Рішення
від 15.03.2020 по справі 712/15166/19
СОСНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

712/15166/19

2-о/712/23/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2020 року Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:

судді Борєйко О.М.

за участю секретаря судового засідання Юр`євої К.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: виконавчий комітет Новоселицької сільської ради Чигиринського району Черкаської області, про встановлення факту родинних відносин, -

ВСТАНОВИВ:

20 листопада 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Соснівського районного суду м. Черкаси з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, в якій просив встановити факт родинних відносин між фізичними особами, а саме: що він є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Заяву обґрунтовує тим, що він є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Однак, у документі, що підтверджує їх родинні зв`язки, а саме: свідоцтві про народження заявника, відсутні відомості про батька, оскільки батько та матір заявника на час його народження не перебували у зареєстрованому шлюбі.

Метою встановлення факту родинних відносин між заявником та його батьком ОСОБА_2 є отримання свідоцтва про право на спадщину, яка відкрилася після смерті останнього, а саме: на дві земельні ділянки загальною площею 2,36 га з кадастровими номерами 7125484500:01:001:0296 та 7125484500:01:002:0642, без сплати податку на доходи фізичних осіб та без проведення оцінки вартості спадкового майна.

Заявник, з метою поновлення актового запису про народження, звертався до органу реєстрації актів громадянського стану, але йому було відмовлено в задоволенні заяви, оскільки відповідно до ст.130 СК України, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківська може бути встановлений за рішенням суду.

Враховуючи викладене, заявник звернувся до суду з вказаною заявою.

Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 15 січня 2020 року за вказаною заявою відкрито окреме провадження та справу призначено до судового розгляду.

Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, звернувся до суду з заявою, в якій просив розгляд справи здійснювати без його участі, на задоволенні заявлених вимог наполягає.

Представник заінтересованої особи виконавчого комітету Новоселицької сільської ради Чигиринського району Черкаської області у судове засідання не з`явився, звернувся до суду з заявою, в якій просить розгляд справи провести без його участі, проти задоволення заявлених вимог не заперечує.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі, якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

Оскільки розгляд справи відбувався за відсутності учасників судового процесу, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалось.

Суд, врахувавши думку заявника та заінтересованої особи, які викладені у їх заявах про розгляд справи без участі сторін, дослідивши матеріали цивільної справи, приходить до наступного.

Згідно ч.1 ст.19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

Відповідно до ч.2 ст.19 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.

Згідно ч.1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показами свідків.

Згідно ч.1 ст.95 ЦПК України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору

Відповідно до ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого Новоселицьким сільським ЗАГС Чигиринського району Черкаської області ІНФОРМАЦІЯ_3 , матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження с. Полуднівка Чигиринський район Черкаська область, є ОСОБА_3 , відомості про батька відсутні, про що в книзі записів актів громадянського стану про народження ІНФОРМАЦІЯ_5 зроблено відповідний актовий запис за №8.

Заявник стверджує, що його батьком є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого повторно Чигиринським райвідділом ЗАГС Черкаської області 08 травня 1991 року, ОСОБА_2 , народився ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Матвіївка Чигиринського району Черкаської області, про що в книзі реєстрації актів про народження ІНФОРМАЦІЯ_7 міститься запис за №99.

Згідно листа №8588/16.1-06.1 від 30 жовтня 2019 року Черкаського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, адресованого ОСОБА_1 , на звернення останнього з приводу внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 , повідомлено, що за результатами перевірки актового запису №8 від 02 квітня 1965 року, вчиненого Новоселицькою сільською радою Чигиринського району Черкаської області про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , встановлено, що відомості про батька були внесені згідно ч.1 ст.135 СК України. Системний аналіз законодавства про реєстрацію актів цивільного стану визначає, що обов`язковою умовою при внесенні змін про народження, відомості про батька дитини можуть бути внесені за спільною заявою батька та матері дитини або за рішенням суду. Відповідно до актового запису №3147 від 11 грудня 2015 року, який вчинений Черкаським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Таким чином, виключена можливість подачі спільної заяви ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , а тому внесення змін до актового запису про народження можливе виключно за рішенням суду. Підставою для внесення змін до актового запису про народження у даному випадку має бути саме рішення суду про встановлення факту батьківства.

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Черкаси Черкаського міського управління юстиції 11 грудня 2015 року, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 82 років в м. Черкаси, про що 11 грудня 2015 року міститься відповідний актовий запис №3147.

Відповідно до ч.1 ст.135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Згідно ст.130 СК України, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третій статті 128 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, заявник ОСОБА_1 позбавлений об`єктивної можливості встановити факт родинних зв`язків з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно копії військового квитка серії НОМЕР_5 , виданого Чигиринським районним військовим комісаріатом Черкаської області 03 липня 1963 року, на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження с. Матвіївка Чигиринського району Черкаської області, в графі «сімейний стан» зазначено одружений, дружина - ОСОБА_3 .

Згідно довідки №209/02-28, виданої виконавчим комітетом Новоселицької сільської ради Чигиринського району Черкаської області 07 жовтня 2019 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в 1965 році мав наступний склад сім`ї: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , - дружина; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , - син; ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , - син. Вказана інформація зазначена на підставі погосподарської книги №4 по селу Полуднівка на 1964-1966 роки, особовий рахунок № НОМЕР_6 .

Згідно письмових показів свідків: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , останні народилися та проживали в с. Полуднівка Чигиринського району Черкаської області. У даному селі проживали ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , як одна сім`я, в одному будинку та вели спільне домогосподарство. При цьому, вони виховували двох синів: ОСОБА_9 та ОСОБА_10 . ОСОБА_2 вони знали як рідного батька ОСОБА_1 .

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що батьком заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу окремо (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до п.1 постанови №5 Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31 березня 1995 року, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з Законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Згідно п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31 березня 1995 року, суд вправі розглядати справи про встановлення факту родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, Свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно до листа Верховного Суду України від 01 січня 2012 року «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення», факт родинних відносин між фізичними особами (п.1 ч.1 ст.315 ЦПК) встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника: право на спадщину, право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, одержання компенсації тощо.

Згідно копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №164829, виданого Чигиринською райдержадміністрацією 14 квітня 2005 року, ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 2,36 га у межах Новоселицької сільської ради Чигиринського району Черкаської області з кадастровими номерами 7125484500:01:001:0296 та 7125484500:01:002:0642.

Таким чином, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 залишилася спадщина, яка складається з вищевказаної земельної ділянки.

Відповідно до ст.1233 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Згідно ч.1 ст.1235 ЦК України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

За життя, 17 травня 2007 року, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , склав заповіт, який посвідчений секретарем Новоселицької сільської ради Чигиринського району Черкаської області Дереновою Т.Г., зареєстрований в книзі для запису нотаріальних дій під №30, зідно якого, заповідач, на випадок його смерті, зробив розпорядження, яким належну йому земельну ділянку, що розташована в межах Новоселицької сільської ради, згідно державного акту серії ЯБ №164829, та майновий пай згідно свідоцтва серії НОМЕР_7 , виданого Новоселицькою сільською радою, на день смерті по Закону він заповідає у власність ОСОБА_1 .

Листом №994/02-14 від 23 вересня 2019 року завідувача Знам`янської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області Терещенко Анатолія Івановича повідомлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , 1932 року народження, останнє місце проживання якого було в АДРЕСА_1 , який залишив на його ім`я заповіт, посвідчений секретарем Новоселицької сільської ради Чигиринського району Черкаської області Дереновою Т.Г. 17 травня 2007 року, зареєстрований в реєстрі за №30. На день його смерті залишилось спадкове майно, що складається з земельних ділянок під кадастровими номерами 7125484500:01:001:0296 та 7125484500:01:002:0642, загальна площа яких становить 2,36 га, в межах, згідно з планом, що розташовані на території Новоселицької сільської ради Чигиринського району Черкаської області, переданих для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. В зв`язку з тим, що ОСОБА_1 бажає зазначити в свідоцтві про право на спадщину за заповітом родинні відносини зі спадкодавцем (батько-син), що дасть змогу застосувати нульову ставку оподаткування згідно ст.174 Податкового кодексу України, нотаріус вважає, що зазначене свідоцтво про право на спадщину не може бути видане, оскільки згідно повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_1 , сформованого шляхом безпосереднього доступу від 06 вересня 2019 року №00023866888 (актовий запис про народження №8 від 02 квітня 1965 року), інформація в графі «відомості про батька» відсутня. Внесення відповідних даних про батька до актового запису про народження через органи РАЦСу не здійснено. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів, нотаріус роз`яснив йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Відповідно до ст.174.2 Податкового кодексу України, об`єкти спадщини оподатковуються за нульовою ставкою, що успадковуються членами сім`ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення.

Згідно п.14.1.263 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, членами сім`ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV цього Кодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.

Враховуючи викладене, встановлення факту родинних відносин між заявником ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , породжує юридичні наслідки, а саме: встановлення нульової ставки оподаткування для успадкування спадщини.

Згідно ч.ч.1, 2, 5 ст.263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права з дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

На підставі викладеного, відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31 березня 1995 року та керуючись ст.ст. 10, 19, 76, 77, 81, 84, 89, 95, 263-265, 293, 315, 319 ЦПК України, ст.ст.130, 135 СК України, п.14.1.263 п.14.1 ст.14, ст.174.2 ПК України, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - виконавчий комітет Новоселицької сільської ради Чигиринського району Черкаської області, про встановлення факту родинних відносин, - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 , є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони у справі:

Заявник ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 .

Заінтересована особа виконавчий комітет Новоселицької сільської ради Чигиринського району Черкаської області, адреса: 20934, Черкаська область, Чигиринського району, с. Новоселиця, вул. Чигиринська, буд.53, код ЄДРПОУ 33271894.

Суддя О.М. Борєйко

СудСоснівський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення15.03.2020
Оприлюднено13.09.2022
Номер документу88253179
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —712/15166/19

Рішення від 15.03.2020

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Борєйко О. М.

Ухвала від 15.01.2020

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Борєйко О. М.

Ухвала від 25.11.2019

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Борєйко О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні