Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.02.2020 Справа №607/27622/19
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого - судді Вийванко О. М.
за участю секретаря судового засідання Стрілкової М. С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Довжанської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Демкович Юлія Леонідівна про визнання права власності , та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 ,Довжанської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про визнання права власності , -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до відповідачів ОСОБА_2 , Довжанської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Демкович Ю.Л. про визнання права власності , посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її син ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилася спадщина за законом, до складу якої входить частина житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель і споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_4 , після смерті якої відкрилася спадщина за законом, до складу якої входить частина житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель і споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Однак, отримати в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину за законом вона не може, оскільки було виявлено, що будинок належав колгоспному двору та складається з чотирьох членів двору, крім цього, відсутнє свідоцтво про право власності на вищевказаний житловий будинок. З цих підстав, просить суд визнати за нею право власності на 3/4 частини житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель і споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з яких 1/4 частини набута як член колгоспного двору, 1/4 частини набута в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та 1/4 частини набута в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2
ОСОБА_2 звернувся до суду із зустрічною позовною заявою до ОСОБА_1 ,Довжанської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про визнання права власностіна 1/4 частини житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель і споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , як члену колгоспного двору. В обґрунтування своїх вимог вказує на те, що він набув 1/4 частини даного житлового будинку, як член колгоспного двору, однак не зареєстрував у встановленому законом порядку.
У судове засідання позивач-відповідач та його представник не з`явилися, однак від представника позивача-відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без їх участі, первісні позовні вимоги підтримують з підстав, наведених у позовній заяві, просять їх задовольнити в повному обсязі. Проти задоволення зустрічних позовних вимог не заперечують.
Відповідач-позивач у судове засідання не з`явився, однак подав клопотання про розгляд справи без його участі, зустрічні позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити в повному обсязі. Проти задоволення первісних позовних вимог не заперечує.
Представник Довжанської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області у судове засідання не з`явився, однак про місце та час розгляду даної справи повідомлявся належним чином.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Демкович Ю.Л. у судове засідання не з`явилася, однак подала заяву про розгляд справи за її відсутності.
Перевіривши, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд встановив наступні обставини справи.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер син позивача ОСОБА_3 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , видане 19.03.2003 р. Довжанською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області, актовий запис № 3.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина за законом на все належне йому майно, зокрема, на частину житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель і споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивача ОСОБА_4 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 , видане в серпні 2005 року Довжанською сільською радою Тернопільського району Тернопільської області, актовий запис № 9.
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина за законом на все належне їй майно, зокрема, на частину житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель і споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до інформаційної довідки від 30.07.2019 р. № 411, виданої виконкомом Довжанської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 належить колгоспному двору і станом на 15.04.1991 його членами були: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - голова двору; ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 - дочка; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 - внук; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 - внук.
Згідно ч. 1 ст. 120 ЦК УРСР в редакції 1963 року колгоспний двір - це сімейно-трудове об`єднання осіб, які використовують майно двору для ведення підсобного господарства і для сімейних потреб. Майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності (стаття 112 цього Кодексу),
Відповідно до змісту ст. 123 цього Кодексу розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних. Частку працездатного члена двору в майні двору може бути зменшено або у її виділенні зовсім відмовлено в зв`язку з недовгочасним його перебуванням у складі двору або незначною участю своєю працею чи коштами в господарстві двору.
Положеннями ст. 126 ЦК УРСР встановлено, що працездатний член колгоспного двору втрачає право на частку в майні двору, якщо він не менше трьох років підряд не брав участі своєю працею і коштами у веденні спільного господарства двору.
Право власності на майно, яке належало колгоспному двору і зберігалося після припинення його існування мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні
Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 6 постанові Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності від 22 грудня 1995 року № 20, положення статей 17, 18 Закону Про власність щодо спільної сумісної власності поширюються на правовідносини, які виникли після введення в дію цього Закону (з 15 квітня 1991 року).
До правовідносин, що виникли раніше, застосовується діюче на той час законодавство. Зокрема, спори щодо майна колишнього колгоспного двору, яке було придбане до 15 квітня 1991 року, мають вирішуватися за нормами, ще регулювали власність цього двору, а саме: а) право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. Такими, що втратили це право, вважаються працездатні члени двору, які не менше трьох років підряд до цієї дати не брали участі своєю працею і коштами у веденні спільного господарства двору (в цей строк не включається час перебування на дійсній строковій військовій службі, навчання в учбовому закладі, хвороба).
Тобто, станом на 15 квітня 1991 року усі члени колгоспного двору були співвласниками вищевказаного будинку й частка кожного становила по 1/4.
Нормами статті 328 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до п.п. 4.15, 4.18 п, 4 гл. 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджено Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 р. № 296/5, видача свідоцтва про спадщину на майно, яке підлягає реєстрації проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони та арешту цього майна. Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі, свідоцтва про право на спадщину документів, нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Відповідно до статті 1216 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (1217 ПК України). Статтею 1226 ЦК України встановлено, що частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах.
Суб`єкт права спільної сумісної власності має право заповідати свою частку у праві спільної сумісної власності до її визначення та виділу в натурі.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Статтею 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Статтею 1270 ЦК України строк для прийняття спадщини встановлений у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна (частина друга статті 1299 ЦК України).
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер син позивача ОСОБА_3 і спадкоємцями першої черги були його мати ОСОБА_1 та батько ОСОБА_5 .
На день відкриття спадщини ОСОБА_3 разом із ним за адресою АДРЕСА_1 проживали: ОСОБА_1 (мати, ІНФОРМАЦІЯ_8 ), ОСОБА_2 (брат, ІНФОРМАЦІЯ_7 ) та ОСОБА_4 (бабуся, ІНФОРМАЦІЯ_9 ), що підтверджується інформаційною довідкою № 403 Довжанської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області.
ОСОБА_1 (мати) та ОСОБА_5 (батько) є спадкоємцями першої черги. Так, як позивачка постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини і не заявляла про відмову від неї, то вона вважається такою, що прийняла спадщину. В свою чергу, батько померлого не прийняв спадщину, оскільки не подав заяву про прийняття спадщини та постійно не проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Позивач ОСОБА_1 вступила в управління та володіння спадковим майном, так як проживала на день смерті сина у будинку по АДРЕСА_1 .
Тобто, ОСОБА_1 прийняла 1/4 частини житлового будинку в якості спадщини після смерті ОСОБА_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_4 .
На день відкриття спадщини ОСОБА_4 разом із нею за адресою АДРЕСА_1 проживали: ОСОБА_1 (дочка, ІНФОРМАЦІЯ_8 ) та ОСОБА_2 (внук, ІНФОРМАЦІЯ_7 ), що підтверджується інформаційною довідкою № 397-1 Довжанської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області.
ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги. Оскільки позивач постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини і не заявляла про відмову від неї, а тому, вона вважається такою, що прийняла спадщину.
Тобто, ОСОБА_1 прийняла 1/4 частини житлового будинку в якості спадщини після смерті ОСОБА_4 .
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 17.07.2019 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , після державної реєстрації шлюбу із ОСОБА_5 отримала прізвище ОСОБА_7 . Також, даним витягом підтверджено факт розірвання шлюбу між останніми, про що складено актовий запис №53 від 28.05.2008 р.
19.07.2019 р. приватним нотаріусом Тернопільського районного нотаріального округу Демкович Ю.Л. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва на спадщину на житловий будинок з належними до нього будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Іншу 1/4 частину житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель і споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , позивач як член колгоспного двору, право власності яке не зареєстровано у встановленому законом порядку, не може реалізувати та набути у свою власність дану частку житлового будинку.
Відповідно відповідач ОСОБА_2 також, не може реалізувати своє право на 1/4 частину житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель і споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , як член колгоспного двору, право власності яке не зареєстровано у встановленому законом порядку.
Згідно ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Таким чином, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також, достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення первісних та зустрічних позовних вимог, так як в даному випадку мають місце порушення прав позивача та відповідача, які підлягають захисту, шляхом визнання за ОСОБА_1 права власності на 3/4 частини житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель і споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з яких 1/4 частини набута як член колгоспного двору, 1/4 частини набута в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та 1/4 частини набута в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , та визнання за ОСОБА_2 права власності на 1/4 частини житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель і споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , як члену колгоспного двору.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 258-268, 273, 352-355 ЦПК України, ст.ст. 328, 392, 1216, 1217, 1264, 1268 ЦК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Задовольнити позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Довжанської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Демкович Юлія Леонідівна про визнання права власності .
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 3/4 частини житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель і споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Задовольнити зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 ,Довжанської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про визнання права власності.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/4 частини житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель і споруд, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Позивач - відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - невідомий, місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач - позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - невідомий, місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Довжанська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області , місцезнаходження: с. Довжанка Тернопільського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04393479.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Демкович Юлія Леонідівна, місцезнаходження: м. Тернопіль вул. Медова, 18.
Повний тест рішення суду складено 06 березня 2020 року.
Головуючий суддяО. М. Вийванко
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 25.02.2020 |
Оприлюднено | 15.03.2020 |
Номер документу | 88197320 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Вийванко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні