Рішення
від 16.03.2020 по справі 927/37/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

16 березня 2020 року м. Чернігівсправа № 927/37/20 Господарський суд Чернігівської області у складі головуючого судді Фесюри М.В., здійснив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Комбінат баранкових виробів", вул. Транспортна, 33, м. Ватутіне, Черкаська область, 20250, код ЄДРПОУ 39398625

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "РОТОР", вул. Толстого, 104, кв. 4, м. Чернігів, 14014, код ЄДРПОУ 22815464

про стягнення 20 849,47 грн

без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання)

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Комбінат баранкових виробів" звернулось до господарського суду з позовом, в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "РОТОР" 19008,00 грн заборгованості по оплаті товару, 1536,27 грн - пені, 153 грн - 3% річних та 152,20 грн - інфляційних втрат.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором поставки №П-21-136 від 11.04.19.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.01.20 справа №927/37/20 передана на розгляд судді Фесюрі М.В.

Ухвалою суду від 21.01.20 відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін (без проведення судового засідання); визначені строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечень на відповідь на відзив.

Приписами ст. 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Частиною 5 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України визначено, що учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або, якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня.

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Ухвала суду від 21.01.20 двічі направлялась відповідачу на адресу, вказану в позовній заяві та яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідно до сформованого судом Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №1006463874. Вперше ухвала від 21.01.20 повернулась на адресу суду без вручення адресату з відміткою відділення поштового зв`язку за закінченням встановленого строку зберігання . Вдруге ухвала від 21.01.20 повернулась неврученою на адресу суду з відміткою відділення поштового зв`язку інші причини, що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення .

Оскільки копія ухвали суду від 21.01.2020 направлялись відповідачу на адресу, вказану в ЄДР та зазначену позивачем у позовній заяві, і повернулись на адресу суду з відміткою відділення поштового зв`язку за закінченням встановленого строку зберігання, суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі та встановлення йому строку для подання відзиву і, лише у силу нехтування своїми правами на одержання поштового відправлення (фактично відмовившись від одержання поштового відправлення), відповідач не отримав копії ухвали суду, а отже не скористався своїми процесуальним правами.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 161 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.

Частиною 3 ст. 161 Господарського процесуального кодексу України визначено, що підстави, час та черговість подання заяв по суті справи визначаються цим Кодексом або судом у передбачених цим Кодексом випадках.

За приписами ч. 1 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у відзиві відповідач викладає заперечення проти позову.

Відповідно до ч. 8, 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За приписами ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Поважних причин пропущення встановленого для подання відзиву строку відповідачем не наведено.

Оскільки відповідач своїм правом на подання відзиву у визначений судом у відповідності до господарського процесуального закону строк не скористався, за таких обставин, рішення приймається за наявними матеріалами справи, на підставі ч.2 ст.178 ГПК України.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін суду не надходило.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи та перевіривши надані докази, суд встановив.

11 квітня 2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Комбінат баранкових виробів" (далі - постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "РОТОР" (далі - покупець) укладено договір поставки №П21-136 (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1 Договору постачальник зобов`язується поставити (передати у власність) покупцю кондитерську продукцію (далі - Продукція) в асортименті, кількості, на умовах та в терміни, погоджені Сторонами в Специфікації (-ях), які є Додатками до даного Договору та його невід`ємними частинами, а Покупець зобов`язується прийняти Продукцію та оплатити її на умовах даного Договору.

Поставка Продукції здійснюється Постачальником за відпускними цінами, що встановлені в прайс-листі Постачальника і діють на момент підписання Сторонами конкретної Специфікації (п.1.2. Договору).

Постачальник гарантує, що Продукція, яка поставляється по даному Договору, належить йому на праві власності, жодним чином не обтяжена, та на неї відсутні будь-які права чи претензії будь-яких третіх осіб (п. 1.3. Договору).

Покупець надає Постачальнику Замовлення на поставку партії Продукції у формі, затвердженій Сторонами в додатку 1 до даного Договору, па кожну окрему партію Продукції не пізніше ніж за 5(п`ять) календарних днів до бажаної дати поставки продукції шляхом направлення його по факсу або через електронну пошту, зазначені в цьому Договорі або додатках до нього (п.2.1. Договору).

На підставі погодженого Замовлення Сторони підписують Специфікацію, в якій фіксують асортимент, кількість та вартість Продукції, а також умови та строки її поставки (п.2.1.4. Договору).

У разі, коли Постачальник не в змозі повністю або частково виконати поставку Продукції в зазначений у відповідній Специфікації термін, Постачальник повинен не пізніше ніж за 1 (один)день до запланованоїдати поставки Продукції попередити про це Покупця.

Умови поставки Продукції за цим Договором у кожному окремому випадку визначається на розсуд Сторін: DDP (Інкотермс 2010), місце поставки склад Покупця, розташований за адресою: м. Чернігів, пр. Старобілоуський,4а, або EXW склад Постачальника 20250 Черкаська область м. Ватутіне, вул. Транспортна, 33. Умови поставки Продукції за цим Договором викладені Сторонами у відповідності до вимог Міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів. ІНКОТЕРМС (у редакції 2010 року), застосовуються з урахуванням особливостей внутрішньодержавних поставок, та можуть бути змінені Сторонами, про що зазначається у Специфікаціях до цього Договору (п.2.2. Договору).

Датою поставки Продукції, переходу права власності на Продукцію, а також ризиків випадкового знищення та пошкодження Продукції, є момент передачі Постачальником Покупцю відповідної партії Продукції в місці поставки, що підтверджується підписом Покупця у відповідній видатковій накладній Постачальника.

Покупець несе відповідальність за збереження продукції під час її розвантаження (п.2.3. Договору).

Приймання-передача партій Продукції здійснюється уповноваженими представниками Сторін в місці поставки, визначеному відповідно до п.2.2. цього Договору.

Приймання-передача Продукції за кількістю та якістю здійснюється відповідно до видаткової накладної в порядку, визначеному чинним законодавством України (п.4.5. Договору).

Після здійснення приймання-передачі Продукції претензії щодо неналежної кількості, комплектності, якості або асортименту Продукції Постачальником не приймаються, за винятком випадків, передбачених цим Договором та чинним законодавством України (п.4.7. Договору).

Якщо інакше не погоджено Сторонами у Специфікації, оплата вартості партії Продукції за цим договором здійснюється Покупцем на умовах відтермінування платежу 21 календарний день, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Постачальника або внесення грошових коштів готівкою до каси Постачальника (п.6.4. Договору).

У випадку невиконання Покупцем термінів оплати, передбачених даним Договором, Покупець зобов`язаний сплатити Постачальнику неустойку у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості несвоєчасно оплаченої партії Продукції, за кожний день прострочення платежу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення (п.7.2. Договору).

Згідно з умовами п.10.1 Договору, договір набирає чинності з дня підписання його Сторонами і діє до 31 грудня 2019 року, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань.

Відповідно до Специфікації від 15.04.19 (надалі - специфікація) додаток №2 до Договору поставки №П21-136 від 11.04.19, постачальник зобов`язується поставити, а покупець зобов`язується прийняти у відповідності до Договору поставки №П21-136 від 11.04.19 продукцію (UA сушка малютка Флора фасовані 7,2 кг (24*0,3кг) кількістю 1800 шт, вартістю 19 008,00 грн, в т.ч. ПДВ - 3168,00 грн. Ця специфікація є невід`ємною частиною Договору поставки №П21-136 від 11.04.19, укладеного між постачальником і покупцем. Ця специфікація вступає в силу з моменту її підписання Сторонами (п.3.1., п.3.2. Специфікації).

Відповідно до п.6.4. Договору, якщо інакше не погоджено Сторонами у Специфікації, оплата вартості партії Продукції за цим договором здійснюється Покупцем на умовах відтермінування платежу 21 календарний день, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Постачальника або внесення грошових коштів готівкою до каси Постачальника.

Як вбачається з наданих до матеріалів справи копій примірників договору поставки та специфікації (а.с. 11-17), останні підписані сторонами та скріплені їх печатками, що свідчить про набрання ними чинності, що також не оспорювалось сторонами в ході розгляду справи.

Доказів розірвання або визнання недійсним вказаного договору та специфікації в судовому порядку на час розгляду даної справи сторонами не надано, а тому в силу ст.629 Цивільного кодексу України Договір поставки №П21-136 від 11.04.19 та специфікація до нього є обов`язковими для виконання сторонами.

Аналіз змісту та суб`єктного складу Договору №11/07 від 11.07.18 свідчить, що у зв`язку з його укладенням між сторонами виникли правовідносини поставки, які регулюються нормами §1 глави 30 Господарського кодексу України та §3 глави 54 Цивільного кодексу України.

За змістом ч.1 ст.265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. Договір поставки укладається на розсуд сторін або відповідно до державного замовлення.

Відповідно до ч.6 ст.265 Господарського кодексу України до відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу.

Виходячи зі змісту частини 1 статті 712 ЦК України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ч.2 ст.712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Аналіз Договору поставки №П21-136 від 11.04.19 свідчить, що в ньому відсутні будь-які застереження щодо застосування до правовідносин, які виникли між сторонами у зв`язку з його укладенням, положень про купівлю-продаж, а тому судом при вирішенні даного спору застосовуються також норми чинного законодавства, які регулюють відносини купівлі-продажу.

Згідно наданих доказів, на виконання умов Договору поставки №П21-136 від 11.04.19 згідно умов Специфікації позивачем поставлено, а відповідачем прийнято товар згідно видаткової накладної №3878 від 15.09.19 на загальну суму 19 008,00 грн, транспортування здійснено згідно з ТТН №3878 від 15.09.19 на суму 19 008,00 грн.

Таким чином, відповідно до наявної в матеріалах справи, підписаної та скріпленої печатками обох сторін видаткової накладної, відповідачем отримано товар на загальну суму 19 008,00 грн, у т.ч. із ПДВ - 3 168,00 грн.

За таких обставин, позивач належним чином виконав взяті на себе за Договором зобов`язання з поставки товару, відповідачем, поставлений товар прийнято без зауважень, доказів іншого сторонами суду не надано.

Відповідач, в свою чергу, взяті на себе зобов`язання з оплати поставленого товару не виконав.

Згідно з приписами статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Позивач звертався до відповідача з претензією№1 (вих. №1399 від 12.11.19), згідно якої вимагав у відповідача проведення повної оплати заборгованості за поставлений товар на підставі Договору поставки №П21-136 від 11.04.19, яка була направлена на адресу відповідача 13.11.9, згідно наданої копії фіскального чеку ФН3000397199. Вказана претензія залишена відповідачем без відповіді та виконання.

Відповідно до частини першої статті 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно з приписами статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За приписами статті 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно з частинами 2 та 3 статті 193 Господарського кодексу України кожна сторона має вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. За частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених цим Кодексом.

Так, відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обігу або інших вимог, що звичайно ставляться.

У відповідності до статті 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Станом на день розгляду справи відповідач за поставлений товар в сумі 19 008,00 грн не розрахувався, наявну заборгованість перед позивачем не погасив, доказів сплати до суду не надав, чим порушені права позивача на своєчасне отримання плати за поставлений товар, за захистом якого він і звернувся до суду.

Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача 19008,00 грн. боргу за поставлений товар є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Також позивач просить стягнути з відповідача 1536,27 грн пені за період з 07.10.19 по 13.01.20р., 3% річних у розмірі 153,00 грн та 152,20 грн інфляційних витрат за аналогічний період.

Частина 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Виходячи з того, що відповідач припустився прострочення виконання зобов`язання по оплаті поставленого товару, з нього підлягає стягненню нарахований на суму боргу індекс інфляції в сумі 152,20 грн та 3% річних в сумі 153,00 грн за період з 07.10.19 по 13.01.20р.

Згідно ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

У відповідності зі ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно п. 7.2. Договору, у випадку невиконання Покупцем термінів оплати, передбачених даним Договором, Покупець зобов`язаний сплатити Постачальнику неустойку у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості несвоєчасно оплаченої партії Продукції, за кожний день прострочення платежу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення.

На підставі цих умов Договору, позивач, за неналежне виконання відповідачем зобов`язання по оплаті поставленого товару, нарахував пеню в розмірі 1536,27 грн за період з 07.10.19 по 13.01.20р.

Матеріалами справи підтверджується факт прострочення відповідачем виконання зобов`язань по оплаті поставленого товару, а тому з нього підлягає стягненню пеня в сумі 1536,27 грн.

Оскільки відповідач своєчасно з позивачем не розрахувався, позивач правомірно звернувся з відповідною позовною заявою до суду.

За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частин 1 та 3 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).

Відповідно до ст.129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню з відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в сумі 2102,00 грн.

Керуючись ст. 42, 73-80, 86, 129, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "РОТОР", (вул. Толстого, 104, кв. 4, м. Чернігів, 14014, код ЄДРПОУ 22815464) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Комбінат баранкових виробів", вул. Транспортна, 33, м. Ватутіне, Черкаська область, 20250, код ЄДРПОУ 39398625) 19 008,00 грн заборгованості, пені у розмірі 1 536,27 грн, 3% річних у сумі 153 грн, інфляційних нарахувань у сумі 152,20 грн, а також витрати зі сплати судового збору у розмірі 2102,00 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в строк і в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя М.В. Фесюра

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення16.03.2020
Оприлюднено18.03.2020
Номер документу88210890
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/37/20

Рішення від 16.03.2020

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Фесюра М.В.

Ухвала від 21.01.2020

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Фесюра М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні