Білогірський районний суд Хмельницької області 30200 Хмельницька обл., смт Білогір`я, вул. Шевченка, 42, inbox@bg.km.court.gov.ua, Тел.(факс) 038 41 2 1444
Справа № 669/84/20
Провадження № 2/669/136/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 березня 2020 року смт.Білогір`я
Білогірський районний суд Хмельницької області
в складі :
головуючої - судді Бараболі Н.С.,
за участю секретаря Рудої Т.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в смт. Білогір`я цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вільшаницької сільської ради Білогірського району Хмельницької області про визнання права власності в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В :
15.01.2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Вільшаницької сільської ради Білогірського району Хмельницької області про визнання за нею права власності на житловий будинок, що знаходиться по АДРЕСА_1 . Вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько, ОСОБА_2 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 брат - ОСОБА_3 . Після їх смерті вона є спадкоємцем за законом, проте позбавлена можливості оформити спадкові права на житловий будинок, який належав батькові, оскільки будівлі не були зареєстровані у органах реєстрації нерухомого майна.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явилася. В поданій до суду заяві просила розгляд справи проводити у її відсутності, позов підтримала.
Представник Вільшаницької сільської ради Білогірського району Хмельницької області належним чином і своєчасно повідомлений про дату розгляду справи в судове засідання не з`явився, направив до суду заяву, в якій просив справу розглянути без його участі, позов ОСОБА_1 визнав.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до вимог ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Ознайомившись із письмовими заявами сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що будівництво житлового будинку, який знаходиться по АДРЕСА_1 проведено в 1968 році. При його будівництві права суміжних землекористувачів не порушені. Власником житлового будинку в погосподарських книгах сільської ради рахувався ОСОБА_2 на підставі діючого на той час законодавства, про що свідчить запис в погосподарській книзі. Вказані обставини підтверджуються даними довідки №463, виданої 06.11.2019 року Вільшаницькою сільською радою Білогірського району Хмельницької області (а.с.21), та даними технічного паспорту на житловий будинок, що знаходиться по АДРЕСА_1 , виготовленого РКП Білогірське бюро технічної інвентаризації 31.10.2019 року (а.с.а.с.14-16).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що вбачається із повторного свідоцтва про його смерть, серії НОМЕР_1 , виданого 28.10.2010 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Білогірського районного управління юстиції у Хмельницькій області (а.с.9).
Після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняли ОСОБА_1 , позивачка по справі, і ОСОБА_3 , що підтверджується даними повідомлення №16/1-16, виданого 30.01.2020 року приватним нотаріусом Білогірського районного нотаріального округу Хмельницької області Савіцькою З.М. (а.с.30).
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що вбачається із свідоцтва про його смерть серії НОМЕР_2 , виданого 13 травня 2019 року виконавчим комітетом Вільшаницької сільської ради Білогірського району Хмельницької області (а.с.11).
Після смерті ОСОБА_3 прийняла спадщину ОСОБА_1 , позивачка по справі, звернувшись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, та оформивши права на частину спадкового майна, що вбачається із даних Свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 17 грудня 2019 року приватним нотаріусом Білогірського районного нотаріального округу Савіцькою З.М., реєстровий №893 (а.с.13).
Незважаючи на прийняття спадщини позивачка не може оформити право на спадщину на житловий будинок, оскільки спадкодавцем право власності на житловий будинок не було зареєстровано в органах реєстрації нерухомого майна, що підтверджується повідомленням приватного нотаріуса Білогірського районного нотаріального округу Савіцької З.М. про відмову у оформленні спадщини на житловий будинок №6/01-16 від 15.01.2020 року, що належав спадкодавцю, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на житловий будинок (а.с.23).
Порядок та умови прийняття в експлуатацію об`єктів будівництва на законодавчому рівні вперше встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 05 серпня 1992 року №449 Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом державного замовлення . Тобто до 05 серпня 1992 року не передбачалася процедура введення приватних житлових будинків в експлуатацію при оформленні права власності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 року "Про затвердження Тимчасового порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом приватних житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт" було передбачено, що підставою для оформлення права власності на приватні житлові будинки, дачні та садові будинки, споруджені до 5 серпня 1992 року, є складений БТІ висновок про технічний стан будівлі та документ, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій вона розміщена. Зазначена постанова втратила чинність 2 червня 2011 року.
Законом України від 17 лютого 2011 року "Про регулювання містобудівної діяльності" (Закон N 3038-VI) встановлено, що прийняття в експлуатацію зведених до 31 грудня 2009 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж таких об`єктів за наявності документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій вони розташовані.
Відповідно до ст. 58 Конституції України нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, тому загальні правила прийняття в експлуатацію не можуть поширюватися на приватні житлові будинку з господарськими будівлями та спорудами, які збудовані до 5 серпня 1992 року.
Житловий будинок ОСОБА_2 збудований в 1968 році, тому для потреб державної реєстрації прав власності на нерухоме майно було б достатньо технічного паспорта, складеного за результатами технічної інвентаризації, виписки із погосподарської книги сільської ради, рішення місцевої ради про згоду на оформлення права власності на нерухоме майно.
Проте право власності ОСОБА_2 на житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться по АДРЕСА_1 як власника, припинилося на підставі п. 11 ч.1 ст.346 ЦК України у зв`язку із його смертю.
Згідно ст. 1218 даного Кодексу до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, тому до позивача, як до спадкоємця, який прийняв спадщину, відповідно до ст. 1216 цього ж Кодексу перейшли всі права власника майна, проте із за відсутності на житловий будинок правовстановлюючих документів, оформити право власності на вказане майно у позасудовому порядку неможливо.
Згідно ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають в державі, тому у суду є всі підстави для розгляду вказаного позову та достатньо доказів вважати, що житловий будинок з господарським будівлями, що знаходяться по АДРЕСА_1 повинен належати позивачці, як спадкоємцю ОСОБА_4 .
У частині 4 ст.206 ЦПК України вказано, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Вимоги позивача ґрунтуються на законних вимогах, тому підстав для відмови у прийнятті визнання відповідачем позову суд не знаходить, позов підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.346, 1216, 1268 ЦК України, ст.ст. 206, 229, 247, 354 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженкою с.Варивідки Білогірського району Хмельницької області, право власності на житловий будинок, що знаходиться по АДРЕСА_1 .
Рішення суду може бути оскаржене до Хмельницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н. С. Бараболя
Суд | Білогірський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.03.2020 |
Оприлюднено | 13.03.2020 |
Номер документу | 88156630 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Білогірський районний суд Хмельницької області
Бараболя Н. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні