621/426/20
2/621/414/20
РІШЕННЯ
іменем України
18 березня 2020 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області в складі:
головуючого Бібіка О.В.
з участю секретаря Горобець Н.М.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Шелудьківської сільської ради Зміївського району Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення,
ВСТАНОВИВ:
18.02.2020 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить встановити факт постійного проживання разом з ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , станом на день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Шелудьківка Зміївського району Харківської області померла ОСОБА_2 , яка на день смерті була одинокою, у шлюбі не перебувала, дітей не мала. Останнім місцем реєстрації ОСОБА_2 була наступна адреса: АДРЕСА_2 . До нотаріальної контори з заявами про прийняття або відмову від спадщини після смерті ОСОБА_2 у встановлений законом шестимісячний термін ніхто не звертався. За життя ОСОБА_2 склала заповіт, яким заповідала усе належне їй на день смерті майно ОСОБА_1 ОСОБА_2 за станом здоров`я потребувала сторонньої допомоги та догляду. Крім того, 07.06.2001між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було укладено договір довічного утримання.
При зверненні до нотаріальної контори нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Учасники справи в судове засідання не з`явилися.
Позивач ОСОБА_1 надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Раніше подане клопотання від 16.03.2020 про витребування інформації з відділу Держгеокадастру у Зміївському районі Харківської області щодо належності ОСОБА_2 на праві власності земельних ділянок, просив не розглядати у зв`язку з його відкликанням.
Представник відповідача Шелудьківської сільської ради Зміївського району Харківської області надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи за відсутності представника сільської ради.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо за положеннями ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (частина друга статті 247 ЦПК України).
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Спірним є факт постійного проживання ОСОБА_1 однією сім`єю з померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на час відкриття спадщини.
З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Шелудьківка Зміївського району Харківської області померла ОСОБА_2 (а. с. 15).
На випадок смерті ОСОБА_2 залишила заповіт, який був посвідчений секретарем Шелудьківської сільської ради Зміївського району Харківської області, яким заповідала все своє майно, де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалося ОСОБА_1 (а. с. 17).
07.06.2002 між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 укладено договір довічного утримання, за умовами якого ОСОБА_2 передала у власність ОСОБА_1 житловий будинок з надвірними будівлями по АДРЕСА_1 (а.с. 18, 19)
З довідки Шелудьківської сільської ради Зміївського району Харківської області № 82 від 27.01.2020 вбачається, що ОСОБА_2 дійсно була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , з 19.02.1996 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 . На день смерті разом з ОСОБА_2 ніхто не був зареєстрований (а.с. 16)
З копії акту обстеження від 30.01.2020 вбачається, що ОСОБА_2 постійно проживала та мала зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 по день смерті. Разом з нею на день смерті постійно проживав ОСОБА_1 , оскільки остання за станом здоров`я потребувала стороннього догляду, який надавав ОСОБА_1 Поховання ОСОБА_2 , поминальні обіди та встановлення пам`ятнику здійснював ОСОБА_1 (а.с. 20, 21)
Крім іншого, ОСОБА_2 мала право на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності КСП "Скрипаївське", розміром 5,15 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) (а.с. 22)
Постановою приватного нотаріуса Зміївського районного нотаріального округу Харківської області Гаврильєвим В.І. від 24.12.2019 відмовлено ОСОБА_1 у подачі заяви про прийняття спадщини та видачі свідоцтва про право на спадщину (а.с. 23)
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Із роз`яснень, викладених у п.п.2,23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30. 05.2008 р. Про судову практику у справах спадкування , слідує, що виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Відповідно до п. п. 3, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем під час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до п. 211 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (втратила чинність на підставі наказу Міністерства юстиції України № 296/5 від 22 лютого 2012 року) доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.
Статтею 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" передбачено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Судом достовірно встановлено, що ОСОБА_1 на час відкриття спадщини проживав разом із спадкодавцем ОСОБА_2 однією сім`єю, за адресою: АДРЕСА_1 , по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Факт, про встановлення якого просять заявник має для нього юридичне значення, оскільки дозволяє реалізувати право на спадок.
Таким чином, суд вважає можливим визнати факт постійного проживання ОСОБА_1 з ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 223, 247, 258-259, 263-265, 272, 273, 315-319 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Шелудьківської сільської ради Зміївського району Харківської області (код ЄДРПОУ 04397614, місце знаходження: с. Шелудьківка Зміївського району Харківської області, вул. Дружби, 88) про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом з ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , та на час відкриття спадщинпи - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Повне рішення складено 18.03.2020.
Головуючий:
Суд | Зміївський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2020 |
Оприлюднено | 20.03.2020 |
Номер документу | 88314819 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Зміївський районний суд Харківської області
Бібік О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні