ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
16.03.2020Справа № 910/82/20
Господарський суд міста Києва у складі судді Бондарчук В.В., за участі секретаря судового засідання Топіхи І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження
позовну заяву Акціонерного товариства Державний ощадний банк України , м. Київ в особі філії - Головного управління по м. Києву та Київській області Акціонерного товариства Державний ощадний банк України , м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю Глобал Солюшенс , м. Київ
про стягнення 16 162,30 грн.
Представники:
від позивача: не з`явились;
від відповідача: не з`явились.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Акціонерне товариство Державний ощадний банк України в особі філії - Головного управління по м. Києву та Київській області Акціонерного товариства Державний ощадний банк України (далі - АТ Ощадбанк /позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Глобал Солюшенс (далі - ТзОВ Глобал Солюшенс /відповідач) про стягнення 16 162, 30 грн, у тому числі: 11 544,00 грн - заборгованості зі сплати комісії, 1 916,53 грн - пені, 2 136,39 грн - інфляційних втрат та 565,38 грн - 3% річних.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань в частині оплати послуг згідно договору банківського рахунку №2148635-151127-154053 від 14.12.2015.
Господарський суд міста Києва ухвалою від 08.01.2020 позовну заяву прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, судове засідання у справі призначив на 13.02.2020.
13.02.2020 суд оголосив в судовому засіданні перерву до 16.03.2020 у зв`язку з неявкою представника відповідача.
16.03.2020 до канцелярії суду від позивача надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника позивача.
16.03.2020 у судове засідання представники позивача та відповідача не з`явились, відповідач про причини неявки суд не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
14.12.2015 між Акціонерним товариством Державний ощадний банк України в особі філії - Головного управління по м. Києву та Київській області Акціонерного товариства Державний ощадний банк України (далі - АТ Державний ощадний банк України , банк/позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю Глобал Солюшенс (далі - ТзОВ Глобал Солюшенс , клієнт/відповідач) укладено договір № 2148635-151127-154053 від 14.12.2015, відповідно до якого банк зобов`язується надавати клієнту послуги з розрахунково-касового обслуговування, які пов`язані із переказом грошей з рахунка (на рахунок) цього клієнта, видачею йому грошей у готівковій формі, а також здійсненням інших операцій, передбачених цим договором, а клієнт зобов`язується оплачувати вартість таких послуг та надає банку право користування тимчасово вільними коштами клієнта на власний розсуд.
За змістом п. 2.1. договору банк протягом 3 банківських днів після надання всіх необхідних документів зобов`язується відкрити клієнту поточний(і) рахунок (нки): № НОМЕР_1 в гривні України, НОМЕР_2 в дол. США, НОМЕР_3 в Євро, та надавати послуги з розрахунково-касового обслуговування, відповідно до умов цього договору, законодавства України, в тому числі нормативно-правових актів Національного банку України.
Відповідно до п. 2.3. договору оплата за послуги, надані банком клієнту відповідно до переліку операцій з розрахунково-касового обслуговування, здійснюється згідно з тарифами за послуги філії - Головного управління по м. Києву та Київській області АТ Ощадбанк (додаток №1 до цього договору, який є його невід`ємною складовою частиною), які можуть бути змінені банком в порядку, визначеному умовами цього договору.
Згідно з п.п. 3.1., 3.2. договору вартість послуг банку визначена в Тарифах у вигляді суми тарифу - вартості послуги.
При настанні термінів оплати вартості наданих банком послуг з розрахунково-касового обслуговування клієнт доручає банку здійснювати договірне списання коштів в передбаченому тарифами розмірі, що необхідний для оплати наданих банком послуг з рахунку (ів) клієнта, а також інших поточних рахунків клієнта, відкритих в АТ Ощадбанк або тих, що будуть відкриті протягом строку дії договору.
Пунктом 4.2.6. договору передбачено, що банк має право отримувати від клієнта оплату вартості за надані послуги відповідно до тарифів.
Клієнт зобов`язується сплачувати вартість послуг банку згідно з тарифами в порядку, визначеному Розділом 3 цього договору. (п.4.3.10. договору).
Відповідно до п. 4.3.11. договору клієнт зобов`язується своєчасно поповнювати рахунок(нки) грошовими коштами, у разі відсутності або недостатності коштів на рахунках, з метою належного виконання своїх обов`язків за цим договором щодо сплати на користь банку вартості наданих ним послуг, в тому числі з метою забезпечення можливості здійснення банком права добровільного списання коштів у сумі, необхідній для повної оплати послуг, а також в інших випадках, визначених цим договором, для реалізації банком права договірного списання коштів з рахунку (нків).
Крім того, за змістом п.п. 4.3.13, 4.3.14. договору клієнт зобов`язується оплачувати вартість послуг зі здійснення операцій з купівлі, продажу (в тому числі обов`язкового продажу) та/або обміну (конвертації) безготівкової іноземної валюти за кошти клієнта в розмірі, визначеному тарифами банку; відшкодувати витрати по сплаті комісійних винагород банків-кореспондентів, в тому числі за перерахування коштів на/з рахунку(ів) на поточний(і) рахунок клієнта, відкритий(і) в іншому банку протягом 10 банківських днів з моменту отримання від банку відповідного рахунку.
При цьому, згідно з п.2.1.2.1. Тарифів, вартість щомісячного обслуговування тарифного пакету складає 299 грн та підлягає сплаті не пізніше 5-го числа наступного місяця.
Умовами п. 6.4. договору сторони передбачили, що за несвоєчасне поповнення рахунку(ів) відповідно до умов п. 4.3.11. цього договору, що призвело до неможливості здійснити договірне списання грошових коштів за надані банком послуги, клієнт сплачує банку пеню у розмірі 0,2 відсотка від належної до сплати суми за кожен день прострочки, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діє у період за яких сплачується пеня.
Цей договір набирає чинності за дати підписання сторонами та дії протягом одного календарного року. Дія договору автоматично продовжується на кожний наступний рік на тих самих умовах, якщо жодна зі сторін не попередить в письмовій формі іншу сторону про припинення його дії не менше ніж за один місяць до закінчення відповідного строку дії договору (п. 9.1. договору № 2148635-151127-154053 від 14.12.2015).
Позивач свої зобов`язання за вищезазначеним договором виконав у повному обсязі.
Матеріалами справи також підтверджується, що відповідачем неналежно виконувались взяті на себе зобов`язання зі своєчасної та повної оплати комісійної винагороди банку, встановленої договором за користування відповідним рахунком, внаслідок чого, відповідно до банківської виписки по рахунку, за ТзОВ Глобал Солюшенс станом на 01.05.2019 за період з квітня 2016 року по травень 2019 року обліковується заборгованість в розмірі 11 544,00 грн.
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи із наступного.
Відповідно до вимог ст.ст. 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частиною 1 ст. 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно зі ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
В силу положень ст. 1066 ЦК України за договором банківського рахунка банк зобов`язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві р ахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком. Банк має право використовувати грошові кошти на рахунку клієнта, гарантуючи його право безперешкодно розпоряджатися цими коштами. Банк не має права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші обмеження його права щодо розпорядження грошовими коштами, не передбачені законом, договором між банком і клієнтом або умовами обтяження, предметом якого є майнові права на грошові кошти, що знаходяться на банківському рахунку.
За змістом ст. 1068 ЦК України банк зобов`язаний вчиняти для клієнта операції, які передбачені для рахунків даного виду законом, банківськими правилами та звичаями ділового обороту, якщо інше не встановлено договором банківського рахунка. Банк зобов`язаний зарахувати грошові кошти, що надійшли на рахунок клієнта, в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не встановлений договором банківського рахунка або законом. Банк зобов`язаний за розпорядженням клієнта видати або перерахувати з його рахунка грошові кошти в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не передбачений договором банківського рахунка або законом.. Клієнт зобов`язаний сплатити плату за виконання банком операцій за рахунком клієнта, якщо це встановлено договором.
Згідно зі ст. 1070 ЦК України за користування грошовими коштами, що знаходяться на рахунку клієнта, банк сплачує проценти, сума яких зараховується на рахунок, якщо інше не встановлено договором банківського рахунка або законом.
Сума процентів зараховується на рахунок клієнта у строки, встановлені договором, а якщо такі строки не встановлені договором, - зі спливом кожного кварталу. Проценти, передбачені частиною першою цієї статті, сплачуються банком у розмірі, встановленому договором, а якщо відповідні умови не встановлені договором, - у розмірі, що звичайно сплачується банком за вкладом на вимогу.
Частина 1 ст. 193 ГК України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 2 ст. 193 ГК України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно зі ст. 525, 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим до виконання сторонами.
Згідно частини 1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Статтею 530 ЦК України визначено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Частиною 1 ст. 614 ЦК України визначено, що особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. При цьому відсутність своєї вини відповідно до ч. 2 ст. 614 ЦК України доводить особа, яка порушила зобов`язання.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 216 ГК України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно зі ст. 218 ГК України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинення ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведено, що ним вжито усіх належних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
За таких обставин, враховуючи, що відповідачем не виконувались зобов`язання зі сплати комісії за користування банківського рахунку, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення 11 544,00 грн заборгованості є обґрунтованими.
Крім того, у позові АТ Ощадбанк нараховано та заявлено до стягнення 1 916,53 грн - пені, 2 136,39 грн - інфляційних втрат та 565,38 грн - 3% річних.
Штрафними санкціями згідно з ч. 1 ст. 230 ГК України, визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 ЦК України).
В силу положень ч. 6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано. Діючим господарським законодавством не передбачена можливість нарахування пені більше ніж за півроку і цей строк є присікальним.
Так, відповідно до п. 6.4. договору сторони передбачили, що за несвоєчасне поповнення рахунку(ів) відповідно до умов п.4.3.11. цього договору, що призвело до неможливості здійснити договірне списання грошових коштів за надані банком послуги, клієнт сплачує банку пеню у розмірі 0,2 відсотка від належної до сплати суми за кожен день прострочки, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діє у період за яких сплачується пеня.
Крім того, відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд перевірив наданий позивачем розрахунок пені, 3% та інфляційних втрат та встановив, що нараховані суми до стягнення є арифметично правильними та обґрунтованими.
Отже, враховуючи викладене, приймаючи до уваги, що відповідачем не надано суду належних доказів на спростування викладених у позові обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Акціонерного товариства Державний ощадний банк України в особі філії - Головного управління по м. Києву та Київській області Акціонерного товариства Державний ощадний банк України про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Глобал Солюшенс 16 162,30 грн заборгованості за договором банківського рахунку № 2148635-151127-154053 від 14.12.2015 підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 254 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Акціонерного товариства Державний ощадний банк України в особі філії - Головного управління по м. Києву та Київській області Акціонерного товариства Державний ощадний банк України задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Глобал Солюшенс (01054, місто Київ, вулиця Гоголівська, будинок 32 Б; ідентифікаційний код 39458563) на користь Акціонерного товариства Державний ощадний банк України в особі філії - Головного управління по м. Києву та Київській області Акціонерного товариства Державний ощадний банк України (01001, місто Київ, вулиця Володимирська, будинок 27; ідентифікаційний код 09322277) 11 544 (одинадцять тисяч п`ятсот сорок чотири) грн 00 коп. - заборгованості зі сплати комісії, 1 916 (одну тисячу дев`ятсот шістнадцять) грн 53 коп. - пені, 2 136 (дві тисячі сто тридцять шість) грн 39 коп. - інфляційних втрат, 565 (п`ятсот шістдесят п`ять) грн 38 коп. - 3% річних та 1 921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн 00 коп. судового збору.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів в порядку, передбаченому ст.ст. 253-259, з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 розділу XI Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено: 20.03.2020.
Суддя В.В. Бондарчук
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 16.03.2020 |
Оприлюднено | 20.03.2020 |
Номер документу | 88324221 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Бондарчук В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні