Рішення
від 24.03.2020 по справі 401/372/20
СВІТЛОВОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 401/372/20; 2/401/385/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"24" березня 2020 р. Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді: Гармаш Т.І., при секретарі: Липко О.А. розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Світловодську цивільну справу за позовом - ОСОБА_1 до Григорівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області , про визнання на земельну частку (пай) в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Григорівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області про визнання права власності на земельну частку (пай) у розмірі 5,72 умовних кадастрових гектарів колишнього Колективного сільськогосподарського підприємства "Промінь" Григорівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області після смерті його батька - ОСОБА_2 .В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 . З 15 жовтня 1986 року по 21 березня 1994 року до виходу на пенсію за віком батько позивача працював охоронником та був членом колгоспу імені Куйбишева Григорівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області. На початку липня 2019 року позивачу стало відомо, що пенсіонери, які пішли на пенсію з господарства, являються членами колгоспу, а тому під час проведення розпаювання землі між членами підприємства "Промінь" Григорівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, також мали право на земельну частку (пай), серед яких був і його батько.Проте в отриманні свідоцтва на про право на спадщину нотаріусом було відмовлено, в зв`язку в відсутністю правовстановлюючого документу.

В судове засідання позивач та його представник не з`явились, від позивача надійшла до суду заяву в якій просить справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача - сільський голова Григорівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, в судове засідання не з`явився, про дату і час слухання справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву в якій просить справу розглядати без його участі. Не заперечує проти задоволення позовних вимог.

Враховуючи викладене та дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з таких підстав.

Судом досліджено: копія свідоцтва про народження позивача ОСОБА_1 , відповідно до якого ОСОБА_2 є його батьком (а.с. 8), копію свідоцтва про смерть, з якого вбачається що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.9), копію трудової книжки ОСОБА_2 (а. с. 13), листи в.о. начальника відділу у Світловодському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (а. с. 24), про розмір земельної ділянки, та про те що розмір земельної частки (паю) із земель КСП "Промінь" Григорівської сільської ради становить 5,72 га в умовах кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі.( а.с. 24).

З листа першого заступника голови РДА вбачається, що 06 лютого 1993 року на підставі протоколу №1 засідання загальних зборів членів колгоспу імені Куйбишева Григорівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області було реформовано в колективне сільськогосподарське "Промінь" Григорівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області (а.с.15).

13 червня 1995 року рішенням Григорівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області № 14, Колективному сільськогосподарському підприємству "Промінь", Григорівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області було передано у колективну власність 4404,08 га землі, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. 25 грудня 1995 року Головою Григорівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області Епік Ф. на підставі вищевказаного рішення, КСП "Промінь" Григорівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області було видано Державний акт на право колективної власності на землю серії КР-007 з додатком №1 незаповненим списком громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства. Державний акт на право колективної власності на землю, виданий КСП "Промінь" Григорівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області не містить списків осіб, які мають право на земельну частку (пай), що вбачається з копії державного акту на право колективної власності на землю (а. с. 18-23).

27 серпня 2019 року нотаріусом було винесено постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за вихідним №534/02-31 мотивуючи тим, що позивач не надав правовстановлюючих документів на ім`я спадкодавця, що посвідчують право власності на земельну частку (пай). (а.с.12).

Відповідно до листа Світловодського районного Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградської області від 08 січня 2020 року сертифікат на право на земельну частку (пай) із земель КСП "Промінь" Григорівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області на ім`я ОСОБА_2 не видавався, про що свідчить відсутність запису про реєстрацію такого сертифікату у Книзі реєстрації сертифікатів. (а.с.16).

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно - правовими актами.

Згідно з п. 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.

Відповідно до з ч.1 ст.1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05 червня 2003 року № 899-IV, право на земельну частку (пай) мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку. Частиною 3 ст.1 цього ж Закону передбачено, що право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власником земельної частки (пай), документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) є, зокрема, рішення суду про визначення права на земельну частку (пай).

Відповідно до роз`яснень у пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду україни від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

За нормою ст.152 Земельного кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки поміж іншого здійснюється шляхом визнання прав.

Враховуючи викладене та те що, спадкодавець ОСОБА_2 на час проведення розпаювання землі був членом КСП "Промінь", а тому мав право на земельну частку (пай), але не був включений до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай), та не отримав сертифікат на право на земельну частку (пай), як і земельний пай у натурі, при цьому не втратив право на таку земельну частку.

На даний момент позивач є спадкоємцем першої черги свого батька - ОСОБА_2 .

Відповідно до статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися в наслідок його смерті.

Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справі про спадкування" роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

В п. 11 Постанови від 30 травня 2008 року N 7 "Про судову практику у справах про спадкування", Пленум Верховного Суду України висловив наступну правову позицію, при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Згідно п. 16, 17 Перехідних положень Земельного кодексу України, зі змінами станом на 01.07.2014 року, сертифікат на право на земельну частку (пай) є виданим державою документом, що підтверджує наявність у особи права на земельну частку (пай). Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними прав вимоги на відведення земельної частки (пай) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Сертифікати на право на земельну частку (пай), є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Маючи земельну частку (пай), її власник може вимагати виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) з видачею державного акту на право власності на землю (свідоцтва про право власності на земельну ділянку). Для виділення земельної частки (паю) в натурі потрібно, щоб її власник виявив таке бажання шляхом подання до відповідної ради заяви про виділення земельної частки (паю) у натурі.

Отже, за наявності сертифіката на право на земельну частку, спадкоємець успадковує право на цю земельну частку, що є передумовою для оформлення ними в подальшому права власності на цю земельну ділянку і отримання відповідних документів про право власності.

16.05.2013 року ВССУ в Інформаційному листі № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" у п.3.5. було висловлено правову позицію з вирішення аналогічного питання, відповідно до якого, спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Оскільки у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено, суд вважає, що належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

За таких підстав, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Вимоги щодо стягнення судових витрат позивачами не пред`являлись.

На підставі викладеного та ст. ст. 1216,1217, 1218,1223 ЦК України, ст. 152 Земельного Кодексу України, п. 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , ч. 1 ст. 1, ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , ст.ст. 76-81,89,95,141, 200, 259,263-265,268,354 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , право на земельну частку (пай) у розмірі 5,72 умовних кадастрових гектарів колишнього Колективного сільськогосподарського підприємства "Промінь" Григорівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області після смерті мого батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду Кіровоградської області протягом 30 днів з дня його проголошення через Світловодський міськрайонний суд у порядку, передбаченому ст. 355 і п.15.5 ч.1 Перехідних положень ЦПК України.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Григорівська сільська рада Світловодського району Кіровоградської області: місцезнаходження: вул. Центральна, 36, с. Григорівка, Світловодського району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 04364319.

Суддя Світловодського

міськрайонного суду : Т.І.Гармаш

СудСвітловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення24.03.2020
Оприлюднено27.03.2020
Номер документу88440552
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —401/372/20

Рішення від 24.03.2020

Цивільне

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Гармаш Т. І.

Ухвала від 26.02.2020

Цивільне

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Гармаш Т. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні