Справа № 703/657/20
2-о/703/56/20 .
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2020 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Опалинської О.П.
при секретарі Холодняк Л.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Голов`ятинська сільська рада Смілянського району Черкаської області, про встановлення факту, що має юридичне значення, -
встановив:
ОСОБА_1 , звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт постійного проживання з із спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заяву обґрунтовує тим, що в АДРЕСА_1 проживала ОСОБА_2 , яку заявник часто відвідувала, оскільки вона була одинокою. В липні 2002 року заявник переїхала проживати в будинок АДРЕСА_1 до ОСОБА_2 та разом вели спільне домашнє господарство, бюджет та мали спільний побут.
12 липня 2004 року ОСОБА_2 уклала договір довічного утримання з ОСОБА_1 та передала у власність житловий будинок з надвірними спорудами, в АДРЕСА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла. Після її смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1, 23 га, яка розташована в адміністративних межах Голов`ятинської сільської ради Смілянського району Черкаської області.
Оскільки, заявник проживала без реєстрації в будинку АДРЕСА_1 з липня 2002 року по день смерті ОСОБА_2 , а тому звернулася до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, оскільки являється спадкоємцем четвертої черги, так як інших спадкоємців не має.
Приватний нотаріус Смілянського міського нотаріального округу Таран Г.В. надала заявнику роз`яснення, щодо неможливості видачі свідоцтва про право власності на спадкове майно, оскільки не було зареєстровано місце проживання заявника із спадкодавцем.
Просила встановити факт її постійного проживання із спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 .
Заявник в судове засідання не з`явилась, надала суду заяву в якій заявлені вимоги підтримала та просила розгляд справи проводити без її участі.
Представник заінтересованої особи до суду не з`явився, сільський голова надіслав до суду лист, згідно якого проти задоволення заяви не заперечує, просить розгляд справи проводити без участі представника сільської ради.
Суд вивчивши матеріали справи, надані сторонами докази, дослідивши їх всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи вважає заяву обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення, виходячи із наступного.
Статтею 76 ЦПК України визначено, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (ч. 1 ст. 95 ЦПК України).
Відповідно до вимог ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За правилами ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ч.1 ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Із роз`яснень викладених у абз. 1,3 п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах спадкування №7 від 30 травня 2008 року, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. У разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 виданого 26 вересня 2008 року відділом реєстрації актів цивільного стану по м. Сміла Смілянського міськрайонного управління юстиції Черкаської області (а.с. 6).
Як вбачається із договору довічного утримання від 12 липня 2004 року посвідченого приватним нотаріусом Смілянського міського нотаріального округу Таран Г.В. та зареєстрованого в Реєстрі за № 2804 ОСОБА_2 передала у власність ОСОБА_1 будинок з надвірними спорудами в АДРЕСА_1 (а.с. 7).
З витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 4507648 від 20 серпня 2004 року вбачається, що ОСОБА_1 є власником будинковолодіння АДРЕСА_1 на підставі договору довічного утримання від 12 липня 2004 року (а.с. 8).
Згідно довідки квартального комітету № 14 від 18 січня 2020 року вбачається, що ОСОБА_1 з липня 2002 року проживала без реєстрації з ОСОБА_2 в будинку АДРЕСА_1 (а.с. 11).
Із роз`яснення приватного нотаріуса Смілянського міського нотаріального округу Таран Г.В. № 31/01-16 від 08 лютого 2020 року наданого на ім`я ОСОБА_1 вбачається, що доказом на підтвердження проживання із спадкодавцем ОСОБА_2 однією сім`єю не менше п`яти років може бути рішення суду, оскільки заявник проживала із спадкодавцем без реєстрації (а.с. 10).
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Згідно з п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення №5 від 31 березня 1995 року, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно із Законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ місцем проживання фізичної особи згідно з ч. 1 ст. 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо) у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово. Заяви про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини в порядку окремого провадження підлягають задоволенню судом, якщо у паспорті спадкоємця відсутня відмітка про місце реєстрації особи.
Згідно з ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту, відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України є визнання права.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 проживала разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, що підтверджується матеріалами справи, зокрема довідкою квартального комітету № 14 від 18 січня 2020 року, відтак заява про встановлення факту постійного проживання спадкоємця з спадкодавцем на час відкриття спадщини підлягає до задоволення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 1, 2, 76, 81, 82, 89, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, ст. 1268 ЦК України, постановою Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення №5 від 31 березня 1995 року, листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13, -
вирішив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Голов`ятинська сільська рада Смілянського району Черкаської області про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , в АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене в 30-денний строк з дня його отримання шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Черкаського апеляційного суду, а особами, які не були присутні під час проголошення рішення протягом 30 днів з дня його отримання
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не буде скасовано.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області.
Сторони у справі:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована та жителька АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , паспорт серія НОМЕР_3 виданий Смілянським МРВ УМВС України в Черкаській області 22 липня 1997 року.
Заінтересована особа: Голов`ятинська сільська рада Смілянського району Черкаської області, місцезнаходження: вул. Котляра, 1, с. Голов`ятино, Смілянського району Черкаської області, код ЄДРПОУ 26358236.
Головуючий О.П.Опалинська
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 25.03.2020 |
Оприлюднено | 26.03.2020 |
Номер документу | 88420809 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Опалинська О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні