюднено | 11.03.2020 |
Номер документу | 88098281 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Деражнянський районний суд Хмельницької області
Ягодіна Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні