Справа № 649/1448/19
Провадження №2/649/38/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 лютого 2020 року Великолепетиський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого Соловйова В.В.
секретаря судового засідання Погорілої О.С.
за участю: представника позивача ОСОБА_1
відповідачів: ОСОБА_2
Химчик ОСОБА_3 .
Химчик ОСОБА_4
ОСОБА_5
Пошедіної ОСОБА_6
Борсук В ОСОБА_7 .
Борсук О ОСОБА_8
ОСОБА_9
Андрійовської ОСОБА_10
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в смт. Велика Лепетиха цивільну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Князі" в особі голови ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_9 та ОСОБА_16 про визнання права власності на майно отримане на майновий сертифікат
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання права власності, мотивуючи свої вимоги тим, що 05.04.2010 року СТОВ Князі придбало у ОСОБА_2 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_9 та ОСОБА_16 свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат), вартість майнового сертифікату була зазначена у кожному з них та у повному обсязі сплачено їх власникам. Згідно цивільного законодавства нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу права на майновий пай не вимагається, а тому договори купівлі-продажу майнових паїв є дійсними. Актом прийому-передачі майна від 05.04.2010 року підтверджується, що СТОВ Князі в рахунок придбаних майнових сертифікатів було передано будівлю контори загальною вартістю 65255,74 грн. Рішенням Князегригорівської сільської ради за №44 від 25.02.2009 року змінено адресний номер будівлі контори по АДРЕСА_1 з №1 на №2. Таким чином, СТОВ Князі будучи власником майнових сертифікатів отримало право на громадський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, який розташований по АДРЕСА_1 та згідно технічного паспорту складається з: літ. А1 - будівля контори загальною площею 313,1 кв.м., основною площею 232,9 кв.м., допоміжною 80,2 кв.м.; літ. а 2 - веранда; літ. а3 - ганок; І - вимощення. Представник позивача зазначив, що маючи майнові сертифікати СТОВ Князі зверталося до державного реєстратора щоб зареєструвати право власності на вищевказане нерухоме майно, але отримало відмову на тій підставі, що відсутня первинна реєстрація права власності та відсутні правовстановлюючі документи на майно. Таким чином, маючи на руках документи, які підтверджують право на нерухоме майно - будівлю контори товариство не має змоги оформити право власності на придбане майно та не маємо можливості розпоряджатися ним як власник, а тому просить суд визнати за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю Князі , ідентифікаційний код 31822521 право власності на виробничий будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, який розташований по АДРЕСА_1 та складається з: літ. А1 - будівля контори загальною площею 313,1 кв.м., основною площею 232,9 кв.м., допоміжною 80,2 кв.м.; літ. а 2 - веранда; літ. а3 - ганок; І - вимощення.
У підготовче засідання представник позивача голова СТОВ "Князі" Страх А.М. не з"явився, але надав до суду заяву у якій зазначив, що позов підтримує у повному обсязі, просить суд його задовольнити, а справу розглянути у його відсутність.
Відповідачі: ОСОБА_2 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_9 , ОСОБА_16 у підготовче засідання не з"явилися, але надали до суду заяви у яких просять суд розглянути справу у їх відсутність, позовні вимоги визнають повністю та не заперечують проти їх задоволення.
Прийнявши відповідно до ст. 206 ЦПК України визнання відповідачами позову та вивчивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" був створений майновий фонд майна членів КСП і визначена частка в цьому майні кожного члена КСП у грошовому еквіваленті.
Виділ майнової частки (паю) із сільськогосподарського підприємства передбачено ст. 9 Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство , зокрема, згідно з ч. 2, 3 зазначеної статті, пай є власністю члена підприємства. Право розпоряджатися своїм паєм за власним розсудом член підприємства набуває після припинення членства в підприємстві. У разі виходу з підприємства його члени мають право на пай натурою, грошима або цінними паперами відповідно до розміру та структури пайового фонду або іншій, за згодою сторін, формі.
Розмір майнового паю члена колективного сільськогосподарського підприємства та його документального посвідчення (оформлення свідоцтва про право власності на майновий пай (майновий сертифікат) визначається у відповідності до Порядку визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2001 р. № 177 (із змінами, внесеними згідно з постановами КМ України № 1503 від 17.11.01 р. та № 912 від 16.06.03 р.).
Згідно Указу Президента України Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки від 29.01.2001 року №62/2001, майнові паї дозволено виділяти в натурі, купувати-продавати, дарувати, міняти, передавати в спадщину, вносити до статутного фонду новоствореної юридичної особи або в оренду.
Пунктами 13-м та 14-м Порядку визначення розмірів майнових паїв членів КСП та їх документального посвідчення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки від 28.02.2001 р. №177, встановлено, що майновий пай члена підприємства документально підтверджується свідоцтвом про право власності на майновий пай члена підприємства за зразком згідно з додатком. У разі набуття у власність майнового паю (його частини) на підставі угоди міни, дарування та інших цивільно-правових угод, а також спадкування, видається нове свідоцтво.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року № 177 Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки виділення майна в натурі проводиться в порядку, розробленому Комісією з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектору економіки, та затвердженому зборами співвласників. Співвласники, як визначено у даній постанові - члени підприємства, в тому числі реорганізованого, за якими зберігається право на майнові паї у пайовому фонді підприємства, але які не отримали його в натурі чи не передали як внесок до статутного фонду правонаступника. Відповідно до зазначеного Порядку визначення конкретного майна для виділення окремому власнику чи групі власників у натурі проводиться Комісією на підставі рішення зборів співвласників.
Судом встановлено, що 05.04.2010 року СТОВ Князі придбало у ОСОБА_2 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_9 та ОСОБА_16 свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат), вартість майнового сертифікату була зазначена у кожному з них та у повному обсязі сплачена їх власникам.
На підставі майнових сертифікатів вказаним особам було передано громадський будинок "Будівлю контори" з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами розташований по АДРЕСА_1 , що підтверджується: списком свідоцтв про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат); актом прийому-передачі майна від 05.04.2010 року та рішенням Князегригорівської сільської ради від 25.02.2009 року за № 44.
Згідно розписок: ОСОБА_2 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_9 та ОСОБА_16 від 18.05.2016 року вони не мають можливості оформити договори купівлі-продажу майна у нотаріальній конторі через те, що СТОВ "Князегригорівське" під час передачі їм майна на майнові сертифікати не передало правовстановлюючі документи на нього і на даний час СТОВ "Князегригорівське" ліквідовано, що підтверджується безкоштовним запитом до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, крім того, цивільне законодавство нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу права на майновий пай не вимагає, а тому договори купівлі-продажу майнових паїв є дійсними.
Таким чином маючи відповідні майнові сертифікати та акт прийому - передачі СТОВ "Князі" отримало право оформити у власність вищевказане нерухоме майно.
Технічним паспортом на громадський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами підтверджується, що по АДРЕСА_1 розташовано: літ. А1 - будівля контори, загальною площею 313,1 кв.м.; літ. а2 - веранда; літ. а3 - ганок; І - вимощення.
Підстави набуття права власності передбачені в ст. 328 ЦК України, де зазначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно зі ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної та творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Отже, суд вважає, що вищенаведене свідчить, що позивач правомірно набув вище вказане майно.
Питання державної реєстрації права власності в зв`язку із виділенням нерухомого майна в натурі власникам майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств визначено в п. 51 постанови КМУ від 25.12.2015 року, № 1127 Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", відповідно до якого для державної реєстрації права власності в зв`язку із виділенням нерухомого майна в натурі власникам майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств подаються: 1) свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) з відміткою підприємства правонаступника реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства про виділення майна в натурі, засвідченою підписом керівника такого підприємства та печаткою; 2) акт приймання-передачі нерухомого майна.
Зважаючи на те, що СТОВ "Князегригорівське" на даний час ліквідовано, а при виділенні майна в натурі відмітку в свідоцтві про право власності на майновий пай про виділення майна в натурі не було зроблено, то позивач на даний час позбавлений можливості здійснювати свої права щодо належного йому майна, набутого правомірно.
Згідно зі ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового права або майнового права та інтересу.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Із вказаної норми слідує, що визнання права власності на майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення таких прав у законодавче визначеному порядку.
За таких обставин, суд дійшов до переконання, що позивачем доведено належними та допустимими доказами обставини наведені ним у позовній заяві, наявність порушеного права позивача є очевидним, а отже підлягає захисту судом у спосіб, що визначений законодавцем.
Таким чином, відповідно до ст. 328 ЦК України суд вважає можливим визнати за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю Князі , ідентифікаційний код 31822521 право власності на виробничий будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, який розташований по АДРЕСА_1 та складається з: літ. А1 - будівля контори загальною площею 313,1 кв.м., основною площею 232,9 кв.м., допоміжною 80,2 кв.м.; літ. а2 - веранда; літ. а3 - ганок; І - вимощення, крім того, відповідачі позов визнали, а тому позов СТОВ "Князі" підлягає задоволенню.
На підставі ст.ст. 316-319, 328, 392 ЦК України, керуючись ст.ст. 12, 81, 200, 206, 265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Князі" в особі голови Страх Андрія Миколайовича про визнання права власності на майно отримане на майновий сертифікат задовольнити.
Визнати за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю Князі , ідентифікаційний код 31822521 право власності на виробничий будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами, який розташований по АДРЕСА_1 та складається з: літ. А1 - будівля контори загальною площею 313,1 кв.м., основною площею 232,9 кв.м., допоміжною 80,2 кв.м.; літ. а2 - веранда; літ. а3 - ганок; І - вимощення.
Позивач - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Князі", ідентифікаційний код юридичної особи 31822521, місцезнаходження юридичної особи: 74530, Херсонська область, Великолепетиський район, с. Князе - Григорівка, вул. Адамяна 1.
Відповідач - ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання с. Князе Григорівка Великолепетиського району Херсонської області.
Відповідач - ОСОБА_11 , зареєстроване місце проживання с. Князе Григорівка Великолепетиського району Херсонської області.
Відповідач - ОСОБА_12 , зареєстроване місце проживання с. Князе Григорівка Великолепетиського району Херсонської області.
Відповідач - ОСОБА_5 , зареєстроване місце проживання с. Князе Григорівка Великолепетиського району Херсонської області.
Відповідач - ОСОБА_13 , зареєстроване місце проживання с. Князе Григорівка Великолепетиського району Херсонської області.
Відповідач - ОСОБА_14 , зареєстроване місце проживання с. Князе Григорівка Великолепетиського району Херсонської області.
Відповідач - ОСОБА_15 , зареєстроване місце проживання с. Князе Григорівка Великолепетиського району Херсонської області.
Відповідач - ОСОБА_9 , зареєстроване місце проживання с. Князе Григорівка Великолепетиського району Херсонської області.
Відповідач - ОСОБА_16 , зареєстроване місце проживання с. Князе Григорівка Великолепетиського району Херсонської області.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Херсонського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий підпис
Суд | Великолепетиський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2020 |
Оприлюднено | 15.03.2020 |
Номер документу | 88197405 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великолепетиський районний суд Херсонської області
Соловйов В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні