Постанова
від 27.02.2020 по справі 755/17957/19
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

вул. Солом`янська, 2-а, м. Київ, 03110

факс 284-15-77 e-mail: inbox@kia.court.gov.ua

Унікальний номер справи № 755/17957/19 Апеляційне провадження № 22-ц/824/4440/2020Головуючий у суді першої інстанції - Катющенко В.П. Доповідач у суді апеляційної інстанції - Нежура В.А.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 лютого 2020 року Київський апеляційний суд у складі:

суддя-доповідач Нежура В.А.,

судді Коцюрба О.П., Сержанюк А.С.,

секретар Шебуєв Д.А.,

за участю:

представника позивача Кроллау О.В.,

відповідача ОСОБА_1 ,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві апеляційну скаргу Комунального підприємства Дирекція будівництва щляхово-транспортних споруд м. Києва на ухвалу Дніпровського районного суду м. Києва від 16 грудня 2019 року про закриття провадження по цивільній справі за позовом Комунального підприємства Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва до ОСОБА_1 , третя особа: Київська міська рада про зобов`язання звільнити земельну ділянку,

В С Т А Н О В И В:

У листопаді 2019 року позивач звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просив зобов`язати відповідача звільнити земельну ділянку, що знаходиться на території, яка відведена КП Дирекція будівництва щляхово-транспортних споруд м. Києва для будівництва Подільського мостового переходу через р. Дніпро в м. Києві після сплати відповідачу компенсації в розмірі ринкової оцінки майна та експертної оцінки земельної ділянки з поліпшенням на підставі висновку судової експертизи.

Позов обґрунтовувало тим, що відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішенням Київської міської ради від 28.12.2010 № 531/5343 Про надання земельної ділянки комунальному підприємству Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва для будівництва Подільського мостового переходу через р. Дніпро в м. Києві на території Русанівських садів у Дніпровському районі м. Києва вищезазначеному комунальному підприємству надано в постійне користування вказана земельна ділянка та видано державний акт від 14.02.2011.

Згідно ст. 149 ЗК України, з метою створення умов для будівництва Подільського мостового переходу через р. Дніпро в м. Києві 16.12.2005 Київською міською радою прийнято рішення № 607/3068 Про винесення з траси будівництва Подільського мостового переходу через р. Дніпро в м. Києві та лінії Київського метрополітену частини садових ділянок Русанівських та Воскресенських садів зі змінами та доповненнями, на підставі якого позивачу доручено викупити земельні ділянки на вищезазначених територіях, які знаходяться у приватній власності громадян, з вирішенням майново-правових питань в повному обсязі відповідно до законодавства або забезпечити компенсацію громадянам, ділянки яких підлягають винесенню з траси будівництва.

Серед цього переліку зазначено земельну ділянку АДРЕСА_1 , яка входить до меж площі земель, яка відведена вищезазначеному КП та підпадає під межі будівництва. Зазначена земельна ділянка знаходиться на території садового товариства Мічуринець за адресою: АДРЕСА_2 , площею 596,88 м2 і перебуває у фактичному користуванні ОСОБА_1 . Жодних прав на вказаній землі у відповідача не має (а.с. 2-5).

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 16.12.2019 провадження у справі закрито (а.с. 62-63).

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просить ухвалу скасувати, питання прийняття позову передати на розгляд до того ж суду.

Зазначає, що згідно ч. 2 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. В даному випадку рішення органу місцевого самоврядування не оскаржується, а тому даний спір не є публічно-правовим (а.с. 78-82).

Відзиву від сторін не надходило.

В судовому засіданні представник позивача підтримав апеляційну скаргу з викладених в ній підстав, та просив її задовольнити.

Відповідач не заперечував проти поданої апеляційної скарги.

Інші учасники справи в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Суд апеляційної інстанції визнав за можливе розглянути справу за відсутності осіб, які не з`явились, оскільки їх неявка не перешкоджає апеляційному розгляду справи (ч. 2 ст. 372 ЦПК України).

Заслухавши доповідь судді, вивчивши та дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Закриваючи провадження у справі, суд першої інстанції виходив з того, що предметом позову у цій справі є примусове відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, що згідно п. 8 ч. 1 ст. 19 КАС відноситься до юрисдикції адміністративних судів, а тому, вказана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Але погодитися з такими висновками в повній мірі не можна з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.

З матеріалів справи вбачається, що між позивачем, який не є суб`єктом владних повноважень, а є користувачем земельної ділянки на території Русанівських садів на підставі державного акту від 14.02.2011 (відрізок від захисної дамби до садового товариства Сад-будівник ) у Дніпровському районі м. Києва, та відповідачем ОСОБА_1 , який є фактичним користувачем земельної ділянки, яка знаходиться на території садового товариства Мічуринець , виник спір щодо порушення права позивача на користування земельною ділянкою, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , площею 596,88 м2, для суспільних потреб.

У статті 1 Закону України Про відчуження земельних ділянок, інших об`єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності зазначено, що примусове відчуження земельних ділянок, інших об`єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності - перехід права власності на земельні ділянки, інші об`єкти нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, до держави чи територіальної громади з мотивів суспільної необхідності, за рішенням суду.

Однак, предметом даного спору є не примусове відчуження земельної ділянки, а зобов`язання звільнити земельну ділянку , після сплати компенсації в розмірі ринкової оцінки майна та експертної оцінки земельної ділянки з поліпшенням на підставі висновку судової експертизи.

При цьому, спірна земельна ділянка не є власністю відповідача, а перебуває на праві постійного користування у позивача на підставі державного акту від 14.02.2011.

Характер зазначених правовідносин свідчить про те, що спір між сторонами виник з земельних правовідносин, тобто, ґрунтується на праві цивільному, такий спір не є публічно-правовим у розумінні п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України, тому зазначена справа підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.

Аналізуючи фактичні обставини справи, вимоги процесуального права, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що справа за позовом КП Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва до ОСОБА_1 про зобов`язання звільнити земельну ділянку не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а тому ухвала Дніпровського районного суду м. Києва від 16.12.2019 підлягає скасуванню, а справа направленню до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 379 ЦПК України підставою для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм процесуального права чи неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.

Керуючись ст.ст. 268 , 367 , 368, 371, 374, 379, 381-384, 390 ЦПК України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства Дирекція будівництва щляхово-транспортних споруд м. Києва - задовольнити.

Ухвалу Дніпровського районного суду м. Києва від 16 грудня 2019 року про закриття провадження по цивільній справі за позовом Комунального підприємства Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва до ОСОБА_1 , третя особа: Київська міська рада про зобов`язання звільнити земельну ділянку - скасувати та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту може бути оскаржена до Верховного Суду.

Повний текст складено 04 березня 2020 року.

Суддя-доповідач В.А. Нежура

Судді О.П. Коцюрба

А.С. Сержанюк

СудКиївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення27.02.2020
Оприлюднено11.03.2020
Номер документу88102733
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —755/17957/19

Рішення від 30.06.2020

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Виниченко Л. М.

Ухвала від 01.06.2020

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Виниченко Л. М.

Ухвала від 13.04.2020

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Виниченко Л. М.

Ухвала від 13.04.2020

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Виниченко Л. М.

Постанова від 27.02.2020

Цивільне

Київський апеляційний суд

Нежура Вадим Анатолійович

Ухвала від 11.02.2020

Цивільне

Київський апеляційний суд

Нежура Вадим Анатолійович

Ухвала від 03.02.2020

Цивільне

Київський апеляційний суд

Нежура Вадим Анатолійович

Ухвала від 16.12.2019

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Катющенко В. П.

Ухвала від 14.11.2019

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Катющенко В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні