Рішення
від 23.03.2020 по справі 295/18960/19
БОГУНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЖИТОМИРА

Справа №295/18960/19

Категорія 67

2/295/100/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.03.2020 року м. Житомир

Богунський районний суд міста Житомира в складі:

головуючого судді - Полонця С.М.,

секретаря с/з - Глущенко Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Житомирі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Служби у справах дітей Житомирської районної державної адміністрації, Служби у справах дітей Житомирської міської ради, Органу опіки та піклування Житомирської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Орган опіки та піклування Житомирської районної державної адміністрації, Комунальний заклад Житомирський обласний спеціалізований будинок дитини для дітей-сиріт та дітей, які залишились без піклування батьків Житомирської обласної ради, Служба в справах дітей Андрушівської районної державної адміністрації, Житомирський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), про скасування усиновлення,

за участю: позивача - ОСОБА_1 , представника позивачів - адвоката Дмитрієвої Ж.А., представника відповідача - Горностай Л.Ф., -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до суду з позовом, в якому просять скасувати удочеріння ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (після усиновлення ОСОБА_3 ) уродженки м. Житомира і передати її на опікування відповідним органам служби у справах дітей Житомирської районної державної адміністрації; зобов`язати Житомирський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни в актовий запис про народження (№3515 від 11.12.2009 року відділу реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції), змінити відомості про прізвище, ім`я, по батькові дитини з ОСОБА_3 на ОСОБА_3 . При цьому посилаються на те, що після усиновлення ними ОСОБА_3 взагалі не піддається вихованню, має агресивний характер, троє синів намагаються її уникати, оскільки з її сторони є постійні агресивні дії та сексуальні домагання і вони побоюються її. Психіатричною лікарнею ОСОБА_3 поставлений діагноз: легке інтелектуально-мнестичне зниження, порушення поведінки у вигляді синдрому гіперактивності з дефіцитом уваги внаслідок органічного ураження ЦНС; супутній діагноз: нерізко виражений загальний недорозвиток мовлення, порушення акомодації, стигми дизембріогенезу, передчасний статевий розвиток, відкрите овальне вікно, дистопія хорд МК. При вирішенні питання заінтересовані особи, які приймали участь у судовому засіданні не повідомили позивачів про такі хвороби дитини. Поведінка ОСОБА_3 унеможливлює подальше її проживання із синами однією сім`єю.

Ухвалою судді Богунського районного суду м. Житомира Полонця С.М. від 27.12.2019 року у справі відкрито загальне позовне провадження.

В підготовчому засіданні до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору залучено Службу в справах дітей Андрушівської районної державної адміністрації.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та представник позивачів підтримали позов та просили його задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача Служби у справах дітей Житомирської районної державної адміністрації в судовому засіданні заперечувала щодо задоволення позову, відзив на позовну заяву не надала.

В судове засідання представники відповідачів Служби у справах дітей Житомирської міської ради, Органу опіки та піклування Житомирської міської ради не з`явилися, про час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, про причини неявки не повідомили, відзив на позов не надали.

Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору в судове засідання не з`явилися, про час та місце судового засідання повідомлялися належним чином, від представників Служби в справах дітей Андрушівської районної державної адміністрації та Житомирського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) раніше надійшли заяви про розгляд справи без їх участі.

Вислухавши пояснення учасників справи та дослідивши матеріали справи, з урахуванням меж заявлених позовних вимог, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 4 ст. 3 СК України сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя (ст. 207 СК України).

Пунктом 3 ч. 6 ст. 238 СК України визначено, що усиновлення може бути скасовано за рішенням суду, якщо між усиновлювачем і дитиною склалися, незалежно від волі усиновлювача, стосунки, які роблять неможливими їхнє спільне проживання і виконання усиновлювачем своїх батьківських обов`язків.

Судом встановлено, що рішенням Богунського районного суду міста Житомира від 21.03.2011 року по справі №2-о-85/11 дозволено ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 удочерити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м. Житомира. Внесено зміни в актовий запис про народження ОСОБА_3 (№3515 від 11.12.2009 року відділу реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції), змінено, зокрема, відомості про прізвище, ім`я, по батькові дитини на ОСОБА_3 .

Згідно характеристики Озерненської гімназії Житомирського району Житомирської області від 17.03.2017 року №75, ОСОБА_3 розпочала навчання у 1-В класі з 01.09.2016 року у 7-річному віці. Розумові та психологічні особливості розвитку дитини не дають їй можливості засвоювати матеріал навчальної програми 1 класу, тому дівчинка навчається по системі інклюзивного навчання. ОСОБА_3 важко входить в атмосферу класу, з своєю наївністю, несамостійністю, безпосередністю, вона нерідко конфліктує з однолітками, в суперечці з дітьми істерить, плаче або голосно сміється. Не завжди сприймає і виконує правила для учнів. Має звичку брати і дітей шкільне приладдя без дозволу. Вона чудово відчуває себе у грі, але форми гри з правилами такі як дидактичні та сюжетно-рольові її не зацікавлюють і вона відмовляється брати в них участь. ОСОБА_3 не розуміє мотивів навчальної діяльності та її цілей, дитина не завжди може організувати власну цілеспрямовану діяльність. Інформацію, що йде від вчителя, учениця сприймає уповільнено і так само її переробляє, а для повного сприймання вона потребує детальної наочно-практичної опори і розгорненої інструкції. Словесно-логічне мислення знаходиться на початковому рівні, тому дитина часто не може зрозуміти і освоїти необхідні розумові операції і вимоги вчителів, асистента - вчителя, вихователя групи продовженого дня. Не завжди приймає допомогу асистента - вчителя, сперечається, замикається в собі. У дитини низький рівень працездатності, швидка втомлюваність, темп роботи повільний, проте має підвищену рухову активність та збудженість. Навколишній світ сприймає фрагментарно, результати сприймання розуміє частково. Дівчинка відвідує групу продовженого дня. Правил поведінки на ГПД не дотримується, часто навмисно порушує поведінку щоб привернути до себе увагу. Не контролює свої емоції: без причини починає голосно сміятись або плакати. Проявляє ознаки агресії - у бійці, кусає дітей, на зауваження не реагує: втікає, ховається, кривляється. Під час денного сну дитина агресивна, не спить, голосно розмовляє, стукає, чим будить всіх дітей. У дівчинки проявляється інтерес до інтимних місць свого організму, може продемонструвати їх перед дітьми. Дітей без причини ображає, б`є. Вже виникають проблеми з батьками учнів, яких ображає дівчинка. ОСОБА_3 любить прибирати своє ліжечко, допомагає дітям у чергуванні, дівчинка працелюбна. Батьки приділяють належну увагу вихованню дочки, дуже піклуються за неї, цікавляться шкільним життям і справами дитини, забезпечують всім необхідним шкільним приладдям та одягом.

Відповідно до характеристик КНЗ Житомирська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат від 18.05.2018 року та 05.08.2019 року, ОСОБА_3 навчається у вказаній школі з 11.12.2017 року. У неї наявні прояви неконтрольованої поведінки. Емоційно-вольова сфера нестабільна. Дитина схильна до різких змін настрою, до емоційних зривів, запальна та нетерпляча, ігнорує правила поведінки у шкільному колективі. З учнями класу не товаришує, часто виявляє агресію, яка виражається в бійках, сварках, образі на інших. Часто використовує лайливі слова, навмисно створюю конфліктні ситуації. З дорослими достатньо сформовані навички сміливого спілкування: сперечається, ігнорує звертання, на зауваження не реагує. Думку інших людей не поважає, завжди намагається бути лідером, часто маніпулює оточуючими людьми. Під час уроків та перерв може без причини влаштовувати істерику, плакати, кричати. Дуже вразлива. Емоції не контролює: іноді голосно сміється, а іноді кричить та плаче. Особливістю дівчини є раннє статеве дозрівання, яке виражається у надмірному інтересі до дітей протилежної статі та власних статевих органів. Морально-етичні норми в плані статевого виховання не сформовані, дитина не контролює своєї поведінки. У побуті себе обслуговує, навички самообслуговування сформовані і відповідають вікові. ОСОБА_3 перебуває на обліку шкільної ради профілактики правопорушень, так як постійно потребує підвищеної педагогічної уваги. Здійснюється психологічний супровід дитини.

Як вбачається з витягу з протоколу засідання Житомирської обласної психолого-медико-педагогічної консультації від 08.08.2016 року №1366, у ОСОБА_3 наявне порушення психологічного розвитку з недорозвитком мовлення. Увага нестійка. Низький рівень знань та узагальнень. Працездатність знижена. Практичні дії виконує з допомогою, допомогу використовує частково.

Відповідно до виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого Житомирської обласної психіатричної лікарні №1 Житомирської обласної ради, ОСОБА_3 встановлено діагноз: легке інтелектуально-мнестичне зниження, порушення поведінки у вигляді синдрому гіперактивності з дефіцитом уваги внаслідок органічного ураження ЦНС. Супутній діагноз: нерізко виражений загальний недорозвиток мовлення. Порушення акомодації. Стигми дизембріогенезу. Передчасний статевий розвиток. Відкрите овальне вікно. Дистопія хорд МК.

09.08.2018 року органом опіки й піклування Житомирської районної державної адміністрації складено висновок про доцільність скасування усиновлення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до якого між усиновлювачами і дитиною склалися стосунки, які роблять неможливими їхнє спільне проживання і виконання усиновлювачами своїх батьківських обов`язків.

Відповідно до вищевказаного висновку під час вивчення умов проживання та виховання дитини служба у справах дітей відзначила наступне: процес адаптації усиновленої дитини в родині проходив повільно, в родині виховуються ще 3 дітей (хлопчики). Діти намагалися спілкуватися та гратися із сестрою, але стосунки між ними ставали напруженими. Зі слів ОСОБА_1 - ОСОБА_3 вела себе збуджено та агресивно, вона постійно прагнула бути в центрі уваги, як дітей так і дорослих. Усиновлювачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 створювали всі необхідні умови для проживання та виховання дитини. У ОСОБА_3 є окрема кімната, ліжко для сну, стіл для навчання, шафа для зберігання особистих речей, іграшки. Дитина забезпечена взяттям та одягом відповідно віку та сезону. Передчасний статевий розвиток проявлявся у дитини ще в гімназії. За повідомленням класного керівника вона проявляла інтерес до інтимних місць свого організму, демонструвала їх перед учнями класу. Сексуальні домагання були і до своїх старших братів. Сини ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 намагаються уникнути ОСОБА_3 , оскільки з її сторони були постійні агресивні дії до них. Вказана поведінка унеможливлює подальше проживання ОСОБА_3 із родиною. Не дивлячись на всі спроби батьків налагодити стосунки, вона не сприймає свою сім`ю як родину. На даний час дитина перебуває в комунальному навчальному закладі Житомирська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат . За повідомленням адміністрації закладу у дитини неконтрольована поведінка, передчасний статевий розвиток, який виражається у надмірному інтересі до дітей протилежної статі, агресивність.

Враховуючи вищенаведене, досліджені судом докази та встановлені обставини вказують на те, що між позивачами та малолітньою усиновленою ними дитиною ОСОБА_3 склалися складні стосунки, які роблять неможливими їхнє спільне проживання і виконання ними, як усиновлювачами, своїх батьківських обов`язків. Тому вимоги позову знайшли своє підтвердження під час розгляду справи та ґрунтуються на положеннях закону.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 81, 82, 141, 259, 263, 265 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Скасувати усиновлення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Житомира, та передати дитину на опікування відповідним органам служби у справах дітей Житомирської районної державної адміністрації.

Зобов`язати Житомирський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_3 (№3515 від 11.12.2009 року відділу реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції), змінити відомості про прізвище, ім`я, по батькові дитини з ОСОБА_3 на ОСОБА_3 .

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне судове рішення складено 23 .03.2020 року.

Позивач: ОСОБА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 .

Позивач: ОСОБА_2 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 .

Відповідач: Служба у справах дітей Житомирської районної державної адміністрації; місце знаходження: 10003, м. Житомир, вул. Лесі Українки, 1; код ЄДРПОУ 34394390.

Відповідач: Служба у справах дітей Житомирської міської ради; місце знаходження: 10014, м. Житомир, майдан ім. С.П. Корольова, 4/2; код ЄДРПОУ 25777327.

Відповідач: Орган опіки та піклування Житомирської міської ради; місце знаходження: 10014, м. Житомир, майдан ім. С.П. Корольова, 4/2.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору:

Орган опіки та піклування Житомирської районної державної адміністрації; місце знаходження: 10003, м. Житомир, вул. Лесі Українки, 1; код ЄДРПОУ 04053476.

Комунальний заклад Житомирський обласний спеціалізований будинок дитини для дітей-сиріт та дітей, які залишились без піклування батьків Житомирської обласної ради; місце знаходження: 10004, м. Житомир, вул. Корабельна, 8; код ЄДРПОУ 05503562.

Служба в справах дітей Андрушівської районної державної адміністрації; місце знаходження: 13401, Житомирська область, м. Андрушівка, пл. Т.Г. Шевченка, 1; код ЄДРПОУ 34277593.

Житомирський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький); місце знаходження: 10014, м. Житомир, майдан Соборний, 1; код ЄДРПОУ 42506517.

Суддя: С.М. Полонець

СудБогунський районний суд м. Житомира
Дата ухвалення рішення23.03.2020
Оприлюднено24.03.2020
Номер документу88356237
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —295/18960/19

Постанова від 29.04.2020

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Трояновська Г. С.

Постанова від 29.04.2020

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Трояновська Г. С.

Ухвала від 10.04.2020

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Трояновська Г. С.

Ухвала від 10.04.2020

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Трояновська Г. С.

Рішення від 23.03.2020

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Полонець С. М.

Рішення від 23.03.2020

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Полонець С. М.

Ухвала від 27.12.2019

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Полонець С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні