Справа № 526/2705/19
Провадження № 2/526/144/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 березня 2020 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі
головуючої судді Тищенко Л.І.
з участю секретаря Синепол С.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Гадяч цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Соснівської сільської ради, третя особа приватний нотаріус Гадяцького районного суду Полтавської області Антонова Т.В. про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в:
до суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Соснівської сільської ради про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.
У позовній заяві позивач вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , з якою вона постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді права на земельну частку пай розміром 2,44 га, що належало померлій на підставі сертифікату серії ПЛ № 0114941. 23 вересня 2019 року вона, як єдиний спадкоємець, після смерті матері, звернулась до приватного нотаріуса Гадяцького районного нотаріального округу Полтавської області Антонової Т.В. з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай) розміром 2,44 га, який знаходиться на території Соснівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області. Проте приватний нотаріус відмовила їй у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з відсутністю оригіналу сертифіката про право на земельну частку (пай), який належав померлій.
Посилаючись на вищевикладене, позивач звернулася до суду з позовом про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, направила заяву, в якій просила розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник позивача адвокат Черкасов М.А. направив заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги ОСОБА_1 підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача Соснівської сільської ради у судове засідання не з`явився, направив заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги ОСОБА_1 визнає у повному обсязі та просить розглянути справу без участі представника сільської ради.
Третя особа приватний нотаріус Гадяцького районного суду Полтавської області Антонова Т.В. у судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про причини неявки суд не повідомила.
Підстав для відкладення розгляду справи, передбачених ч. 2 ст. 223 ЦПК України, судом не встановлено.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши наявні матеріали, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Соснівської сільської ради про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом підлягають до задоволення, з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане повторно Гадяцьким РВ ДРАЦС ГТУЮ у Полтавській області.
Як зазначено у довідці виконавчого комітету Соснівської сільської ради Гадяцького району Полтавської сільської ради № 690 від 04.07.2019, померла ОСОБА_2 , 1910 року народження, була зареєстрована та проживала станом на ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті ОСОБА_2 разом з нею були зареєстровані: ОСОБА_1 , 1940 року народження, ОСОБА_3 , 1961 року народження, ОСОБА_4 , 1959 року народження, ОСОБА_5 , 1991 року народження. Інших зареєстрованих осіб за вищевказаною адресою не значилось.
З витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 23.09.2019 вбачається, що після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 приватним нотаріусом Гадяцького районного нотаріального округу Полтавської області Антоновою Т.В. 23 вересня 2019 року відкрито спадкову справу за №133/2019.
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу від 15.03.2019, дошлюбне прізвище позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_6 .
Згідно свідоцтва про народження, матір`ю ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , була ОСОБА_2 .
У довідці відділу у Гадяцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 19.03.2019 № 129/103-19 зазначено, що, на підставі рішення Гадяцької райдержадміністрації від 01.08.1996 № 371, померлій ОСОБА_2 належить право на земельну частку (пай) із земель, які перебували у колективній власності КСП Маяк , розміром 2,44 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). Сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ПЛ № 0114941 на ім`я ОСОБА_2 , згідно Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) КСП Маяк по Соснівській сільській раді, не реєструвався та не видавався.
Відповідно до довідки виконавчого комітету Соснівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області № 142 від 18.03.2019, ОСОБА_2 , 1910 року народження, дійсно внесена до списку пайовиків по Соснівській сільській раді.
Згідно повідомлення приватного нотаріуса Гадяцького районного суду Полтавської області Антонової Т.В. від 16.12.2019 № 01-16/398, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 з заявою про відкриття спадкової справи звернулась ОСОБА_1 , яка прийняла спадщину згідно п. 1 ст. 549 ЦК України (в редакції 1963 року). Інших спадкоємців немає. Свідоцтва про право на спадщину не видавались.
Постановою приватного нотаріуса Гадяцького районного нотаріального округу Полтавської області Антонової Т.В. від 23.09.2019, позивачу ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину на право на земельну частку (пай) розміром 2,44 умовних кадастрових га, яка розташована на території Соснівської сільської ради, що належала ОСОБА_2 , у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів.
Відповідно до Постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування , у разі відкриття спадщини до 01 січня 2004 року застосовується чинне на той час законодавство, зокрема відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.
Згідно вимог ст. 524 ЦК УРСР, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР було визначено, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
У п. 11 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування зазначено, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України , спадкоємець має право прийняти спадщину.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, так як судом здобуто достатньо доказів, які підтверджують, що позивач є спадкоємцем прав на земельну частку (пай) після смерті матері ОСОБА_2 .
Керуючись ст.ст. 16, 1216, 1218 ЦК України, ст. ст. 12, 81, 247, 263-265 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Соснівської сільської ради, третя особа приватний нотаріус Гадяцького районного суду Полтавської області Антонова Т.В. про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай), площею 2,44 га в умовних кадастрових одиницях, із земель, які перебували у колективній власності КСП Маяк , розташовану на території Соснівської сільської ради Гадяцького району Полтавської області, яке належало померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 на підставі рішення Гадяцької райдержадміністрації від 01.08.1996 № 371.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Гадяцький районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Відомості, що не проголошуються:
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована у встановленому законом порядку, місце проживання (перебування): АДРЕСА_1 .
Відповідач Соснівська сільська рада Гадяцького району Полтавської області, код ЄДРПОУ 21051355, адреса: с. Соснівка Гадяцького району Полтавської області.
Третя особа приватний нотаріус Гадяцького районного нотаріального округу Полтавської області Антонова Тетяна Василівна, адреса: пров. Лохвицький, 3 - Б, м. Гадяч Полтавської області.
Головуючий Л. І. Тищенко
Суд | Гадяцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 17.03.2020 |
Оприлюднено | 19.03.2020 |
Номер документу | 88272527 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гадяцький районний суд Полтавської області
Тищенко Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні