Справа № 587/196/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2020 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., за участю секретаря судового засідання Токаревої В.М., розглянувши у відкритому підготочому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом ОСОБА_1 до Сульської сільської ради про визнання (надання) права на завершення приватизації земельної ділянки в порядку спадкування ,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з позовом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина на належне йому майно, зокрема на земельну ділянку загальною площею 0,85 га, розташовану в АДРЕСА_1 . За життя ОСОБА_2 заповіту не залишив. Спадкоємицею після померлого є позивач, спадщину прийняла шляхом спільного проживання з померлим, інші спадкоємця, діти померлого ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відмовилися від прийняття спадщини на користь матері. Процедура приватизації була розпочата, але не завершена в зв`язку зі смертю чоловіка. Посилаючись на ці обставини, позивач просила визнати за нею право на завершення приватизації та отримання правовстановлюючого документу на земельну ділянку, в порядку спадкування після смерті чоловіка.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, в письмовій заяві позов підтримала повністю, просила слухати справу без її участі.
Представник відповідача Сульської сільської ради Сумського району Сумської області для розгляду справи до суду не з`явився, від них надійшла заява, в якій вони просили справу слухати у їх відсутність, проти позову не заперечували.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що померлий ОСОБА_2 являвся чоловіком позивача ОСОБА_1 (а.с.6).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.8).
Після його смерті відкрилась спадщина на належне померлому майно.
За життя ОСОБА_2 рішенням 32 сесії 5 скликання Сульської сільської ради від 17 листопада 2009 року була передана у приватну власність земельна ділянка площею 0,85 га, із них: для ведення особистого селянського господарства - 0,60 га ріллі; для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель (присадибна ділянка) 0,25 га в АДРЕСА_1 (а.с.7).
Згідно довідки Сульської сільської ради Сумського району Сумської області, згідно 32 сесії 5 скликання Сульської сільської ради від 17.11.2009 року померлому ОСОБА_2 дійсно передано у власність земельну ділянку на території Сульської сільської ради площею 0,85 га з них: для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель і споруд - 0,25 га, ведення особистого селянського господарства - 0,60 га в АДРЕСА_1 , про що зроблено запис у книзі реєстрації громадян від 23.11.2010 року за № 1105 (а.с.21).
За життя ОСОБА_2 заповіту не залишив.
Позивач є спадкоємицею першої черги за законом, спадщину прийняла шляхом спільного проживання з померлим та шляхом звернення до Сумської райдержнотконтори з відповідною заявою, отримала свідоцтва про право на спадщину за законом на частину спадкового майна, а саме земельні ділянки площами 3,3734 га, 0,3041 га, 1/4 частки квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 та житловий будинок з надвірними, господарськими та побутовими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (арк.с.40,41,52,54). Інші спадкоємці за законом, діти померлого: ОСОБА_3 та ОСОБА_5 відмовилися від прийняття спадщини на користь матері ОСОБА_1 ..
Спадкова справа після померлого ОСОБА_2 заведена Сумською райдержнотконторою 15 березня 2011 року за заявами дітей позивача ОСОБА_3 та ОСОБА_5 про відмову від прийняття спадщини (а.с.19-66).
Згідно копії довідки Сульської сільської ради Сумського району, наявної в матеріалах спадкової справи, померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , проживав і був зареєстрованй за адресою АДРЕСА_1 , разом з дружиною ОСОБА_1 , доньками ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , онуком ОСОБА_6 .. Спадкоємицею на майно померлого являється дружина ОСОБА_1 та діти ОСОБА_3 , ОСОБА_5 . Заповіт від імені померлого у виконкомі сільської ради не посвідчувався (а.с.45).
Процедура приватизації була розпочата, але не завершена в зв`язку зі смертю чоловіка позивачів.
Згідно ст. 1216 Цивільного Кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1218 Цивільного Кодексу України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно до ст. 81 ЗК України громадяни України набувають право власності на земельні ділянки у разі приватизації земельних ділянок, що раніше надані їм у користування.
Згідно ст. 118 Земельного Кодексу України початком процедури приватизації земельної ділянки є звернення громадянина з заявою (клопотанням) до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до Перехідних положень ЗК України встановлено, що рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок , є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів про право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
Згідно з п.10 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування відповідно до ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування /зі збереженням її цільового призначення/ при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Відповідно до п. 3.5 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , у разі, якщо спадкодавець не набув право власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Згідно ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав .
Відповідно до Законів України Про державний земельний кадастр та Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень з 1 січня 2013 року державні акти на право власності на земельну ділянку не видаються. Натомість, згідно зі ст. 18 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , правовстановлюючим документом, що посвідчує право власності на земельну ділянку, яка передана фізичним та юридичним особам шляхом безоплатної передачі із земель державної чи комунальної власності за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, є свідоцтво про право власності на нерухоме майно.
З довідки Сульської сільської ради Сумського району Сумської області № 203/02/34 від 14 листопада 2019 року вбачається, що рішенням 32 сесії 5 скликання Сульської сільської ради від 17.11.2009 року було передано в приватну власність померлому гр. ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,85 га в АДРЕСА_1 , про що зроблено запис у книзі реєстрації громадян, яким безоплатно передано земельні ділянки у приватну власність від 02.01.2013 року № 1121. Державний акт на право власності на землю не видавався (а.с.70).
Представник позивача зверталася до Сумської районної державної нотаріальної контори для оформлення права на спадщину на вище зазначені земельні ділянки, але позивачу було відмовлено з мотивів того, що не був наданий оригінал державного акту на право власності на землю, який би підтверджував право власності спадкодавця ОСОБА_7 зазначеної вище земельної ділянки на праві власності.
Оскільки право приватної власності на землю не оформлене за життя спадкодавцем ОСОБА_2 , позивач позбавлена можливості оформити спадщину після померлого чоловіка.
За наведених обставин судом встановлено, що померлому ОСОБА_2 за життя належала земельна ділянка загальною площею 0,85 га, що розташована в АДРЕСА_1 , тому позивач має право на завершення процедури приватизації земельної ділянки і воно підлягає спадкуванню нею, як єдиною спадкоємицею.
За таких обставин суд вважає, що маються всі підстави для визнання за позивачем права на завершення приватизації на земельну ділянку загальною площею 0,85 га, із них: для ведення особистого селянського господарства 0,60 га ріллі; для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель (присадибна ділянка) 0,25 га в АДРЕСА_1 та отримання правовстановлюючого документу на неї.
263, 264, 265 ЦПК України, ст.ст. 16, 392, 1216, 1218, 1220, 1222, 1223, 1225, 1241, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст. 118, 125, 126 ЗК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю .
Визнати за ОСОБА_1 , зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 право на завершення приватизації та отримання правовстановлюючого документу на земельну ділянку загальною площею 0,85 га, із них: для ведення особистого селянського господарства 0,60 га ріллі; для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель (присадибна ділянка) 0,25 га в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду через Сумський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О.А.Степаненко
Суд | Сумський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2020 |
Оприлюднено | 17.03.2020 |
Номер документу | 88227763 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сумський районний суд Сумської області
Степаненко О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні