ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
04.03.2020 Справа № 905/29/20
Суддя - Говорун О.В.
Секретар судового засідання - Коновалова А.І.
Позивач - Акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк".
Відповідач 1 - Товариство з обмеженою відповідальністю "Моноліт".
Відповідач 2 - ОСОБА_1 .
Про стягнення 165916,14 грн.
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк" звернулось до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Моноліт", ОСОБА_1 про стягнення 165916,14 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачами кредитного договору від 12.11.2018.
Ухвалою суду від 13.01.2020 вирішено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження з проведенням судового засідання.
Учасники розгляду справи були повідомлені належним чином про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідачі відзиви на позовну заяву не надали.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.
12.11.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Моноліт" звернулось до позивача із заявою про приєднання до умов та правил надання послуг "КУБ", яку було підписано із використанням електронного цифрового підпису.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Моноліт" на підставі ст.634 Цивільного кодексу України приєдналось до розділу 3.2.8 умов та правил надання послуги "КУБ" (далі - умови), що розміщені на сайті ПриватБанку pb.ua. Ця заява та умови разом складають кредитний договір між банком та клієнтом (а.с.18-25).
Відповідно до п.п.1.2, 1.3 договору, розмір кредиту становить 400000 грн строком на 12 місяців з дати видачі коштів клієнту.
Згідно з п.1.4 договору, проценти (комісія) за користуванням кредитом 1,8 % в місяць від початкового розміру кредиту (в тому числі при достроковому погашенні кредиту).
Пунктом 1.5 договору встановлений порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними частинами, починаючи з місяця, наступного за місяцем видачі коштів клієнту, до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом.
Відповідно до п.1.6 договору, у випадку порушення строку погашення заборгованості за кредитом, що зазначений в п.1.5 цієї заяви, клієнт зобов`язаний додатково до процентів, вказаних в п.1.4, сплатити банку проценти у розмірі 4% в місяць від суми простроченої заборгованості та неустойку в розмірі і згідно з розділу 3.2.8 умов та правил надання банківських послуг.
09.11.2018 між ОСОБА_1 (поручитель) та АТ КБ "Приватбанк" (кредитор) укладено договір поруки №POR1541770447640 (договір), предметом якого є надання поруки поручителем перед кредитором за виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Моноліт" (боржник) зобов`язань за угодами-приєднання (а.с.31 договору).
Згідно з п.1.2 договору поруки, поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за угодою 1 в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно з цим пунктом, поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.
Пунктом 1.5 договору поруки встановлено, у випадку невиконання боржником зобов`язань за кредитним договором, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.
Відповідно до п.4.1 договору, сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через п`ятнадцять років після укладення цього договору. У випадку виконання боржником та/або поручителем всіх зобов`язань за договором кредиту цей договір припиняє свою дію.
Позивач свої зобов`язання за договором виконав, що підтверджується виписками по особовим рахункам (а.с.29-30).
Згідно з наданим банком розрахунком, заборгованість відповідача 1 за вказаним кредитним договором станом на 13.12.2019 становить 165916,14 грн і складається із: заборгованості за кредитом - 153065,84 грн, заборгованості за процентами, нарахованими на прострочену заборгованість - 6070,59 грн, заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії - 6352,20 грн, пені за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором - 427,51 грн (а.с.27-28).
Частиною 1 ст.1054 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ч.2 ст.1054 ЦК України, до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфу першого цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього кодексу (ч.2 ст.105 ЦК України).
Частиною 1 статті 509 ЦК України встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно з ч.1 ст.193 Господарського кодексу України (далі - ГК України), яка кореспондується зі ст.526 ЦК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ч.1 ст.530 ЦК України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ч.1 ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст.543 ЦК України, у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
За змістом ч.1 ст. 553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Частиною 1,2 статті 554 ЦК України визначено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Враховуючи вищезазначене, господарський суд вважає позовні вимоги в частині стягнення заборгованості за кредитом у розмірі 153065,84 грн обґрунтованими та доведеними доказами, що містяться в матеріалах справи та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині стягнення заборгованості по процентам за користування кредитом, заборгованість по комісії за користування кредитом та пені за несвоєчасність виконання зобов`язання за договором суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1, 2 ст.1056-1 ЦК України, процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.
Як вбачається з договору, проценти (комісія) за користування кредитом становлять 1,8% в місяць від початкового розміру кредиту (п.1.4 заяви).
У випадку порушення строку погашення заборгованості за кредитом, передбаченого п.1.5 заяви, клієнт зобов`язаний додатково до процентів, вказаних у п.1.4, сплатити банку проценти у розмірі 4% в місяць від суми простроченої заборгованості та неустойку в розмірі і згідно з розділом 3.2.8 умов та правил надання банківський послуг (п.1.6 заяви).
Згідно з п.3.2.8.10.1 умов, у разі порушення клієнтом будь-якого з зобов`язань щодо сплати процентів за користування кредитом та термінів повернення кредиту, передбачених п.п.3.2.8.3.2, 3.2.8.3.1, п.3.2.8.9, 3.2.8.3.1 цього договору, клієнт сплачує банку за кожен випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня (у % річних) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. Сплата пені здійснюється у гривні.
Відповідно до ч.3 ст.549 ЦК України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов`язання (ч.1 ст.550 ЦК України).
Перевіривши надані позивачем розрахунки, суд дійшов висновку про задоволення вимог позивача щодо стягнення заборгованості за процентами у розмірі 6070,59 грн, заборгованості за простроченою комісією у розмірі 6352,20 грн та нарахованої пені за несвоєчасне виконання зобов`язань за договором у розмірі 427,51 грн.
На час прийняття рішення у справі доказів про сплату відповідачами процентів за кредитним договором у сумі 6070,59 грн, заборгованості за прострочену комісію у розмірі 6352,20 грн та пені у розмірі 472,51 грн до суду не надано.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги в частині стягнення солідарно з відповідачів процентів за кредитним договором, заборгованість по простроченій комісії та пені доведеними, обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню повністю.
За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення вимог позивача про солідарне стягнення заборгованості з відповідачів у розмірі 165916,14 грн.
Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу.
Судовий збір, у відповідності до вимог ст. 129 ГПК України, покладається на відповідачів.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 129, 236-238 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Моноліт" (84207, Донецька обл., м.Дружківка, вул.Енгельса,110, ідентифікаційний код юридичної особи - 31959396) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер картки платника податків - НОМЕР_1 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (01001, м.Київ, вул.Грушевського, 1Д, ідентифікаційний код юридичної особи - 14360570) заборгованість в загальному розмірі 165916,14 (сто шістдесят п`ять тисяч дев`ятсот чотирнадцять) грн 14 коп., з яких: заборгованість за кредитом - 153065,84 грн, заборгованість за процентами - 6070,59 грн, заборгованість за простроченою комісією - 6352,20 грн, пеня за несвоєчасне виконання зобов`язань за договором - 427,51 грн, та судові витрати в розмірі 2488,74 грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається в порядку встановленому ст. 257 ГПК України, з урахуванням п.п.17.5) п.п.17 п.1 Розділу ХІ Перехідні положення ГПК України, протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 10.03.2020.
Суддя О.В. Говорун
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2020 |
Оприлюднено | 24.03.2020 |
Номер документу | 88358747 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Говорун Олександр Володимирович
Господарське
Господарський суд Донецької області
Говорун Олександр Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні