Рішення
від 02.03.2020 по справі 175/1970/19
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 175/1970/19

Провадження № 2-о/175/50/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2020 року смт. Слобожанське

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді Новік Л.М.,

за участю секретаря - Сапай О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт. Слобожанське заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Новоолександрівська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області, Миколаївська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернулася до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, під час розгляду справи заявлені вимоги уточнила, в обґрунтування яких посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилась спадщина - земельна ділянка, площею 6,950 га, кадастровий номер 1221485600:01:038:0004, що розташована на території Миколаївської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області.

На час відкриття спадщини вона постійно проживала зі спадкодавцем, прийняла спадщину та фактично використовувала її (земельну ділянку) відповідно до цільового призначення. Однак у визначений законом термін вона не звернулася до державної нотаріальної контори для видачі їй свідоцтва про право на спадщину. Коли вона звернулася до Дніпровської районної державної нотаріальної контори, то їй роз`яснили, що відповідно до п. 211 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , затвердженої наказом Міністра Юстиції України №20/5 від 03 березня 2004 року доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем. Оскільки визначені документи в неї відсутні, вона змушена звернутися до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем з метою оформлення та видачі їй свідоцтва про право на спадщину. Факт постійного проживання підтверджується наступним. 14 червня 2000 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 було укладено договір довічного утримання, який передбачає:

Відчужувач передає у власність набувача земельну ділянку сільськогосподарського призначення, що розташована в Дніпропетровській області, Дніпропетровському районі, селі Миколаївка, площа 6,950 га, кадастровий номер - 1221485600:01:038:0004, а Набувач зобов`язується забезпечувати Відчужувача утриманням та доглядом довічно;

Передана у власність Набувача земельна ділянка сільськогосподарського призначення, що розташована в Дніпропетровській області, Дніпропетровському районі селі Миколаївка, площа 6,950 га, кадастровий номер - 1221485600:01:038:0004, належить Відчужувачу на праві власності. (державний акт ДП № 055897).

Набувач зобов`язується здійснювати довічне утримання догляд Відчужувача. У цих цілях він зобов`язується забезпечувати Відчужувача харчуванням, одягом, медикаментами, доглядом, необхідною допомогою, вартість яких визначена сторонами - щомісяця в розмірі п`яти мінімальних розмірів оплати праці, установлених законом. Готування їжі при цьому повинне здійснюватися не рідше одного разу в день, прибирання квартири, у якій буде проживати Відчужувач не рідше одного разу в тиждень, прання білизни не рідше двох разів на місяць. Придбання одягу, взуття, а також медикаментів повинне здійснюватися в міру необхідності.

Відчужувач здобуває право безкоштовного довічного користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення, що розташована в Дніпропетровській області, Дніпропетровському районі, селі Миколаївка, площа 6,950 га, кадастровий номер - 1221485600:01:038:0004, належить Відчужувачу на праві власності (державний акт ДП № 055897).

Набувач у випадку смерті Відчужувача зобов`язується оплатити вартість ритуальних послуг, у розмірі не менше п`ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці, установлених законом на момент смерті Відчужувача. Набувач зобов`язаний вживати необхідних заходів для того, щоб у період дії даного договору використання переданої йому у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення, що розташована в Дніпропетровській області, Дніпропетровському районі, селі Миколаївка, площа 6,950 га, кадастровий номер - 1.221485600:01:038:0004, не приводило до зниження її вартості.

Таким чином, наявність даного договору підтверджує факт постійного проживання заявника ОСОБА_4 з померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Просить суд встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 з 14 червня 2000 року і до часу відкриття спадщини.

Заявник до початку судового засідання надала заяву про розгляд справи без її участі, вимоги підтримала у повному обсязі та просила задовольнити.

Заінтересована особа ОСОБА_2 до початку судового засідання надав заяву про розгляд справи без його участі позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Інші учасники процесу в судове засідання не з`явилися з невідомої суду причини.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, дійшов наступного висновку.

Як вбачається з копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 , ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ОСОБА_2 своєю заявою про визнання заявлених вимог підтвердив, що дійсно ОСОБА_1 здійснювала догляд за ОСОБА_3 та спільно проживала з нею.

Згідно зі ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно з п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення діями, що свідчать про прийняття спадщини, є фактичний вступ заявника в управління чи володіння спадковим майном у межах шестимісячного строку з дня відкриття спадщини. Варто зазначити, що і на даний момент заявник проживає у цій квартирі разом зі своїми дітьми.

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (шість місяців), він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до п. 211 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , затвердженої наказом Міністра Юстиції України №20/5 від 03 березня 2004 року - доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.

Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування - якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини .

Враховуючи, що спірне спадкове майно у вигляді земельної ділянки знаходиться на території Миколаївська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області, суд вважає, що вимоги заявлені відносно Новоолександрівської сільської ради, яка є неналежною заінтересованою особою у даній справі задоволенню не підлягають.

З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне заяву задовольнити частково, встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 з 14 червня 2000 року і до часу відкриття спадщини.

Керуючись ст.ст. 9, 10, 12, 13, 258-259, 264, 265, 268, 315, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Новоолександрівська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області, Миколаївська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини задовольнити частково.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 з 14 червня 2000 року і до часу відкриття спадщини.

В задоволенні вимог ОСОБА_1 відносно заінтересованої особи Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області відмовити.

На рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо Дніпровського апеляційного суду може бути подано апеляційну скаргу.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Новік

СудДніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення02.03.2020
Оприлюднено14.03.2020
Номер документу88175693
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —175/1970/19

Ухвала від 19.10.2021

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Єлізаренко І. А.

Ухвала від 27.07.2021

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Єлізаренко І. А.

Ухвала від 19.05.2021

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Єлізаренко І. А.

Ухвала від 08.12.2020

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Єлізаренко І. А.

Ухвала від 09.07.2020

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Єлізаренко І. А.

Ухвала від 08.07.2020

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Єлізаренко І. А.

Рішення від 02.03.2020

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Новік Л. М.

Ухвала від 06.02.2020

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Новік Л. М.

Ухвала від 20.06.2019

Цивільне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області

Новік Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні