Справа № 673/1825/19
Провадження № 2-о/673/7/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2020 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючої судді Ягодіної Т.В.,
з участю секретаря судового засідання - Ставнічук Р.М.,
заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Гулівська сільська рада Барського району Вінницької області, про встановлення факту батьківства,
В С Т А Н О В И В :
У жовтні 2019 року заявник звернувся в суд із заявою, в якій просив встановити факт, що ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Садове Деражнянського району Хмельницької області, являвся його батьком.
В обґрунтування своїх вимог заявник вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько ОСОБА_2 , після смерті якого залишилося спадкове майно. Заповітом від 25 липня 2017 року все своє майно ОСОБА_2 заповів заявнику, як своєму синові, проте останній позбавлений можливості оформити свої спадкові права через недоведеність факту батьківства ОСОБА_2 відносно нього, оскільки в свідоцтві про народження заявника відомості про батька відсутні. Враховуючи те, що позасудовим шляхом встановити факт батьківства неможливо, заявник просив задоволити його заяву.
Згідно з ухвалою судді від 23 жовтня 2019 року вказану заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду в порядку окремого провадження.
В судовому засіданні заявник підтримав заявлені вимоги та просив задоволити їх з підстав, викладених у заяві.
Представник заінтересованої особи Гулівської сільської ради Барського району Вінницької області в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій не заперечив щодо задоволення вимог заявника.
Заслухавши пояснення заявника, дослідивши матеріали справи, повно і всебічно оцінивши всі фактичні обставини справи та докази, які мають значення для розгляду справи, зокрема, показання свідків, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Згідно із ч.1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
В силу ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно з п. 15 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини, і вирішує їх з урахуванням обставин, передбачених ст. 53 Кодексу про шлюб та сім`ю Української РСР. Заяви про встановлення факту визнання батьківства щодо дитини, народженої до ІНФОРМАЦІЯ_3 , розглядаються судом у випадках, коли померла особа визнавала себе батьком дитини до цієї дати. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини (наприклад , відповідно до ч. 2 ст. 55 Кодексу про шлюб та сім`ю запис про батька дитини проведено за вказівкою матері, яка не перебувала у шлюбі, або ж такий запис зовсім відсутній) і можуть бути подані матір`ю, опікуном чи піклувальником дитини чи самою дитиною після досягнення повноліття.
Згідно із ст. 53 Кодексу про шлюб та сім`ю Української РСР в разі народження дитини у батьків, які не перебувають у шлюбі, при відсутності спільної заяви батьків батьківство може бути встановлене в судовому порядку за заявою одного з батьків або опікуна (піклувальника) дитини, особи, на утриманні якої знаходиться дитина, а також самої дитини після досягнення нею повноліття. При встановленні батьківства суд бере до уваги спільне проживання та ведення спільного господарства матір`ю дитини і відповідачем до народження дитини, або спільне виховання чи утримання ними дитини, або докази, що з достовірністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
Судом встановлено, що заявник народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Гулі Барського району Вінницької області, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим Гулівським сільським відділом ЗАГСу Барського району Вінницької області. Матір`ю його записана ОСОБА_3 , тоді як відомості про батька відсутні.
Наведена обставина також підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч.1 ст. 135 СК України від 11 жовтня 2019 року №00024211863.
В обґрунтування своїх вимог заявник вказав, що його батьком є ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Садове Деражнянського району Хмельницької області та з яким його мати ОСОБА_3 проживала однією сім`єю як чоловік та жінка без реєстрації шлюбу, а після 18 січня 2007 року - у зареєстрованому шлюбі.
З`ясовуючи обґрунтованість таких його доводів, судом встановлено наступне.
Факт смерті ОСОБА_2 15 квітня 2019 року підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим виконавчим комітетом Гулівської сільської ради Барського району Вінницької області.
З 18 січня 2007 року ОСОБА_2 перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 , який було зареєстровано у виконавчому комітеті Гулівської сільської ради Барського району Вінницької області, актовий запис №1, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 , виданим означеним виконавчим комітетом.
Проте на час народження заявника, тобто ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 та ОСОБА_2 у зареєстрованому шлюбі не перебували, у зв`язку з чим запис про батька дитини було вчинено згідно із ст. 55 Кодексу про шлюб та сім`ю Української РСР, який був чинним на той час.
Разом із цим, із досліджених доказів судом встановлено, що на момент народження заявника ОСОБА_3 та ОСОБА_2 спільно проживали та вели спільне господарство в с. Садове Деражнянського району Хмельницької області.
Так, довідкою виконавчого комітету Гулівської сільської ради Барського району Вінницької області №280 від 02 жовтня 2019 року підтверджується, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу в с. Гулі Барського району Вінницької області та у цьому шлюбі в них ІНФОРМАЦІЯ_4 народився син ОСОБА_1 . ОСОБА_2 визнавав себе батьком ОСОБА_1 , надавав йому матеріальну допомогу, брав участь у вихованні сина.
Випискою з погосподарської книги №4 за 1961-1963 роки, виданою виконкомом Гулівської сільської ради, підтверджується, що головою колгоспного двору по АДРЕСА_1 був ОСОБА_4 1891 р.н. та до складу його сім`ї входили дружина ОСОБА_5 1892 р.н., дочка ОСОБА_6 1925 р.н., дочка ОСОБА_3 1940 р.н., внучка ОСОБА_7 1952 р.н., зять ОСОБА_2 1936 р.н. та внук ОСОБА_1 , 1961 р.н.
Згідно з випискою з погосподарської книги №1 за 1967-1970 роки головою колгоспного двору по АДРЕСА_2 був ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 та до складу його сім`ї входили дружина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_6 , син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , син ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та батько ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Крім того, факт визнання ОСОБА_2 за життя свого батьківства щодо заявника підтвердили в судовому засіданні свідки ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , які, зокрема, пояснили, що ОСОБА_2 після народження заявника визнавав його своїм сином, спільно з ОСОБА_3 виховував та утримував його.
Таким чином, враховуючи встановлені обставини справи, суд вважає доведеними твердження заявника про те, що померлий ОСОБА_2 був його батьком, спільно проживав з його матір`ю ОСОБА_3 в с. Гулі Барського району Вінницької області та вів з нею спільне господарство як до, так і після народження заявника.
Згідно із ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається із матеріалів справи, заповітом, посвідченим секретарем виконавчого комітету Гулівської сільської ради Барського району Вінницької області 25 липня 2017 року, який на день смерті спадкодавця не був змінений та скасований, все своє майно ОСОБА_2 заповів своєму синові ОСОБА_1 , який є заявником у даній справі.
Аналізуючи вищезазначене, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного вищевказаного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, а також беручи до уваги неможливість встановлення даного юридичного факту в позасудовому порядку, суд приходить до висновку про наявність підстав для встановлення такого юридичного факту, оскільки метою його встановлення є отримання можливості реалізувати заявником своє право на спадкування.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 89, 258, 259, 263-268, 273, 293, 294, 315-319 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 , паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Деражнянським РВ УМВС України в Хмельницькій області 26 липня 1997 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 ), заінтересована особа Гулівська сільська рада Барського району Вінницької області (місцезнаходження: Вінницька область Барський район, с. Гулі вул. Центральна, 22А, код ЄДРПОУ 04329300) про встановлення факту батьківства задоволити.
Встановити факт батьківства, а саме, що ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Садове Деражнянського району Хмельницької області, являється батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , реєстрація народження якого вчинена 01 січня 1962 року виконавчим комітетом Гулівської сільської ради Барського району Вінницької області, актовий запис №1.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 02 березня 2020 року.
Суддя: Т. В. Ягодіна
Суд | Деражнянський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2020 |
Оприлюднено | 11.03.2020 |
Номер документу | 88098292 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Деражнянський районний суд Хмельницької області
Ягодіна Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні