Справа № 2-а-10911/11
2-а/1014/773/11
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" березня 2020 р. Кагарлицький районний суд Київської області
В складі:
Головуючий: суддя Закаблук О.В.
При секретарі: Токовенко Н.О.
- розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кагарлик Київської області заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа, - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (як правонаступник Кагарлицького ОУПФУ Київської області), про заміну сторони виконавчого провадження, суд, -
В С Т А Н О В И В :
25.11.2019 року на адресу Кагарлицького районного суду надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа, - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (як правонаступник Кагарлицького ОУПФУ Київської області), про заміну сторони виконавчого провадження, в якій заявник просить суд винести судове рішення у формі ухвали, на підставі якого:
- замінити стягувача ОСОБА_2 у виконавчому провадженні щодо виконання рішення Кагарлицького районного суду Київської області від 15.08.2011 року в адміністративній справі № 2 - а - 10911/11 її правностанупником - ОСОБА_1 ;
- розглянути справу без його участі.
Свої вимоги заявник Гайдук В.С. в мотивувальній частині заяви обґрунтовує наступним.
15.08.2011 р. у справі №2-а-10911/11 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, Кагарлицьким районним судом Київської області було винесено постанову (в порядку КАСУ), відповідно до якої було зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 .
На підставі Закону України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень та пункту 4 Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 р. №440 вказана постанова Кагарлицького районного суду Київської області від 15.08.2011 р. може бути подана для виконання до Відділу примусового виконання рішень Головного територіального управління юстиції Київської області для внесення рішення до Реєстру Рішень, виконання яких гарантується державою.
Відповідно до ч. 1 ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до ч. 4 ст. 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувана у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 512 ЦК України, підставою правонаступництва у виконавчому провадженні є правонаступництво в матеріальних (майнових) правовідносинах, тобто перехід суб`єктивних майнових прав чи обов`язків від одного суб`єкта майнових правовідносин до іншого на підставі договору.
27.11.2018 р. стягувач ОСОБА_2 померла.
Згідно ст. 1261 Цивільного кодексу України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Після смерті ОСОБА_2 із спадкоємців за законом залишилась її дочка ОСОБА_1 .
У зв`язку з відкриттям спадщини ОСОБА_2 ОСОБА_1 прийняла спадщину шляхом звернення до державного нотаріуса Кагарлицької районної державної нотаріальної контори, що підтверджується доданим свідоцтвом про право на спадщину.
Отже, правонаступником стягувача ОСОБА_2 за постановою Кагарлицького районного суду Київської області від 15.08.2011 р. у справі №2-а- 10911/11 є ОСОБА_1 .
Тому, для виконання державою вказаного судового рішення, яке виконується в порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440 та стягнення на користь правонаступника недоотриманої пенсії ОСОБА_2 необхідно здійснити заміну стягувача.
На підставі викладеного, керуючись ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" та ст.379 КАС України, - заявник просить винести судове рішення, на підставі якого задовольнити вимоги, викладені в мотивувальній частині його заяви.
25.11.2020 року автоматизованою системою документообігу суду для слухання даної заяви був визначений суддя Кагарлицького районного суду Закаблук О.В.
В судове засідання, яке відбулося 11.03.2020 року, заявник ОСОБА_1 не з`явився, проте, на адресу Кагарлицького районного суду надійшла письмова заява, в якій заявник просить суд слухати справу без його участі, вимоги, викладені в заяві, - підтримує в повному обсязі.
В судове засідання, яке відбулося 11.03.2020 року, представник заінтересованої особи, - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (як правонаступник Кагарлицького ОУПФУ Київської області), - не з`явився, хоча повідомлявся судом належним чином про день, час та місце слухання справи.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає на підставі ч. 4 ст. 229 КАС України розглянути справу без участі осіб, які беруть участь у справі та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу та ухвалити рішення на підставі наявних у справі доказів, та вимоги, викладені в прохальній частині заяви задовольнити, шляхом винесення рішення у виді ухвали, обґрунтовуючи своє рішення наступним.
Фактичні обставини справи, встановлені в судовому засіданні, та застосування до них норм права.
28.07.2011 року на адресу Кагарлицького районного суду Київської області надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області про зобов`язання здійснити та нарахування виплату додаткової пенсії та щомісячного підвищення до пенсії непрацюючому пенсіонеру, проживаючому на території зони посиленого радіоекологічного контролю, в якій позивач просила суд винести судове рішення у виді постанови, на підставі якої:
1. Прийняти позовну заяву та відкрити провадження у справі.
2. Визнати діяння (бездіяльність та відмову в перерахунку) Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області щодо відмови у проведенні перерахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю та підвищення до пенсії особі, яка проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю - протиправними.
3. Зобов`язати Управління Пенсійного Фонду України у Кагарлицькому районі Київської області перерахувати та виплатити, починаючи за 6 місяців до дня звернення до суду, підвищення до її пенсії, яке передбачене ст. 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з розрахунку однієї мінімальної заробітної плати та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю відпові до ст. 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з розрахунку 15 % від мінімальної пенсії за віком та в подальшому забезпечити щомісячну виплату і проведення перерахунків цих виплат у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних та мінімальної заробітної плати.
4. Розгляд справи просила проводити за її відсутності та направити копію рішення по справі в строки, встановлені КАС України засобами поштового зв`язку.
29.07.2011 року Кагарлицьким районним судом на підставі ст. 183 - 2 КАС України винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження у справі.
15.08.2011 року Кагарлицьким районним судом винесено постанову, на підставі якої:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі Київської області провести перерахунок та виплатити позивачу ОСОБА_2 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.» у розмірі 15 % від мінімальної пенсії за віком і щомісячі підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до ст. 39 цього ж Закону у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Зобов`язати Управління Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі Київської області перерахувати та виплачувати, починаючи з 28.01.2011 року, ОСОБА_2 :
- додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » у розмірі 15 % від мінімальної пенсії за віком для визначення якої підлягає застосуванню розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у Законі на відповідний місяць;
- щомісячне підвищення до пенсії за проживання на забрудненій території відповідно до ст.39 вказаного Закону у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на відповідний місяць.
Постанова суду підлягає негайному виконанню Управлінням Пенсійного Фонду України Кагарлицькому районі Київської області.
09.07.2014 року Київським апеляційним адміністративним судом у справі № 2 - а - 10911/11 винесено ухвалу, згідно якої:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі Київської області - залишити без задоволення
Постанову Кагарлицького районного суду Київської області від 15.08.2011 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття та подальшому оскарженню не підлягає.
Відповідно, рішення (постанова) Київського Апеляційного Адміністративного суду від 09.07.2014 року у справі № 2 - а - 10911/11 набрало законної сили 09.07.2014 року, та відповідно, постанова Кагарлицького районного суду Київської області від 15.08.2011 року набрала законної сили 09.07.2014 року.
27.11.2018 року стягувач ОСОБА_2 померла.
Спадкоємцем померлої ОСОБА_2 є її дочка, - ОСОБА_1 , - заявник по справі.
Даний факт підтверджується:
1. Свідоцтвом про право на спадщину за законом серії НОМЕР_1 , яке видане 18.11.2019 року державним нотаріусом Кагарлицької районної державної нотаріальної контори Київської області, спадкова справа № 59/2019, зареєстровано в реєстрі за № 1 - 829, в якому вказано, що:
- спадкоємцем зазначеного у цьому свідоцтві майна ОСОБА_2 , 1938 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ії донька - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , яка зареєстрована за адресою:
АДРЕСА_1 , на яку видано це свідоцтво, складається з:
- недоодержаної пенсії в Кагарлицькому об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області на загальну суму 6659,92 (шість тисяч шістьсот п`ятдесят дев`ять) гривні 92 коп., що належала спадкодавцю відповідно до постанови Кагарлицького районного суду Київської області № 2-а-12419/11 від 10.10.2011 року, постанови Кагарлицького районного суду Київської області № 2-а-10911/11 від 15.08.2011 року, яка за довідкою №13-06-06/6185 від 16.10.2019 року, наданою Головним Управлінням Державної Казначейської Служби України у Київській області.
Застосування норм матеріального права.
Що стосується стягнення нарахованих, але не виплачених коштів слід зазначити наступне.
Норми матеріального права, - норми ЦК України.
Згідно статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Підставами правонаступництва є смерть громадянина, що був стороною виконавчого провадження, оголошення його померлим, реорганізація юридичної особи, відступлення права вимоги, переведення боргу (глава 47 ЦК України).
Дане твердження, також, зазначено у Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 25.04.2018 року, справа № 2-н-148/09.
Статтею 1227 Цивільного кодексу України передбачено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Норми матеріального, - галузевого права.
Згідно частини 3 статті 52 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Відповідно до частини 1 статті 91 Закону України Про пенсійне забезпечення суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
У абзаці 1 статті 15 Закону України Про виконавче провадження зазначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до пункту 3 Розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб`єкти (державні органи), які видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом, подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом. Якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону субєкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення.
Підзаконні акти.
Відповідно до пунктів 12, 13 розділу II Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2012 року за № 489/20802 у разі вибуття однієї зі сторін виконавчого провадження (припинення юридичної особи, а також в інших випадках заміни сторони у виконавчому провадженні), якщо правовідносини допускають правонаступництво, виконавець за заявою сторони виконавчого провадження, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником. На підставі постановленої судом ухвали виконавець своєю постановою замінює сторону виконавчого провадження. Ухвала суду та постанова виконавця долучаються до виконавчого документа при його передачі до іншого органу державної виконавчої служби або приватного виконавця або поверненні його стягувачу чи до суду. Правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення. Після заміни вибулої сторони виконавчого провадження її правонаступником виконавець продовжує виконання виконавчого провадження в порядку, встановленому Законом.
Відносини пов`язані з виконанням судових рішень боржником по яких є держава, регулюється Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 р. № 440, відповідно до якого сума боргу за даним судовим рішенням вноситься до Реєстру Рішень, виконання яких гарантується державою для подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Бюджетні асигнування на погашення заборгованості визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року № 440, у разі зміни способу і порядку виконання рішення, зміни стягувача за судовим рішенням на його спадкоємця (правонаступника) до виконавчого документа або рішення суду заявник додає відповідну ухвалу суду.
Норми Європейського права.
Частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обгрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У рішенні Європейського Суду з прав людини від 29.06.2004 р. у справі Півень проти України визначено, що право на судовий розгляд, гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, також захищає і виконання остаточних та обов`язкових судових рішень, які у країні, яка поважає верховенство права, не можуть залишатися невиконаними, завдаючи шкоди одній стороні.
Норми процесуального права, - КАС України.
Згідно ст. 379 КАС України:
1. У разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням держав ного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
2. Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в деся тиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, що звернулися з поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому роз гляду.
3. Ухвалу суду за результатами питання про заміну сторони виконавчого про вадження може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кудексом.
4. Положення цієї статті застосовуються також у впадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Слід зазначити, що сто ронами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.
Стягувачем визнається фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ.
Боржником може бути фізична або юридична особа, яка зобов`язана за рішенням суду вчинити певні дії або утриматись від їх вчинення. У виконавчому провадженні можуть бути кілька стягувачів або боржників. Кожен з них щодо іншої сторони має право брати участь у виконавчому провадженні самостійно або доручити вести справу одному з співучасників.
У разі вибуття однієї зі сторін виконавчого провадження - стягувача, ( як в даному випадку), чи борж ника суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником:
1) за поданням державного виконавця;
2) за заявою іншої сторони виконавчого провадження;
3) за заявою правонаступника сторони виконавчого провадження.
Таким чином, у ст. 379 КАС України врегульовано питання про правонаступництво у виконавчо му провадженні, тобто заміну на будь-якій стадії виконавчого провадження стягува на або боржника (правопопередника) іншою особою (правонаступником), у зв`язку з чим до останньої переходять відповідні права та обов`язки.
До подання (заяви) бажано додати докази, які підтверджують факт вибуття сто рони виконавчого провадження, а також підстави для правонаступництва відпо відної особи. Інакше їх треба буде обов`язково подати під час розгляду цих питань у суді.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ч. 2 ст. 158, 159 - 161, 165, 167, 264 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа, - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (як правонаступник Кагарлицького ОУПФУ Київської області), про заміну сторони виконавчого провадження, - задовольнити.
Замінити стягувача з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка місто Кагарлик Київської області, громадянка України, паспорт громадянки України серії НОМЕР_3 , виданий 01 ІНФОРМАЦІЯ_3 2003 року Кагарлицьким РВ ГУ МВС України в Київській області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у виконавчому провадженні щодо виконання рішення (постанови) Кагарлицького районного суду Київської області від 15 серпня 2011 року у адміністративній справі № 2 - а - 10911/11 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі Київської області про зобов`язання здійснити та нарахування виплату додаткової пенсії та щомісячного підвищення до пенсії непрацюючому пенсіонеру, проживаючому на території зони посиленого радіоекологічного контролю, її правонаступником, - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка місто Кагарлик Київської оласті, Україна, громадянка України, паспорт громадянки України серії НОМЕР_4 , виданий 28 травня 1998 року Кагарлицьким РВ ГУ МВС України в Київській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , яка є спадкоємцем за законом на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом серії НОМЕР_1 , яке видане 18.11.2019 року державним нотаріусом Кагарлицької районної державної нотаріальної контори Київської області, спадкова справа № 59/2019, зареєстровано в реєстрі за № 1 - 829, в якому вказано, що:
- спадкоємцем зазначеного у цьому свідоцтві майна ОСОБА_2 , 1938 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ії донька - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , яка зареєстрована за адресою:
АДРЕСА_1 , на яку видано це свідоцтво, складається з:
- недоодержаної пенсії в Кагарлицькому об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області на загальну суму 6659,92 (шість тисяч шістьсот п`ятдесят дев`ять) гривні 92 коп., що належала спадкодавцю відповідно до постанови Кагарлицького районного суду Київської області № 2-а-12419/11 від 10.10.2011 року, постанови Кагарлицького районного суду Київської області № 2-а-10911/11 від 15.08.2011 року, яка за довідкою №13-06-06/6185 від 16.10.2019 року, наданою Головним Управлінням Державної Казначейської Служби України у Київській області.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку на підставі п. 20 ч. 1 ст. 294 КАС України.
Згідно ч. 1 ст. 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається потягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений сок обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішеня або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Згідно ст. 297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Згідно п. 15.5 Перехідних положень КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя О.В. Закаблук
Суд | Кагарлицький районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2020 |
Оприлюднено | 17.03.2020 |
Номер документу | 88208373 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Кагарлицький районний суд Київської області
Закаблук Олександр Володимирович
Адміністративне
Кагарлицький районний суд Київської області
Закаблук Олександр Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні