Справа № 365/491/19
Номер провадження: 2/365/34/20
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
19.03.2020 року смт. Згурівка
Згурівський районний суд Київської області в складі:
головуючого-судді ХИЖНОГО Р.В.
за участю
секретарів судових засідань НОСОВОЇ О.О., ХРУЩ Л.М.
позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
представника ССДС Згурівської РДА ЛОБОДИ Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду № 1 цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , третя особа: Служба у справах дітей та сім`ї Згурівської районної державної адміністрації Київської області, про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільному спілкуванні з дитиною батьком, який проживає окремо, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_3 звернувся до Згурівського районного суду Київської області із вищевказаним позовом, посилаючись на те, що з липня 2014 року вони з відповідачем ОСОБА_4 проживали у фактичних сімейних відносинах, офіційно шлюб вони не реєстрували. ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народився син - ОСОБА_5 . Починаючи з вересня 2017 року сімейні стосунки погіршились, шлюбні відносини з відповідачкою фактично припинились та вони почали проживати окремо, після чого їх син залишився проживати разом із відповідачем та її батьками. З цього часу у нього з відповідачем почалися непорозуміння щодо прийняття участі у вихованні сина, почалися створюватися штучні перешкоди зі сторони відповідача стосовно його нормального спілкування із сином. Відповідач перешкоджає позивачу спілкуватись з сином, брати участь у його вихованні, а також надавати матеріальну підтримку. Всі його намагання врегулювати даний спір призводять до конфліктів, його права як батька є порушеними. Вирішити питання участі відповідача у вихованні та спілкуванні з сином мирним шляхом не можливо, а тому позивач просить суд зобов`язати відповідачку не перешкоджати йому будь-яким способом брати участь у вихованні та вільному спілкуванні з його сином, визначити наступні способи його участі у вихованні сина, особисте спілкування: побачення три раз на тиждень: з п`ятниці по неділю з 13:00 год. до 20:00 год. за місцем його проживання; спільний відпочинок першу половину літніх канікул; необмежене спілкування з сином особисто, засобами телефонного, поштового, електронного та іншого засобу зв`язку, що не передбачають безпосереднього фізичного спілкування між батьком та сином; у разі, якщо святкові дні припадають на день його побачення з сином або цей день передує дню побаченню, або є наступним після нього, то такі дні син проводить з батьком; в день його побачення з сином, він має право забирати сина з дому особисто; зобов`язати відповідачку за два дні до дня його зустрічі з сином, надати йому точну інформацію щодо фактичного місця навчання, проживання, перебування дитини, а у разі настання таких змін, повідомити про це його особисто на наступний день з дня настання таких обставин.
15.11.2019 року до суду від відповідача ОСОБА_4 надійшов відзив на позовну заяву, в якому вона просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Позивач самостійно залишив їх місце проживання, з того часів добровільно кошти на утримання сина він не надавав, у зв`язку з чим аліменти з нього стягуються за рішенням. На даний час за відповідачем рахується заборгованість зі сплати аліментів. Відповідач надає позивачу можливість спілкуватись з сином та жодних перешкод йому у цьому не чинить. Позивач в присутності дитини влаштовує сварки та дозволяє собі висловлюватись нецензурною лайкою. Визначаючи свій спосіб участі у вихованні сина позивач жодним чином не враховує вік сина та його інтереси, також не враховані її інтереси як матері.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_3 просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обґрунтування, викладені у позовній заяві.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_4 просила відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник ССДС Згурівської РДА Лобода Т.О. вважає, що позов має бути задоволено частково. Способи участі батька у спілкуванні з сином визначила наступним чином: побачення кожна перша та третя субота та неділя місця з 12:00 години суботи до 15:00 години неділі; два тижні відпочинку в літку в період відпустки батька; вільне спілкування батька з сином.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_6 показав, що є батьком позивача. Його син має постійну роботу та заробіток, має позитивні характеристики, зареєстрований в м. Києві, але на даний час проживає разом з бабусею в с. Аркадіївка Згурівського району. Від цивільного шлюбу з ОСОБА_4 у позивача в 2016 році народився син ОСОБА_7 . Раніше свідок часто спілкувався з онуком та проводив з ним час. Після того, як сімейні відносини між його сином та ОСОБА_4 припинились, відповідач почала всіляко перешкоджати ОСОБА_3 бачитись із сином. Позивач не має можливості забирати сина до себе додому, вільно з ним спілкуватись, відповідач відмовляється приймати подарунки для дитини. Позивач є достойним батьком та хоче приймати участь у спілкуванні та вихованні сина. Своїми діями відповідач порушує права позивача як батька дитини.
Дослідивши матеріали цивільної справи, заслухавши пояснення учасників справи, суд вважає за необхідне позов задовольнити частково.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 та відповідачка ОСОБА_4 є батьками дитини, сина - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (копія свідоцтва про народження - а.с.8).
Позивач зареєстрований в АДРЕСА_1 , на даний час проживає в приватному будинку в с. Аркадіївка Згурівського району Київської області (копія інформації територіальної громади - а.с.9-10). Працює в ТОВ Пришинські в смт. Згурівка Київської області на посаді підсобного робітника, за слідуючим графіком роботи: п`ятиденний робочий тиждень з понеділка по п`ятницю з 08:00 до 17:00 год. (довідка з місця роботи - а.с.80). Попередньо позивач працював у ФОП ОСОБА_8 на посаді водія експедитора, за місцем роботи характеризувався позитивно (копія характеристики - а.с.30,копія довідки про заробітну плату - а.с.31, копія трудового договору - а.с.32).
Розпорядженням Згурівської районної державної адміністрації від 19 липня 2018 року № 307 визначено спосіб участі позивача ОСОБА_3 у спілкуванні та вихованні малолітнього сина ОСОБА_5 , шляхом побачень з дитиною один раз на місяць кожної другої суботи місяця впродовж двох годин в присутності матері ОСОБА_4 . Визначено обов`язок відповідачки не перешкоджати позивачу у його праві на спілкування та виховання сина (копія розпорядження - а.с.19)
Позивач звертався до Київської обласної державної адміністрації щодо скасування розпорядження Згурівської районної державної адміністрації від 19 липня 2018 року № 307. Звернення позивача було розглянуто з наданням відповіді щодо порядку оскарження Розпорядження (копія заяви-скарги ОСОБА_3 - а.с.20-22, відповідь за результатами розгляду звернення - а.с.23-24).
Позивач також звертався до Згурівського відділення поліції Переяслав-Хмельницького ВП ГУ НП в Київській області щодо перешкоджання ОСОБА_4 у його побаченнях з сином. За наслідками цього, правоохоронним органом складено відмовні матеріали (матеріали в копіях - а.с.25-29).
Пунктом 3 ст. 9 Конвенції про права дитини передбачено, що держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.
Відповідно до ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Згідно ч. 1 ст. 151 СК України батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини.
Право матері, батька та дитина на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом визначено ст. 153 СК України.
Відповідно до ст. 157 СК України питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.
Відповідно до ст. 158 СК України передбачено, що за заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї.
В силу ч.ч. 1, 2 ст. 159 СК України передбачено, якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод. Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування. В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи. Під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення, в тому числі стан психічного здоров`я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами.
Приймаючи рішення суд також керується практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ). Так у п. 54 рішення ЄСПЛ від 07 грудня 2006 року № 31111/04 у справі Хант проти України зазначено, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага (див. рішення у справі Olsson v. Sweden (N 2), від 27 листопада 1992 року, Серія A, N 250, ст. 35-36, п. 90), і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків. Зокрема, стаття 8 Конвенції не надає батькам права вживати заходів, які можуть зашкодити здоров`ю чи розвитку дитини (див. рішення у справі Johansen v. Norway від 7 серпня 1996 року, п. 78).
Визначаючи способи участі батька у вихованні та спілкуванні з дитиною, суд виходить з принципу рівності прав батьків на виховання дитини та особисте спілкування з нею, той з батьків з ким проживає дитина не повинен чинити перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні. Судом також враховують найважливіші інтереси дитини, її вік та розвиток. Виходячи з конкретних обставин справи, суд вважає за необхідне частково задовольнити позовні вимоги та визначити позивачу ОСОБА_3 наступні способи участі у вихованні сина: побачення кожної першої та третьої суботи та неділі місяця за місцем проживання батька в період з 12:00 години суботи 15:00 години неділі; якщо день народження дитини чи святковий день припадає на день пробачення з батьком, цей день є днем побачення сина з батьком; в день побачення батько має право особисто забирати сина з місця його перебування, при цьому на вимогу батька матір`ю дитини йому має бути повідомлено про фактичне місце перебування дитини; спільний відпочинок батька з сином влітку тривалістю два тижні в період, що не охоплюється навчально-виховним процесом; вільне спілкування батька з сином особисто, засобами телефонного, поштового, електронного та іншого засобу зв`язку, якщо це не перешкоджатиме навчальному та виховному процесу, в період часу з 10:00 години по 18:00 годину, в іншій частині позовних вимог відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 141, 150, 157, 158, 159 СК України, ст. ст. 12,13,81,263-265,273 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , третя особа: Служба у справах дітей та сім`ї Згурівської районної державної адміністрації Київської області, про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільному спілкуванні з дитиною батьком, який проживає окремо - задовольнити частково.
Зобов`язати ОСОБА_4 не перешкоджати ОСОБА_3 брати участі у спілкування та вихованні сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визначити наступні способи участі ОСОБА_3 у вихованні сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 :
-побачення кожної першої та третьої суботи та неділі місяця за місцем проживання батька в період з 12:00 години суботи 15:00 години неділі;
-якщо день народження дитини чи святковий день припадає на день пробачення з батьком, цей день є днем побачення сина з батьком;
-в день побачення батько має право особисто забирати сина з місця його перебування, при цьому на вимогу батька матір`ю дитини йому має бути повідомлено про фактичне місце перебування дитини;
-спільний відпочинок батька з сином влітку тривалістю два тижні в період, що не охоплюється навчально-виховним процесом;
-вільне спілкування батька з сином особисто, засобами телефонного, поштового, електронного та іншого засобу зв`язку, якщо це не перешкоджатиме навчальному та виховному процесу, в період часу з 10:00 години по 18:00 годину.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київської апеляційного суду через Згурівський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_3 , житель АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .
Відповідач: ОСОБА_4 , жителька АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
Третя особа: Служба у справах дітей та сім`ї Згурівської районної державної адміністрації Київської області, місцезнаходження: вул. Українська, 19, смт. Згурівка Київської області, ЄДРПОУ 32925939.
Повний текст рішення суду складено 25.03.2020 року.
ГОЛОВУЮЧИЙ Р.В. ХИЖНИЙ
Суд | Згурівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2020 |
Оприлюднено | 26.03.2020 |
Номер документу | 88408854 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Згурівський районний суд Київської області
Хижний Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні