Рішення
від 02.03.2020 по справі 476/348/19
ЄЛАНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 476/348/19

Провадження № 2/476/12/2020

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02.03.2020 року с.м.т. Єланець

Єланецький районний суд Миколаївської області в складі:

головуючого - судді Чернякової Н.В.

за участю секретаря Козаченко Л.М.

позивачки ОСОБА_1 , представника позивачки ОСОБА_2 , представника відповідачки ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про внесення змін в договір оренди землі

В С Т А Н О В И В :

25.04.2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_4 про внесення змін в договір оренди землі.

Свої вимоги мотивує тим, що 28.11.2013 року між нею та відповідачкою укладеного договір оренди належної їй на праві власності земельної ділянки площею 7,985 га з кадастровим номером 4823055100:02:000:0044, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Єланецької селищної ради Миколаївської області, строком на 49 років. При укладені вищевказаного договору вони дійшли згоди, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що передається в оренду, становить 152151,70 грн., а відтак визначили орендну плату у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що склало 4565 грн.

Між тим, станом на 01.01.2018 року нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 228036,89 грн., а тому вона виявила бажання внести зміни до існуючого договору оренди в частині встановлення розміру орендної плати, виходячи з 3% від нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Вирішити дане питання з відповідачкою у позасудовому порядку їй не вдалось, відповідачка ухиляється від внесення змін до договору оренди земельної ділянки, чим порушує її права, а тому вона звернулась до суду за захистом своїх порушених прав та просила внести до договору оренди землі від 28.11.2013 року зміни наступного змісту: в розділі Об`єкт оренди перше речення абзацу другого викласти в такій редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 01.01.2018 року становить 228037,06 грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відділу в Єланецькому району Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області №160 від 22.10.2018 року ; розділ "Орендна плата" викласти в наступній редакції: Орендна плата складає 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 6841,11 грн. в piк. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється орендарем самостійно щороку з урахуванням індексу інфляції без укладення додаткових угод та будь-якого письмового повідомлення. Орендна плата вноситься щороку не пізніше першого грудня поточного року, за який проводиться оплата. Розмір орендної плати може бути змінений: за згодою сторін, без згоди сторін у випадку зміни розміру нормативної грошової оцінки, в інших випадках, встановлених законом. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,2 % несплаченої суми за кожен день прострочки"; в розділі "Інші права та обов`язки сторін" внести зміни наступного змісту: "Права орендодавця: орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів; додержання земельних стандартів, норм і правил, утому числі, місцевих правил забудови населених пунктів; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель на території, які особливо охороняються, своєчасного внесення орендної плати...", "Обов`язки орендаря: приступити до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі; виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження в обсязі, передбаченому договором оренди землі; у п`ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди землі та додаткових угод до нього надати копії договору та угод відповідному органу державної податкової служби, своєчасно та у повному обсязі сплачувати плату за землю у встановленому законом розмірі (земельний податок)", а також розподілити судові витрати.

Позивачка та її представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили задовольнити.

Відповідачка у судове засідання не з`явилася, до суду направила відзив на позовну заяву, в якому пояснила, що передала позивачці 223685 грн. в рахунок орендної плати за вищевказаним договором за весь період оренди, що підтверджується письмовою заявою позивачки від 28.11.2013 року, посвідченою державним нотаріусом Єланецької державної нотаріальної контори Миколаївської області, а тому вважає претензії останньої щодо збільшення розміру орендної плати необґрунтованими та такими, що не заслуговують на увагу з боку суду. Інші умови договору, які пропонує внести позивачка, на її думку, не можна вважати змінами, оскільки вони за своєю суттю співпадають із вже існуючою редакцією договору оренди. Посилаючись на вищевикладене, просила відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник позивачки у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила, посилаючись на їх безпідставність та необґрунтованість.

Вислухавши учасників справи, дослідивши письмові матеріали справи, встановивши факти та відповідні до них правовідносини, суд приходить до наступного висновку.

Так, відповідно до ст.ст. 12 , 13 ЦК України , особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1 ст. 2 ЦПК України ).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини, що визначено п.1 ч.1 ст.11 ЦК України .

За змістом ст.792 ЦК України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення, майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, щодо договору, договору найму, регулюються актами земельного законодавства - ЗК України , Законом України Про оренду землі .

Згідно з ч.1 ст. 6 Закону України Про оренду землі , орендарі набувають право оренди земельної ділянки на підставах і в поряду, передбачених ЗК України , цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Відповідно до статті 13 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Договір оренди землі укладається у письмовій формі та за бажанням сторін може бути посвідчений нотаріально. Договір оренди землі набирає чинності з моменту його державної реєстрації (статті 14, 18, 20 Закону України Про оренду землі ).

У ст. 16 Закону України Про оренду землі визначено, що оренда земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено у ході розгляду справи по суті, позивачка є власницею земельної ділянки площею 7,985 га з кадастровим номером 4823055100:02:000:0044, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Єланецької селищної ради Миколаївської області (а. с. 15-16).

28.11.2013 року між сторонами укладеного договір оренди належної позивачці земельної ділянки (а. с. 4-7, 51).

Цього ж дня до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про реєстрацію права оренди за відповідачкою на вищевказану земельну ділянку з кадастровим номером 4823055100:02:000:0044 (а. с. 15-16).

За умовами договору оренди від 28.11.2013 року, орендодавець передає, а орендар приймає у платне володіння та користування строком на 49 років земельну ділянку площею 7,985 га з кадастровим номером 4823055100:02:000:0044, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Єланецької селищної ради Миколаївської області. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 152151,70 грн. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 4565 грн. щорічно не пізніше 31 грудня кожного року.

Станом на 01.01.2018 року вартість вищевказаної земельної ділянки становить 228036,89 грн., що підтверджується витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.10.2018 року (а. с. 8).

Зміна вартості земельної ділянки викликала у позивачки бажання щодо внесення змін до існуючого договору оренди земельної ділянки від 28.11.2013 року у зв`язку з чим 25.10.2018 року остання направила на адресу відповідачки лист-пропозицію про внесення змін до договору оренди землі наступного змісту: в розділі Об`єкт оренди перше речення абзацу другого викласти в такій редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з 01.01.2018 року становить 228037,06 грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відділу в Єланецькому району Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області №160 від 22.10.2018 року ; розділ "Орендна плата" викласти в наступній редакції: Орендна плата складає 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 6841,11 грн. в рік. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється орендарем самостійно щороку з урахуванням індексу інфляції без укладення додаткових угод та будь-якого письмового повідомлення. Орендна плата вноситься щороку не пізніше першого грудня поточного року, за який проводиться оплата. Розмір орендної плати може бути змінений: за згодою сторін, без згоди сторін у випадку зміни розміру нормативної грошової оцінки, в інших випадках, встановлених законом. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,2 % несплаченої суми за кожен день прострочки"; в розділі "Інші права та обов`язки сторін" внести зміни наступного змісту: "Права орендодавця: орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів; додержання земельних стандартів, норм і правил, утому числі, місцевих правил забудови населених пунктів; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель на території, які особливо охороняються, своєчасного внесення орендної плати...", "Обов`язки орендаря: приступити до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі; виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження в обсязі, передбаченому договором оренди землі; у п`ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди землі та додаткових угод до нього надати копії договору та угод відповідному органу державної податкової служби, своєчасно та у повному обсязі сплачувати плату за землю у встановленому законом розмірі (земельний податок)" (а. с. 9-11).

Вказаний лист-претензія залишені відповідачкою без уваги, відповіді на лист не надано, а тому, на думку позивачки, відповідачка ухиляється від внесення змін до договору оренди, чим порушує її права. Тому нині захист її прав можливий лише шляхом внесення змін до договору оренди землі від 28.11.2013 року в судовому порядку.

Відповідно до частин першої та третьої статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.

У частині першій статті 627 ЦК України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Підстави для зміни або розірвання договору визначені частиною першою статтею 651 ЦК України, відповідно до якої зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Про зміну або розірвання договору в порядку частини першої статті 651 ЦК України сторони вправі домовитися в будь-який час на свій розсуд (крім випадків, обумовлених законодавчо).

Разом з тим, законодавець передбачає випадки, коли розгляд питання про внесення змін до договору чи про його розірвання передається на вирішення суду за ініціативою однієї із сторін.

Так, за частиною другою статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Зміна умов договору (чи його розірвання) в судовому порядку з причин істотного порушення договору є правовим наслідком порушення зобов`язання іншою стороною договору у відповідності до пункту 2 частини першої статті 611 ЦК України , тобто, способом реагування та захисту права від порушення договору, яке вже відбулося.

Іншими підставами для зміни або розірвання договору в судовому порядку (крім істотного його порушення) відповідно до частини другої статті 651 ЦК України є випадки, встановлені законом або договором, і настання таких випадків зумовлює право сторони ініціювати в судовому порядку питання зміни чи припинення відповідних договірних правовідносин.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" та розділом "Зміна умов договору і припинення його дії" договору оренди земельної ділянки від 28.11.2013 року передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Аналогічне положення щодо зміни розміру орендної плати міститься і у розділі "Орендна плата" вищевказаного договору оренди.

За положеннями статті 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

За частинами першою та другою статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Водночас за частиною четвертою статті 652 ЦК України зміна договору у зв`язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

Між тим, суд враховує, що у існуючому договорі оренди земельної ділянки від 28.11.2013 року сторони визначили розмір орендної плати у твердій грошовій сумі у розмірі 4565 грн., а не у відсотковій ставці від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Тому суд не може взяти до уваги доводи позивачки про те, що зміна розміру вартості орендованої земельної ділянки та її бажання доповнити розділ "Інші права та обов`язки сторін" договору оренди від 28.11.2013 року є істотними обставинами, які суттєвим чином впливають на права останньої.

Крім того, із заяви позивачки від 28.11.2013 року, посвідченої державним нотаріусом Єланецької державної нотаріальної контори Миколаївської області, слідує, що позивачка ОСОБА_1 отримала від відповідачки ОСОБА_4 за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 4823055100:02:000:0044 орендну плату у розмірі 223685 грн. за весь період оренди, претензій по розрахунку за вищевказаним договором оренди земельної ділянки вона не має (а. с. 46).

Цього ж дня позивачка склала заповіт, відповідно до якого заповіла належну їй земельну ділянку відповідачці (а. с. 49-50).

Враховуючи надані сторонами докази у їх сукупності із встановленими обставинами справи, суд приходить до переконання, що сторони договору не досягли згоди щодо приведення умов договору у відповідність до умов, які істотно змінилися, і позивачка та її представник не навели виняткових випадків, з якими законодавець пов`язує можливість примусу сторони договору до продовження дії цього договору на змінених умовах.

За відсутності відповідного договірного чи законодавчого обґрунтування внесення відповідних змін у судовому порядку та за відсутності згоди іншої сторони суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог, а тому вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про внесення змін в договір оренди землі.

Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України не підлягають відшкодуванню на користь позивачки судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 81, 263, 264, 265 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про внесення змін в договір оренди землі відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Єланецький районний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення буде виготовлено 12.03.2020 року.

Суддя Н.В.Чернякова

СудЄланецький районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення02.03.2020
Оприлюднено15.03.2020
Номер документу88193040
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —476/348/19

Рішення від 02.03.2020

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Чернякова Н. В.

Рішення від 02.03.2020

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Чернякова Н. В.

Ухвала від 30.01.2020

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Чернякова Н. В.

Ухвала від 22.05.2019

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Чернякова Н. В.

Ухвала від 10.05.2019

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Чернякова Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні