Рішення
від 19.03.2020 по справі 743/244/20
РІПКИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 743/244/20

Провадження № 2/743/167/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2020 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого - судді СТАШКІВА В.Б.,

за участю секретаря судових засідань ДОВБЕНКО О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ріпки в залі суду, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу,справу,

за позовом ОСОБА_1

до Малолиственської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області

про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позиції позивача та відповідача, їх заяви (клопотання), інші процесуальні дії у справі.

ОСОБА_2 звернувся з позовом до Малолиственської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області, в якому просив встановити факт, що за життя ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 являлася рідною матір`ю ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та визначити йому додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка сталася 15.08.2013 року до відповідної нотаріальної контори (приватного нотаріуса).

Свої вимоги обґрунтовує тим, його баба по лінії батька ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . В нього виникли труднощі при оформлені спадщини після смерті баби, оскільки він пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини. Крім того в свідоцтві про народження батька позивача його прізвище та прізвище батьків зазначені ОСОБА_6 , а у витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу баби позивача її прізвище до шлюбу зазначене ОСОБА_7 . У зв`язку зі смертю баби та батька довести факт родинних відносин між ним та бабою, у іншому, ніж позасудовому порядку неможливо.

В судове засідання позивач ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_8 не з`явились, просили розглядати справу у їх відсутність, позовні вимоги підтримують. Представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому позов визнають, не додавши доказів вручення його позивачу.

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що:

- батьками позивача ОСОБА_1 були ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , що вбачається з свідоцтва про народження ( НОМЕР_1 );

- матір`ю ОСОБА_4 була ОСОБА_11 , що вбачається з свідоцтва про народження ( НОМЕР_3 );

- прізвище, ім`я та по батькові ОСОБА_12 до шлюбу зазначене ОСОБА_13 , що вбачається з витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу №00025664251 від 19.02.2020 р.;

- ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що вбачається з свідоцтва про смерть останньої (серія НОМЕР_4 );

- після смерті ОСОБА_5 , спадкова справа не заводилась, що вбачається з витягу зі Спадкового реєстру № 59487786 від 19.02.2020 року;

- ОСОБА_9 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , що вбачається з свідоцтва про смерть останнього (серія НОМЕР_5 );

- ОСОБА_5 була зареєстрована та проживала на день смерті одна за адресою: АДРЕСА_1 , що вбачається з довідки №466 від 23.12.2019 року, виданої Малолиственською сільською радою Ріпкинського району Чернігівської області.

Джерела права застосовані (не застосовані) судом.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Пунктом 1 частини 1 ст. 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Частина 2 ст. 315 ЦПК України передбачає, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не встановлено іншого порядку їх встановлення.

Положеннями ст. ст. 55, 124 Конституції України та ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних, передбачено, що кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом, зокрема таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.

Вказане узгоджується з правовою позицією Європейського суду з прав людини в п. 45 рішення від 10 квітня 2008 року в справі Вассерман проти Росії (N 2), згідно якої засіб юридичного захисту, якого вимагає стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, має бути "ефективним" як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що або запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1222, ч.1 ст. 1220, ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини ( ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Тобто право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Ураховуючи викладене, можна дійти до висновку, що правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо:

1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви;

2) ці обставини визнані судом поважними.

В п. 24 Постанови № 7 від 30 травня 2008 р. Про судову практику у справах про спадкування Пленум Верховного Суду України дав роз`яснення, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Оцінка суду.

Оцінюючи вказані докази, з огляду на те, що ОСОБА_14 та ОСОБА_15 в письмових поясненнях підтвердили той факт, що за життя ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 являлася рідною матір`ю ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , враховуючи, що в даному випадку мається спір про право, тому заяви про встановлення фактів необхідно розглядати в порядку позовного провадження, суд знаходить, що слід позовну заяву ОСОБА_16 задовольнити.

Вказане в сукупності з тим, що ніхто, крім позивача на спадщину не претендує, дає підстави суду дійти до висновку, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини і йому слід надати додатковий строк в 3 місяці для подання заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст. ст. 4, 12, 76, 259, 263, 265, 273 ЦПК України, ст.ст. 1261, 1266, 1268-1270, 1272 ЦК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Малолиственської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, а саме, що за життя ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 являлася рідною матір`ю ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Визначити ОСОБА_17 , додатковий строк тривалістю в три місяці з моменту набрання законної сили рішенням суду для подання заяви про прийняття спадщини до відповідної державної нотаріальної контори (приватного нотаріуса), після смерті ОСОБА_12 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана через Ріпкинський районний суд Чернігівської області до Чернігівського апеляційного суду, протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ,

АДРЕСА_2 ,

РНОКПП НОМЕР_6 ;

Відповідач: Малолиственська сільська рада Ріпкинського району Чернігівської області

вул. Центральна, 13 с. Малий Листвен Ріпкинського районну Чернігівської області, ЄДРПОУ 04416016.

Головуючий В.Б.Сташків

Повний текст рішення виготовлено

та підписано 19 березня 2020 року.

СудРіпкинський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення19.03.2020
Оприлюднено20.03.2020
Номер документу88321319
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —743/244/20

Рішення від 19.03.2020

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Сташків В. Б.

Ухвала від 19.03.2020

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Сташків В. Б.

Ухвала від 21.02.2020

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Сташків В. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні