Рішення
від 10.03.2020 по справі 529/114/20
ДИКАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 529/114/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2020 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Гвоздика А. Є.

при секретарі Скрипник Р. А.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт. Диканька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Нелюбівської сільської ради Диканського району Полтавської області , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних позовних вимог приватний нотаріус Диканського районного нотаріального округу Полтавської області Хіцан Тетяна Володимирівна про визнання права власності на нерухоме майно, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання права власності на житловий будинок розташований по АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позову зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_4 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати ОСОБА_5 .. Після смерті останніх відкрилась спадщина у виді відповідних часток належних їм у вище вказаному житловому будинку, яке відноситься до типу колгоспного двору, головою якого являвся нині померлий, а померла ОСОБА_5 його членом. Іншими членами колгоспного двору являються позивач по справі, та відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , які своїх майнових прав на свої частки у колгоспному дворі не заявляли та не заявляють.

Після смерті, як батька так і матері позивач по справі у встановленому законом порядку прийняв спадщину, однак через відсутність реєстрації вказаного нерухомого майна, він позбавлений в нотаріальному порядку оформити своє право власності на нього.

Позивач в підготовче засідання не з`явився, однак до суду подав заяву про підтримання позовних вимог та просив суд, розгляд справи по суті провести у його відсутність в підготовчому засіданні з огляду на визнання відповідачем позову.

Представник відповідача - Нелюбівської сільської ради Диканського району Полтавської області /далі - Нелюбівська сільська рада/ - в підготовче судове засідання не з`явився, а до суду подав відзив на позов у якому вказав, що позовні вимоги позивача, Нелюбівською сільською радою визнані повністю, заперечення проти задоволення позову відсутні, а також просив справу розглянути у відсутність його представника.

Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в підготовче засідання не з`явились, однак подали клопотання про підтримання позову, зазначиши, що вони не мають наміру реалізовувати свої майнові права на відповідні частини у спірному нерухомому майні, а тому позов визнають в повному обсязі та просять розгляд справи провести у їх відсутність в підготовчому засіданні.

Представник третьої особи - приватний нотаріус Диканського районного нотаріального округу Полтавської області Хіцан Т.В. /далі - приватний нотаріус Хіцан Т.В./ - в підготовче судове засідання не з`явилась. Однак, подала заяву про розгляд справи у її відсутність. Заперечення проти задоволення позову відсутні.

Враховуючи те, що позивач позов підтримав, а відповідачами подано відзиви у яких останні позов визнали, визнання ними позову не суперечить закону та не порушує права та свободи, інтереси інших осіб, приватний нотаріус Хіцан Т.В., в якості третьої особи, заперечень щодо задоволення позову не подала, судом розгляд справи по суті було проведено в підготовчому засіданні з ухваленням рішення, що прямо передбачено ч. 3 ст. 200 ЦПК України.

Дослідивши документи справи та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Дейнеківка Диканського району Полтавської області помер ОСОБА_4 , а ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_5 , що підтверджується відповідними свідоцтвами про смерть.

За життя нині померлий ОСОБА_4 являвся головою Колгоспного двору, розташованого по АДРЕСА_1 , а померла ОСОБА_5 його членом.

Іншими членами вказаного колгоспного двору є позивач по справі, відповідач ОСОБА_2 (дружина позивача) та ОСОБА_3 (дочка позивача). Вказане вбачається з довідки виданої Балясненською сільською радою Диканського району Полтавської області.

Згідно технічного паспорта, виданого 05.12.2019 року приватним підприємством Полтавське Бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор", житловий будинок, розташований по АДРЕСА_1 , в цілому складається з житлового будинку літ. А-1, літньої кухні літ. Б, б, гаражу літ. В, сараю літ. Г, погреба вхідного літ. Д, навісу літ. Е, воріт огорожі № 1, огорожі №2, колодязя питного №3.

Відповідно до роз`яснень, викладених у п.п а п.6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995 року № 20 "Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності", право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, які до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. Такими, що втратили це право, вважаються працездатні члени двору, які не менше трьох років підряд до цієї дати не брали участі своєю працею і коштами у веденні спільного господарства двору (в цей строк не включається час перебування на дійсній строковій військовій службі, навчання в учбовому закладі, хвороба). Окрім цього, розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних.

Згідно ст.120 ЦК Української РСР (в редакції від 18.07.1963 р.) майно колгоспного двору належить його членам на праві спільної сумісної власності.

А відповідно до ст. 123 ЦК Української РСР (в редакції від 18.07.1963 р.) розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх та непрацездатних.

Таким чином, виходячи з рівності часток в майні колгоспного двору - житловому будинку по АДРЕСА_1 , частка нині померлих ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , позивача, відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в такому становить по 1/5 частині.

Отже, враховуючи те, що за життя нині померлі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не зареєстрували у встановленому законом порядку своє право власності на належні їм частини у вказаному житловому будинку, яке відноситься до типу колгоспного двору, однак та фактично належали померлим, як голові такого та члену такого, які в цьому будинку проживали до своєї смерті, тому відповідно є спадковим майном, яке відкрилось після їх смерті.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Позивач, у відповідності до ст. 1261 ЦК України, як спадкоємець за законом першої черги, у встановленому законом порядку прийняв спадщину після смерті свого батька ОСОБА_4 та своєї матері ОСОБА_5 , в тому числі і по 1/5 частині спірного житлового будинку, фактично належних їм у майні колгоспного двору.

В той же час, як вбачається з довідки виданої приватним нотаріусом Хіцан Т.В., позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на житловий будинок по АДРЕСА_1 .

До 01.01.2013 року Державна реєстрація права особи на частку у майні колгоспного двору здійснювалась МБТІ відповідно до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 року на підставі рішення, яке виносилось сільською радою про розподіл часток майна колгоспного двору.

Пунктом 2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та інших законодавчих актів України (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 09.12.2011 року № 4152-VI) визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно в порядку визначеному цим Законом, буде здійснюватися з 1 січня 2013 року.

Отже, з 01.01.2013 року право власності на нерухоме майно посвідчуються на загальних засадах свідоцтвом про право власності, що видає державний реєстратор, відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень . Згідно вимог якого, державний реєстратор з 01.01.2013 року, не посвідчує прав власності на об`єкт нерухомого майна та не видає свідоцтва про права власності на підставі рішення сільської ради про розподіл часток колгоспного двору між його співвласниками.

Судом встановлено, що рішення про розподіл часток майна вищезазначеного колгоспного двору між його співвласниками зокрема і померлими ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , ОСОБА_1 - позивачем по справі та співвідповідачами по справі - ОСОБА_3 , ОСОБА_2 Нелюбівською сільською радою не виносилось і державна реєстрація прав власності їхніх часток не здійснювалась.

Відповідно до п. 4.15 Розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України № 296/5, затвердженої наказам Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Оскільки, як було встановлено в судовому засіданні, спадкодавець ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не виготовили правовстановлюючих документів на належні їм частки вищевказаного будинку, тому не можливо вирішити питання прийняття спадщини в позасудовому порядку, а відтак суд вважає за можливе, визнати за ОСОБА_1 право власності на 2/5 частки спірного будинковолодіння розташованого, що в цілому належали померлим ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в порядку спадкування за законом.

В той же час, відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не мають намір реалізовувати свої майнові права на відповідні їм частки у майні колгоспного двору, як його члени, що становлять 1/5 частина в кожної. Та як члени колишнього колгоспного двору відмовляються від своїх часток у вказаному майні на користь ОСОБА_1 .

Згідно ч.3 ст. 12, п.2 ч. 1 ст. 346 ЦК України особа може відмовитись від свого майнового права.

Право власності припиняється у разі відмови власника від права власності.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 347 ЦК особа може відмовитися від права власності на майно, заявивши про це або вчинивши інші дії, які свідчать про її відмову від права власності.

У разі відмови від права власності на майно, права на яке підлягає державній реєстрації, право власності на нього припиняється з моменту внесення за заявою власника відповідного запису до державного реєстру.

Судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у відповідності до ст. 120 ЦК Української РСР (1963 р.) мають право 1/5 частку (кожен) у майні даного колгоспного двору, однак реалізовувати його наміру не мають і від даних часток відмовляються на користь позивача ОСОБА_1 ..

Одночасно, судом встановлено, що звертатись до державного реєстратора із заявами про відмову від права власності на належні ОСОБА_2 та ОСОБА_3 по 1/5 частці у вищезазначеному майні колгоспного двору потреби не має, оскільки дані частки у державному реєстрі прав власності на нерухоме майно на їхні імена не зареєстровані.

За таких обставин, суду приходить до висновку, що відмови відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від свого майнового права на частки у колгоспному дворі є правомірними.

Відповідно до ст. 121 ЦК Української РСР (в редакції 1963 року) володіння, користування і розпорядження майном колгоспного двору здійснюється за згодою всіх членів двору.

Отже враховуючи викладені вище обставини, приймаючи до уваги той факт, що позивачу, як члену спірного колгоспного двору належала 1/5 частина у ньому, яка збереглася за ним після припинення його існування, однак у встановленому законом порядку не зареєстрована, 2/5 він фактично прийняв як спадщину після смерті батька і матері, інші 2/5 частини цього двору також фактично належні останньому, оскільки відповідачі по справі, відмовилися від своїх часток, їх відмови не суперечать нормам закону, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з визнанням за ним права власності на спірний житловий будинок.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 316, 346, 347, 392, 1216-1218, 1220, 1221, 1261, 1258, 1233, 1268, 1270 ЦК України, ст. ст. 10, 12, 17, 81, 89, 200 ч. 3, 206 ч. 4, 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , до Нелюбівської сільської ради Диканського району Полтавської області, с. Нелюбівка Диканського району полтавської області, Код ЄДРПОУ 22532967, ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , ОСОБА_3 , АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних позовних вимог приватний нотаріус Диканського районного нотаріального округу Полтавської області Хіцан Т.В., АДРЕСА_2, про визнання права власності на нерухоме майно, задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в цілому право власності на житловий будинок, розташований по АДРЕСА_1 , який в цілому складається з з житлового будинку літ. А-1, літньої кухні літ. Б, б, гаражу літ. В, сараю літ. Г, погреба вхідного літ. Д, навісу літ. Е, воріт огорожі № 1, огорожі №2, колодязя питного №3, з яких 1/5 частина як за спадкоємцем майна після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 матері ОСОБА_5 , 1/5 частина як за спадкоємцем майна після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_4 , 3/5 частина члена у майні колишнього колгоспного двору.

Рішення набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.

Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.

Головуючий:

СудДиканський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення10.03.2020
Оприлюднено12.03.2020
Номер документу88110713
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —529/114/20

Рішення від 10.03.2020

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Гвоздик А. Є.

Ухвала від 20.02.2020

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Гвоздик А. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні