Справа № 548/123/20
Провадження № 2/548/212/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10.03.2020 року Хорольський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Старокожка В.П.,
за участю секретаря - Комаренко В.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Хорол Полтавської області цивільну справу про позбавлення батьківських прав за позовом Хорольської районної державної адміністрації в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей Хорольської районної державної адміністрації, орган опіки та піклування виконавчого комітету Штомпелівської сільської ради про позбавлення батьківських прав,
В С Т А Н О В И В:
Позиція позивача та заперечення відповідача, процесуальні дії, вчинені по справі.
Хорольська районна державна адміністрація Полтавської області звернулася до суду з позовом в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідач ОСОБА_2 систематично ухилялися від виконання батьківських обов`язків, не забезпечує свою неповнолітню дитину достатнім рівнем життя, не бере участі в її вихованні. Згідно висновку Комісії з питань захисту прав дитини Хорольської РДА, висновку виконавчого комітету Штомпелівської сільської ради Хорольського району Полтавської області Ткаленка О.В. доцільно позбавити батьківських прав відносно своєї неповнолітньої дочки ОСОБА_1 . Виходячи з того, що поведінка відповідача по відношенні до всіх своєї неповнолітньої дитини, яка виражається в невиконанні своїх батьківських обов`язків, порушує права дитини, позивач просить суд позбавити відповідача батьківських прав відносно його неповнолітньої дитини.
В судове засідання представники позивача та третіх осіб не з`явилися, подали суду заяви про розгляд справи у їх відсутність, позов просили задовольнити з підстав, зазначених у ньому.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, подав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність, проти задоволення позову не заперечував.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого судового провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно положень ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд, за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі, суд вважає, що за результатами підготовчого судового провадження має бути ухвалене рішення, яким вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Фактичні обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що відповідач по справі є батьком неповнолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .
З матеріалів справи вбачається, що відповідач неналежно виконує батьківські обов`язки, неповнолітня ОСОБА_1 проживає разом з бабою ОСОБА_3 та перебуває на утриманні останньої.
Питання неналежного виховання відповідачем дитини розглядалась на Комісії з питань захисту прав дитини Хорольської РДА, внаслідок чого вирішено за доцільне позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно неповнолітньої дочки ОСОБА_1 .
Згідно висновку виконавчого комітету Штомпелівської сільської ради від 11.09.2019 року відповідач підлягає позбавленню батьківських прав у зв`язку з тим що він ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по відношенню до неповнолітньої дочки, матеріально не підтримує.
Норми права, застосовані судом.
Статтею 150 СК України передбачено обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, а саме: батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; батьки зобов`язані поважати дитину; передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї; забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини; забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Відповідно до ст. 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Відмова батьків від дитини є не право згідною, суперечить моральним засадам суспільства. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини. Відповідно до ч. 2 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав з підстав, встановлених пунктами 2, 4 і 5 частини першої цієї статті, лише у разі досягнення ними повноліття.
Відповідно до ст. 8 Закону України Про охорону дитинства (зі змінами), кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
За нормою ст. 11 цього Закону, сім'я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього.
Батьки зобов`язані піклуватись про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Також батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя (ст.150 СК України).
Статтею 164 Сімейного кодексу України встановлено, що батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо буде встановлено, що вони ухиляються від своїх обов`язків по вихованню дітей.
Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 27.02.1991 року, яка набула чинності в Україні 27.09.1991 року в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини .
Суд звертає увагу, що право батьків і дітей бути поряд один з одним становить основоположну складову сімейного життя і що заходи національних органів, спрямовані перешкодити цьому, є втручанням у права, гарантовані статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) (пункт 47 рішення Європейського Суду з прав людини (далі Європейський Суд) у справі Савіни проти України , пункт 49 рішення у справі Хант проти України ).
В даній конкретній ситуації існують виключні обставини, за яких відповідач може бути позбавлений батьківських прав, що не суперечить статті 9 Конвенції про права дитини, статті 8 Конвенції (п. 59 рішення Європейського Суду у справі Ньяоре проти Франції ), і, в такому випадку, Судом на перше місце ставляться якнайкращі інтереси дитини оцінка яких включала в себе оцінку і знаходження балансу між усіма елементами, необхідними для прийняття рішення в даному випадку стосовно даної особи (п. 47 Зауважень загального порядку Комітету ООН з прав дитини № 14 (2013) про право дитини на приділення першочергової уваги якнайкращому забезпеченню його інтересів (п. 1 статті 3)).
Відповідно до ч. 2 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.
Частиною 3 ст. 166 СК України встановлено, що при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
Згідно ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Пунктами 1-3 ч. 1 ст. 182 СК України передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина.
Згідно з ч. 2 ст. 182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Мотивована оцінка аргументів сторін.
Суд вважає, що в матеріалах справі достатньо доказів того, що відповідач ОСОБА_2 неналежно виконує батьківські обов`язки відносно своєї дитини, не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування, що погано впливає на її фізичний розвиток як складову виховання, не спілкується з дитиною.
При таких обставинах справи, коли судом встановлено, що відповідач ухиляється від своїх батьківських обов`язків по вихованню його неповнолітньої дитини, у суду є всі передбачені законом підстави для позбавлення його батьківських прав.
Зважаючи на викладене вище, та те, що позивач звільнений від сплати судового збору, суд вважає за необхідне стягнути із відповідача в рівних частинах в дохід держави судовий збір в сумі по 2 102 грн 00 коп.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 88, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Хорольської районної державної адміністрації в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1
(код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 )
до ОСОБА_2 ,
( ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_2 , паспорт серія НОМЕР_3 )
треті особи: Служба у справах дітей Хорольської районної державної адміністрації,
(код ЄДРПОУ: 34170800, адреса: м. Хорол, вул. 1 Травня, буд. 4, Полтавська область)
орган опіки та піклування виконавчого комітету Штомпелівської сільської ради Хорольського району Полтавської області
(код ЄДРПОУ: 22535606, адреса: с. Штомпелівка, вул. Центральна, буд. 42, Хорольського району Полтавської області)
про позбавлення батьківських прав
задовольнити повністю .
Позбавити ОСОБА_2 батьківських прав щодо його неповнолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Хорольський районний суд Полтавської області протягом 10 днів з дня проголошення рішення суду.
Головуючий
Суд | Хорольський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 10.03.2020 |
Оприлюднено | 30.03.2020 |
Номер документу | 88466114 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хорольський районний суд Полтавської області
Старокожко В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні