Рішення
від 13.03.2020 по справі 605/87/20
ПІДГАЄЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 605/87/20

РІШЕННЯ

Іменем України

"13" березня 2020 р. Підгаєцький районний суд

Тернопільської області

в складі :

головуючого судді Горуц Р.О.

за участю:

секретаря судового засідання Лежигубської О.В.

позивача ОСОБА_1

представника позивача Прийдун В.М.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м.Підгайці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 від імені та в інтересах якої діє ОСОБА_2 до Носівської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 від імені та в інтересах якої діє ОСОБА_2 звернулась в суд із позовом до Носівської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, вказуючи, що після смерті рідної сестри її баби - ОСОБА_3 , з поважних причин пропустила строк для подання заяви про прийняття спадкового майна, оскільки на момент складення останньою заповіту вона проживала в іншій місцевості.

У підготовчому судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю із підстав викладених у позовній заяві та просить їх задовольнити. Крім того, додав, що спадкодавець ОСОБА_3 була одинокою і останній рік перед смертю проживала та була зареєстрована у комунальній установі Тернопільської обласної ради «Петриківському обласному геріатричному пансіонаті» аж до дня смерті, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Про існування заповіту позивачці стало відомо лише наприкінці 2019 року. При зверненні позивачки до нотаріуса з питанням спадкування майна, що залишилось після смерті ОСОБА_3 , яка була двоюрідною бабою ОСОБА_1 , останній було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, внаслідок пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини. Інших осіб, які б мали право на обов`язкову частку у спадщині, що залишилась після смерті ОСОБА_3 , немає. Так як строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, позивачкою пропущено з поважних причин, просить визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання вказаної заяви.

Представник відповідача - Носівської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області у підготовче судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце його проведення. Крім цього, визнання ним позову та прохання про розгляд справи у його відсутності, викладено у адресованій суду письмовій заяві, яка долучена до матеріалів справи, що не суперечить вимогам ч.3 ст.211 ЦПК України.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважаючи причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними, дійшов до переконання, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 належало право на земельну частку (пай) розміром 1,28 га. в умовних кадастрових гектарах, на території Носівської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області, що підтверджується сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 17 грудня 2007 року, виданим на підставі рішення Підгаєцької районної державної адміністрації №188 від 15 липня 1996 року.

ОСОБА_3 04 лютого 2008 року у Носівській сільській раді Підгаєцького району Тернопільської області склала заповіт, розпорядженням якого вищезазначене спадкове майно заповіла позивачці. Вказаний заповіт посвідчений секретарем даної сільської ради та зареєстрований в реєстрі за №10.

Із довідки виданої виконавчим комітетом Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області за вих.№331 від 13 березня 2019 року видно, що ОСОБА_3 дійсно була зареєстрована та проживала до дня смерті за адресою АДРЕСА_1 в комунальній установі АДРЕСА_2 ради «Петриківському обласному геріатричному пансіонаті» .

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 17 жовтня 2012 року, виданим Петриківською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області.

Встановлено, що позивач дізнавшись про існування заповіту в лютому 2020 року звернулась із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса, однак у цьому їй було відмовлено у зв`язку із пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини, що видно із письмової відмови державного нотаріуса Тернопільської районної державної нотаріальної контори за вих.№288/01-16 від 14 лютого 2020 року.

Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

В силу ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

У відповідності із ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

У законі не міститься визначення поняття поважності причин порушення строку для прийняття спадщини і їх поважність повинна визначатися судом у кожному випадку, виходячи з конкретних обставин справи та характеру взаємовідносин сторін.

Суд, вважає, що тривале проживання позивача та спадкодавця в різних місцевостях, а також той факт, що позивач не знала про існування заповіту, значно звузило можливість здійснення нею цивільних прав, створивши перешкоди вчасно подати заяву про прийняття спадщини, а тому ці обставини слід визнати поважними, при цьому суд, також приймає до уваги ту обставину, що відповідач визнав позовні вимоги, і така процесуальна дія відповідає принципу диспозитивності цивільного процесу, не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси інших осіб.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про нотаріат» нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.

Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Як свідчать обставини справи посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, не вчиняла дії для повідомлення позивача про відкриття спадщини, не здійснила її виклик як спадкоємця за заповітом, у тому числі шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі, що свідчить про неналежне сприяння для здійснення особистого розпорядження спадкодавця.

Необхідність вчинення нотаріусом або в сільських населених пунктах - уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування , дій для повідомлення спадкоємця про відкриття спадщини, здійснити виклик спадкоємця за заповітом, у тому числі шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі, відповідає також правовим висновкам Верховного Суду України викладеним у постанові від 06 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17 та Верховного Суду викладеним у постанові від 28 жовтня 2019 року у справі №761/42165/17-ц.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 підставний, а тому підлягає до задоволення.

Судові витрати слід покласти на позивача в межах нею понесених.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 141, 200 ч.ч.3, 4, 206 ч.ч.1, 4, 263, 265 ЦПК України, ст.ст.1269, 1270, 1272 ЦК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 від імені та в інтересах якої діє ОСОБА_2 до Носівської сільської ради Підгаєцького району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: три місяці з часу набрання даним рішенням законної сили.

Судові витрати покласти на позивача в межах нею понесених.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Підгаєцький районний суд Тернопільської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Представник відповідача: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , житель АДРЕСА_2 , свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №58 від 18 червня 1993 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .

Відповідач: Носівська сільська рада Підгаєцького району Тернопільської області, місцезнаходження: с. Носів вул. І.Франка, 2 Підгаєцького району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04395069.

Головуючий: Р. О. Горуц

Дата ухвалення рішення13.03.2020
Оприлюднено15.03.2020
Номер документу88197168
СудочинствоЦивільне
Сутьприйняття спадщини

Судовий реєстр по справі —605/87/20

Рішення від 13.03.2020

Цивільне

Підгаєцький районний суд Тернопільської області

Горуц Р. О.

Ухвала від 19.02.2020

Цивільне

Підгаєцький районний суд Тернопільської області

Горуц Р. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні