Рішення
від 10.03.2020 по справі 349/170/20
РОГАТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 349/170/20

Провадження № 2/349/186/20

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

10 березня 2020 року м. Рогатин

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

у складі головуючого судді Могили Р.Г.

за участі секретаря судового засідання Матасової Н.М.

розглянув у відкритому підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 349/170/20 за позовом ОСОБА_1 до Луковецько-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, Рогатинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В лютому 2020 року ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Падучак І.І., звернулася до суду з позовом до Луковецько-Вишнівської сільської ради, Рогатинської районної державної адміністрації про визнання права власності на земельну ділянку, яка розташована на території вказаної сільської ради, як спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 .

Позов обгрунтований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , яка на підставі державного акта була власником земельної ділянки із цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Луковецько-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області. Після її смерті відкрилась спадщина до складу якої входить вказана земельна ділянка. За життя ОСОБА_2 склала заповіт, яким все своє майно заповіла позивачу по справі ОСОБА_1 . Спадкоємців, які б мали право на обов`язкову частку у спадщині в порядку ст.1241 ЦК України немає. Позивач як спадкоємець за заповітом спадщину прийняла, однак через відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку вона не може оформити спадкові права в нотаріальній конторі, а тому змушена звертатися із позовом до суду. У зв`язку із цим, просила визнати за нею право власності на вказане спадкове майно, що залишилось після смерті ОСОБА_2 .

Відповідачі заперечень проти позову не подали.

Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 17 лютого 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження, справу призначено до підготовчого засідання.

Позивач ОСОБА_1 в підготовче засідання не з`явилася. Від представника позивача адвоката Падучак І.І. надійшло клопотання про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю, просила задовольнити.

Представник Луковецько-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області - в.о. сільського голови Лесів О.С. та представник Рогатинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області Челядин Т.Я. в підготовче засідання не з`явилися, подали заяви про визнання позову та розгляд справи за їхньої відсутності.

В зв`язку з тим, що особи, які беруть участь у справі в підготовче засідання не з`явились, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази.

Відповідно до частин 3 та 4 ст.200 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, суд, за наявності для того законних підстав ухвалює у підготовчому засіданні рішення про задоволення позову в порядку, встановленому ст. 206 ЦПК України.

Враховуючи визнання позову відповідачами, суд вважає, що є законні підстави для ухвалення у підготовчому засіданні рішення про задоволення позову, з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 набула право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,2328 га на території Луковецько-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області на підставі розпорядження Рогатинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області від 25 листопада 2008 року № 278 . Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 2 263 грн 72 коп. Державний акт ОСОБА_2 не отримувала.

ОСОБА_2 склала заповіт, згідно якого все своє майно заповіла позивачу по справі ОСОБА_1 , що підтверджується копією заповіту, посвідченого 05 червня 2007 року секретарем виконавчого комітету Луковець-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області та зареєстрованого в реєстрі за № 7 .

Згідно довідки виконавчого комітету Луковецько-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області від 29 січня 2020 року №16 заповіт складений ОСОБА_2 05 червня 2007 року не змінений та не скасований.

У зв`язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 відкрилася спадщина, в тому числі і на належну їй земельну ділянку на території Луковецько-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області.

ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 шляхом подання державному нотаріусу заяви про прийняття спадщини та одержанням свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 26 листопада 2012 року на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,6013 га.

З постанови державного нотаріуса Рогатинської районної державної нотаріальної контори Андрейків Т.В. від 24 січня 2020 року вбачається, що ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем померлої ОСОБА_2 , яка 24 січня 2020 року звернулася з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,2328 га.

Вказаною постановою нотаріус відмовив спадкоємцю ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вказану земельну ділянку, оскільки відсутній правовстановлюючий документ, який би підтверджував право власності спадкодавця .

Норми права, які застосував суд та мотиви їх застосування.

Право власності на землю гарантується відповідно до положень ст.14 Конституції України.

Відповідно до п.г ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (статті 1218 ЦК України).

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку, є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, а також право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною у порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; свідоцтвом про право на спадщину (ч. 1 і ч. 2 ст. 126 ЗК). Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку Державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку.

За ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину, або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання права, відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчинення дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсним рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів. Необхідність визнання прав на землю виникає тоді, коли в інших осіб виникають сумніви щодо наявності у особи певного суб`єктивного земельного права, суб`єктивне право заперечується чи створюється неможливість реалізації позивачем свого права власності на земельну ділянку чи права користування нею через наявність таких сумнівів чи відсутність або втрату належних правовстановлюючих документів на таку земельну ділянку.

Власник майна, відповідно до ст.392 ЦК України, може пред`явити позов про визнання його права власності у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Спеціального визнання судом права власності на майно необхідне тоді, коли щодо його належності у позивача відсутні правовстановлюючі документи.

На підставі наведенного, суд дійшов висновку, що оскільки ОСОБА_1 набула право власності на спірну земельну ділянку, як єдиний спадкоємець ОСОБА_2 , однак не може отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку, а тому це право підлягає захисту судом шляхом його визнання.

Керуючись ст. ст. 141, 206, 263-265 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Луковецько-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, Рогатинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , як спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельну ділянку площею 0,2328 га , яка знаходиться на території Луковецько-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду або через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідач: Рогатинська районна державна адміністрація Івано-Франківської області, місцезнаходження: Івано-Франківська область, Рогатинський район, м.Рогатин, вул. Галицька,65 , код ЄДРПОУ 23805775.

Відповідач: Луковецько-Вишнівська сільська рада Рогатинського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: Івано-Франківська область, Рогатинський район, с.Луковець-Вишнівський , код ЄДРПОУ 04354947 .

Дата складення судового рішення - 16 березня 2020 року .

Суддя Р.Г.Могила

СудРогатинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення10.03.2020
Оприлюднено17.03.2020
Номер документу88214513
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —349/170/20

Рішення від 10.03.2020

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Могила Р. Г.

Ухвала від 17.02.2020

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Могила Р. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні