Справа № 948/1267/19
Номер провадження 2/948/65/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.03.2020 Машівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Косик С.М.,
за участю: секретаря Сизоненко Н.М.,
представника позивача Пасхалової О.М. ,
представника третьої особи Олійник І.М.,
відповідачки ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Машівка в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Машівської районної державної адміністрації Полтавської області в інтересах неповнолітніх: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 до ОСОБА_2 , третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Михайлівська сільська рада Машівського району Полтавської області, як орган опіки та піклування, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на дітей,
відповідно до ч. 1 ст. 268 ЦПК України в судовому засіданні 17.03.2020 року проголошено вступну та резолютивну частину Рішення, -
в с т а н о в и в :
у грудні 2019 року Машівська районна державна адміністрація Полтавської області, як орган опіки та піклування, звернулася до суду зі вказаною позовною заявою, посилаючись на те, що відповідачка є матір`ю неповнолітніх: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в шлюбі не перебуває. З 11.07.2019 сім`я перебуває на обліку ССД Машівської РДА як така, що опинилася в складних життєвих обставинах. Мати не займається вихованням дітей, зловживає спиртними напоями, ніде не працює, фактично самоусунулась від виконання батьківських обов`язків, у зв`язку з чим, дітей було негайно вилучено рішенням виконавчого комітету Михайлівської сільської ради від 20.12.2019 та влаштовано: ОСОБА_3 - до Кременчуцького спеціалізованого будинку дитини, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 - в КЗ Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Полтавської обласної ради.
У зв`язку з викладеним позивач просить позбавити відповідачку батьківських прав стосовно її малолітніх дітей - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , та стягнути з неї аліменти на утримання дітей в розмірі Ѕ частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 % відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
10.01.2020 у справі відкрито провадження за правилами загального позовного провадження (а.с. 26).
Правом на подання відзиву на позовну заяву відповідачка не скористалася.
Ухвалою суду від 19.02.2020 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті (а.с. 44).
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, просила позбавити відповідачку батьківських прав стосовно її малолітніх дітей з огляду на неналежне виконання батьківських обов`язків, зловживання алкогольними напоями, що призвело до відібрання дітей. При цьому представник позивача пояснила, що сім`я ОСОБА_8 з 01.01.2019 року перебувала на обліку як сім`я, що опинилася в складних життєвих обставинах та неодноразово була проінспектована відповідними службами, проведено профілактичні бесіди, але відповідачка висновків не зробила, фактично самоусунулася від догляду за дітьми.
Представник третьої особи позов підтримала, пояснивши, що неодноразово відвідувала сім`ю відповідачки та було виявлено, що будинок в неналежному санітарному стані - в кімнатах брудно, відсутня постіль, іжа непридатна до вживання, діти одягнені не по сезону та брудні, на подвір`ї велика купа сміття. Водночас представник Михайлівської сільської ради повідомила, що відповідачка змінила поведінку, не зловживає алкогольними напоями та почала наводити лад в будинку і на подвір`ї, дослухається до порад органів опіки і піклування, а тому уважає, що ОСОБА_2 потрібно дати шанс.
Відповідачка в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, пояснивши, що визнає свою вину в тому, що дітей відібрали, бо вона не приділяла достатньої уваги догляду та вихованню дітей, не забезпечувала належний санітарний стан в будинку та умови для життя, навчання дітей, але все це сталося через зловживання нею алкоголем. На даний час вона пролікувалася від залежності, веде боротьбу за тверезий спосіб життя, влаштувалася на роботу та зробила ремонт в дитячих кімнатах, прибирає на подвір`ї. Також повідомила, що любить дітей та хоче піклуватися і дбати про них, переживає за діток, оскільки вони перебувають в притулках та скучають за нею і один за одним.
Суд, заслухавши сторони, дослідивши надані письмові докази та допитавши свідків, дійшов такого висновку.
Судом установлено, що відповідачка є матір`ю малолітніх ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується відповідними копіями свідоцтв про народження (а.с. 3-7).
Рішенням № 86 від 20.12.2019 виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області вирішено: рекомендувати вилучити дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в зв`язку з реальною загрозою їх життю і здоров`ю; затвердити висновок опікунської ради про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 по відношенню до дітей - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; клопотати перед ССД Машівської РДА про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 (а.с. 10-11).
Згідно з висновком опікунської ради при виконавчому комітеті Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області від 20.12.2019, ОСОБА_2 зловживає алкоголем, не працює, не утримує сім`ю належним чином, не дбає про сімейний добробут, належне виховання своїх дітей, не дбає про їх здоров`я, ухиляється піклуватися про їх здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, неодноразово залишала дітей одних на хвору бабусю, в будинку та території двору постійний безлад та бруд, який несе загрозу життю та здоров`ю дітей, відсутні продукти харчування, на зимовий період овочі та фрукти не заготовлялися, не веде домашнього господарства, на неодноразове запрошення на засідання опікунської ради не з`являлася. У зв`язку з цим вважають вилучити дітей в зв`язку з реальною загрозою їх життю і здоров`ю (а.с. 12-13).
Як убачається з акту обстеження від 13.07.2017, умови проживання сім`ї ОСОБА_2 незадовільні, все житло завалене мотлохом із брудних речей, кожна кімната захаращена та брудна, велика кількість сміття, запас харчів відсутній, в будинку повна антисанітарія. Для розвитку та проживання дітей умов не створено. Дитячі речі розкидані по всьому будинку та брудні. Мати не здатна створити умов для розвитку, утримання та виховання дітей. На момент обстеження ОСОБА_2 вела себе агресивно, лаялась та влаштувала сварку (а.с. 14).
За актами обстеження від 01.02.2018 та 24.07.2018, в будинку проведений косметичний ремонт, в наявності постільна білизна, запас харчів мінімальний, речі не придбані та розкидані, на момент обстежень матері не було (а.с. 15, 16).
Як убачається з Витягу з протоколу № 8, 10.07.2019 відбулося засідання Комісії з питань захисту прав дитини Машівської РДА, на якому ОСОБА_2 пообіцяла пролікуватися від алкогольної залежності та привести будинок в належний санітарно-гігієнічний стан, більше уваги приділяти вихованню дітей. За її словами ситуація в сім`ї ускладнилась в зв`язку з хворобою її матері та дітей (а.с. 17).
Відповідно до акту № 181 від 19.12.2019 вирішено тимчасово влаштувати дітей в дитяче відділення Машівської ЦРЛ, на час відсутності батьків, оскільки було виявлено, що діти знаходяться під наглядом сусідів та хворої бабусі, матері немає вдома, санітарно-гігієнічні норми в кімнатах не дотримуються, дитячі речі розкидані, постільної білизни немає, продукти харчування відсутні, на подвір`ї безлад, розкидане сміття, яке загрожує здоров`ю та життю дітей (а.с. 19).
Розпорядженням голови Машівської РДА № 196 від 20.12.2019 розглянуто питання про влаштування малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасове утримання до Кременчуцького обласного спеціалізованого будинку дитини, у зв`язку з тим, що мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ухиляється від виконання материнських обов`язків, зловживає алкогольними напоями, веде аморальний спосіб життя, не здатна створити належні умови для проживання та розвитку дітей, не дбає про здоров`я дітей, їх духовний та моральний розвиток (а.с. 20).
За висновком органу опіки та піклування Машівської РДА від 26.12.2019, оскільки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , злісно ухиляється від виконання батьківських обов`язків та не створює належним умов для повноцінного утримання та виховання дітей, орган опіки та піклування Машівської РДА вважає за необхідне позбавити її батьківських прав відносно малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 21-22).
В судовому засіданні установлено, що діти на даний час вилучені та знаходяться: ОСОБА_3 - в Кременчуцькому спеціалізованому будинку дитини, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 - в КЗ Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Полтавської обласної ради.
Статтею 150 СК України передбачені обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини. Згідно із ч. 4 ст.155 СК України ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом. Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини (п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України).
Водночас в судовому засіданні відповідачка зазначила, що поведінку свою змінила, про що надала ряд доказів.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , пройшла лікування у стаціонарному відділенні № 1 з 03.01.2020 по 30.01.2020, що стверджується довідкою КП Полтавський обласний наркологічний диспансер Полтавської обласної ради № 510 від 30.01.2020 (а.с. 40).
За довідкою обласного осередку громадської організації Український Центр Обслуговування Анонімних Алкоголіків ОСОБА_2 являється активним членом вказаної спільноти, відвідує групи взаємодопомоги та веде громадську роботу по пропаганді тверезого способу життя з 03.01.2020 року (а.с.64).
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_9 показав, що він працює психологом КП Полтавський обласний наркологічний диспансер Полтавської обласної ради , де перебувала на лікуванні ОСОБА_2 . Остання після проходження курсу лікування виявила бажання пройти другий курс та дійсно усвідомила проблему залежності від алкоголю, твердо вирішили повернутися до тверезого способу життя, відвідує групу анонімних алкоголіків, тобто намагається укріпитися на шляху до життя без алкоголю. Також повідомив, що ОСОБА_2 переживає за дітей.
Також відповідачка ОСОБА_2 працевлаштувалася, на підтвердження чого надала копію наказу №7 від 13.03.2020 року, виданого Михайлівською сільською радою, згідно з яким ОСОБА_2 прийнято робітником з благоустрою населених пунктів села Ряське за строковим трудовим договором на неповний робочий день 4 години на період відсутності основного працівника з 16.03.2020 року до 23.03.2020 року включно (а.с.60).
Згідно з актом обстеження, наданого представником Михайлівської сільської ради (а.с.65), в житловому будинку за місцем проживання відповідачки на момент перевірки виявлено, що в дитячих кімнатах поклеяні шпалери, чисто, прибрано, будинок газифікований та за комунальні послуги заборгованості немає, дитячі ліжка приведено в належний стан, постільна білизна чиста.
Свідок ОСОБА_10 повідомила, що працює в Михайлівській сільській раді та неодноразово в складі комісії відвідувала сім`ю відповідачки. При проведенні перевірки умов проживання неповнолітніх дітей було виявлено відсутність їжі, одягу, будинок був занедбаний, в кімнатах брудно. Коли дітей відібрали та помістили в Машівську районну лікарню, мати перебувала з дітьми. Старші діти розвинуті добре, відповідно віку, але найменша дівчинка занехаяна. Також повідомила, що під час останньої перевірки вони побачили, що в кімнатах зроблений ремонт, розпочато ремонт на кухні, частково прибрано сміття з двору та ОСОБА_2 питала поради щодо подальших її дій для приведення до ладу будинку, створення умов для проживання та навчання дітей, їй порекомендовано придбати столи та стільці для старших дітей, які є школярами.
Європейський суд з прав людини у справі Савіни проти України (заява № 39948/06), зокрема у пункті 49 зазначив, що хоча національним органам надається певна свобода розсуду у вирішенні питань щодо встановлення державної опіки над дитиною, вони повинні враховувати, що розірвання сімейних зв`язків означає позбавлення дитини її коріння, а це можна виправдати лише за виняткових обставин. Отже, відповідне рішення має підкріплюватися достатньо переконливими і зваженими аргументами на захист інтересів дитини, і саме держава-відповідач повинна переконатися в тому, що було проведено ретельний аналіз можливих наслідків пропонованого заходу з опіки для батьків і дитини.
Пунктом 15 постанови Пленуму Верховного суду України від 30.03.2007 р. №3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав передбачено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Пунктом 16 зазначеної постанови роз`яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Враховуючи встановлені судом обставини по справі та вищезазначені вимоги Закону, а також те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які порушують батьківські обов`язки, відповідачка змінила ставлення до виховання дітей, суд уважає, що у задоволенні позову про позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав слід відмовити.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати компенсуються за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1-18, 76-81, 141, 209-245, 259, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
у задоволенні позову Машівської районної державної адміністрації Полтавської області в інтересах неповнолітніх: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 до ОСОБА_2 , третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Михайлівська сільська рада Машівського району Полтавської області, як орган опіки та піклування, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на дітей - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду через Машівський районний суд Полтавської області.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Позивач - Машівська районна державна адміністрація, місцезнаходження: вул. Незалежності, 113, смт Машівка Полтавської області, код ЄДРПОУ 04057445.
Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Михайлівська сільська рада Машівського району Полтавської області, як орган опіки та піклування, місцезнаходження: вул. Молодіжна, 11, с. Михайлівка Машівського району Полтавська область.
Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий 09.01.2014, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Повний тест Рішення складено 23.03.2020 року.
Суддя С. М. Косик
Суд | Машівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 17.03.2020 |
Оприлюднено | 24.03.2020 |
Номер документу | 88357734 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Машівський районний суд Полтавської області
Косик С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні