Рішення
від 13.03.2020 по справі 683/1450/18
СТАРОКОСТЯНТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 683/1450/18

2/683/38/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2020 року м. Старокостянтинів

Старокостянтинівський районний суд

Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Цішковського В.А.

з участю секретаря Крупської В.В.

розглядаючи у відкритому судовому засіданні в м. Старокостянтинів цивільну справу №683/1450/18, провадження 2/683/38/2020 за позовом ОСОБА_1 до Сахновецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

У червні 2018 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Старокостянтинівської державної нотаріальної контор і просить визначити їй додатковий строк - три місяці для подання до Старокостянтинівської державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Після його смерті залишилась земельна ділянка розміром 0,157 га, кадастровий номер 6824287700:01:001:0017, що розташована в с. Сахнівці Сахновецької сільської ради Старокостятинівського району.

Позивачка вказує, що є єдиною спадкоємицею за заповітом до майна після смерті ОСОБА_2 , однак вчасно не звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, оскільки перебувала за кордоном. Тому просить суд визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .

Ухвалою Старокостянтинівського районного суду від 05 вересня 2019 року замінено первісного відповідача - Старокостянтинівську державну нотаріальну контору Хмельницької області на належного відповідача - Сахновецьку сільську раду Старокостянтинівського району Хмельницької області.

Представник позивачки ОСОБА_1 - адвокат Марисюк С.Д. подав до суду заяву про розгляд справи у відсутність позивачки, позовні вимоги підтримала та просить задовольнити.

Відповідач - Сахновецька сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області, яка належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи, до суду свого представника не направила, подавши письмову заяву, у якій розгляд справи просила проводити у відсутності представника та вказала, що позов визнає в повному обсязі.

Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , місце смерті: селище Богородчани Богородчанського районну Івано-Франківської області, який був батьком позивачці ОСОБА_1 .

Спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилась.

Згідно заповіту від 17.01.2011 року, нотаріально посвідченого сільською головою Сахновецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області Яснюк А.І., ОСОБА_2 заповів все своє майно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . До складу спадкового майна після смерті ОСОБА_2 увійшло право на земельна ділянка розміром 0,157 га, кадастровий номер 6824287700:01:001:0017, що розташована в с. Сахнівці Сахновецької сільської ради Старокостятинівського району.

Зазначені обставини підтверджуються: паспортними даними ОСОБА_1 ; свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 від 22.02.2011 року; витягом із спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 48824464 від 19.08.2017 року; Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ХМ № 016301 від 26.01.2005 року; свідоцтвом про народження ОСОБА_3 від 03.10.1981 року; свідоцтвом про одруження ОСОБА_4 та ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 від 30.10.1998 року.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

У відповідності до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

У відповідності до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст. 1272 ЦК України).

Відповідно до роз`яснень, даних у п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

З матеріалів справи вбачається, що позивачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є спадкоємицею за заповітом на все майно, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . На час відкриття спадщини ОСОБА_1 , не була зареєстрована та не проживала разом із померлим та не подала у встановлений законом строк, до нотаріуса заяви про прийняття спадщини за заповітом, а тому вважається такою, що не прийняла її. В зв`язку з чим державним нотаріусом Старокостянтинівської державної нотаріальної контори Макаренко Т.Г. їй було відмовлено в оформленні спадщини до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (лист відмова від 19.08.2017 року № 2509/01-16).

Судом встановлено, що позивачка пропустила визначений законом строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , оскільки перебувала за кордном.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників (ч. 1 ст. 82 ЦПК України).

Відповідач Сахновецька сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області визнав, що вищевказані обставини обумовили пропуск позивачкою строку для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин.

А тому, позов підлягає задоволенню в порядку, визначеному ч. 4 ст. 206 ЦПК України, оскільки визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси інших осіб.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 з поважних причин, тому їй слід визначити додатковий строк - три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання ним нотаріусу заяви про прийняття спадщини.

Оскільки позивачка не заявляла вимоги про стягнення судових витрат і не подавала відповідного розрахунку, тому судові витрати на її користь не стягуються.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 264-265 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк - три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації смерті: с. Горохолина Богородчанського району Івано-Франківської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивачка: ОСОБА_1 , місце проживання: с. Сахнівці Старокостянтинівського району Хмельницької області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідач: Сахновецька сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області, місце знаходження: с. Сахнівці Старокостянтинівського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ: 04405426.

Суддя

СудСтарокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення13.03.2020
Оприлюднено17.03.2020
Номер документу88229017
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —683/1450/18

Рішення від 13.03.2020

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Цішковський В. А.

Ухвала від 23.10.2019

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Цішковський В. А.

Ухвала від 05.09.2019

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Цішковський В. А.

Ухвала від 02.08.2018

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Цішковський В. А.

Ухвала від 16.07.2018

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Завадська О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні