ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
16.03.2020справа №910/304/20
Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження
справу №910/304/20
за позовом приватного акціонерного товариства Сєверодонецьке об`єднання Азот (93403, Луганська обл., м. Сєверодонецьк, вул. Пивоварова, буд. 5; ідентифікаційний код 33270581)
до товариства з обмеженою відповідальністю АМХ Інжиніринг (04107, м. Київ, вул. Підгірна/Татарська, буд. 3/7; ідентифікаційний код 35895499)
про стягнення 42 096 грн.,
без виклику учасників справи.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий виклад позовних вимог
Приватне акціонерне товариство Сєверодонецьке об`єднання Азот (далі - Об`єднання) звернулося до господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю АМХ Інжиніринг (далі - Товариство) 42 096 грн. передплати за непоставлений товар.
Позовні вимоги мотивовано тим, що:
- Об`єднанням (покупець) і Товариством (постачальник) укладено договір поставки від 07.09.18 №26/УС-27/18-319 (далі - Договір поставки), відповідно до якого постачальник зобов`язується поставити, а покупець прийняти та оплатити товарно-матеріальні цінності;
- згідно з додатком №1 до Договору поставки відповідач був зобов`язаний поставити позивачу товар загальною вартістю 42 096 грн. з ПДВ впродовж 42 календарних днів з моменту 100% передплати;
- покупець здійснив передплату платіжними дорученнями від 11.09.2018 №34580 на суму 40 995,60 грн. та від 12.09.2018 №34656 на суму 1 100,40 грн. за допомогою повіреного - товариства з обмеженою відповідальністю Статус-Трейд (далі - ТОВ Статус-Трейд ) на підставі договору доручення від 05.07.2018 №35/ФО/18-104 (далі - Договір доручення), а постачальник повинен був поставити товар до 24.10.2018, що останнім виконано не було;
- листом від 19.10.2018 №1-19/10 Товариство визнало факт неможливості своєчасно поставити товар та запропонувало виконати зобов`язання до 24.11.2018;
- 09.11.2018 Об`єднання надіслало лист №04/ДМТС-1250 щодо повернення суми попередньої оплати, на який Товариство відповіді не надало, товар до дати подання позову не поставило.
2. Процесуальні дії у справі
Ухвалою господарського суду міста Києва від 14.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; встановлено, зокрема, відповідачу строк:
- у п`ять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для надання суду заяви з запереченням проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження;
- у п`ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для надання суду: відзиву на позов в порядку статті 165 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) з доданням доказів, що підтверджують викладені обставини, та доказів надіслання відзиву та доданих до нього документів позивачу; на підтвердження статусу юридичної особи і повного найменування належним чином засвідчених копій (для долучення до матеріалів справи) статуту; документів, що підтверджують повноваження представників (накази, довіреності, тощо), - оригінали для огляду, належним чином засвідчені копії для долучення до матеріалів справи;
- у п`ять днів з дня отримання відповіді на відзив для надання суду заперечень на відповідь на відзив в порядку статті 167 ГПК України з доданням доказів, що підтверджують викладені обставини, та доказів надіслання зазначених документів позивачу.
Ухвалу суду від 14.01.2020 було надіслано відповідачу на адресу, зазначену у позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що підтверджується відміткою канцелярії суду на звороті такої ухвали.
До матеріалів справи долучено конверт-повернення з адреси місцезнаходження відповідача з відміткою відділення поштового зв`язку прописом Вибули .
Пунктом 5 частини шостої статті 242 ГПК України передбачено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Крім того, судом враховано, що у відповідності до частини другої статті 2 Закону України Про доступ до судових рішень усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання. Судові рішення також можуть публікуватися в друкованих виданнях із додержанням вимог цього Закону.
Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень (частина друга статті 3 Закону України Про доступ до судових рішень ).
Згідно з частиною першою статті 4 Закону України Про доступ до судових рішень судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України.
З огляду на викладене відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитися з ухвалою суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень та подати у встановлені ГПК України строки відзив на позовну заяву.
ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ
07.09.2018 Об`єднанням (покупець) і Товариством (постачальник) укладено Договір поставки, за умовами якого:
- постачальник приймає на себе зобов`язання поставити, а покупець прийняти та оплатити товарно-матеріальні цінності за ціною, в кількості, асортименті, в терміни і за якісними характеристиками, зазначеними в додатках до Договору поставки, які є невід`ємними частинами Договору поставки (пункт 2.1 Договору поставки);
- загальна сума Договору поставки з урахуванням ПДВ 20% становить 42 096 грн., в тому числі ПДВ 20% - 7 016 грн. (пункт 3.2 Договору поставки);
- остаточний розрахунок за поставлений товар здійснюється після проходження вхідного контролю на майданчику покупця, за винятком випадків 100% передплати (пункт 4.2 Договору);
- умови оплати обумовлюються в додатках до Договору поставки (пункт 4.3 Договору поставки);
- товар поставляється на умовах поставки, зазначених в додатку до Договору поставки, відповідно до міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів Інкотермс в редакції 2010 року (пункт 5.2 Договору поставки);
- графік та/або строки поставок партій товару вказуються в додатках з урахуванням заявок покупця та графіка приймання товару на підприємстві (пункт 5.6 Договору поставки);
- Договір поставки набирає чинності з дня його підписання обома сторонами і діє до 31.12.2019, а в частині взаєморозрахунків, врегулювання спірних питань і виконання зобов`язань - до їх повного припинення (пункт 16.1 Договору поставки).
Згідно з додатком №1 до Договору поставки відповідач зобов`язався поставити позивачу товар загальною вартістю 42 096 грн. з ПДВ; строк поставки - 42 календарних дні, від дати отримання 100% передплати.
Передплата у сумі 42 096 грн. (платіжні доручення від 11.09.2018 №34580 на суму 40 995,60 грн. та від 12.09.2018 №34656 на суму 1 100,40 грн.) була здійснена ТОВ Статус-Трейд на підставі Договору доручення.
Товариство листом від 19.10.2018 №1-19/10 повідомило Об`єднання про те, що не має можливості поставити обумовлений умовами Договору поставки товар у визначені строки та запропонувало здійснити поставку аналога у строк до 24.11.2018.
Позивач відповіді на зазначений лист відповідачу не надіслав.
Листом від 09.11.2018 №04/ДМТС-1250 Об`єднання повідомило відповідача про порушення строків поставки товару та просило повернути суму передплати.
Товариство відповіді на вказаний лист не надіслало, суму передплати не повернуло.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ. ПОЗИЦІЯ СУДУ
Частинами першою і другою статті 712 ЦК України передбачено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з частиною першою статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно із статтею 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Частинами першою і другою статті 693 ЦК України передбачено, що якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу.
Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
ВИСНОВКИ
Судом встановлено, що на виконання умов Договору доручення ТОВ Статус-Трейд було здійснено передплату за Договором поставки на загальну суму 42 096 грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 11.09.2018 №34580 на суму 40 995,60 грн. та від 12.09.2018 №34656 на суму 1 100,40 грн.
Таким чином, враховуючи умови додатку №1 до Договору поставки, відповідач мав здійснити поставку до 24.10.2018 включно.
Отже, оскільки поставку товару як в обумовлені строки, так і станом на день прийняття рішення з даної справи відповідачем не здійснено, то сума передплати має бути повернута Товариством.
Разом з тим, пунктом 6.1 Договору доручення передбачено, що довіритель (Об`єднання) відшкодовує повіреному (ТОВ Статус-Трейд ) фактичні підтверджені витрати, пов`язані з виконанням доручення згідно з рахунками, виставленими повіреним.
Проте Об`єднанням не подано суду доказів відшкодування ТОВ Статус-Трейд оплаченої останнім суми, а тому понесення Обєданням витрат у сумі 42 096 грн. документально не підтверджено, у зв`язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.
За приписами статті 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору слід покласти на позивача.
Керуючись статтями 13, 73, 74, 76 - 79, 86, 129, 232, 233, 236 - 238, 240, 247-252 ГПК України, господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Відмовити у задоволенні позову приватного акціонерного товариства Сєверодонецьке об`єднання Азот (93403, Луганська обл., м. Сєверодонецьк, вул. Пивоварова, буд. 5; ідентифікаційний код 33270581) до товариства з обмеженою відповідальністю АМХ Інжиніринг (04107, м. Київ, вул. Підгірна/Татарська, буд. 3/7; ідентифікаційний код 35895499) про стягнення 42 096 грн.
2. Витрати зі сплати судового збору покласти на приватне акціонерне товариство Сєверодонецьке об`єднання Азот (93403, Луганська обл., м. Сєверодонецьк, вул. Пивоварова, буд. 5; ідентифікаційний код 33270581).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду через відповідний місцевий господарський суд протягом двадцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 16.03.2020.
Суддя О.В. Марченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 16.03.2020 |
Оприлюднено | 17.03.2020 |
Номер документу | 88210475 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Марченко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні