Рішення
від 16.03.2020 по справі 748/154/20
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження №2-о/748/20/20

Єдиний унікальний № 748/154/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2020 року м. Чернігів

Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого судді Олещенко В.І.,

при секретарі Авраменко Ю.М.,

за участю заявника ОСОБА_1 ,

представника заявника ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Чернігові в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: територіальна громада с. Боромики Чернігівського району Чернігівської області в особі Боромиківської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, ОСОБА_3 , Чернігівська районна державна нотаріальна контора, про встановлення факту, що має юридичне значення,

В С Т А Н О В И В :

23 січня 2020 року ОСОБА_2 діючи на підставі ордеру та в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме:

-що ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Боромики Чернігівського району Чернігівської області, проживала із ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Боромики Чернігівського району Чернігівської області, однією сім`єю як чоловік та жінка без реєстрації шлюбу в період з 01 січня 1967 року по день смерті ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

-що ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Боромики Чернігівського району Чернігівської області, постійно проживав на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Боромики Чернігівського району Чернігівської області, за адресою: АДРЕСА_1 та фактично прийняв спадщину після смерті останньої.

Мотивує свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати заявника ОСОБА_1 та заінтересованої особи ОСОБА_3 - ОСОБА_4 . Після її смерті відкрилась спадщина, до якої входить право на земельну частку(пай) у землі, яка перебувала у колективній власності КСП Десна , розміром 4,11 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яке належало ОСОБА_4 згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0328301. Спадщину після смерті ОСОБА_4 , як спадкоємець за законом четвертої черги, прийняв її громадянський чоловік, батько заявника ОСОБА_1 та заінтересованої особи ОСОБА_3 - ОСОБА_5 , який фактично проживав разом із померлим спадкодавцем із 01 січня 1967 року по день її смерті однією сім`єю як чоловік та жінка без реєстрації шлюбу. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_5 . Заявник ОСОБА_1 та заінтересована особа ОСОБА_3 звернулись до нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини за заповітом після смерті батька ОСОБА_5 , але нотаріус відмовила їм, оскільки відсутні докази проживання померлих спадкодавців, а саме ОСОБА_4 та ОСОБА_5 однією сім`єю, як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу та спільного проживання спадкоємця зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини.

Ухвалою судді від 27 січня 2020 року прийнято заяву до розгляду, відкрито окреме провадження та призначено судове засідання.

Заявник та представник заявника в судовому засіданні, що відбулося 21 лютого 2020 року, заяву підтримали та просили її задовольнити, посилаючись на обставини викладені в заяві.

Заінтересована особа ОСОБА_3 у судове засідання не з"явилася, надіславши до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, де зазначила, що не заперечує проти задоволення заяви.

Заінтересовані особи: Боромиківська сільська рада Чернігівського району Чернігівської області та Чернігівська районна державна нотаріальна контора в судове засідання явку своїх представників не забезпечили, надавши заяви про розгляд справи у відсутності їх представників.

У судове засідання 16 березня 2020 року сторони не з"явилися. Від представника заявника надійшла заява про розгляд справи у його відсутності.

За таких обставин, у відповідності до положень частини 2 статті 247 ЦПК України 16 березня 2020 року фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши заявника, представника заявника, свідків та дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено наступне.

Як вбачається з копії свідоцтва про смерть, виданого повторно, серії НОМЕР_1 , ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що в Книзі реєстрації актів про смерть 16 жовтня 2004 року зроблено запис за № 21. (а.с.15).

Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина.Як вбачається з матеріалів справи, до спадкового майна належить право на земельну частку(пай) у землі, яка перебувала у колективній власності КСП Десна , розміром 4,11 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яке належало ОСОБА_4 згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0328301 (а.с.30) та земельна ділянка площею 4,67 га в межах згідно з планом, надана для ведення особистого селянського господарства, розташована на території Боромиківської сільської ради Чернігівського району та області, яка належала ОСОБА_4 згідно державного акту на право приватної власності на землю серії I-ЧН № 014718 (а.с.31).

Довідками виконкому Боромиківської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області № 03-22/182 від 17.05.2019 року, № 03-22/232, № 03-22/232 від 12.06.2019 року, підтверджується факт ведення спільного господарства, реєстрації та проживання ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за однією адресою, по АДРЕСА_1 з 01.01.1967 року по 13.10.2004 року (а.с.16, 18, 22).

В судовому засіданні були допитані свідки ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які підтвердили, що дійсно ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в період з 01 січня 1967 року по 13 жовтня 2004 року проживали однією сім`єю як чоловік та жінка, були пов`язані спільним побутом, мали спільний бюджет, взаємні права та обов`язки, вели спільне господарство, мали спільних дітей.

Як вбачається з копії свідоцтва про народження заявниці серії НОМЕР_2 , вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Боромики Чернігівської області , її батьками зазначено: в графі мати - ОСОБА_4 , в графі батько - прочерк. (а.с.25)

Рішенням Чернігівського районного суду Чернігівської області від 03 жовтня 2019 року, встановлено факт, що ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , є дочками ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Визначено ОСОБА_3 та ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, як за спадкоємцями за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 , терміном три місяці з дня набрання рішенням законної сили. (а.с.27-29)

За положеннями ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Згідно інформаційної довідки із Спадкового реєстру № 59268086 від 04.02.2020 року спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 не відкривалась.(а.с.43)

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що в Книзі реєстрації смерть 28 жовтня 2005 року зроблено відповідний актовий запис за № 17. (а.с.17)

Після смерті ОСОБА_5 відкрилась спадщина.

Згідно копії спадкової справи Чернігівської районної державної нотаріальної контори, 12 листопада 2019 року відкрита спадкова справа № 660/2019 після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 . Із заявами про прийняття спадщини звернулись ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , дочки спадкодавця, які прийняли спадщину за заповітом. (а.с.44-52)

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно із частиною першою третьою та п`ятою статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до частини першої статті 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

Згідно пункту 2 постанови Пленуму Верховного суду України "Про судову практику про спадкування", якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини .

Відповідно до пункту 21 Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.

Оцінюючи надані суду докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, суд вважає, що в судовому засіданні знайшов підтвердження факт, що батьки заявниці ОСОБА_4 та ОСОБА_5 з 01 січня 1967 року по 13 жовтня 2004 року спільно проживали, були пов`язані спільним побутом і мали взаємні права та обов`язки притаманні членам сім`ї, та що ОСОБА_5 постійно проживав на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Встановлення даних фактів має для заявниці суттєве юридичне значення і необхідне для подальшого оформлення спадкових прав після смерті батьків, враховуючи, що у відповідності до ст. 1264 ЦК, 1268 України батько заявника ОСОБА_5 фактично прийняв спадщину після смерті матері заявника ОСОБА_4 .

В інший спосіб, як через встановлення даного факту судовим рішенням, заявниця не може підтвердити факт проживання однією сім`єю її батьками.

Оскільки доведення факту спільного проживання зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини є підтвердженням факту прийняття спадщини, то вимога про встановлення факту фактичного прийняття спадщини є зайвою.

Керуючись ст.ст. 13, 259, 263-265, 293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , заінтересовані особи: територіальна громада с. Боромики Чернігівського району Чернігівської області в особі Боромиківської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, код ЄДРПОУ 04416619, місцезнаходження: с. Боромики, вул. Музиченка, буд.17, Чернігівського району Чернігівської області, ОСОБА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_3 , Чернігівська районна державна нотаріальна контора, місцезнаходження: м. Чернігів, вул. Шевченка, буд.48, про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити частково.

Встановити факт, що ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Боромики Чернігівського району Чернігівської області, проживала із ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Боромики Чернігівського району Чернігівської області, однією сім`єю як чоловік та жінка без реєстрації шлюбу в період з 01 січня 1967 року по ІНФОРМАЦІЯ_5 жовтня 2004 року.

Встановити факт, що ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Боромики Чернігівського району Чернігівської області, постійно проживав на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Боромики Чернігівського району Чернігівської області, за адресою: АДРЕСА_1 .

У задоволенні заяви про встановлення факту прийняття спадщини - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі, якщо повне рішення не було вручено в день його проголошення учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя В.І. Олещенко

СудЧернігівський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення16.03.2020
Оприлюднено17.03.2020
Номер документу88230919
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —748/154/20

Рішення від 16.03.2020

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Олещенко В. І.

Ухвала від 27.01.2020

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Олещенко В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні