Рішення
від 12.03.2020 по справі 292/1566/19
ЧЕРВОНОАРМІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЧЕРВОНОАРМІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 292/1566/19

Номер провадження 2/292/38/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М УК Р А Ї Н И

12 березня 2020 року смт.Пулини

Червоноармійського районного суду Житомирської області

Суддя - Гуц О.В.

секретарі судових засідань: Саламатова О.М., Козачок Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в смт.Пулини цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_3 про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання.

У судовому засіданні брали участь: представник позивача Риданов С.В., відповідач ОСОБА_2 , представник відповідача за дорученням Тичина Ю.В..

В С Т А Н О В И В :

У грудні 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом до ОСОБА_2 , мотивуючи його тим, що відповідач є його батьком, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .

14 лютого 2008 року його батьки ОСОБА_2 та ОСОБА_4 розірвали свій шлюб.

На підставі виконавчого листа, виданого 13 грудня 2005 року Червоноармійським районним судом Житомирської області відповідач ОСОБА_2 сплачував аліменти на користь матері на його утримання , до досягнення ним повноліття.

З 01 вересня 2018 року він навчається на факультеті комп"ютерно-інтегрованих технологій, мехатроніки і робототехніки Державного університету "Житомирська політехніка", на денній формі навчання, на бюджетній основі. Термін навчання становить з 01.09.2018 року по 30.06.2022 року.

23 вересня 2019 року йому виповнилося 18 років. На даний час він продовжує навчання у вищевказаному навчальному закладі, (2 курс) та проживає у гуртожитку АДРЕСА_1 , що підтверджується відповідно довідками за №25 та №91, виданими 30.09.2019 року та 08.11.2019 року ДУ "Житомирська політехніка".

За час навчання лише мати ОСОБА_3 , надає йому матеріальну допомогу у вигляді коштів на придбання навчального приладдя, взуття, одягу, продуктів харчування у розмірі 900 грн.. Такої матеріальної допомоги йому недостатньо, щоб на належному рівні забезпечувати себе всим необхідним під час навчання. Тоді як батько ОСОБА_2 відмовляється надавати матеріальне утримання на період його навчання. Тому він потребує матеріальної допомоги і від свого батька, оскільки особистого джерела доходу, він не має.

Добровільної згоди між ним та відповідачем про сплату аліментів не досягнуто. Відповідач на даний час офіційно не працює, має нерегулярний, мінливий дохід, займаючись приватними заробітками. За станом здоров"я є працездатним. Має у своїй власності на території Курненської сільської ради Пулинського району Житомирської області земельний пай, а саме: земельну ділянку, площею 2,1314 га з кадастровим номером 1825480800:03:000:0194, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яку орендує на платній основі СТОВ "Новинське", що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав від 28.11.2019 року.

За таких обставин вважає, що відповідач може надавати метеріальну допомогу на час його навчання в університеті, тому просить суд стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код платника податків НОМЕР_2 , жителя АДРЕСА_2 , з щомісячного заробітку (доходу) аліменти на його користь у твердій грошовій сумі у розмірі 900 (дев"ятсот) грн., щомісячно, починаючи з дня пред"явлення позову до суду і до досягнення ним двадцяти трьох років.

Ухвалою судді від 05.12.2019 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін.

Крім того, в даній ухвалі відповідачу роз"яснено його право у п"ятнадцятиденний строк з дня її вручення подати відзив на позовну заяву та сторонам роз"яснено, що відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п"яти днів з дня отримання відзиву.

В судове засідання позивач не з"явився, надіслав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Відповідач та його представник ОСОБА_5 у судовому засіданні позов не визнали та просили у його задоволенні відмовити. При цьому відповідач зазначив, що останні роки він страждає на важке захворювання нижніх кінцівок, у зв"язку з чим періодично проходить курс лікування за рахунок коштів, які надають його близькі родичі. За станом здоров"я він потребує хірургічного втручання, однак матеріально не спроможний оплатити дороговартісне лікування та має намір звернутися до благодійних організацій за наданням матеріальної допомоги на операцію, щоб у подальшому мати змогу працювати та допомагати сину матеріально. Наразі він не взмозі виконувати будь-яку роботу, тому ніде не працює, не перебуває на обліках у Державному центрі зайнятості та Управлінні праці та соціального захисту населення, а також в Пулинському секторі обслуговування громадян управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, інвалідності не має, господарства не утримує, будь-які інші джерела доходів, відсутні. Дохід від зданої в оренду земельної ділянки, є незначним ( близько 2500 грн. на рік) та ця оплата є натуральною, (отримує зерно). Зазначив, що син навчається на бюджетній основі, отримує стипендію, про яку не вказав як про свій дохід у позові, проживає у гуртожитку від навчального закладу та є працездатним. Він не заперечує надавати матеріальну допомогу сину, вразі покращення свого стану здоров"я, однак наразі будь-яка можливість у нього надавати таку допомогу, відсутня.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - ОСОБА_3 подала письмову заяву про розгляд справи за її відсутності. Позовні вимоги ОСОБА_1 підтримує повністю і просить їх задовольнити.

Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.

Статтями 1, 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно ст. ст. 12, 13, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд сприяє всебічному і повному зясуванню обставин справи дотримуючись принципів диспозитивності та змагальності сторін. Суд розглядає справи в межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих сторонами доказів. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Статтями 15, 16 ЦК України, ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизначених або оспорюваних цивільних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 201 СК України , відносин між батьками і дочкою, сином щодо надання їм утримання застосовуються норми статей 187, 189-192 і 194-197 цього Кодексу.

Згідно ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

За правилами ст. 199 СК України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.

Згідно ст. 200 СК України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу. При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.

У п.17 постанови Пленуму Верховного Суду України Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів від 15.05.2006 року №3, зазначається,що вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров`я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.

Згідно п.20 постанови Пленуму Верховного Суду України Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів від 15.05.2006 року №3, обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу. Відповідно до ч. 3 ст. 199 СК (2947-14) право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів мають самі дочка, син, які продовжують навчатися, а також той із батьків, з яким вони проживають. У разі заявлення позову одним із батьків суд може залучити до участі у справі (якщо залежно від її обставин визнає необхідним) повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися і на користь яких у зв`язку з цим стягуються аліменти.

Із наданих суду учасниками справи та дослідженими судом доказами встановлено наступні обставини.

Так, згідно свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_3 від 16.11.2001 року, вбачається, що ОСОБА_2 та ОСОБА_6 є батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . (а.с.5)

Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_4 від 14.02.2008 року виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Червоноармійського районного управління юстиції Житомирської області, розірвано шлюб між відповідачем ОСОБА_2 та ОСОБА_6 , про що зроблено актовий запис за №8.(а.с.6).

Із виконавчого листа за №2-297/2005 вбачається, що на підставі рішення Червоноармійського райсуду Житомирської області від 13.12.2005 року з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_6 на дітей :сина ОСОБА_7 , 2001 року народження та дочки ОСОБА_8 , 1995 року стягнуто аліменти, до досягнення дітьми повноліття.(а.с.11)

Відповідно до довідки №25 від 30.09.2019 року, ОСОБА_1 , навчається у Державному університеті "Житомирська політехніка" факультет комп"ютерно-інтегрованих технологій, мехатроніки і робототехніки, ІV рівня акредитації на 2 курсі денної форми навчання (бюджетної основи). Період навчання з 01.09.2018 року по 30.06.2022 року.(а.с.8)

Згідно довідки Державного Університету "Житомирська політехніка" факультет комп"ютерно-інтегрованих технологій, мехатроніки і робототехніки №91 від 08.11.2019 року та довідки про реєстрацію місця проживання особи №01-14/13021 від 19.09.2018 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрований і проживає в гуртожитку №2 Державного університету "Житомирська політехніка" по вул АДРЕСА_3 Чуднівська, 103Б, корпус 2, м.Житомир. (а.с.9,10)

Відповідно до ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст.141 СК України мати, батько мають рівні права та обов"язки щодо дитини незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов"язків щодо дитини.

Відповідно до ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Як встановлено судом, відповідач є батьком позивача. На користь останнього відповідач сплачував аліменти до досягнення сином повноліття. Позивач навчається у вищому учбовому закладі, на 2 курсі денної форми навчання (бюджетної основи) період навчання з 01.09.2018 року по 30.06.2022 року, проживає у гуртожитку, який належить вище згаданому навчальному закладу.

Про те, із наведених позивачем доводів на обгрунтування позову та наданих на їх підтвердження доказів, не вбачається можливим встановити, який дохід (розмір стипендії) отримує позивач та якого саме матеріального забезпечення потребує на придбання продуктів харчування, одягу, взуття навчального приладдя, а тому не заслуговує уваги, так як є не конкретним (не вказано суму таких витрат) .

Також в ході судового розгляду не встановлено обставин, які свідчать про те, що відповідач може надавати таку матеріальну допомогу синові, оскільки як вбачається із наданої інформції Державного центру зайнятості, Управлінні праці та соціального захисту населення, та Пулинського сектора обслуговування громадян управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України, відповідач на обліку в цих установах не перебуває та будь-яких виплат не отримує. Позивачем доводів на підтвердження того, що відповідач працює та має дохід, а також про наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; витрат платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів та інших обставин, що мають істотне значення, не наведено та будь-яких доказів на їх обгрунтування, суду не надано. Отримана відповідачем винагорода за оренду земельного паю, є незначною .

При прийнятті рішення суд також враховує стан здоров"я відповідача, який згідно консультативного висновку спеціаліста в галузі медицини та довідки медустанови (а.с.47,48) страждає на порушення функцій лівої кінцівки, потребує довготривалого лікування та оперативного втручання. А тому з урахуванням вище наведеного, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст.3, 10-12, 81, 141, 259, 263-265, 268, 274, 280-283, 289, 354, 430 ЦПК України, ст.ст.180-182, 184, 191,198-199 СК України, суд, -

У Х В А Л И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_3 про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п.п.15.5 та п.15 ч.1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду через Червоноармійський районний суд протягом 30-ти днів з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 17 березня 2020 року.

Суддя О. В. Гуц

СудЧервоноармійський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення12.03.2020
Оприлюднено18.03.2020
Номер документу88243032
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —292/1566/19

Постанова від 19.05.2020

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Павицька Т. М.

Ухвала від 21.04.2020

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Павицька Т. М.

Ухвала від 21.04.2020

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Павицька Т. М.

Рішення від 12.03.2020

Цивільне

Червоноармійський районний суд Житомирської області

Гуц О. В.

Рішення від 12.03.2020

Цивільне

Червоноармійський районний суд Житомирської області

Гуц О. В.

Ухвала від 09.01.2020

Цивільне

Червоноармійський районний суд Житомирської області

Гуц О. В.

Ухвала від 05.12.2019

Цивільне

Червоноармійський районний суд Житомирської області

Гуц О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні