Номер провадження: 22-ц/813/73/20
Номер справи місцевого суду: 521/20758/17
Головуючий у першій інстанції Мазун І. А.
Доповідач Вадовська Л. М.
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.02.2020 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд у складі колегії суддів:
головуючого (судді-доповідача) - Вадовської Л.М.,
суддів - Ващенко Л.Г., Сєвєрової Є.С.,
при секретарі - Сороколет Ю.С.,
за участю сторін, інших учасників справи, представників учасників справи:
відповідача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Прохоровський квадрат в особі представника Земляк І.С.,
від позивача ОСОБА_1 - не з`явились,
від державного реєстратора комунального підприємства Центр державної реєстрації Хлібодарської селищної ради Родоман І.А. - не з`явились,
переглянувши справу №521/20758/17 за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Прохоровський квадрат , державного реєстратора комунального підприємства Центр державної реєстрації Хлібодарської селищної ради Родоман Ірини Анатоліївни про визнання недійсним рішень установчих зборів власників квартир багатоквартирного будинку, скасування державної реєстрації за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Малиновського районного суду м. Одеси від 25 лютого 2019 року у складі судді Мазун І.А., -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 , звернувшись 12 грудня 2017 року до суду з вищеназваним позовом, просила:
визнати недійсними рішення установчих зборів співвласників багатоквартирних будинків, розташованих за адресом: АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3 , оформлені протоколом №1 установчих зборів співвласників багатоквартирних будинків, розташованих за адресом: АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3 ;
скасувати державну реєстрацію об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Прохоровський квадрат від 16 червня 2016 року зареєстрованого 16 червня 2016 року державним реєстратором КП Центр державної реєстрації Хлібодарської селищної ради (ідентифікаційний код 40354743) Родоман І.А., про що в Єдиний державний реєстр юридичних, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесений реєстраційний запис 15561020000058725 (т.1 а.с.2-20).
Ухвалою судді Малиновського районного суду м. Одеси від 14 грудня 2017 року відкрито провадження у справі (т.2 а.с.16).
Відповідач державний реєстратор Ромодан І.А. позов не визнав (т.2 а.с.22, 24-26).
Відповідач ОСББ Прохоровський квадрат позов не визнав (т.2 а.с.29-38).
Рішенням Малиновського районного суду м. Одеси від 25 лютого 2019 року в задоволенні позову відмовлено (т.5 а.с.29-36).
Висновок суду мотивовано тим, що при створенні ОСББ Прохоровський квадрат норми діючого законодавства були дотримані, права позивача на добровільне волевиявлення та вираження своєї позиції щодо створення ОСББ, рівно як і права інших власників квартир та нежитлових приміщень, які фактично не приймали участі у голосуванні, не порушені. Відсутність доказу про повідомлення ОСОБА_1 як одного з власників квартир та нежитлових приміщень в житлових будинках по АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3 про дату, час проведення установчих зборів по створенню об`єднання співвласників багатоквартирного будинку для його обслуговування при наявності кворуму і волевиявлення інших власників квартир та нежитлових приміщень для визнання зборів правомочними (більше 50% власників були присутніми на зборах і засвідчили прийняті рішення своїми підписами) не може слугувати підставою для визнання недійсним рішення установчих зборів від 31 травня 2016 року та скасування державної реєстрації ОСББ Прохоровський квадрат , враховуючи, що позивач брала участь в установчих зборах та голосувала щодо кожного із питань порядку денного, про що свідчить її особистий підпис в Протоколі установчих зборів №1 від 31 травня 2016 року. Співвласники багатоквартирних будинків не мали можливості оформити у власність чи постійне користування земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирні будинки та їх прибудинкові території до створення ОСББ. Реєстрація ОСББ Прохоровський квадрат була здійснена 16 червня 2016 року у відповідності до вимог Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань .
Ухвалою Одеського апеляційного суду від 19 квітня 2019 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення суду.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду першої інстанції скасувати повністю і ухвалити нове рішення про задоволення позову (т.5 а.с.40-45).
За змістом вимог апеляційної скарги незаконність і необґрунтованість рішення з підстав недоведеності обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважав встановленими, неправильного застосування норм матеріального права, порушення норм процесуального права полягає в тому, що суд не звернув увагу на те, що відповідно до встановленого Законом порядку ініціативні групи у складі не менш ніж трьох власників квартир або нежитлових приміщень, створені не були, а ті ініціативні групи, що були створені, враховуючи порушення вимог Закону не могли вчиняти тих дій, які ними були вчинені, а таким чином порядок створення об`єднання не було дотримано взагалі, що не може свідчити про законність створення ОСББ Прохоровський квадрат . Не створення ініціативної групи (чи ініціативних груп) щодо створення об`єднання співвласників багатоквартирних будинків співвласниками трьох багатоквартирних будинків, розташованих за адресом: АДРЕСА_1; АДРЕСА_2; АДРЕСА_3 , обумовлює грубе порушення законодавства щодо створення об`єднання співвласників багатоквартирних будинків, у тому числі статтю 6 Закону, з огляду на що, рішення установчих зборів, оформлені протоколом установчих зборів, підлягають визнанню недійсними, а реєстрація ОСББ Прохоровський квадрат у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підлягає скасуванню. Неповідомлення у тому числі позивача про проведення установчих зборів зі створення ОСББ обумовлює порушення його прав на взяття участі у таких зборах та бути обраною. Відповідач ОСББ Прохоровський квадрат речове право на земельну ділянку, що знаходиться за адресом: АДРЕСА_1; АДРЕСА_2; АДРЕСА_3 , не зареєстрував, що свідчить про відсутність спільної прибудинкової території багатоквартирних будинків, які об`єднує ОСББ, в порушення частини 3 статті 4 Закону, відтак, відповідач не спростував доводи щодо неправомірності створення ОСББ, яке об`єднує співвласників трьох багатоквартирних будинків, за відсутності спільної прибудинкової території. Установчі збори ОСББ Прохоровський квадрат скликано та проведено з порушеннями вимог закону, у зв`язку з чим прийняті на них рішення, що стали підставою для внесення реєстраційного запису про державну реєстрацію ОСББ, підлягають визнанню недійсними з моменту їх прийняття, відповідно до статей 215, 216 ЦК України. При цьому правовим наслідком визнання недійсним прийнятих на установчих зборах юридичної особи рішень є скасування її державної реєстрації, оскільки у даному випадку порушення порядку скликання та проведення установчих зборів ОСББ є саме тією підставою, що передбачена законом для скасування державної реєстрації.
В апеляційній скарзі не зазначено нові обставини, що підлягають встановленню, докази, які підлягають дослідженню чи оцінці.
У відзиві на апеляційну скаргу ОСББ Прохоровський квадрат заперечення щодо змісту і вимог апеляційної скарги обґрунтовує тим, що відповідно до вимог частини 3 статті 6 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку було створено ініціативні групи в багатоквартирних будинках за адресом: за адресом: АДРЕСА_1; АДРЕСА_2; АДРЕСА_3 , до складу яких ввійшла мінімальна необхідна кількість власників квартир або нежитлових приміщень (не менше трьох). Жодний нормативно-правовий акт, який регулює питання створення ОСББ, не містить зазначення необхідності створення лише однієї ініціативної групи при створенні одного ОСББ, тому для зручності проведення інформаційно-роз`яснювальної роботи серед співвласників було створено окремі ініціативні групи щодо кожного багатоквартирного будинку, які мали на меті створення ОСББ для забезпечення захисту прав співвласників та дотримання обов`язків, належного управління, використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати платежів. Про проведення установчих зборів власники квартир та нежитлових приміщень особисто повідомлялися членами ініціативної групи, які здійснювали по квартирний обхід співвласників будинків, та шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом), шляхом розміщення відповідних оголошень на вхідних дверях, в під`їздах будинків та на загальній дошці оголошень. Голосування проведено за кожним багатоквартирним будинком окремо, результати голосування визначено для кожного багатоквартирного будинку окремо. Рішення прийняте шляхом поіменного голосування та оформлене особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ( за чи проти ) відповідно до частини 12 статті 6 Закону. Результати голосування посвідчені особистими підписами співвласників і ніким із учасників установчих зборів не оскаржуються. Позивач особисто приймала участь в установчих зборах та голосувала щодо кожного із питань порядку денного, що підтверджено її особистим підписом в Протоколі установчих зборів та показаннями свідків. При створенні ОСББ не були порушені норми діючого законодавства України, не були порушені права позивача на добровільне волевиявлення та вираження своєї позиції з приводу створення ОСББ (т.5 а.с.64-67).
Переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку власники квартир та нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, об`єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнання, інженерною інфраструктурою, можуть створити одне об`єднання.
Згідно положень статті 6 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об`єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку. Для створення об`єднання скликаються установчі збори. Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень. Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного. Час і місце проведення обираються зручними для більшості можливих учасників зборів. Установчі збори веде голова, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників. Кожен співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник на установчих зборах має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників. Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів за або проти , встановленої частиною дев`ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів з не набрано, рішення вважається не прийнятим. Письмове опитування під час установчих зборів об`єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку . Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ( за чи проти ). Установчі збори приймають рішення про створення об`єднання і затверджують його статут. Державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться в порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об`єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.
Учасниками справи в порядку доведення обставин, на які посилалися як на підставу своїх вимог та заперечень, надано докази, що містять наступні дані.
Відповідно до вимог частини 3 статті 6 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку було створено ініціативні групи в багатоквартирних будинках за адресом: АДРЕСА_1; АДРЕСА_2; АДРЕСА_3 , до складу яких ввійшла мінімальна необхідна кількість власників квартир або нежитлових приміщень (не менше трьох). В матеріалах справи наявні докази того, хто і на яких підставах ввійшов до ініціативних груп, створених по кожному з будинків.
Створення окремих ініціативних груп щодо кожного багатоквартирного будинку, які мали на меті створення ОСББ, було ініційовано задля зручності проведення інформаційно-роз`яснювальної роботи серед співвласників. Діюче законодавство не містить заборон щодо такого підходу в організації створення ОСББ, відтак, якщо в кінцевому результаті співвласники будинків більшістю голосів все ж створили об`єднання, то ставити питання про визнання недійсним рішень установчих зборів з тих підстав, що замість фактично існуючих трьох ініціативних груп по кожному з будинків, які до того ж переслідували одну мету і діяли узгоджено між собою на досягнення єдиного результату, а саме створення ОСББ співвласників трьох будинків, не є правильним та таким, що відповідає принципу розумності.
Чинним законодавством не передбачений спеціальний порядок посвідчення довіреностей на право участі та голосування на загальних (установчих) зборах ОСББ, а також не містить жодних обмежень щодо участі представника співвласника багатоквартирного будинку (власників квартир) в ініціативній групі при створенні ОСББ.
Установчі збори ОСББ Прохоровський квадрат відбулися 31 травня 2016 року. Про проведення вказаних установчих зборів власники квартир та нежитлових приміщень особисто повідомлялися членами ініціативної групи, які здійснювали по квартирний обхід співвласників будинків АДРЕСА_1, АДРЕСА_2, АДРЕСА_3 та шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). Про проведення установчих зборів власники квартир та нежитлових приміщень вказаних будинків повідомлялися також шляхом розміщення відповідних оголошень на вхідних дверях, в під`їздах будинків та на загальній дошці оголошень.
В матеріалах справи наявні копії відомостей з підписами повідомлених осіб про скликання і проведення установчих зборів від 31 травня 2016 року, дані обставини підтверджені допитаними в суді першої інстанції свідками.
Відповідно до протоколу №1 від 31 травня 2016 року на установчих зборах були присутні більше 50% власників квартир та житлових приміщень, що підтверджує правомочність зборів. Голосування було проведено за кожним багатоквартирним будинком окремо, також по кожному багатоквартирному будинку були окремо визначені результати голосування. Рішення прийняте шляхом поіменного голосування та оформлене особистим підписом кожного, хто голосував, із зазначенням результату голосування ( за чи проти ), результати голосування посвідчені особистими підписами співвласників і ніким із учасників установчих зборів не оспорювались.
В матеріалах справи наявні відомості з підписами повідомлених осіб про скликання і проведення установчих зборів, які відбулися 31 травня 2016 року в 19:30 годин та протоколом установчих зборів №1 від 31 травня 2016 року, який містить дані поіменного голосування учасників установчих зборів по кожному питанню порядку денного.
Та обставина, що ОСОБА_1 не було вручено особисто повідомлення про проведення установчих зборів, не є підставою для визнання недійсним рішень зборів, так як інформація про збори була доступна в інший спосіб інформування, який поряд з надісланням поштових відправлень (рекомендованим листом) було використано для оповіщення мешканців будинків. Крім того, ОСОБА_1 не заперечує, що попри не вручення їй особистого повідомлення про проведення зборів, вона була присутня на зборах та голосувала щодо кожного з питань порядку денного, що також підтверджено її особистим підписом в протоколу установчих зборів.
Щодо оформлення у власність або постійне користування земельної ділянки, на якій розміщені будинки, власники квартир та нежитлових приміщень яких об`єдналися в ОСББ, то відповідачем надано вичерпне обґрунтування позиції, яка судом приймається.
Аналіз наявних в справі доказів, якими учасники справи обґрунтовували свої вимоги та заперечення, приводить до висновку, що при створенні ОСББ не було допущено суттєвих порушень, які б стали підставою для задоволення позову.
Суд першої інстанції встановив обставини, що мають значення для справи, визначився зі спірними правовідносинами та нормами матеріального права, що такі регулюють, та дійшов обґрунтованого висновку про відмову в позові.
Підстави для скасування рішення суду відсутні.
Керуючись ст.ст.367, 368, п.1 ч.1 ст.374, ст.ст.375, 381, 382, 383, 384, 390 ЦПК України, суд -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Малиновського районного суду м. Одеси від 25 лютого 2019 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Прохоровський квадрат , державного реєстратора комунального підприємства Центр державної реєстрації Хлібодарської селищної ради Родоман Ірини Анатоліївни про визнання недійсним рішень установчих зборів власників квартир багатоквартирного будинку, скасування державної реєстрації - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Головуючий Л.М.Вадовська
Судді Л.Г.Ващенко
Є.С.Сєвєрова
Суд | Одеський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.02.2020 |
Оприлюднено | 26.03.2020 |
Номер документу | 88424947 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Одеський апеляційний суд
Вадовська Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні