ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2020 року
м. Черкаси справа № 925/1511/19
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., з секретарем судового засідання Дяченко Т.В. за участю представників: позивача - не з`явився, відповідача - не з`явився, за позовом за позовом Державного підприємства «Артемсіль» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія» «Нова» про стягнення 8435,58 грн,
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення 8435,58 грн. попередньої оплати по договору від 13.07.2016 №12/01-10-241.
В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що відповідач не виконав належним чином взяті на себе зобов`язання щодо поставки товару.
Справа розглядається в загальному порядку за правилами позовного провадження.
Ухвалою суду від 06.02.2020 судове засідання було відкладено на 03 березня 2020 р. та розміщено оголошення про повідомлення відповідача на веб-сторінці «Судова влада України» .
Представник позивача в судове засідання не з`явився про причини нез`явлення суд не повідомлений.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про причини нез`явлення суд не повідомлений.
Про дату, час і місце розгляду справи сторони були повідомлені судом належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового направлення ПАТ Укрпошта форми №119 та оголошенням-повідомленням відповідача про судове засідання на веб-сторінці «Судова влада України» .
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представників сторін за наявними матеріалами в порядку ст. 202 ГПК України.
Суд, оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне.
Предметом спору є стягнення/повернення з відповідача на користь позивача попередньої оплати за неналежне виконання умов договору поставки.
З матеріалів справи вбачається, що 13.07.2016 між сторонами був укладений договір №12/01-10-241 (далі - Договір), відповідно до умов якого відповідач (Продавець) зобов`язався поставити позивачу (Покупцю) товар відповідно до Специфікації (яка є невід`ємною частиною Дговору) на загальну суму 16871,16 грн., в т.ч. ПДВ 2811,86 грн.
П.5 цього Договору встановлено що договір набуває чинності з моменту його підписання обома сторонами. Документи надані шляхом факсимільного чи електронного зв`язку мають юридичну чинність до надання оригіналів.
Поставка товару здійснюється упродовж 20 робочих днів після надходження 50% передплати на поточний рахунок Продавця.
Датою поставки вважається дата приймання товару на складі Покупця (п.6 Договору).
За умовами п.9 цього Договору форма оплати визначена: 50% передплата, 50% остаточний розрахунок по факту поставки протягом 5 банківських днів після поставки товару. Датою оплати вважалася дата перерахування коштів на поточний рахунок Продавця.
Термін дії цього Договору з 13.07.2016 до 31.12.2016.
Факт перерахування позивачем 50% в сумі 8435,58 грн. передоплати на рахунок відповідача за товар (пневмоциліндри) підтверджується платіжним дорученням від 14.07.2016 № 2137.
Поставка частково сплаченого товару за умовами Договору мала б відбутися 11.08.2016.
П.10.1 Договору сторони узгодили, що у випадку затримки поставки товару з вини Продавця понад 20 робочих днів, після перерахування передплати на поточний рахунок, Продавець несе відповідальність у відповідності із ст.231 Господарського кодексу України. Крім зазначених санкцій, у випадку не поставки товару протягом 30 робочих днів, Продавець відшкодовує Покупцеві усі заподіяні збитки та на першу вимогу Покупця повертає суму передплати.
За приписами ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Ст.11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (стаття 626 ЦК України).
Ч.1 ст.181 ГК України визначено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
За змістом статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Ч.1 ст. 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно статті 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Ст.712 ЦК України визначено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. 526, 530, 655, 692, 712 ЦК України містять такі положення.
Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта ( виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).
За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений іншим строк оплати товару, та сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
За приписами ч.2 ст.693 ЦК України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Оцінивши фактичні обставини справи та приписи вищенаведеного законодавства, суд приходить до наступних висновків.
Господарські зобов`язання між сторонами виникли на підставі укладеного договору № 12/01-10-241 від 13.07.2016. Даний договір виходячи з його умов, є договором поставки. Свої зобов`язання за цим договором позивач виконав належним чином та здійснив передплату (50%) вартості товару на рахунок відповідача, що підтверджується платіжним дорученням від 14.07.2016 № 2137 на суму 8435,58 грн.
Доказів поставки товару та належного виконання відповідачем умов вказаного Договору до суду не подано.
З огляду на вищевикладені обставини справи і приписи законодавства суд приходить до переконання, що вимоги позивача про стягнення 8435,58 грн. попередньої оплати по договору № 12/01-10-241 від 13.07.2016 , є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
З відповідача на користь позивача підлягають до стягнення понесені останнім судові витрати на оплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, п.2 ч.1 ст.231, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича компанія» «Нова» (код ЄДРПОУ 40013984; вул.Пастерівська,21, м.Черкаси, 18016) на користь державного підприємства "Артемсіль" (код ЄДРПОУ 00379790; вул.Чкалова,1А, м.Соледар, Бахмутівський район, Донецька область, 84545) - 8 435,58 грн. (вісім тисяч чотириста тридцять п`ять грн. 58 коп.) попередньої оплати та 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн) витрат по сплаті судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.
Повний текст складено і підписано 12.03.2020.
СУДДЯ К.І. Довгань
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 03.03.2020 |
Оприлюднено | 16.03.2020 |
Номер документу | 88171767 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Довгань К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні