КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 319/70/20
Провадження №2/319/129/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2020 року смт.Більмак
Куйбишевський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Мальованого В.О.,
при секретарі судового засідання Синяковій О.І.,
за відсутності осіб, які повинні брати участь у справі, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Куйбишевського районного суду Запорізької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоукраїнської сільської ради Більмацького району Запорізької області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В:
31 січня 2020 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до Новоукраїнської сільської ради Більмацького району Запорізької області про визнання за ним права власності як за спадкоємцем за законом на земельну ділянку площею 0,60га, що розташована на території с.Сміле Більмацького району Запорізької області, яка належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на підставі державного акту на право приватної власності на землю від 15 липня 1994 року серії ЗП № 567.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що при зверненні до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, позивачу було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій на підставі відсутності витягу з Державного земельного кадастру на земельну ділянку.
Згідно інформації від 26 грудня 2019 року, відділ у Більмацькому районі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області не має змоги надати витяг з Державного земельного кадастру на земельну ділянку загальною площею 0,60 га в зв"язку з тим, що на момент реєстрації Державного акту на право приватної власності на землю на ім"я ОСОБА_2 . Поземельна книга не відкривалась .
Вказані обставини позбавляють позивача отримати свідоцтво про право на спадщину за законом та змушують звернутись до суду за захистом своїх прав. ( а.с. 2-3).
04 лютого 2020 року відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, роз`яснено учасникам справи порядок подання заяв по суті справи та наслідки їх неподання.
Відповідачу був встановлений п`ятнадцятиденний строк з дня вручення вказаної ухвали подати відзив на позовну заяву.
Як убачається з матеріалів справи, ухвала суду про відкриття провадження у справі разом із доданими до неї документами була прийнята поштовим відділенням для пересилання відповідачу та відповідна кореспонденція вручена відповідачу.
Відзив на позов відповідачем у визначений термін не надано.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Сторони в судове засідання не з"явились, про час і місце розгляду повідомлені належним чином ( а.с.19,21,22).
Позивач у відповідній письмовій заяві, поданій до суду, прохав розглядати справу за його відсутності, вказуючи про те, що від позову не відмовляється, підтримує заявлені вимоги та прохає їх задовольнити по тих підставах, які були викладені в позовній заяві ( а.с.43).
Представник відповідача у відповідній письмовій заяві вказав про те, що не заперечує проти позову, прохала розглядати справу за його відсутності ( а.с.24).
Виходячи з наведеного, а також положень ч. 3 ст. 211 ЦПК України, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні судового засідання за відсутності позивачів та відповідача на підставі наявних у суду матеріалів.
У відповідності до вимог ч. 2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.
Суд, з`ясувавши позиції учасників справи, викладені у письмових заявах, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, надавши їм оцінку, вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 12 ЦПК України, учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов"язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до постанови Верховної Ради України "Про перейменування деяких населених пунктів" від 12 травня 2016 року № 1353-VIII, Куйбишевський район перейменовано на Більмацький район; селище міського типу Куйбишеве Куйбишевського району - на селище міського типу Більмак.
Судом встановлені наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , після смерті якого відкрилась спадщина, зокрема, на земельну ділянку загальною площею 0,60 га, що розташована на території с.Сміле Більмацького району Запорізької області, має цільове призначення для ведення особистого підсобного господарства, яка належала спадкодавцеві на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ЗП № 567 , виданого Смілівською сільською Радою народних депутатів 15 липня 1994 року (а.с. 7,9 ).
З матеріалів справи вбачається, що спадкодавець ОСОБА_2 за життя на випадок своєї смерті склав заповіт, яким все своє майно заповідав в рівних долях своїм дітям: ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_4 ( а.с.32).
Інших спадкоємців за заповітом не має. Відповідно до вимог ст. 1241 ЦК України, право на обов"язкову частку у спадщині має непрацездатна дружина померлого - ОСОБА_5 , яка від прийняття спадщини відмовилась ( а.с.28 зворотній бік ).
Спадкоємець ОСОБА_1 від прийняття спадщини за заповітом відмовився, проте надав заяву до Куйбишевської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини за законом (а.с.28).
Інші спадкоємці після померлого ОСОБА_2 - діти ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від прийняття спадщини відмовились ( а.с.29).
Відповідно до ст.1217,1233,1258,1261 Цивільного кодексу України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування за законом почергово. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно з ч.1 ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов"язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно ч. 1 ст. 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Згідно спадкової справи №51/2011 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса звернувся Клименко М.М. Інші спадкоємці за заповітом та законом від прийняття спадщини відмовились.
Позивач в установлений законом строк звернувся до державного нотаріуса Куйбишевської державної нотаріальної контори Запорізької області ( далі - державний нотаріус) з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , та отримав свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 7,13 га , розташовану на території Смілівської сільської ради Більмацького району Запорізької області, яка має цільове призначеннядля ведення товарного сільськогосподарського виробництва; про право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП "Сміле" розміром 1,55 в умовних кадастрових гектарах ( а.с.39, 41).
Проте у видачі позивачу свідоцтва про право на спадщину за законом на спірну земельну ділянку державним нотаріусом було відмовлено.
Державним нотаріусом 19 січня 2020 року повідомлено ОСОБА_1 про можливість видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вищевказану земельну ділянку лише у разі надання нотаріусу витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с. 13).
Згідно відповіді від 26 грудня 2019 року, відділ у Більмацькому районі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області не має змоги надати витяг з Державного земельного кадастру у Запорізькій області на земельну ділянку загальною площею 0,60 га в зв"язку з тим, що на момент реєстрації Державного акту на право приватної власності на землю на ім"я ОСОБА_2 . Поземельна книга не відкривалась (а.с. 11).
Згідно з п.п.4.20 пункту 4 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться також за умови отримання витягу з Державного земельного кадастру, у тому числі шляхом безпосереднього доступу до нього.
Згідно статті 1216 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Абзацом 2 частини 2 статті 373 ЦК України визначено, що право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
За правилами частини 1 ст.125, ст.126 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Спірна земельна ділянка належала померлому ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на землю серії ЗП № 567, виданого Смілівською сільською Радою народних депутатів 15 липня 1994 року ( а.с.9).
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, її вартість складає 28863,47грн. (а.с.10).
На час виникнення спірних правовідносин, порядок ведення Поземельної книги - документа, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, обмеження на використання земельної ділянки, суб`єктів прав на земельну ділянку та правовстановлюючі документи, а також дані про грошову оцінку земельної ділянки, її цільове призначення, склад земельних угідь, було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 09 вересня 2009 року №1021.
Передбачалось, що Поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку.
Поземельна книга повинна була вестися територіальними органами Держкомзему - у паперовому вигляді (за місцем розташування земельної ділянки) і операторами - структурними підрозділами ДП «Центр державного земельного кадастру» - в електронному вигляді. Поземельна книга вважалася відкритою відразу після зазначення кадастрового номера земельної ділянки і дати її відкриття на титулі Поземельної книги.
Як зазначалося вище, спірна земельна ділянка належала померлому ОСОБА_2 на підставі відповідного Державного акта на право приватної власності на землю.
Як вже було зазначено вище, порядок ведення Поземельної книги було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 09 вересня 2009 року №1021, а право власності на спірну земельну ділянку у ОСОБА_2 виникло 15 липня 1994 року.
За таких обставин, зволікання відділу у Більмацькому районі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області по виконанню дій щодо відкриття та ведення Поземельної книги на спірну земельну ділянку не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Згідно п.9 ч.1 ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року №1952-ІV, державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі, зокрема, рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
З огляду на визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, приймаючи до уваги сукупність зібраних у справі доказів, які дають можливість суду зробити висновок, що позовні вимоги обґрунтовані і їх слід задовольнити з метою реалізації позивачем своїх законних прав.
Питання розподілу судових витрат позивачем в позові не підіймалося.
Керуючись стст.373, 1216, 1217, 1218, 1225,1258, 1261, 1297 ЦК України, ст.27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , ст.ст. 12,76,77,81,83,141,206,247,258,259,265,268,273 ЦПК України, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку площею 0,60 га, що розташована на території с.Сміле Більмацького району Запорізької області, має цільове призначення для ведення особистого підсобного господарства, яка належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавцеві ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ЗП №567, виданого Смілівською сільською Радою народних депутатів від 15 липня 1994 року.
Рішення суду відповідно до частини 1 статті 273 ЦПК України набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 12 березня 2020 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ),
Відповідач: Новоукраїнська сільська рада Більмацького району Запорізької області ( юридична адреса: вул. Снитка, буд.63 с.Новоукраїнка Більмацького району Запорізької області, код ЄДРПОУ 25214452 ).
Суддя: В.О.Мальований
Суд | Куйбишевський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2020 |
Оприлюднено | 15.03.2020 |
Номер документу | 88191329 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Куйбишевський районний суд Запорізької області
Мальований В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні