Справа № 610/212/20
Провадження № 2/610/213/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.03.2020 Балаклійський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Феленка Ю.А.,
за участю секретаря судового засідання Петрової І.В.,
за відсутності учасників справи,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в м. Балаклія Харківської області за правилами загального позовного провадження цивільну справу № 610/212/20 (провадження № 2/610/213/2020) за позовом ОСОБА_1 до Борщівської сільської ради Балаклійського району Харківської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
27 січня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Балаклійського районного суду Харківської області із позовною заявою до Борщівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, у якій просив визнати за ним в порядку спадкування за законом після матері - ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) у КСП Україна Балаклійського району Харківської області, розміром 5,22 умовних кадастрових гектарів, відповідно до Державного акта на право колективної власності на землю серії ХР-01-00-000279 від 30.01.1996. Обґрунтовуючи позовні вимоги вказав, що його мати - ОСОБА_2 була членом КСП Україна Балаклійського району Харківської області, розташованого на території Борщівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, та була внесена до додатку до Державного акта на право колективної власності на землю - списку громадян-членів КСП, які мають право на земельну частку (пай). Однак відповідного сертифіката на право на земельну частку (пай) ОСОБА_2 не отримала, як і не отримала державного акта на право на земельну частку (пай). Через відсутність правовстановлюючого документа позивач не має можливості оформити спадщину після смерті матері. Вищенаведене стало підставою для звернення до суду із даною позовною заявою.
Ухвалою від 28.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання у справі на 25.02.2020.
25.02.2020 підготовче засідання було відкладено до 12.03.2020 у зв`язку з направленням запиту до Балаклійської державної нотаріальної контори за клопотанням позивача.
У судове засідання учасники справи не з 'явились, про дату, час і місце його проведення повідомлені належним чином.
Позивач подав до суду заяву, у якій просив розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав.
Від відповідача - Борщівської сільської ради Балаклійського району Харківської області до суду надійшла заява про визнання позову і розгляд справи за відсутності представника відповідача.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, беручи до уваги визнання позову відповідачем, суд дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 3 статті 200 ЦПК України передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є сином ОСОБА_2 , що підтверджується копією його свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с. 7).
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.Тхорин Овруцького району Житомирської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого повторно 15 лютого 2017 року Балаклійським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (а.с. 6).
З відповіді відділу у Балаклійському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вих. № 31-20-0.23,09-193/101-18 від 16.02.2018) вбачається, що згідно додатку до державного акта на право колективної власності на землю по КСП Україна серія ХР-01-00-000279 від 30.01.1996 до списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства ОСОБА_3 внесена за № 547. Розмір земельної частки (паю) КСП Україна становить 5,22 умовних кадастрових гектарів. Відповідно до Книги реєстрації сертифікатів за земельні частки (паї) громадян по КСП Україна сертифікат на право на земельну частку (пай) на ОСОБА_2 відсутній. Державний акт на право власності на землю на ОСОБА_2 не зареєстровано (а.с. 9).
Вказане також підтверджується копією Державного акта на право колективної власності на землю серії ХР-01-00-000279 від 30.01.1996 та копією додатку 1 до державного акта (а.с. 10-14).
Відповідно до архівної довідки Комунального підприємства Балаклійської районної ради Балаклійський районний трудовий архів (вих. № 01-51/1524 від 30.11.2018) в архівному фонді колгоспу ім. Жданова, колгоспу Україна , КСП Україна у розрахункових відомостях ОСОБА_2 значиться з липня 1977 року по грудень 1978 року дояркою; з січня 1985 року по грудень 1991 року, з січня 1994 року по жовтень 1996 року скотником (а.с. 15).
Згідно довідки Борщівської сільської ради Балаклійського району Харківської області (вих. № 482 від 30.10.2018) ОСОБА_1 буде виділено земельну ділянку за рахунок земель колективної власності, розташовану за межами населеного пункту, площею 5,22 га (в умовних кадастрових гектарах) в порядку спадкування за законом після смерті матері - ОСОБА_2 , яка була внесена до списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства Україна за № 547 у державному акті на право колективної власності на землю серія ХР-01-00-000279 від 30 січня 1996 року згідно рішення № 43 Борщівської сільської ради від 24 липня 1995 року (а.с. 16).
При вирішенні спору суд виходить з того, що спірні правовідносини щодо спадкування права на земельну частку (пай) врегульовані положеннями Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 8 серпня 1995 року № 720/95.
Захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання прав, як передбачено п. а ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України.
Пунктом 2 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 8 серпня 1995 року № 720/95 передбачено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.
Відповідно до положень п. 24 постанови Пленуму Верховного суду України Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ № 7 від 16 квітня 2004 року сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (пункт 17 розділу Х Перехідні положення ЗК України).
Член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами Цивільного кодексу, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.
Згідно ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ст. 1217 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Діти спадкодавця мають право на спадкування за законом у першу чергу (стаття 1261 ЦК України).
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України спадщина належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно відповіді Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області від 27.02.2020 на запит суду та інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , із заявою про прийняття спадщини на підставі ч. 3 ст. 1272 Цивільного кодексу України, згідно рішення Балаклійського районного суду Харківської області від 08 лютого 2019 року у справі № 610/3794/18, провадження № 2/610/165/2019, 20 березня 2019 року звернувся син померлої - ОСОБА_1 , та було заведено спадкову справу № 141/2019 року (а.с. 32, 33).
Беручи до уваги, що позивач ОСОБА_1 , який є спадкоємцем ОСОБА_2 першої черги за законом, позбавлений можливості в іншому порядку, ніж шляхом ухвалення судового рішення про визнання за ним права на земельну частку (пай), реалізувати своє право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову про визнання за позивачем права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, що є належним способом захисту прав позивача. Визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Керуючись ст.ст. 1217, 1218, 1268 ЦК України, ст. 152 ЗК України, ст.ст. 13, 81, 200, 206, 247, 258, 259, 263-265 ЦПК України суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Борщівської сільської ради Балаклійського району Харківської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на земельну частку (пай) розміром 5,22 умовних кадастрових гектари, розташовану на території Борщівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, яка перебувала у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства Україна , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в с.Тхорин Овруцького району Житомирської області, право на яку вона мала згідно державного акта на право колективної власності на землю серії ХР-01-00-000279 від 30 січня 1996 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Відповідач: Борщівська сільська рада Балаклійського району Харківської області, місцезнаходження: 64240, Харківська область, Балаклійський район, с. Борщівка, вул. Центральна, буд. 47, код ЄДРПОУ 04397129.
Суддя Ю.А. Феленко
Суд | Балаклійський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2020 |
Оприлюднено | 13.03.2020 |
Номер документу | 88165320 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Балаклійський районний суд Харківської області
Феленко Ю. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні