Справа № 570/5193/19
Номер провадження 2/570/388/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 березня 2020 року Рівненський районний суд Рівненської області у складі:
судді Гнатущенко Ю.В.
з участю секретаря судових засідань Іллюк С.Р.
позивачки ОСОБА_1 ,
представника позивачки адвоката Юхимчука І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шубківської сільської ради Рівненського району про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини , -
в с т а н о в и в :
В обгрунтування позовних вимог позивач ОСОБА_1 зазначає, що є спадкоємцем майна за заповітом після смерті баби - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Однак, про існування такого заповіту позивач не знала, про це стало відомо після смерті ОСОБА_2 . Із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 ніхто не звертався. Позивачем пропущено визначений законом строк для прийняття спадщини, у зв`язку з чим, нотаріусом було відмовлено у заведенні спадкової справи та рекомендовано звернутися до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою суду від 15.11.2019 р. та від 18.12.2019 р. позовну заяву залишено без руху.
03 січня 2020 року відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче судове засідання.
13 лютого 2020 року ухвалою суду було витребувано від приватного нотаріуса Рівненського районного нотаріального округу Рівненської області Олинець В.П., інформацію зі Спадкового реєстру про заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
04 березня 2020 року ухвалою суду закрито підготовче провадження в справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали, просять суд їх задоволити.
Від відповідача до суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника сільської ради у відповідності до норм чинного законодавства.
Вислухавши позивачку та її представника, показання свідка, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку про доцільність задоволення позовних вимог.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла баба позивача - ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (серія НОМЕР_1 ).
За життя ОСОБА_2 вчинила заповіт 26.07.2011 року , згідно якого належний їй житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 , заповідає своїй онуці ОСОБА_1 , яка проживає у АДРЕСА_2 .
11.09.2011 року ОСОБА_1 уклала шлюб, після чого змінила прізвище на " ОСОБА_1 ", що підтверджується копією свідоцтва про шлюб (серія НОМЕР_2 ).
Постановою приватного нотаріуса Рівненського районного нотаріального округу Олинець В.П. від 10.12.2019 року відмовлено ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії - заведенні спадкової справи після смерті її баби ОСОБА_2 .
Житловий будинок з надвірною будівлею, що знаходиться в АДРЕСА_1 , згідно договору купівлі-продажу від 23.08.2005 року належить на праві власності ОСОБА_2 .
Про існування заповіту позивачеві не було відомо, його знайшли випадково серед додкументів у будинку спадкодавиці вже після смерті останньої.
Згідно повідомлення приватного нотаріуса Олинець В.П. №11/01-16 від 13.02.2020 р., спадкова справа щодо майна ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ним не відкривалася. Згідно витягу зі Спадкового реєстру інформація про заведення спадкової справи відсутня.
В суді свідок ОСОБА_5 пояснила суду, що позивачка близько року доглядала бабу, яка дітей не мала, її чоловіка ніхто не бачив. Вона брала відпустку, щоб допомогти позивачці у догляді за бабою, яку треба було піднімати, оскільки позивачці було фізично важко самостійно це робити.
Згідно ч.ч.1,2 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заяву про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Пленум Верховного Суду України у п.24 своєї постанови від 30.05.2008 р. № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" роз`яснив, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України.
Суд, відповідно до п.24 вказаної постанови, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до листа № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 р. Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
В судовому засіданні встановлено, що позивач після смерті баби не знала про існування заповіту. Звернувшись до нотаріальної контори з метою отримання роз`яснень щодо порядку оформлення спадщини, позивач дізналася про пропуск нею встановленого строку для прийняття спадщини.
За таких обставин, суд вважає можливим надати позивачу додатковий строк на прийняття спадщини тривалістю в три місяці, так як є підстави вважати, що вона пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин.
Керуючись ст. ст. 12, 89, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до Шубківської сільської ради Рівненського району про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задоволити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - три місяці з часу набрання законної сили рішенням суду для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду через Рівненський районний суд Рівненської області протягом 30 днів з дня проголошення, або безпосередньо до Рівненського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Шубківська сільська рада Рівненського району Рівненської області, вул.Незалежності, 1а, с.Шубків, 35325 , код ЄДРПОУ 04387326.
Повне судове рішення складено 17.03.2020 р.
Суддя Гнатущенко Ю.В.
Суд | Рівненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 10.03.2020 |
Оприлюднено | 31.03.2020 |
Номер документу | 88474553 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рівненський районний суд Рівненської області
Гнатущенко Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні