ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" березня 2020 р. Справа№ 927/598/19
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Шаптали Є.Ю.
суддів: Яковлєва М.Л.
Куксова В.В.
при секретарі Токарева А.Г.
за участю представників сторін: згідно протоколу судового засідання від 11.03.2020.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали апеляційної скарги Приватного підприємства "Вимал-Агро"
на рішення Господарського суду Чернігівської області від 11.11.2019 року (повний текст складено 21.11.2019) у справі № 927/598/19 (суддя Сидоренко А.С.)
за позовом Приватного підприємства "Вимал-Агро"
до Приватного підприємства "Десна-Експерт-М",
Куликівської селищної ради,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів Товариство з обмеженою відповідальністю "Горбів Агро"
про визнання недійсними торгів з продажу земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 11.11.2019 позов залишено без задоволення.
Стягнуто з Приватного підприємства "Вимал-Агро" на користь Приватного підприємства "Десна-Експерт-М" 10000 грн. 00 коп. витрат на професійну правничу допомогу.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, Приватне підприємство "Вимал-Агро" подало апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення Господарського суду Чернігівської області від 11.11.2019 року у справі № 927/598/19 та прийняти нове рішення яким задовольнити позовні у повному обсязі.
Також скаржником заявлено клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.
Узагальнені доводи апеляційної скарги зводяться до того, що місцевим господарським судом неповно з`ясовано обставини, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду, обставинам справи, порушено або неправильно застосовано норми матеріального чи процесуального права, у зв`язку з чим апеляційна скарга має бути задоволена.
09.12.2019 матеріали справи, разом з апеляційною скаргою, надійшли до Північного апеляційного господарського суду та відповідно до Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передані на розгляд колегії суддів у наступному складі: головуючий суддя - Шаптали Є.Ю., суддів: Яковлєва М.Л., Куксова В.В.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 16.12.2019 року апеляційну скаргу Приватного підприємства "Вимал-Агро" на рішення Господарського суду Чернігівської області від 11.11.2019 року у справі № 927/598/19 залишено без руху та надано скаржникові строк для усунення недоліків, допущених останнім при поданні апеляційної скарги.
Через канцелярію Північного апеляційного господарського суду 27.12.2019 від скаржника надійшла заява про усунення недоліків.
Головуючий суддя Шаптала Є.Ю. з 02.01.2020 року по 10.01.2020 року перебував у щорічній відпустці.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 14.01.2020 поновлено Приватному підприємству "Вимал-Агро" пропущений процесуальний строк на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Чернігівської області від 11.11.2019 року у справі № 927/598/19, відкрито апеляційне провадження та призначено справу до розгляду на 12.02.2020.
27.01.2020 через відділ забезпечення документообігу та моніторингу виконання документів Північного апеляційного господарського суду від третьої особи надійшов відзив на апеляційну скаргу, у відповідності до якого останній просить суд відмовити в задоволенні апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції залишити без змін.
30.01.2020 через відділ забезпечення документообігу та моніторингу виконання документів Північного апеляційного господарського суду від відповідача-1 надійшов відзив на апеляційну скаргу, у відповідності до якого останній просить суд відмовити в задоволенні апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції залишити без змін.
06.02.2020 через відділ забезпечення документообігу та моніторингу виконання документів Північного апеляційного господарського суду від скаржника надійшла відповідь на відзив на апеляційну скаргу третьої особи, у відповідності до якого останній вважає посилання третьої особи викладені у відзиві на апеляційну скаргу необґрунтованими, а сам відзив таким, що носить формальний характер та просить суд задовольнити апеляційну скаргу.
12.02.2020 через відділ забезпечення документообігу та моніторингу виконання документів Північного апеляційного господарського суду від скаржника надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 12.02.2020 задоволено клопотання представника скаржника про відкладення розгляду справи та відкладено розгляд справи на 11.03.2020.
В судовому засіданні 11.03.2020 представник скаржника підтримав доводи викладені в апеляційній скарзі та просив задовольнити її, а рішення суду першої інстанції просив скасувати.
В судовому засіданні 11.03.2020 представник відповідача-1 заперечив проти доводів викладених в апеляційній скарзі з урахуванням відзиву на апеляційну скаргу поданого під час апеляційного провадження та просив відмовити в її задоволенні, а рішення суду першої інстанції просив залишити без змін.
В судовому засіданні 11.03.2020 представник третьої особи заперечив проти доводів викладених в апеляційній скарзі з урахуванням відзиву на апеляційну скаргу поданого під час апеляційного провадження та просив відмовити в її задоволенні, а рішення суду першої інстанції просив залишити без змін.
В судове засідання 11.03.2020 відповідач -2 своїх представників не направив, про день, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до ч.ч. 12, 13 ст. 270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розглядові справи. Якщо суд апеляційної інстанції визнав обов`язковою участь у судовому засіданні учасників справи, а вони не прибули, суд апеляційної інстанції може відкласти апеляційний розгляд справи.
При цьому, положеннями вказаної статті передбачено право, а не обов`язок суду відкласти апеляційний розгляд справи.
В силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку, дотримання якого є процесуальною гарантією дотримання прав сторін спору.
Дослідивши матеріали справи, з метою дотримання розумних процесуальних строків розгляду апеляційної скарги на рішення місцевого господарського суду, суд апеляційної інстанції вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача-2.
Згідно з частиною першою статті 270 Господарського процесуального кодексу України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій Главі.
У відповідності до вимог ч.ч. 1, 2, 5 ст. 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. В суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 04.02.2019р. державним реєстратором Куликівської селищної ради Куликівського району Чернігівської області до відповідного реєстру був внесений запис № 30214354 про право власності щодо об`єкта нерухомого майна - земельної ділянки:
кадастровий номер 7422782000:03:001:0971;
площа: 133,2452 га;
цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
адреса: Чернігівська область, Куликівський район, с/рада Виблівська;
підстава виникнення права власності: акт приймання - передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 21.12.2018р.;
підстава внесення запису: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 45442103 від 08.02.2019;
форма власності: комунальна;
власники: Куликівська об`єднана територіальна громада в особі Куликівської селищної ради.
На 22 сесії Куликівської селищної ради Куликівського району Чернігівської області сьомого скликання 20.02.2019 органом місцевого самоврядування прийнято рішення № 541 "Про затвердження Переліку земельних ділянок комунальної власності, право оренди яких виставляється для продажу на земельних торгах окремими лотами", яким затверджений Перелік земельних ділянок комунальної власності, право оренди яких виставляється для продажу на земельних торгах окремими лотами.
Додатком до вказаного вище рішення Куликівської селищної ради Куликівського району Чернігівської області є Перелік земельних ділянок комунальної власності, право оренди яких виставляється для продажу на земельних торгах окремими лотами, до якого увійшла, зокрема земельна ділянка з кадастровим номером 7422782000:03:001:0971 площею 133,2452 га; місце розташування - за межами с. Виблі Куликівського району Чернігівської області; цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; умови продажу та термін оренди - продаж права оренди на земельних торгах строком на 7 років.
Відповідно до рішення двадцять третьої сесії Куликівської селищної ради Куликівського району Чернігівської області сьомого скликання від 29 березня 2019 року № 586 "Про проведення земельних торгів з продажу прав оренди земельних ділянок" селищна рада вирішила, зокрема:
- провести земельні торги з продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності згідно додатку;
- затвердити умови продажу прав оренди на земельні ділянки, згідно з додатком, відповідно діючого законодавства, встановивши, зокрема наступне:
- за результатами земельних торгів (аукціону) переможцем підписується протокол земельних торгів, на підставі якого укладається договір оренди землі безпосередньо в день проведення торгів;
- уповноважити Куликівського селищного голову Халимон Наталію Миколаївну на підписання від імені Організатора земельних торгів договору про проведення земельних торгів з Виконавцем земельних торгів та на укладення договорів оренди землі від імені Куликівської селищної ради з переможцем земельних торгів та їх реєстрації відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до додатку до вказаного вище рішення органу місцевого самоврядування - Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності, право оренди яких виставляється для продажу на земельних торгах, до відповідного переліку увійшла і земельна ділянка з кадастровим номером 7422782000:03:001:0971 площею 133,2452 га.
08.04.2019 між Куликівською селищною радою (Організатором) в особі Куликівського селищного голови Халимон Наталії Миколаївни та Приватним підприємством "Десна - Експерт - М" (Виконавцем) в особі директора Молота Геннадія Миколайовича був укладений договір № 26/09-19 на проведення земельних торгів, за умовами якого Організатор доручив, а Виконавець зобов`язався надати послуги - провести земельні торги (аукціон) з продажу права оренди на земельні ділянки в порядку та строки, визначені чинним законодавством. Перелік земельних ділянок, право оренди на які підлягає продажу на земельних торгах, зазначені в Додатку до Договору.
Дату, час проведення аукціону визначає Виконавець за погодженням із Організатором.
Організатор уповноважив Виконавця виконати наступні дії:
- розмістити в мережі Інтернет оголошення про проведення земельних торгів;
- провести земельні торги не раніше ніж через 30 днів після публікації інформації про земельні торги за адресою: м. Чернігів, проспект Перемоги, 20, офіс 6;
- надавати консультації потенційним учасникам про умови продажу права оренди земельних ділянок і проведення земельних торгів;
- провести прийом і реєстрацію заяв від учасників на участь у земельних торгах;
- виготовити вхідні квитки для учасників та осіб, присутніх на земельних торгах;
- провести реєстрацію учасників у день проведення земельних торгів;
- провести земельні торги у порядку, визначеному Земельним кодексом України (ст. 137);
- за результатами проведених земельних торгів скласти та оформити протоколи;
- після проведення земельних торгів від імені Організатора (Куликівської селищної ради) забезпечити розміщення відеозапису земельних торгів на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та повідомлення про результати торгів за кожним лотом.
Додатком до відповідного договору є Перелік земельних ділянок, право оренди на які підлягає продажу на земельних торгах, до якого увійшла, зокрема земельна ділянка з кадастровим номером 7422782000:03:001:0971 площею 133,2452 га, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місце розташування - за межами с. Виблі Куликівського району.
Приватним підприємством "Десна - Експерт - М" було забезпечено опублікування на офіційному веб - сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, оголошення про проведення земельних торгів (за посиланням: http://www.torgy.dazru.gov.ua/auction/lot-card/35672 ).
ПП "Вимал - Агро" 03.07.2019 звернулося до відповідача - 1 із заявою про участь у земельних торгах для юридичних осіб - резидентів (реєстраційний номер 32/2019, дата реєстрації заяви - 03.07.2019р.), зі змісту якої вбачається, що позивач, ознайомившись з текстом оголошення про продаж права оренди на земельну ділянку площею 133,2452 га, розташовану за межами с. Виблі Куликівського району Чернігівської області, кадастровий номер 7422782000:03:001:0971, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, виявив бажання взяти участь у земельних торгах, призначених на 10 липня 2019 року.
Дана заява від імені позивача була підписана його керівником Лазарем Олександром Вікторовичем.
До заяви позивачем були додані:
- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
- платіжне доручення про сплату реєстраційного внеску;
- платіжне доручення про сплату гарантійного внеску;
- довідка про відкриття рахунку;
- статут Приватного підприємства "Вимал - Агро".
Факт прийняття відповідачем - 1 вказаних вище документів підтверджується довідкою про отримання документів виконавцем земельних торгів від 03 липня 2019 року.
Відповідна заява позивача була зареєстрована відповідачем - 1 в Книзі реєстрації заяв для участі в земельних торгах за реєстровим № 32.
Також, 03.07.2019 між позивачем (Заявником) та відповідачем - 1 (Виконавцем) була укладена угода про умови участі в земельних торгах з продажу права оренди (річної орендної плати) земельної ділянки лот № 3 (35672): земельна ділянка площею 133,2452 га, розташована в адміністративних межах (за межами населеного пункту) Виблівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області (кадастровий номер 7422782000:03:001:0971), цільове призначення земельної ділянки (код КВЦПЗ): 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
За умовами вказаної вище угоди Заявник підтверджує намір брати участь у земельних торгах в порядку та на умовах, що передбачені Земельним кодексом України, а також підтверджує свою згоду зі стартовою ціною права оренди (річної орендної плати) земельної ділянки у розмірі 202 905,48 грн. та кроком аукціону по цьому лоту, що дорівнює 1 014,53 грн., нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 690 878,96 грн.
Заявник сплачує:
- реєстраційний внесок у розмірі 960,00 грн.;
- гарантійний внесок (5 % від стартового розміру річної орендної плати) у розмірі 10 145,27 грн., протягом 3-х банківських днів з дати підписання цієї угоди, але не пізніше кінцевого терміну прийняття заяв - 04 липня 2019 року до 14:00 год.
Виконавець зобов`язується надавати Заявнику консультації з питань проведення торгів, інформацію стосовно вищезазначеної земельної ділянки, а також забезпечити належні умови проведення земельних торгів.
Після реєстрації заяви на участь в земельних торгах Заявник набуває статусу Учасника торгів.
Ця Угода, копія документу про сплату гарантійного внеску, зареєстрована Заява з вказаним в ній пакетом документів є підставою для участі Заявника в земельних торгах.
Відповідач-1, листом від 05.07.2019р. №, за результатами розгляду документів, поданих для участі в земельних торгах, призначених на 10.07.2019р., повідомив позивача про те, що у відповідності до вимог, визначених ст. 137 Земельного кодексу України, в пакеті документів, поданих для участі в земельних торгах, відсутні документи, що підтверджують повноваження директора підприємства.
Враховуючи дану обставину виконавець торгів - Приватне підприємство "Десна - Експерт - М" не може зареєструвати Приватне підприємство "Вимал - Агро" як учасника земельних торгів. Гарантійні та реєстраційні внески, перераховані підприємством, будуть повернуті.
За результатами проведення 10 липня 2019 року земельних торгів був складений протокол № 3 земельних торгів (аукціону) з продажу права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності.
Із змісту даного протоколу вбачається, що лотом № 3 (35672) був наступний об`єкт продажу: право оренди (річна орендна плата) земельної ділянки площею 133,2452 га, розташованої на території Куликівської об`єднаної територіальної громади за межами населеного пункту с. Виблі Куликівського району Чернігівської області; кадастровий номер 7422782000:03:001:0971; цільове призначення земельної ділянки (код КВЦПЗ): 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; строк оренди 7 років; стартова річна орендна плата 202 905,48 грн.
Для участі в земельних торгах були зареєстровані три учасники: ТОВ "Горбів Агро", Буряк А.О. та ФОП Синовець Н.О.
Переможцем земельних торгів стало ТОВ "Горбів Агро" як таке, що запропонувало найвищу плату за користування земельною ділянкою - 206 963,60 грн.
10.07.2019 року між Куликівською селищною радою (Орендодавцем) в особі Куликівського селищного голови Халимон Наталії Миколаївни та Товариством з обмеженою відповідальністю "Горбів Агро" (Орендарем) в особі директора Штупуна Андрія Миколайовича був укладений договір оренди землі № 59/09-19, за умовами якого в оренду передається земельна ділянка площею 133,2452 га; кадастровий номер 7422782000:03:001:0971; цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; код цільового призначення земельної ділянки згідно з класифікатором видів цільового призначення земель (КВЦПЗ): 01.01. - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; договір укладено на строк 7 (сім) років.
11 липня 2019 року ТОВ "Горбів Агро" внесло на рахунок Куликівської селищної ради орендну плату в розмірі 206 963,60 грн. відповідно до умов укладеного договору оренди землі.
У відповідності до ст. 116, 122, 124 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно з ст. 134, 135 Земельного кодексу України, земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Виконавцем земельних торгів є суб`єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення.
Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.
Згідно з ч. ч. 7 - 10, 22 - 24 статті 137 Земельного кодексу України, особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів:
а) заяву про участь у земельних торгах;
б) інформацію про найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу; або прізвище, ім`я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер та серію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті) фізичної особи - підприємця. Фізичні особи, які не є підприємцями, подають копію довідки про присвоєння їм реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків) або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті). Для іноземних громадян та осіб без громадянства - прізвище, ім`я та по батькові, громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в країні, громадянином (підданим) якої є особа; для іноземних юридичних осіб - найменування, місцезнаходження та держава, в якій зареєстрована юридична особа.
Копії засвідчуються підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах;
в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків).
Представник фізичної чи юридичної особи подає також документи, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів.
Виконавець земельних торгів приймає документи в учасників - фізичних осіб та представників учасників - юридичних осіб.
Виконавець земельних торгів після отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, заносить до книги реєстрації учасників торгів порядковий номер учасника і номер лота, який він виявив бажання придбати, та видає учаснику (його представнику) довідку про отримання документів із зазначенням їх переліку, вхідний квиток, інформаційну картку на лот та картку учасника (із зазначенням на зворотному боці умов проведення торгів).
До книги реєстрації учасників земельних торгів вноситься інформація, зазначена в абзаці другому цієї частини, а також:
а) для фізичних осіб - прізвище, ім`я та по батькові, зареєстроване місце проживання (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;
б) для юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, - найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, для юридичних осіб, у статутному (складеному) капіталі яких є частка іноземного капіталу, - також інформація про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання іноземні засновники (учасники);
в) для іноземних громадян та осіб без громадянства - громадянство (підданство) іншої держави, прізвище, ім`я та по батькові, постійне місце проживання в країні, громадянином (підданим) якої є особа; для іноземних юридичних осіб - найменування, місцезнаходження та держава, в якій зареєстрована така юридична особа.
У день проведення торгів виконавець реєструє присутніх учасників. Учасник (його представник) зобов`язаний пред`явити паспорт (довіреність на вчинення дій під час торгів, зокрема на участь у торгах та підписання протоколу про результати торгів, і паспорт).
Після цього виконавець видає учаснику табличку з номером.
Реєстрація починається за три години та закінчується за 20 хвилин до початку торгів.
Незареєстровані особи до участі у торгах не допускаються.
Форми заяви про участь у торгах, довідки про отримання документів виконавцем земельних торгів, книги реєстрації учасників торгів, вхідного квитка, інформаційної картки на лот та картки учасника торгів затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин.
У процесі проведення торгів виконавець веде протокол, у якому зазначаються номер лота, стартова ціна та ціна продажу лота, відомості про переможця, номери рахунків, на які переможець повинен внести кошти за придбаний лот. У разі потреби до протоколу може вноситися й інша інформація. Протокол підписується переможцем, ліцитатором та організатором земельних торгів або його представником негайно після закінчення торгів за лотом у двох примірниках. Один примірник протоколу видається переможцю.
Ліцитатор оголошує про завершення земельних торгів після підписання протоколу торгів.
Договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки між організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів, крім випадків, передбачених частиною двадцять дев`ятою цієї статті.
Земельні торги за лотом вважаються такими, що відбулися, після укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки (ч. 1 ст. 138 Земельного кодексу України).
З вищевказаного вбачається, що на підтвердження права діяти від імені ПП "Вимал - Агро" його директором Лазарем О.В. було надано статут підприємства та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Із змісту статуту ПП "Вимал - Агро", затвердженого в новій редакції наказом директора Приватного багатопрофільного підприємства "Вимал" Самоненко С.В. від 31.07.2012р. № 21 (державну реєстрацію якого проведено 28.08.2012р.) вбачається, що ПП "Вимал - Агро" є дочірнім підприємством ПБП "Вимал", яке, відповідно, виступає його єдиним засновником (надалі - Засновник).
Підприємство діє на засадах госпрозрахунку, виступає в діловому обороті від свого імені, укладає угоди з підприємствами, установами, організаціями і громадянами. Підприємство від свого імені має право, зокрема, укладати угоди, набувати майнові та особисті немайнові права та зобов`язання, з врахуванням умов, встановлених цим статутом.
Структура підприємства визначається Засновником. Управління підприємством здійснюється на основі поєднання прав Засновника щодо господарського використання свого майна та інтересів розвитку виробництва. До компетенції Засновника, зокрема, відноситься: затвердження статуту підприємства, внесення до нього змін та доповнень; призначення і звільнення директора підприємства, встановлення строків і умов його найму, визначення обсягу повноважень. Засновник здійснює свої права по управлінню підприємством через директора підприємства, що є представником інтересів Засновника.
Директор підприємства, зокрема, встановлює та розвиває від імені та в інтересах підприємства господарські та ділові зв`язки, проводить необхідні ділові зустрічі та переговори, укладає від імені підприємства договори (угоди), санкціонує укладення подібних угод уповноваженими особами.
Директор здійснює свої повноваження по управлінню підприємством згідно з контрактом, укладеним з Засновником підприємства. Контрактом передбачаються: строк найму; права, обов`язки та відповідальність працівника перед Засновником; умови матеріального забезпечення і звільнення з посади з урахуванням гарантій, передбачених контрактом та чинним законодавством. Директор може бути звільнений з займаної посади до закінчення строку контракту на умовах, передбачених чинним законодавством та контрактом (п. 1.2, 2.4, 2.5, 4.1 - 4.6 Статуту ПП "Вимал - Агро") .
Відповідно до ст. 62, 63 Господарського кодексу України, підприємство - самостійний суб`єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб`єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.
Підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту або модельного статуту.
Залежно від форм власності, передбачених законом, в Україні може діяти, зокрема, приватне підприємство, що діє на основі приватної власності громадян чи суб`єкта господарювання (юридичної особи);
Залежно від способу утворення (заснування) та формування статутного капіталу в Україні діють підприємства унітарні та корпоративні.
Унітарне підприємство створюється одним засновником, який виділяє необхідне для того майно, формує відповідно до закону статутний капітал, не поділений на частки (паї), затверджує статут, розподіляє доходи, безпосередньо або через керівника, який призначається (обирається) засновником (наглядовою радою такого підприємства у разі її утворення), керує підприємством і формує його трудовий колектив на засадах трудового найму, вирішує питання реорганізації та ліквідації підприємства. Унітарними є підприємства державні, комунальні, підприємства, засновані на власності об`єднання громадян, релігійної організації або на приватній власності засновника.
У випадках існування залежності від іншого підприємства, передбачених статтею 126 цього Кодексу, підприємство визнається дочірнім.
Беручи до уваги викладені положення чинного законодавства та статуту ПП "Вимал - Агро", директор підприємства на підтвердження права діяти від його імені в обов`язковому порядку мав надати відповідачу - 1 контракт, укладений з Засновником підприємства, оскільки з огляду на форму власності, спосіб утворення підприємства та положення його статуту, саме контрактом визначаються обсяг повноважень директора по управлінню підприємством та строк найму директора.
Таким чином, відповідач - 1 правомірно відмовив в реєстрації позивача в якості учасника торгів.
Місцевий господарський суд правомірно відхилив посилання позивача на те, що крім статуту підприємства відповідачу - 1 було надано ще і витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань в якому зазначено, що Лазар О.В. являється керівником підприємства без обмеження повноважень, з огляду на вказані вище положення статуту ПП "Вимал - Агро".
Разом з тим, даний витяг сформований станом на 20.05.2019р., а заява на участь у земельних торгах подана 03.07.2019р. За відсутності контракту в якому визначається строк найму директора неможливо достовірно встановити чи є Лазар О.В. директором підприємства станом на момент подання заяви.
Суд апеляційної інстанції також враховує те, що Лазар О.В. був призначений директором ПП "Вимал - Агро" 07.07.2010р., тобто до затвердження нової редакції статуту підприємства.
Також суд апеляційної інстанції зазначає, що посилання скаржника на те, що раніше відповідач - 1 проводив реєстрацію позивача в якості учасника земельних торгів за таким ж документами, не може бути взято апеляційним судом до уваги, оскільки не стосується предмету спору по даній справі.
Щодо набуття позивачем статусу учасника земельних торгів суд апеляційної інстанції зазначає наступне:
Як визначено ч. 3 ст. 135 Земельного кодексу України, що учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.
Враховуючи те, що позивачем не було подано всіх документів, зазначених в частині сьомій статті 137 цього Кодексу (зокрема, документів, що підтверджують право представника діяти від імені юридичної особи), і його не було зареєстровано у книзі реєстрації учасників земельних торгів, він не набув статусу учасника земельних торгів.
Решта учасники оспорюваних земельних торгів (ТОВ "Горбів Агро", Буряк А.О. та ФОП Синовець Н.О.) були зареєстровані в цій книзі.
Також матеріали справи не містять доказів видачі представнику позивача вхідного квитку, інформаційної картки на лот та картки учасника (із зазначенням на зворотному боці умов проведення торгів).
Згідно з ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1 - 3, 5 та 6 ст. 203 цього кодексу.
Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Як встановлено ч.ч. 1 - 3 та 5 ст. 203 Цивільного кодексу України, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Підставою для визнання результатів земельних торгів недійсними є порушення встановлених законодавством правил їх проведення, а саме: правил, які визначають процедуру підготовки, проведення торгів; правил, які регулюють сам порядок проведення торгів; правил, які стосуються оформлення кінцевих результатів їх проведення.
До предмету доказування недійсності результатів земельних торгів входять встановлення обставин недотримання організатором, виконавцем земельних торгів вимог, які ставляться Земельним кодексом України до їх проведення.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність порушення вимог законодавства при підготовці, проведенні та оформленні кінцевих результатів оспорюваних земельних торгів, у зв`язку з чим позовні вимоги про визнання недійсними їх результатів не підлягають задоволенню.
Отже й відсутні і підстави для задоволення позовних вимог про визнання недійсним договору оренди землі, укладеного з переможцем оспорюваних земельних торгів.
Щодо задоволення судом першої інстанції заяви відповідача-1 про стягнення з позивача 10000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу адвоката, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
За змістом ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує, зокрема:
чи пов`язані ці витрати з розглядом справи;
чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес.
Розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем - 1 згідно видаткового касового ордеру від 12.08.2019р. було сплачено за послуги адвоката 10 000,00 грн.
Враховуючи вищевикладене, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку про те, що заявлений до стягнення розмір витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката, в сумі 10 000,00 грн. є обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, а тому підлягає задоволенню.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 76 Господарського процесуального кодексу України).
Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї (ч. 8 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України).
За таких обставин, висновки суду першої інстанції про встановлені обставини і правові наслідки відповідають дійсним обставинам справи і підтверджуються достовірними доказами, а тому рішення Господарського суду Чернігівської області від 11.11.2019 року у справі № 927/598/19 відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам та матеріалам справи і підстав для його скасування не вбачається.
Разом з тим, доводи Приватного підприємства "Вимал-Агро", викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків господарського суду першої інстанції.
Згідно з ст. 17 Закону України "Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини, як джерело права.
За змістом рішення Європейського суду з прав людини у справі "Кузнєцов та інші проти Російської Федерації" зазначено, що одним із завдань вмотивованого рішення є продемонструвати сторонам, що вони були почуті, вмотивоване рішення дає можливість стороні апелювати проти нього, нарівні з можливістю перегляду рішення судом апеляційної інстанції.
Така позиція є усталеною практикою Європейського суду з прав людини (справи "Серявін та інші проти України", "Проніна проти України") і з неї випливає, що ігнорування судом доречних аргументів сторони є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Так, у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини зазначає, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див. рішення у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії" (Hirvisaari v. Finland), №49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року).
Суд апеляційної інстанції зазначає, що враховуючи положення ч. 1 ст. 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 р. N 475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів N 2,4,7,11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 р. N3477-IV (3477-15) "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4 листопада 1950 року) та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
У рішенні Суду у справі Трофимчук проти України № 4241/03 від 28.10.2010 Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.
З огляду на викладене, судова колегія приходить до висновку про те, що апеляційна скарга Приватного підприємства "Вимал-Агро" на рішення Господарського суду Чернігівської області від 11.11.2019 року у справі № 927/598/19 є необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає.
Судові витрати за розгляд апеляційної скарги у зв`язку з відмовою в її задоволенні на підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на апелянта.
Керуючись ст.ст. 129, 269, 270, 275, 276, 281 - 284 ГПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Вимал-Агро" - залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Чернігівської області від 11.11.2019 року у справі № 927/598/19 - залишити без змін.
3. Матеріали справи № 927/598/19 повернути до господарського суду першої інстанції.
Постанова суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строки, передбачені ГПК України.
Повний текст постанови складено 18.03.2020
Головуючий суддя Є.Ю. Шаптала
Судді М.Л. Яковлєв
В.В. Куксов
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2020 |
Оприлюднено | 20.03.2020 |
Номер документу | 88273652 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Шаптала Є.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні