Рішення
від 16.03.2020 по справі 285/4734/19
НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2020 року, місто Новоград-Волинський Житомирської області

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

в складі: головуючого - судді Мозгового В.Б.,

за участю секретаря судового засідання Кравець І. А.

(Справа № 285/4734/19, провадження у справі № 2/0285/90/20)

розглянув у судовому засіданні у загальному порядку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Токарівської територіальної громади в особі Токарівської сільської ради про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування

В С Т А Н О В И В:

В грудні 2019 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача Токарівська сільська рада, якій в подальшому уточнила, де просить визнати за нею право власності в порядку спадкування на земельну ділянку площею 3,3203 га, кадастровий номер 1824086000:04:000:0210 для ведення товарного, сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Токарівської сільської ради Новоград-Волинського району, Житомирської області, та просить витребувати її з незаконного володіння відповідача шляхом припинення запису про реєстрацію цієї земельної ділянки як майна комунальної власності.

На обґрунтування позовних вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Після його смерті залишилась спадщина - земельна ділянка, яка належала йому на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЖТ в„– 0297562. Рішенням Новоград-Волинського міськрайонного суду від 07.04.2011 року визнано спадщину ОСОБА_2 відумерлою. Апеляційним судом зазначене рішення суду скасовано.

Позивачка посилаючись на те, що оскільки на моменти смерті батька вона була малолітньою, а тому вважається такою, що прийняла спадщину, рішення суду про визнання спадщини відумерлою скасовано, а також, що іншим шляхом відновити свої спадкові права вона не має можливості, просить суд позов задовольнити.

В судове засідання представник позивача та позивач не з`явились, позивач надав заяву про слухання справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, направив повідомлення про слухання справи у його відсутності, та про підтримання позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи та давши їм належну оцінку, суд приходить до наступного.

Встановлено, що рішенням Новоград-Волинського міськрайонного суду № 2-о-74/11 від 30.10.2011 року заяву прокурора задоволено, визнано спадщину ОСОБА_2 - земельну ділянку площею 3,45 га на землях реформованого КСП Граніт розташовану на території с. Токарів, Новоград-Волинського району, вартістю 50739 грн., відумерлою. Постановою апеляційного суду Житомирської області від 30.10.2019 року зазначене рішення суду було скасовано та ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні заяви прокурора /а.с.8,9/.

Також встановлено, що земельна ділянка згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЖТ №0297562 належала спадкодавцю ОСОБА_2 , якій помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , єдиним спадкоємцем після смерті якого є його донька позивачка по справі ОСОБА_1 /а.с.7, 10, 13/.

Постановою державного нотаріуса від 16.03.2019 року ОСОБА_1 було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій в зв`язку з відсутністю у неї оригіналу правовстановлюючого документу про право на земельну частку (пай) /а.с.11/.

Відповідно до пунктів чотири та п`ять Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) ЦК України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності ЦК, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності. Правила книги шостої ЦК застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.

Оскільки, відповідно до пункту першого Прикінцевих та перехідних положень ЦК цей Кодекс набрав чинності з 1 січня 2004 року, а спадщина після смерті ОСОБА_2 відкрилася до вказаної дати та до 01 липня 2003 року спадкові відносини пов`язані з його смертю врегульовані нормами ЦК УРСР.

Відповідно до статті 527 ЦК УРСР спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті.

Відповідно до частини першої статті 529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

Відповідно до статті 548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Відповідно до частини першої та другої статті 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Відповідно до частини першої статті 553 ЦК УРСР спадкоємець за законом або за заповітом вправі відмовитись від спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Аналіз зазначених норм закону дає підстави для висновку, що особа може набути право на спадкове майно за таких умов: вона відноситься до кола спадкоємців визначених законом; нею прийнято спадщину у встановленому законом порядку; спадкодавець на момент смерті мав власність або права, які не припинилися у зв`язку зі смертю

Таким чином, враховуючи те, що оскільки спадкодавець набув право на земельну ділянку, позивачка є спадкоємцем першої черги та прийняла спадщину, а також, що рішення суду про визнання спадщини відумерлою скасовано, в зв`язку з чим припинилися права відповідача на земельну ділянку, яка належала спадкодавцю ОСОБА_3 , суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ч. 6 ст. 259, 265, 268, 273 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , НОМЕР_1, АДРЕСА_1 ) до Токарівської територіальної громади в особі Токарівської сільської ради про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування на земельну ділянку площею 3,3203 га кадастровий номер 1824086000:04:000:0210 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Токарівської сільської ради Новоград-Волинського району, Житомирської області.

Витребувати земельну ділянку площею 3,3203 га кадастровий номер 1824086000:04:000:0210 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Токарівської сільської ради Новоград-Волинського району, Житомирської області шляхом припинення запису про реєстрацію цієї земельної ділянки як майна комунальної власності.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а в разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК (від 03.10.2017 року) апеляційна скарга подається учасниками справи до Житомирського апеляційного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області.

Повний текст рішення виготовлено 16.03.2020 року.

Головуючий

СудНовоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення16.03.2020
Оприлюднено18.03.2020
Номер документу88242360
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —285/4734/19

Рішення від 16.03.2020

Цивільне

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

Мозговий В. Б.

Ухвала від 28.12.2019

Цивільне

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

Мозговий В. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні