Рішення
від 26.03.2020 по справі 585/553/20
РОМЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 585/553/20

Номер провадження 2-о/585/66/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2020 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області у складі

головуючого судді - Євтюшенкової В.І.

з участю секретаря судового засідання - Ковган О.В.,

справа № 585/553/20, провадження № 2-о/585/66/20,

заявник: ОСОБА_1 ,

заінтересовані особи: Гришинська сільська рада Роменського району Сумської області, приватний нотаріус Роменського районного нотаріального округу Білашенко Людмила Володимирівна ,

розглянув в порядку окремого провадження заяву про встановлення факту родинних відносин,

Представник заявника: ОСОБА_2 , яка діє на підставі договору про надання правової допомоги від 28.02.2020, свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії СМ №000401 та ордеру про надання правничої правової допомоги серії ВМ №1004059 від 28.02.2020,

Представник заінтересованої особи Гришинської сільської ради Роменського району в особі сільського голови Хачко В.

в с т а н о в и в:

Стислий виклад позицій учасників справи:

04 березня 2020 року ОСОБА_2 від імені ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою в порядку окремого провадження, в якій просила встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є онуком ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . В обґрунтування заяви посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла бабуся заявника ОСОБА_3 , спадкоємцем якої є заявник ОСОБА_1 , який своєчасно прийняв спадщину, оскільки протягом шести місяців з дня смерті спадкодавці розпорядився речами померлої. Заявник отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом, але для звільнення від оподаткування податком з доходів фізичних осіб (як особи першого ступеня споріднення - онука) заявнику необхідно довести родинні відносини між ним та померлою бабусею. Так, відповідно до свідоцтва про народження заявника, виданого повторно Роменським МРВ ДРАЦС ГТУЮ у Сумській області 28.08.2018 його батьком зазначено ОСОБА_4 . Архівним витягом Державного архіву Сумської області від 24.02.2020 року №0-9 підтверджується, що матір`ю батька заявника (бабусею) є ОСОБА_5 (так у документі). Але дідусь заявника рано помер, бабуся переїхала до с. Гришине, де вдруге вийшла заміж за ОСОБА_6 орієнтовно у 1938-1942 роках, але відомості про цей шлюб в Державному архіві Сумської області не збереглися. Натомість родинні відносини між заявником та спадкодавицею підтверджуються збігом її імені та по батькові, вказаних у витязі про народження його батька, наявністю заповіту ОСОБА_3 , складеного на ім`я заявника, дана обставина не заперечується і Гришинською сільською радою.

У судовому засіданні представник заявника заяву підтримала у повному обсязі, посилаючись на викладені у ній обставини.

Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.

05 березня 2020 року постановлено ухвалу про прийняття заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, призначено розгляд справи на 09 год. 40 хв. 26.03.2020. Копію ухвали про відкриття провадження та призначення справи до судового розгляду надіслано учасникам справи.

Представник заінтересованої особи Гришинської сільської ради у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності, заяву просив задовольнити (а.с.29).

Заінтересована особа приватний нотаріус Білашенко Л.В. до суду не з`явилась, про день і час розгляду справи повідомлена належним чином. Від неї до суду надійшла заява, в якій просила справу слухати без її участі, відносно заяви поклалася на розсуд суду (а.с.30.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Заявник ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Гришине Роменського району, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 (а.с.4-5).

З копії повторно виданого свідоцтва про народження ОСОБА_1 , серії НОМЕР_2 від 28.08.2018 вбачається, що його батьки: ОСОБА_4 , ОСОБА_7 (а.с.13).

Згідно даних з архівного витягу запису акта про народження ІНФОРМАЦІЯ_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 народився ОСОБА_4 , відомості пройого батьків: про батька - ОСОБА_8 (укр.)., про матір - ОСОБА_5 (укр.) (а.с.11).

У книгах реєстрації актів громадянського стану про шлюб по с. Гришине Роменського району за 1938-1941 роки відомостей про шлюб ОСОБА_9 та ОСОБА_10 немає (а.с.12).

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 10.06.1994 ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.10).

ІНФОРМАЦІЯ_7 померла ОСОБА_3 , місце смерті с. Гришине Роменського району, що вбачається з свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 (а.с.9).

ОСОБА_3 до дня смерті постійно проживала в АДРЕСА_1 . Спадкоємцем на майно ОСОБА_3 являється ОСОБА_1 , який вчасно вступив в управління та володіння спадковим майно, розпорядився речами померлої на протязі 6 місяців з дня смерті спадкодавці, ІНФОРМАЦІЯ_8 . Інших спадкоємців, в тому числі неповнолітніх, немає. Заповіт від імені ОСОБА_3 посвідчений у виконкомі Гришинської сільської ради 1.02.1996 за реєстровим №3 не змінювався і не відмінявся (а.с.16).

З витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі , індексний номер 54186572 від 22.11.2018 вбачається, що після смерті ОСОБА_3 заведено спадкову справу 63366297 (а.с.14).

Згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 19.02.2019 ОСОБА_1 отримав спадщину після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , яку складається з земельної ділянки, площею 3,7305 га, кадастровий номер 5924184700:01:003:0336 (а.с.15).

Свідок ОСОБА_11 суду пояснив, що заявника знає, добре знав і його батька. У заявника була ще бабуся, ОСОБА_10 , яка потім вийшла заміж і змінила прізвище на ОСОБА_12 .

З проаналізованих обставин, судом встановлено, що їм відповідають правовідносини щодо встановлення факту родинних відносин.

При розгляді даної заяви судом застосовані норми права:

Відповідно до ст.4 ЦПК України та ст. 20 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду з метою захисту своїх цивільних прав, свобод чи інтересів у разі їх порушення, невизнання або оспорювання.

На підставі ч. 1 ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних або юридичних осіб в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч.2 ст.19 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.

Частиною 7 ст.19 ЦПК України визначено, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно ч.1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ч.2 ст. 293 ЦПК України у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом IV ЦПК України.

Згідно ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Частиною 2 ст. 315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення, що респондується з відповідною позицією Верховного Суду України, викладеною у п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , де вказано, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення, а встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Статтею 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.

Стаття 89 ЦПК України встановлює, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1); жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч.2); суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ч.3).

У ч. 7 ст. 294 ЦПК України оговорено, що при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Мотиви суду

З досліджених вище письмових матеріалів справи вбачається, що відсутність документів, що підтверджують родинні відносини між заявником та ОСОБА_3 , заважає заявнику реалізувати свій законний інтерес, спрямований на звільнення від оподаткування після оформлення спадщини, що залишилась після смерті його бабусі, що являється підставою для задоволення даної заяви.

Крім того, на підставі досліджених документів, проаналізувавши докази в їх сукупності, заслухавши пояснення свідка ОСОБА_11 , суд вважає встановленою обставину родинного зв`язку між заявником та ОСОБА_3 , що також є підставою для задоволення заявлених вимог про встановлення факту родинних відносин.

Встановлення даного факту створює заявнику умови для звільнення від оподаткування податком з доходів фізичних осіб при оформлення спадкових прав після смерті його бабусі.

Відповідно до ч.1 ст.259 ЦПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду.

У ч. 7 ст. 294 ЦПК України оговорено, що при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Судом також застосовані інші норми процесуального права, а саме: ст.ст. 5,12,13, 19, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 280-284 ЦПК України.

Суд вирішив:

Заяву ОСОБА_1 , представник заявника ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Гришинська сільська рада Роменського району Сумської області, приватний нотаріус Роменського районного нотаріального округу Білашенко Людмила Володимирівна про встановлення факту родинних відносин, задовольнити у повному обсязі.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є онуком ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Судові витрати залишити за заявником.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Роменський міськрайонний суд.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканець АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Представник заявника: ОСОБА_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 .

Заінтересована особа: Гришинська сільська рада Роменського району Сумської області, місцезнаходження: вул. Миру, 35, с. Гаврилівка Роменський район, 42052, Код ЄДРПОУ 04388886.

Заінтересована особа: приватний нотаріус Роменського районного нотаріального округу Білашенко Людмила Володимирівна, місцезнаходження: вул. Коржівська, 100/39, м. Ромни Сумська область, 42000 .

Повний текст рішення суду складено 27 березня 2020 року.

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. І. Євтюшенкова

СудРоменський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення26.03.2020
Оприлюднено30.03.2020
Номер документу88463030
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —585/553/20

Рішення від 26.03.2020

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євтюшенкова В. І.

Рішення від 26.03.2020

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євтюшенкова В. І.

Ухвала від 05.03.2020

Цивільне

Роменський міськрайонний суд Сумської області

Євтюшенкова В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні