Справа № 589/3897/19
Провадження № 2/589/339/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2020 року Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Лєвші С.Л.,
з участю секретаря судового засідання Товпиги А.С.,
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Шостка в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Клишківської сільської ради Шосткинського району Сумської області
- про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
10 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Шосткинського міськрайонного суду Сумської області із позовом до Клишківської сільської ради Шосткинського району Сумської області, у якому просить визначити додатковий строк тривалістю в три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилася після смерті матері ОСОБА_2 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Клишкі Шосткинського району Сумської області.
В обґрунтування позову зазначив, що він є спадкоємцем першої черги за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на спадкове майно, що складається з належних їй на праві власності земельних ділянок площами: 1,88га, 0,53га та 2,17 га, що знаходяться на території Клишківської сільської ради Шосткинського району Сумської області.
При житті ОСОБА_2 склала заповіт, яким усе своє майно заповідала ОСОБА_1 позивачу по справі.
Позивач зазначає, що він пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини з причини, того що про існування заповіту на його ім`я не знав. Також не знав, що його мати при житті отримала державні акти на право власності на земельні ділянки. Про даний факт дізнався від представників агрокомпанії, яка орендує землі у селян.
В подальшому при зверненні позивача до нотаріальної контори йому було відмовлено у видачі свідоцтва про прийняття спадщини в зв`язку з пропуском строку подання заяви про прийняття спадщини.
В підготовче засідання позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Солдаткін Сергій Григорович не з`явилися, про час, дату та місце його проведення повідомлені. Представник позивача - адвокат Солдаткін С.Г. до суду надав заяву, в якій просить розглядати справу за його відсутності та відсутності позивача, позовні вимоги підтримують в повному обсязі, не заперечують проти прийняття рішення в підготовчому засіданні у разі визнання позову відповідачем. (а.с. 26)
Представник відповідача Клишківської сільської ради Шосткинського району Сумської області в підготовче засідання не з`явився, про час, дату та місце його проведення повідомлений, надав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, позов визнає в повному обсязі. (а.с.23)
У відповідності до ч. 3 ст. 200 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 13 травня 2004 року виконкомом Клишківської сільської ради Шосткинського району Сумської області, вбачається, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що в цей день в книзі реєстрації актів про смерть зроблено запис №31. (а.с.6)
Як вбачається із свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 18 лютого 1940 року, місце реєстрації - Клишківський сільський ЗАГС, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 та його матір`ю є ОСОБА_3 . (а.с.5)
Із заповіту, складеного 04 серпня 1995 року та посвідченого секретарем Клишківської сільської ради Шосткинського району Сумської області, вбачається, що ОСОБА_3 заповідала все належне їй на день смерті майно - сину ОСОБА_1 . (а.с.3)
З Державних актів на право власності на земельні ділянки серії СМ №133065, серії СМ №145522 та серії СМ №125256, виданих 10 лютого 2004 року, вбачається, що на підставі розпорядження голови Шосткинської районної державної адміністрації від 04.11.2003 №566, ОСОБА_3 передані у приватну власність земельні ділянки площами відповідно: 1.88га, 0.53га та 2.17 га. Земельні ділянки розташовані на території Клишківської сільської ради Шосткинського району Сумської області та призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. (а.с.9-11)
З Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 59296222 від 05.02.2020 вбачається, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , за вказаними параметрами запиту у Спадковому реєстрі інформація відсутня. (а.с.24, 25)
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на належне їй на праві власності майно, яке, як було зазначено вище, спадкоємцями прийнята не була.
Відповідно до ст. 1217 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст.1218 ЦК України).
Згідно із ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до роз`яснень, викладених у пункті 24 постанови Пленуму № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування Верховний Суд України роз`яснив, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Крім того, Верховний Суд у постанові прийнятої 26 червня 2019 року у справі №565/1145/17 зазначив, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, зокрема пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
На підставі викладеного, враховуючи те, що відновлення права на прийняття спадщини позивачем не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб, а також те, що відповідач не заперечує проти задоволення позову, суд приходить висновку, що позовні вимоги щодо визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
На підставі ст. 1217, 1218, ч. 3 ст. 1272 ЦК України, ст. 12, 13, 76-82, 89, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Клишківської сільської ради Шосткинського району Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_3 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) додатковий строк в 3 (три) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду через Шосткинський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_3 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач - Клишківська сільська рада Шосткинського району Сумської області, ідентифікаційний код юридичної особи - 04391894, адреса місцезнаходження юридичної особи: 41145, Сумська область, Шосткинський район, село Клишки, вулиця Бойко, будинок 1.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області С.Л.Лєвша
Суд | Шосткинський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 26.02.2020 |
Оприлюднено | 25.03.2020 |
Номер документу | 88398341 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області
Лєвша С. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні