Справа № 579/1715/19
2/579/94/20
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
21 лютого 2020 року Кролевецький районний суд Сумської області
в складі головуючого судді - Моргуна О.В.,
за участі секретаря - Сергієнко Ж.М.,
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в місті Кролевець справу за позовом ОСОБА_1 до Литвиновицької сільської ради Кролевецького району Сумської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Кролевецького районного суду з позовом про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом. Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її тітка ОСОБА_2 . Після смерті тітки відкрилась спадщина, до складу якої, серед іншого, входить право на земельну частку (пай) розміром 3,49 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що знаходиться на території Литвиновицької сільської ради Кролевецького району Сумської області, відповідно до дубліката сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 0285835.
ОСОБА_2 залишила заповітне розпорядження, згідно з яким все належне їй майно вона заповіла її рідній сестрі ОСОБА_3 - матері позивача. ОСОБА_3 спадщину після смерті сестри ОСОБА_2 прийняла відповідно до ст.549 ЦК УРСР, вступивши в управління і володіння спадковим майном.
ІНФОРМАЦІЯ_2 мати позивача ОСОБА_3 померла. Після смерті матері відкрилась спадщина, до складу якої серед іншого, входить її право на земельну частку (пай) розміром 4,51 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що знаходиться на території Яцинської сільської ради Путивльського району Сумської області, а також право на земельну частку (пай) розміром 3,49 га в умовних кадастрових гектарах, що знаходиться на території Литвиновицької сільської ради Кролевецького району Сумської області, що належало ОСОБА_2 та було успадковане після її смерті сестрою ОСОБА_3 , яка за життя не оформила своїх спадкових прав.
ОСОБА_3 залишила заповітне розпорядження, згідно з яким все належне їй майно вона заповіла їй, ОСОБА_1 . Вона, позивач, є спадкоємцем після смерті матері ОСОБА_3 , спадщину прийняла та отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом на належне матері право на земельну частку (пай).
Вона позбавлена можливості оформити свої спадкові права на право на земельну частку (пай), яке належало померлій ОСОБА_2 на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай), та було успадковане ОСОБА_3 , оскільки оригінал сертифіката на право на земельну частку (пай) втрачено.
Просить суд визнати за нею, ОСОБА_1 , право на земельну частку (пай) розміром 3,49 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі САПТЗТ ім. Ковпака, що розташована на території Литвиновицької сільської ради Кролевецького району Сумської області, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 .
Позивач в підготовче засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримує повністю (а.с. 47).
Відповідач Литвиновицька сільська рада Кролевецького району, будучи належним чином повідомлена про час та місце проведення підготовчого засідання, до суду свого представника не направила, надавши заяву про розгляд справи за відсутності представника сільради. Позовні вимоги ОСОБА_1 визнає (а.с. 48).
Згідно ч.3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
З урахуванням зазначеного положення ЦПК України та клопотання учасників справи суд вирішив можливим розглянути справу у їх відсутність.
Відповідно до положення ч.2 ст.247 ЦПК України суд здійснив розгляд справи без фіксування судового процесу технічними засобами.
Відповідно до ч.3, 4 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову, якщо визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Перевіряючи наявність підстав для задоволення позову, судом досліджені такі докази.
Відповідно до копії дубліката сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 , яка проживає в с. Воргол Кролевецького району Сумської області, належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності САПТЗТ ім. Ковпака розміром 3,49 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), сертифікат зареєстровано 10 квітня 2019 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №586 (а.с.21).
З матеріалів справи вбачається, що сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий на ім`я ОСОБА_2 , втрачено (а.с.22).
Згідно з витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Воргол Кролевецького району Сумської області, актовий запис № 24 (а.с.8).
ОСОБА_3 є сестрою померлої ОСОБА_2 , що підтверджується відповідними свідоцтвами про народження, про одруження (а.с. 17, 18, 19, 20).
З довідки виконкому Литвиновицької сільської ради Кролевецького району Сумської області вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , постійно до дня смерті була зареєстрована та проживала в с. Воргол Кролевецького району Сумської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_4 . ОСОБА_3 у грудні 2002 року фактично вступила в управління та володіння спадковим майном згідно ст. 549 ЦК УРСР (1963 року), а саме, розпорядилась особистими речами померлої (а.с. 10).
Спадщина після смерті ОСОБА_2 відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно ст. 549 ЦК УРСР (1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Спадкоємець ОСОБА_3 прийняла спадщину в порядку ст. 549 ЦК УРСР після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , вступивши в управління та володіння спадковим майном, в тому числі право на земельну частку (пай), що належало ОСОБА_2 на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай).
Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Путивль Сумської області, актовий запис № 52 (а.с.12).
Позивач ОСОБА_1 є дочкою померлої ОСОБА_3 , що підтверджується відповідними свідоцтвами про народження, про укладення шлюбу (а.с. 15, 16).
ОСОБА_3 залишила заповітне розпорядження, за яким усе належне їй майно заповіла ОСОБА_1 , заповіт посвідчено секретарем виконкому Яцинської сільської ради Путивльського району Сумської області 27 серпня 1998 року і зареєстровано в реєстрі за №105. Заповіт не змінювався та не скасовувався (а.с.14).
Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 04.10.2019 р. після смерті ОСОБА_3 заведено спадкову справу № 241/2018 (а.с. 42).
Позивач прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_3 та отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом на інше майно (а.с. 13). Однак вона не може оформити свої спадкові права на право на земельну частку (пай), що належало ОСОБА_2 відповідно до дубліката сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 та було успадковане ОСОБА_3 після смерті сестри ОСОБА_2 , у зв`язку з тим, що правовстановлюючий документ - оригінал сертифіката на право на земельну частку (пай) втрачено (а.с.22).
Згідно ч. 1 ст. 1272 ЦК України інші спадкоємці спадщину не прийняли.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути серед інших і визнання права, суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Відповідно до положень ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Постановою Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року №7 у п.п. 10, 11 визначено, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим, правовстановлюючим. документом. При вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Відповідно до роз`яснень, наданих у абзаці 15 пункту 3.5. Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування", у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай), порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Враховуючи, що померла ОСОБА_2 за життя була включена в список осіб, які мають право на земельну частку (пай), отримала сертифікат на право на земельну частку (пай), яка перебуває у колективній власності САПТЗТ ім. Ковпака на території Литвиновицької сільської ради, то вона набула право, яке успадкувала ОСОБА_3 після її смерті, і яке позивач може успадкувати після смерті ОСОБА_3 .
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Виходячи з вимог ст. 41 Конституції України, ст. 4 ЦПК України суд вважає, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом визнання за позивачем права на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності САПТЗТ ім. Ковпака, розміром 3,49 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що розташована на території Литвиновицької сільської ради Кролевецького району Сумської області, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 .
Відповідно до ст. 549 ЦК Української РСР (1963 року), ст. ст. 15, 16, 1218, 1268, 1269, 1270 ЦК України, керуючись ст. ст. 2, 5, 10-13, 19, 76-82, 247, 200, ч.4 ст.206, 258, 259, 265, 268, 273, 315 ЦПК України, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , до Литвиновицької сільської ради Кролевецького району Сумської області, місцезнаходження: 41334, Сумська область, Кролевецький район, с.Литвиновичі, код ЄДРПОУ 04389549, про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності САПТЗТ ім. Ковпака розміром 3,49 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що розташована на території Литвиновицької сільської ради Кролевецького району Сумської області, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 .
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Кролевецький районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.273 ЦПК України.
Повне рішення суду складено 11 березня 2020 року.
Суддя О. В. Моргун
Суд | Кролевецький районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2020 |
Оприлюднено | 12.03.2020 |
Номер документу | 88135164 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кролевецький районний суд Сумської області
Моргун О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні