Рішення
від 17.03.2020 по справі 494/1454/19
БЕРЕЗІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Березівський районний суд Одеської області

17.03.2020

Справа № 494/1454/19

Провадження № 2/494/187/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2020 року м. Березівка

Березівський районний суд Одеської області у складі:

судді Римаря І.А.,

за участю: секретаря судового засідання Козубенко О.О.,

представник позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду м. Березівка Одеської області цивільну справу №494/1454/19 за позовом ОСОБА_2 до Ряснопільської сільської ради Березівського району Одеської області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом,-

В С Т А Н О В И В:

23 грудня 2019 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Ряснопільської сільської ради Березівського району Одеської області про визнання права власності в порядку спадкування .

Ухвалою суду від 26.12.2019 року відкрито провадження по справі.

Ухвалою суду від 05.02.2020 року від приватного нотаріуса Березівського районного округу Одеської області - Березовської О.Г витребувано спадкову справу після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У своїй заяві позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , після її смерті відкрилась спадщина на нерухоме майно, а саме на земельну ділянку площею 7.6008 га, розташовану на території Ряснопільської сільської ради Березівського району Одеської області, масив № НОМЕР_1 , 22, 23., ділянка № НОМЕР_2 , що належала померлій на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 № НОМЕР_4 , виданого Березівським районним відділом земельних ресурсів Одеської області на підставі розпорядження Березівської районної державної адміністрації від 03.12.2003 року за №589/А-2003 та має кадастровий номер 5121283800:01:006:0268. Для оформлення свідоцтва про право на спадщину, ОСОБА_2 звернувся до нотаріальної контори, але нотаріус відмовив у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно. У зв`язку з вищевикладеним позивач просить суд задовольнити його позов.

У підготовочому судовому засіданні 17.03.2020 року представник позивача наполягав на позовній заяві, зіславшись на обставини зазначені у ній, просила їх розглянути та позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, з позовними вимогами згоден та не заперечує проти їх задоволення (а.с.56).

Згідно ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Більш того, суд враховує при прийнятті рішення, також введений на територій України карантин щодо запобігання розповсюдження короновірусу, який діє з 12.03.2020 року по 03.04.2020 рок по всій території України.

Врахувавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи,визнанняпозову відповідачем, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 09 квітня 2019 р. ОСОБА_3 померла (а.с.7).

ОСОБА_3 надано земельну частку (пай) на підставі розпорядження Березівської районної державної адміністрації від 03.12.2003 року за №589/А-2003, площею 7.6008 га, розташовану на території Ряснопільської сільської ради Березівського району Одеської області, масив № НОМЕР_1 , 22, 23., ділянка № НОМЕР_2 , яка її належала на праві власності. (а.с.11).

Згідно заповіту посвідченому приватним нотаріусом Березівського районного нотаріального округу Одеської області Березовською О.Г 06.07.2016 року за №582 ОСОБА_3 заповідала позивачу все майно, яке належатиме їй на день смерті(а.с.8-9).

У відповідності до листа № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Як вбачається з матеріалів спадкової справи №13/2019 (а.с.37-53), ОСОБА_2 який є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 подав заяву до нотаріуса про отримання спадщини за заповітом (а.с.39), проте у видачі свідоцтва про право на спадщину щодо спадкового майна нотаріусом - відмовлено, оскільки не надано оригінал правовстановлюючого документу на вищевказану ділянку, про що винесено постанову (а.с.10).

Відповідно до статті 1218 ЦК України: До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті .

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Відповідно до положень частини першої, третьої та п`ятої статті 1268 Цивільного кодексу України: Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її… Спадкоємиць, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини .

Таким чином, внаслідок відкриття спадщини у спадкоємців за законом або за заповітом виникає право спадкування. Спадкове майно переходить до спадкоємців лише за умови, що вони виявили згоду щодо прийняття спадщини. Прийняття спадщини - це не обов`язок спадкоємців, а їх право.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 виявив згоду на прийняття спадщини, звернувшись до нотаріальної контори для її отримання.

Більш того, ОСОБА_2 надав заповіт та копію державного акту про право власності на земельну ділянку на ОСОБА_3 , яка завірена належним чином начальником відділу у Березівському районі Держгеокадастру в Одеській області (а.с.11-12), однак йому відмовлено.

Статтею 17 Закону України від 23 лютого 2006 р. N3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод1950р. та практику Європейського Суду з прав людини як джерело прав.

За ст. 6 Європейської конвенції з прав людини визнається право людини на доступ до правосуддя, а за ст. 13 - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.

У рішенні від 30 листопада 2004 року у справі "Case of Oneryildis v. Turkey" (справа відкрита за заявою № 48939/99 та розглянута Великою палатою) Європейський суд визнав, що поняття "майно" охоплює не лише річ, яка реально існує (матеріальна складова), але також стосується засобів праводомагання (юридична складова), включаючи право вимоги, відповідно до якого особа може стверджувати, що вона має принаймні "законне сподівання" стосовно ефективного здійснення права власності.

Статтею 41 ч.1, ч.4 Конституції України передбачено: Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності є непорушним .

Суд вважає, що неможливість позивача отримати свідоцтво про право на спадщину є порушенням його права власності, оскільки унеможливлює визнання такого права з боку держави перед іншими суб`єктами цивільних та інших правовідносин.

Визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Таким чином, за умови прийняття позивачем спадщини за законом після смерті ОСОБА_3 , а також неможливості іншим шляхом оформити спадкові права на нерухоме майно, суд доходить висновку, що право власності позивача на спадкове майно підлягає захисту у судовому порядку шляхом визнання за ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку площею 7.6008 га, розташовану на території Ряснопільської сільської ради Березівського району Одеської області, масив № НОМЕР_1 , 22, 23., ділянка № НОМЕР_2 .

Рішення повинно відповідати вимогам Цивільно-процесуального кодексу України бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Керуючись статтями 12, 13, 229, 265, 273 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_2 до Ряснопільської сільської ради Березівського району Одеської області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на земельну ділянку площею 7,6008 гектар , розташовану на території Ряснопільської сільської ради Березівського району Одеської області, масив № НОМЕР_6 , ділянка № НОМЕР_2 , кадастровий номер 5121283800:01:006:0268 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з моменту його проголошення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Позивач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт серії НОМЕР_7 , зареєстрований : АДРЕСА_1 .

Відповідач - Ряснопільська сільська рада Березівського району Одеської області, адреса: пров. Поштовий 1, с. Ряснопіль Березівського району Одеської області.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19.03.2020 року.

Суддя І.А. Римар

СудБерезівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення17.03.2020
Оприлюднено20.03.2020
Номер документу88309408
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —494/1454/19

Рішення від 17.03.2020

Цивільне

Березівський районний суд Одеської області

Римар І. А.

Рішення від 17.03.2020

Цивільне

Березівський районний суд Одеської області

Римар І. А.

Ухвала від 05.02.2020

Цивільне

Березівський районний суд Одеської області

Римар І. А.

Ухвала від 26.12.2019

Цивільне

Березівський районний суд Одеської області

Римар І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні