Рішення
від 20.03.2020 по справі 204/9201/19
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 204/9201/19

Провадження № 2/204/568/20

КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2020 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

головуючої судді Токар Н.В.,

при секретарі Сокол К.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду у м.Дніпро цивільну справу за позовною заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надії Алексєєнко 106 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внескам та платежам співвласників об`єднання,-

ВСТАНОВИВ:

27 грудня 2019 року до суду надійшла позовна заява Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надії Алексєєнко 106 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внескам та платежам співвласників об`єднання у сумі 5678,58 грн., судові витрати просили покласти на відповідача.

В обґрунтування позову, позивач зазначав, що 05 липня 2016 року на підставі протоколу установчих зборів, за ініціативою власників квартир будинку по АДРЕСА_1 , було зареєстровано Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надії Алексєєнко 106 (далі ОСББ). Відповідно до завдання та мети створення ОСББ, компетенції загальних зборів ОСББ, визначених у статуті, загальними зборами об`єднання були затверджені Протоколи, згідно яких встановлені розміри внесків на утримання будинку та прибудинкової території. Власником квартири АДРЕСА_2 , є ОСОБА_1 , яка всупереч положенням ст.12 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , ст.ст.15-16 Закону України Про ОСББ не виконує свої зобов`язання, як співвласник ОСББ, в результаті чого, у відповідача утворилася заборгованість, яка на час звернення до суду складає 5678,58 грн. Враховуючи наведене, Позивач вимушений звернутися до суду із зазначеною позовною заявою.

Ухвалою суду від 20.01.2020 у справі відкрито спрощене позовне провадження, справа розглянута без повідомлення (виклику) сторін. Сторонам було направлено копію ухвали від 20.01.2020 року, а також відповідачу було направлено копію позовної заяви із додатками.

З урахуванням вимог ст.ст.19,274,276,277 ЦПК України, розгляд справи здійснено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи; особи, які беруть участь у справі, не викликались.

Відповідач у встановлений судом строк не надав суду відзивів на позовну заяву, у зв`язку з чим, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

12 березня 2020 року представником позивача на адресу суду за вх.№6430 від 12.03.2020 було надіслано розрахунок судових витрат та опис робіт адвоката.

Вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, у зв`язку з наступним.

Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , загальною площею 40,7 м2 що підтверджено відповідним листом з КП Дніпровське МБТІ №17258 від 06.12.2019 року (а.с.21).

Як вбачається з розрахунку заборгованості ОСББ Надії Алексєєнко 106 , заборгованість ОСОБА_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_3 по членським внескам станом на 01.12.2019 року складає 5678,58 грн. (арк.с.22-23).

Відповідно до ч.ч.1,4 ст.4 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Як вбачається з копії статуту та виписки з ЄДРПОУ, 05.07.2016 року проведена державна реєстрація юридичної особи - ОСББ Надії Алексєєнко 106 (ідентифікаційний код юридичної особи - 40627170) (арк.с.20-21).

Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку статут об`єднання складається відповідно до типового статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства.

09 червня 2016 року установчими зборами ОСББ Надії Алексєєнко 106 (протокол № 1 від 09.06.2016 року) було затверджено Статут Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надії Алексєєнко 106 (а.с.14-19), який був засвідчений приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Чернишовим С.О. 04.07.2016 року, зареєстровано в реєстрі за №576.

Згідно п.1 розділу І вказаного Статуту, ОСББ Надії Алексєєнко 106 створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 відповідно до Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку .

Згідно п.1 розділу ІІ даного Статуту метою створення Об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених Законодавством та цим Статутом.

Пунктом 3 розділу ІІ Статуту визначено, що завданням та предметом діяльності Об`єднання є: забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном; забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; забезпечення виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю Об`єднання.

Положеннями ч.9 ст.10 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема: затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Частиною 20 вказаної статті визначено, що до компетенції правління відноситься, серед іншого, здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством; укладення договорів про виконання робіт, надання послуг та здійснення контролю за їх виконанням.

Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.

Утримання будинку та прибудинкової території ОСББ забезпечується як самим ОСББ, так і відповідними підприємствами - виконавцями послуг з утримання будинку на підставі договорів з ОСББ, тому свої послуги об`єднанню такі підприємства надають за тарифами, встановленими органами місцевого самоврядування.

Протоколом загальних зборів ОСББ Надії Алексєєнко 106 № 2 від 18.08.2016 року було, серед іншого, затверджено на 2016 рік кошторис та наступний розмір внесків на утримання будинку для квартир: 3,50 грн. за м2, вирішено питання про укладення договору на постачання електроенергії для освітлення місць загального користування та ліфтів (а.с. 24-25).

Протоколом загальних зборів ОСББ Надії Алексєєнко 106 № 1 від 24.02.2018 року було, серед іншого, затверджено на 2018 рік кошторис та наступний розмір внесків на утримання будинку для квартир: 3,50 грн. за м2 (а.с. 26).

Протоколом загальних зборів ОСББ Надії Алексєєнко 106 № 2 від 23.12.2018 року було, серед іншого, затверджено на 2019 рік кошторис та наступний розмір внесків на утримання будинку для квартир: 4,54 грн. за м2, з врахуванням вартості технічного обслуговування ліфтів та затверджено додатковий внесок співвласників у вигляді пені розміром 0,5% від суми заборгованості за утримання будинку, яка не сплачена протягом 2-х місяців (а.с. 28-29).

Відповідно до п. 2 розділу V Статуту ОСББ Надії Алексєєнко 106 співвласники, серед іншого, зобов`язані виконувати обов`язки, передбачені Статутом, виконувати рішення статутних органів, прийняті в межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Відповідно до статті 7 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку співвласники зобов`язані: виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги. Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Згідно ч.1 ст.15 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням.

Статтею 13 Закону України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку передбачено, що у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.

З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що оскільки відповідач є власником квартири АДРЕСА_2 та відповідно співвласником вказаного багатоквартирного будинку, вона зобов`язана здійснювати витрати на управління багатоквартирним будинком, сплачувати кошти на утримання будинку та прибудинкової території у розмірах, визначених загальними зборами ОСББ Надії Алексєєнко 106 .

Слід також зазначити, що відповідач як співвласник багатоквартирного будинку зобов`язана виконувати обов`язки, передбачені статутом ОСББ Надії Алексєєнко 106 , виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, та здійснювати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Статтею 360 ЦК України передбачено, що співвласник, відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.

Згідно ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За період з січня 2017 року по листопад 2019 року включно, відповідач має заборгованість по внескам та платежам співвласників об`єднання у розмірі 5678,58 грн., з яких: сума основного боргу - 5451,38 грн., додаткові внески за несвоєчасну сплату - 227,20 грн., що підтверджується відповідним розрахунком заборгованості (а.с. 22-23).

З огляду на наведене суд вважає, що відповідачем було порушено права позивача щодо своєчасного та у повному обсязі отримання щомісячних внесків, які підлягають судовому захисту.

Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в зазначеній частині підлягають задоволенню, та з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість по оплаті внесків співвласників об`єднання у розмірі 5678,58 грн.

Розглядаючи поданий 12 березня 2020 року представником позивача на адресу суду за вх.№6430 від 12.03.2020 розрахунок судових витрат та опис робіт адвоката, суд приходить до наступних висновків.

Так, відповідно до положень ч.3, 4 ст.3 ЦПК України, провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи. Закон, який встановлює нові обов`язки, скасовує чи звужує права, належні учасникам судового процесу, чи обмежує їх використання, не має зворотної дії в часі.

Згідно ч.1, 3 ст.133 ЦПК України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи, до яких в числі інших належать і витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ч.1 ст.137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

Положеннями п.2 ч.2 ст.137 ЦПК України передбачено, що розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.

Згідно з ч.3 ст.137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Відповідно до вимог ч.8 ст.141 ЦПК України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмету доказування по справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання правових послуг та інші), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордеру, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки).

Для визначення розміру компенсації витрат на правову допомогу стороною повинен бути наданий розрахунок із зазначенням часу, який був витрачений на виготовлення документів правового характеру, а також дані щодо фактично понесених і документально підтверджених витрат на правову допомогу.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, у тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Тобто, законодавець пов`язує можливість відшкодування витрат на професійну правничу допомогу із здійсненням даних витрат стороною у справі.

Верховний Суд у своїй Постанові від 03 травня 2018 року в справі № 372/1010/16-ц дійшов висновку, що якщо стороною буде документально доведено, що нею понесені витрати на правову допомогу, а саме, надано договір на правову допомогу, акт приймання-передачі наданих послуг, платіжні документи про оплату таких послуг, розрахунок таких витрат, то у суду відсутні підстави для відмови у стягненні таких витрат, стороні на користь якої ухвалено судове рішення.

Такої ж думки дотримується Верховний суд у постановах від 13 червня 2018 року по справі №757/47925/15-ц та від 19 вересня 2018 року по справі №361/6253/16-ц.

Так, до позовної заяви ОСББ Надії Алексєєнко 106 , підписаної представником - адвокатом Погрібною О.А. на підтвердження понесених позивачем витрат на правничу допомогу було надано: копію Договору №01 від 19.03.2019 року про надання професійної правничої допомоги укладеного між Адвокатським об`єднанням ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та ОСББ Надії Алексєєнко 106 (а.с.8-10) та копію платіжного доручення № 524 від 07.11.2019 року на суму 1500 грн. Відповідно до вказаного платіжного доручення підстава сплати грошових коштів: оплата за професійну правничу допомогу за договором №01 від 19.03.2019 року, складання та подача позовної заяви по рахунку № 07 від 06.11.2019 року (арк.с.13).

Проте, за наявності перелічених документів, наданих позивачем та його представником, не можна достовірно встановити, що фактично ОСББ Надії Алексєєнко 106 сплатило грошові кошти адвокату Погрібній О.А. за надання правової допомоги у зазначеній справі та його співмірність, оскільки суду не було надано належних та достовірних доказів, в розумінні ст.ст.77,79 ЦПК України, а саме, не надано розрахунок із зазначенням часу, який був витрачений на виготовлення документів правового характеру, а також дані щодо фактично понесених і документально підтверджених витрат на правову допомогу, акт приймання-передачі виконаних робіт, доданий 12.03.2020 року представником позивача на адресу суду за вх.№6430 від 12.03.2020 разом з розрахунком судових витрат, не містить детального опису послуг, які були надані адвокатом позивача. Окрім того, суд зазначає, що платіжне доручення у призначенні платежу містить посилання на складення позовної заяви за договором, згідно рахунку №07 від 06.11.2019 року, якого матеріали справи не містять, що унеможливлює встановити, що зазначені витрати були понесені позивачем саме у зв`язку із представництвом його інтересів у суді за даною цивільною справою та їх дійсний обсяг.

Таким чином, суд приходить до висновку, що представником позивача не надано належних та допустимих доказів понесення позивачем витрат на правову допомогу, у зв`язку з чим наявні підстави для відмови в задоволенні вимог Позивача про відшкодування судових витрат на правову допомогу.

Відповідно до вимог ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Тому з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 1921 грн. 00 коп.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 360, 526, 610, 612, 625 ЦК України, Законом України Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , Законом України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , ст.ст. 4, 12, 13, 76-78, 81, 89, 141, 259, 263-265, 279 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надії Алексєєнко 106 до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості по внескам та платежам співвласників об`єднання - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надії Алексєєнко 106 суму боргу по внескам та платежам співвласників об`єднання у розмірі - 5678 (п`ять тисяч шістсот сімдесят вісім) грн. 58 (п`ятдесят вісім) коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Надії Алексєєнко 106 понесені судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.В. Токар

СудКрасногвардійський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення20.03.2020
Оприлюднено23.03.2020
Номер документу88349703
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —204/9201/19

Постанова від 05.08.2020

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Куценко Т. Р.

Ухвала від 26.05.2020

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Куценко Т. Р.

Ухвала від 26.05.2020

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Куценко Т. Р.

Рішення від 20.03.2020

Цивільне

Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська

Токар Н. В.

Ухвала від 20.01.2020

Цивільне

Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська

Токар Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні