Справа № 732/225/20
Провадження 2/732/230/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2020 року м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі :
головуючої судді Лиманської М.В.,
в присутності секретаря Бруй І.В.
за участі представника позивача - Лутай Н.М.,
представника відповідача - Шуляка О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Городня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Фермерського господарства "Солонівське" про стягнення заборгованості та розірвання договору оренди землі,-
В С Т А Н О В И В :
11.02.2020 року представник позивачки - адвокат Лутай Н.М., яка діє на підставі договору про надання правничої допомоги від 04.02.2020 року, в інтересах позивачки ОСОБА_1 , звернулася в суд з позовною заявою до ФГ "Солонівське" про стягнення заборгованості та розірвання договору оренди землі. Просить стягнути з Фермерського господарства "Солонівське" на користь ОСОБА_1 заборгованість по виплаті орендної плати в розмірі 3315,17 грн. ( три тисячі триста п`ятнадцять гривень 17 копійок ) та розірвати договір оренди землі від 08.02.2016 року, укладений між ОСОБА_2 та Фермерським господарством "Солонівське". Також просить вирішити питання судових витрат.
З позову виходить, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина на належне йому майно, в т.ч. на земельну ділянку, кадастровий номер 7421488000:02:000:0365. 02.04.2018 року позивачка отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом на вказану земельну ділянку, зареєструвала це право та стала власником земельної ділянки, цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, рілля. За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно - земельної ділянки кадастровий номер 7421488000:02:000:0365, за вказаною земельною ділянкою 17.03.2016 року було зареєстровано право оренди відповідно до договору б/н від 08.02.2016 року, укладеного між спадкодавцем ОСОБА_2 та ФГ "Солонівське". З моменту відкриття спадщини, а саме з 27.05.2017 року, позивачка набула права орендодавця за договором оренди земельної ділянки від 08.02.2016 року. 15.11.2018 року позивачка звернулася до відповідача з листом, яким повторно повідомляла про набуття нею у спадок земельної ділянки, кадастровий номер 7421488000:02:000:0365, після смерті ОСОБА_2 та повідомляла про необхідність сплати орендної плати. Проте, станом на 10.02.2020 року позивачка не отримала від відповідача орендну плату за договором за 2018-2019 роки. Враховуючи це, представник позивачки просила розірвати вказаний договір оренди земельної ділянки та стягнути з відповідача на користь позивачки заборгованість по виплаті орендної плати і судові витрати в розмірі сплаченого судового збору.
Ухвалою судді від 14.02.2020 року відкрито провадження у зазначеній справі.
У судовому засіданні представник позивачки - адвокат Лутай Н.М. позовні вимоги підтримала, просила суд розірвати договір оренди земельної ділянки та стягнути з відповідача на користь позивачки несплачену орендну плату, а також судові витрати у виді сплаченого позивачкою судового збору.
Представник відповідача - адвокат Шуляк О.С. у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, підтримав поданий суду відзив на позов, за змістом якого відповідач вважає, що обов`язку сплати орендної плати за договором на користь позивачки у відповідача не виникло, оскільки між сторонами не було укладено додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 08.02.2016 року Від пропозиції відповідача укласти таку угоду позивачка відмовилася та ухиляється від контактів з відповідачем та від отримання орендної плати.
Заслухавши представників сторін, встановивши обставини справи, перевіривши їх доказами, які були досліджені у судовому засіданні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 08 лютого 2016 року між ОСОБА_2 з однієї сторони та Фермерським господарством "Солонівське" з іншої сторони, укладено договір оренди землі, за яким ОСОБА_2 надав, а ФГ "Солонівське" прийняло в строкове користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Солонівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області. (а.с.12-14).
Договір зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (а.с. а.с.17)
За умовами п. 2 договору в оренду передана земельна ділянка загальною площею 3,52 га. Договір укладено на 20 років (п.8 договору).
Пунктом 39 вказаного договору передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи не є підставою для зміни або розірвання договору.
Пунктом 40 вказаного договору передбачено, що розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається у разі невиконання орендарем обов`язків, встановлених в п.31 договору (а.с.13зв.).
Дослідженням свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 02.04.2018 року серії ННВ 480565 та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що спадкоємцем земельної ділянки площею 3,52 га, що розташована на території Солонівської сільської ради Городнянського району Чернігівської області з кадастровим номером №7421488000:02:000:0365 після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_1 . (а.с.10).
У відповідності до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
В силу ч.5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
У відповідності до ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Частиною 1 статті 316 ЦК України передбачено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Власникові належить право володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном (ч.1 ст.317 ЦК України). При цьому, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд (ч.1 ст.319 ЦК України).
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України Про оренду землі , іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також укладеними між сторонами договорами оренди землі.
Частиною 2 статті 792 ЦК України передбачено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Згідно статті 1 Закону України Про оренду землі від 06 жовтня 1998 року №161-XIV (зі змінами) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 зазначеного Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 21 вказаного Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
В силу ч. 4 ст.32 Закону України Про оренду землі перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Аналіз вказаних норм у їх сукупності призводить до висновку, що до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов`язки попереднього власника земельної ділянки за чинним договором оренди, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Докази справи свідчать про те, що позивачка в порядку спадкування набула право власності на земельну ділянку, кадастровий номер №7421488000:02:000:0365, та, виходячи з наведених норм законодавства, набула право отримувати орендну плату за використання цієї земельної ділянки відповідачем за період, починаючи з моменту відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
За змістом ч.3-5 ст.31 Закону України „Про оренду землі" договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором. Особа, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває в оренді, протягом одного місяця з дня державної реєстрації права власності на неї зобов`язана повідомити про це орендаря в порядку, визначеному статтею 148-1 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч.1,3 ст.148-1 ЗК України до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов`язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди щодо такої земельної ділянки. Особа, яка набула право власності на земельну ділянку, протягом одного місяця з дня набуття права власності на неї зобов`язана повідомити про це її користувачів із зазначенням: кадастрового номера (за наявності), місця розташування та площі земельної ділянки; найменування (для юридичних осіб), прізвища, ім`я, по батькові (для фізичних осіб) нового власника; місця проживання (знаходження) нового власника, його поштової адреси; платіжних реквізитів (у разі, якщо законом або договором передбачена плата за користування земельною ділянкою у грошовій формі). Повідомлення надсилається користувачу земельної ділянки рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається йому особисто під розписку.
Як встановлено судом, позивачка 15.11.2018 року, тобто після набуття права власності на земельну ділянку, повідомила про це її користувача та в заяві (з додатками) на адресу відповідача зазначила: кадастровий номер та площу земельної ділянки; свої прізвище, ім`я, по батькові та місце проживання як нового власника; свою поштову адресу. Заява з додатками була надіслана на адресу керівника відповідача як користувачу земельної ділянки рекомендованим листом з повідомленням про вручення, згідно зворотного поштового повідомлення заява отримана 17.11.2018 року. (а.с. 14-16)
Жодного допустимого доказу надіслання відповіді на вказану заяву позивачки або доказів факту сплати позивачці орендної плати за використання її земельної ділянки, в тому числі особисто або шляхом поштового переказу, стороною відповідача до суду не подано.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
За правилами ч.1 ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1 ст.627 ЦК України).
За умовами договору оренди землі від 08.02.2016 року (п.9-11) орендна плата вноситься орендарем у розмірі 3% від нормативної вартості земельної ділянки у грошовій формі - 1 раз на рік не пізніше як до 20 числа місяця після закінчення календарного року, за який вноситься орендна плата. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції та з ініціативи орендодавця.
Згідно п.31 договору серед обов`язків орендаря визначена своєчасна сплата орендної плати.
Відповідно до п. 40 договору, на який посилається позивач, розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є невиконання орендарем своїх обов`язків, викладених у п. 31 договору.
Судом встановлено, що відповідач, будучи письмово повідомленим у листопаді 2018 року про перехід права власності на орендовану ним земельну ділянку до позивачки, не сплатив орендної плати за користування земельною ділянкою позивачки за період, починаючи з 27.05.2017 року і до моменту вирішення справи судом, що призвело до утворення заборгованості, яка визначена позивачкою за 2018-2019 роки в сумі 3315,17 грн.
Виходячи з відомостей, наданих відділом у Городнянському районі Головного управління ДГК України нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий №7421488000:02:000:0365 у 2018 році складала 59487,97 грн., у 2019 році - 51017,53 грн. Виходячи з умов п.9 договору від 08.02.2016 року, орендна плата мала виплачуватись позивачці у розмірі 3% нормативної грошової оцінки землі, тобто орендна плата за 2018 рік мала бути сплачена у сумі 1784,64 грн за рік у строк до 20.01.2019 року ; за 2019 рік - у сумі 1530,53 грн. за рік - у строк до 20.01.2020 року.
Розмір орендної плати з урахуванням індексу інфляції не обчислювався.
Таким чином, загальна сума не сплаченої відповідачем орендної плати за 2018, 2019 роки становить 3315,17 грн.
Посилання сторони відповідача на те, що обов`язковою умовою виконання відповідачем зобов`язань за договором, укладеним 08 лютого 2016 року між ОСОБА_2 та ФГ „Солонівське", є укладання додаткової угоди з позивачкою, суд не приймає до уваги, оскільки за умовами вказаного договору, а саме пункту 39 договору оренди землі, та за змістом положень ст. 148-1 ЗК України перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи не є підставою для зміни або розірвання договору.
Відтак, позовні вимоги про стягнення з Фермерського господарства "Солонівське" на користь ОСОБА_1 несплаченої суми орендної плати за договором оренди землі від 08.02.2016 року підлягають задоволенню.
Аналізуючи докази та обставини справи, суд дійшов висновку про те, що позовна вимога про розірвання договору оренди землі від 08.02.2016 року, укладеного між ОСОБА_2 і ФГ "Солонівське" на земельну ділянку (рілля), кадастровий номер №7421488000:02:000:0365, також підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 526, ч. 1 ст. 530 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 629, ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частина 1 статті 27 Закону Про оренду землі передбачає, що орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Положеннями ч.1 ст. 32 Закону України Про оренду землі передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
У статті 141 ЗК України серед підстав припинення права користування земельною ділянкою, зокрема в пункті д частини першої цієї статті передбачено систематичну несплату земельного податку або орендної плати.
Разом з тим згідно із частиною другою статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Зазначені у п. д ч. 1 ст. 141 ЗК України складові, а саме системність і несплата є необхідною підставою для припинення права користування земельною ділянкою, і розірвати договір оренди землі можливо у разі систематичної несплати орендної плати.
Як встановлено в ході судового розгляду справи, за період 2018-2019 років відповідачем не проводилась виплата орендної плати позивачці, навіть після звернення з вказаною позовною заявою до суду, що у розумінні пункту д ст. 141 ЦК України слугує підставою для розірвання договору оренди землі.
Таким чином, за викладених обставин, заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, оскільки позов задоволено, судові витрати по сплаті судового збору по справі необхідно стягнути з відповідача на користь позивачки у сумі 1681,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 31, 32 Закону України Про оренду землі , ст. 141 ЗК України, ст. 651 ЦК України, ст. 13, 77-79, 81, 89, 259, 263, 265, 268, 272, 352, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Фермерського господарства "Солонівське" про стягнення заборгованості та розірвання договору оренди землі - задовольнити повністю.
Стягнути з Фермерського господарства "Солонівське" (15124, Чернігівська область, Городнянський район, с. Солонівка, вул. Святомиколаївська,22, код ЄДРПОУ 37444585) на користь ОСОБА_1 заборгованість по виплаті орендної плати в розмірі 3315,17 грн. ( три тисячі триста п`ятнадцять гривень сімнадцять копійок).
Розірвати договір оренди землі від 08.02.2016 року, укладений між ОСОБА_2 і Фермерським господарством Солонівське .
Стягнути з Фермерського господарства "Солонівське" на користь ОСОБА_1 1681 грн. 60 коп. сплаченого при зверненні до суду судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного тексту рішення.
Повний текст рішення складений 22.03.2020
Суддя Лиманська М.В.
Суд | Городнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2020 |
Оприлюднено | 24.03.2020 |
Номер документу | 88373800 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Городнянський районний суд Чернігівської області
Лиманська М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні