Єдиний унікальний номер 243/1838/20
Провадження номер 1-кп/243/496/2020
У Х В А Л А
Іменем України
«11» березня 2020 року м. Слов`янськ
Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючий суддя ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю:
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Слов`янська матеріали кримінального провадження № 12019050510001618 від 02.08.2019 року за обвинуваченням:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , уродженця м.Слов`янськ Донецької області, громадянина України, з середньо-спеціальною освітою, одруженого, працюючого майстром служби водовідведення дільниці каналізаційних мереж КП Словміськводоканал, раніше не судимого в силу ст.89 КК України, який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України,
ВСТАНОВИВ:
На підставі наказу в.о. генерального директора комунального підприємства Слов`янської міської ради Словміськводоканал № 285-к від 08.08.2018 ОСОБА_4 з 13.08.2018 переведено на вакантну посаду майстра служби водовідведення дільниці каналізаційних мереж з посадовим окладом відповідно до штатного розпису.
Згідно з п.1.5 посадової інструкції № 73 від 01.05.2017 майстра дільниці каналізаційних мереж, затвердженої 01.05.2017 в.о. генерального директора комунального підприємства Слов`янської міської ради Словміськводоканал в своїй діяльності майстер дільниці каналізаційних мереж повинен керуватися чинним законодавством, нормативно-правовими актами, методичними матеріалами, а також локальними актами та організаційно-розпорядчими документами підприємства, що регламентують виробничу діяльність.
Згідно п.2.1 Інструкції майстер дільниці каналізаційних мереж забезпечує технічну експлуатацію споруд каналізаційної мережі, своєчасну ліквідацію аварій на каналізаційних мережах, безперебійний відвід стічних вод. Згідно п.2.3 Інструкції підтримує в працездатному стані каналізаційні комунікації та здійснює нагляд за їх станом. Згідно з п. 2.5 Інструкції здійснює нагляд за станом каналізаційних мереж, шляхом спільного обходу з працівниками виробничого відділу, трас трубопроводів та виявляє умови, що загрожують міцності споруд мережі, виявляє зовнішні ознаки порушення нормального стану каналізації. Згідно з п.2.29 Інструкції майстер дільниці каналізаційних мереж дотримується і забезпечує природоохоронне та водне законодавство санітарних норм та правил, пов`язаних з питаннями охорони навколишнього природного середовища. Згідно п.4.3 Інструкції майстер дільниці каналізаційних мереж несе відповідальність за правопорушення, вчинені в процесі здійснення своєї діяльності - в межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України.
Згідно п. в) ч.1 ст.164 Земельного кодексу України охорона земель включає захист земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, забруднення відходами виробництва, хімічними та радіоактивними речовинами та від інших несприятливих природних і техногенних процесів.
Згідно ст.35 Закону України Про охорону земель власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування екологобезпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо; дотримуватися стандартів, нормативів при здійсненні протиерозійних, агротехнічних, агрохімічних, меліоративних та інших заходів, пов`язаних з охороною земель, збереженням і підвищенням родючості ґрунтів; надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування відомості про застосування пестицидів та агрохімікатів; сприяти систематичному проведенню вишукувальних, обстежувальних, розвідувальних робіт за станом земель, динамікою родючості ґрунтів; своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок; забезпечувати додержання встановленого законодавством України режиму використання земель, що підлягають особливій охороні; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур`янами, чагарниками і дрібноліссям; вживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.
Згідно п.2.1.1 Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України, затверджених Наказом державного комітету України по житлово-комунальному господарству № 30 від 05.07.1995, технічна експлуатація систем водопостачання та водовідведення здійснюється виробниками згідно з Водним кодексом України ,Кодексом України про надра, законами України Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, Про питну воду та питне водопостачання, Про охорону навколишнього природного середовища, Про охорону праці, Про житлово-комунальні послуги, іншими нормативно-правовими актами, а також державними санітарними нормами і правилами.
Згідно п.2.1.8 Правил у разі виникнення аварій на спорудах, мережах, устаткуванні систем водопостачання та водовідведення виробник повинен негайно вжити заходів для їх швидкого виявлення, локалізації та повної ліквідації.
Згідно п.2.1.9 Правил про аварії та відключення на мережах систем водопостачання виробник повинен негайно сповістити місцеві органи пожежної охорони, а про аварії на каналізаційній мережі - територіальні органи центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, заповідної справи, а також гідрометеорологічної діяльності. Про всі аварії виробник повинен також сповіщати місцеві органи Державного санітарного нагляду.
Так, 25.07.2019 на каналізаційній насосній станції № 6, що розташованга за адресою: Донецька область, м.Слов`янськ, вул.Сучасна, 15-б, та знаходиться на балансі комунального підприємства Слов`янської міської ради Словміськводоканал інв. № 000202, виникла аварійна ситуація, в ході якої трапився виток стоків з каналізаційного колодязя, що призвело до забруднення термофільними мікроорганізмами території площею 600 кв.м. земельної ділянки з кадастровим номером 1414100000:01:011:0010, що на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою ЯЯ № 058010 від 17.03.2005 знаходиться у постійному користуванні державного комунального підприємства Донецькоблводоканал.
Таким чином, дії майстра служби водовідведення дільниці каналізаційних мереж ОСОБА_4 , що здійснює безпосереднє обслуговування каналізаційної насосної станції № 6, не відповідали нормам та вимогам законодавства з охорони навколишнього природного середовища, а також всупереч п.п. 1.5, 2.1, 2.3, 2.5, 2.29 Інструкції, п. в) ч.1 ст.164 Земельного кодексу України, ст.35 Закону України Про охорону земель, п.п. 2.1.1, 2.1.8, 2.1.9 Правил, ОСОБА_4 не забезпечив безаварійну роботу каналізаційних мереж, що призвело до забруднення земельної ділянки відходами та створило небезпеку для довкілля.
Таким чином, ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.239 КК України, тобто забруднення земель відходами, шкідливим для довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для довкілля.
В судовому засіданні обвинувачений заявив клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі положень ст.45 КК України, у зв`язку з дійовим каяттям. Зазначив, що ним вжито заходів для усунення заподіяної шкоди, він раніше не судимий, повністю визнав свою провину та активно сприяв розкриттю злочину.
Прокурор підтримав клопотання обвинуваченого, просив його задовольнити, та зазначив, що він не заперечує проти його звільнення від кримінальної відповідальності.
Вислухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про наявність підстав для закриття провадження, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти рішення про закриття провадження у випадках встановлення підстав, передбачених п. 4 п. 8 або ч. 2 ст. 284 КПК України.
У п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України визначено, що кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.239 КК України, є кримінальним правопорушенням невеликої тяжкості.
Положенням ст.45 КК України передбачено, що особа, яка вперше вчинила злочин невеликої тяжкості або необережний злочин середньої тяжкості, крім корупційних злочинів, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення злочину щиро покаялася, активно сприяла розкриттю злочину і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Висновком експерта № 6457-6459 від 28.01.2020 р. за результатами проведення судово-інженерної екологічної експертизи встановлено, що під час провадження господарської діяльності на насосній станції № 6 КП Словміськводоканал, яка знаходиться за адресою: м.Слов`янськ, вул.Сучасна, 15-Б, є ознаки негативного антропогенного впливу на навколишнє природне середовище, яке виражене забрудненням земельної ділянки, господарсько-побутовими стоками, які без очистки, внаслідок аварійної ситуації, що склалася 25.07.2019 р., потрапили в ґрунти, та призвели до забруднення останніх термофільними мікроорганізмами.
З акту від 15.08.2019 р., затвердженого головним інженером КП Словміськводоканал, вбачається, що 15.08.2019 р. вжито заходів щодо знезараження ґрунту біля насосної станції № 6 КП Словміськводоканал, яка знаходиться за адресою: м.Слов`янськ, вул.Сучасна, 15-Б, а саме забруднена дільниця земельної ділянки була оброблена хлорним вапном, обсягом 150 кг, дренажна труба довжиною 5 м. була демонтована.
За таких обставин, з урахуванням згоди ОСОБА_4 на закриття кримінального провадження з нереабілітуючої підстави, зважаючи на те, що він щиро покаявся у вчиненому, активно сприяв розкриттю злочину, про що прокурор зазначав у судовому засіданні, усунув заподіяну шкоду, що підтверджується актом від 15.08.2019 р., непогашених судимостей не має, суд вважає, що є достатні підстави для його звільнення від кримінальної відповідальності за дії, передбачені ч. 1 ст. 239 КК України, та закриття кримінального провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 284 ч. 2 п. 1, 288, 314 КПК України, ч. 1 ст. 44, 49, ч.1 ст. 239 КК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Клопотання обвинуваченого про звільнення від кримінальної відповідальності задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 239 КК України на підставі ст.45 КК України.
Кримінальне провадження №12019050510001618 від 02.08.2019 року відносно ОСОБА_4 , який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.239 КК України закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через Слов`янський міськрайонний суд Донецької області протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя
Слов`янського міськрайонного суду ОСОБА_5
Суд | Слов'янський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2020 |
Оприлюднено | 08.02.2023 |
Номер документу | 88121064 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля Забруднення або псування земель |
Кримінальне
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
Мінаєв І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні