Справа № 579/2007/19
2/579/139/20
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
30 березня 2020 року Кролевецький районний суд Сумської області
в складі головуючого судді - Моргуна О.В.,
за участі секретаря - Сергієнко Ж.М.,
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в місті Кролевець справу за позовом ОСОБА_1 до Добротівської сільської ради Кролевецького району Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
в с т а н о в и в:
позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Добротове Кролевецького району Сумської області померла його мати ОСОБА_2 , яка на день смерті була зареєстрована та проживала одна в с.Добротове Кролевецького району Сумської області. На випадок своєї смерті вона залишила заповіт, за яким все належне їй майно в рівних долях заповіла йому, ОСОБА_1 , та дочці ОСОБА_3 .
У травні 2019 року до нього звернулись представники агрофірми ТОВ «Десна» , яка орендує сільськогосподарські землі на території Добротівської сільської ради, з питань укладення договору оренди землі на земельні ділянки. Йому повідомили, що на території Добротівської сільської ради знаходиться земельна ділянка, яка належить ОСОБА_2 .
З метою отримання свідоцтва про право на спадщину на землю, що належала померлій, він звернувся до приватного нотаріуса Часової Г.М., де йому було роз`яснено, що ним пропущено визначений законом строк для прийнятта спадщини та рекомендовано звернутись до суду для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позивач зазначає, що пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, оскільки після смерті матері ОСОБА_2 документи - заповіт та державний акт на землю знаходились у його сестри ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Горлівка Донецької області. Лише після звернення до нього представників ТОВ «Десна» йому стало відомо, що до складу спадщини ОСОБА_2 входить земельна ділянка на території Добротівської сільської ради.
Враховуючи викладене, позивач просить визначити йому додатковий строк тривалістю два місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Добротове Кролевецького району Сумської області
Позивач в підготовче засідання не з`явився, в позовній заяві міститься клопотання про розгляд справи без його участі (а.с.4).
Відповідач Добротівська сільська рада Кролевецького району Сумської області в підготовче засідання свого представника не направила, надавши заяву про проведення судового засідання за відсутності представника сільради, проти позову не заперечує (а.с. 22).
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе відповідно до ст.ст. 200, 211, 223, 247 ЦПК України розглядати справу у підготовчому засіданні за відсутності учасників справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до ч.ч. 3,4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому ст.ст. 206, 207 цього Кодексу.
Згідно з ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Перевіряючи наявність підстав для задоволення позову, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
По справі встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Добротове Кролевецького району Сумської області померла ОСОБА_2 , про що зроблено відповідний актовий запис №06, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с. 8).
Як вбачається з довідки виконавчого комітету Добротівської сільської ради Кролевецького району Сумської області від 09.09.2019 року №476 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 була зареєстрована та постійно проживала одна в с.Добротове Кролевецького району Сумської області (а.с. 9).
На випадок своєї смерті ОСОБА_2 залишила заповіт, за яким все належне їй майно в рівних долях заповіла ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . Заповіт було посвідчено секретарем виконавчого комітету Добротівської сільської ради Кролевецького району Сумської області 24.09.2002 року та зареєстровано в реєстрі за №151, заповіт не змінювався та не відмінявся, що підтверджується копією вказаного заповіту та довідкою виконавчого комітету Добротівської сільської ради Кролевецького району Сумської області від 09.09.2019 року №476 (а.с.9, 10).
Позивач ОСОБА_1 є сином померлої ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.11).
Після смерті ОСОБА_2 спадкова справа не заводилась, що підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 25.10.2019 року (а.с. 14).
ОСОБА_3 , будучи спадоємицею за заповітом після смерті ОСОБА_2 , спадщину не прийняла, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Горлівка Донецької області, актовий запис №541, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с. 12).
За змістом позову до складу спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , входить земельна ділянка на території Добротівської сільської ради Кролевецького району Сумської області.
Про наявність у померлої ОСОБА_2 земельної ділянки на території Добротівської сільської ради позивачу стало відомо у травні 2019 року від представників ТОВ «Десна» , яке орендує земельні ділянки на території Добротівської сільської ради, що підтверджується листом ТОВ «Десна» , адресованим на ім`я ОСОБА_1 (а.с.13).
З питань можливості оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_2 позивач звернувся до приватного нотаріуса Кролевецького районного нотаріального округу Сумської області Часової Г.М., де отримав письмові роз`яснення від 25.10.2019 року, що спадщина після смерті ОСОБА_2 ним не прийнята та йому було рекомендовано звернутись до суду для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.15).
Позивач, за змістом позову, своєчасно не подав нотаріусу заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , оскільки заповіт та державний акт на право власності на землю зберігались у ОСОБА_3 . Про наявність у померлої земельної ділянки дізнався у травні 2019 року.
Інші спадкоємці, які прийняли спадщину і могли б надати згоду на подання позивачем заяви про прийняття спадщини, відсутні. Визначення додаткового строку ОСОБА_1 необхідно для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до абз. 6 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги відсутність спору щодо спадкування майна померлої ОСОБА_2 , а також наявність заповіту, суд прийшов до висновку, що строк для прийняття спадщини пропущений з поважних причин, оскільки строк для подання заяви про прийняття спадщини закінчився 13 вересня 2004 року, позивач дізнався про наявність спадщини у виді земельної ділянки на території Добротівської сільської ради у травні 2019 року, отримавши листа від ТОВ «Десна» (а.с.13), а тому є всі законні підстави для ухвалення в підготовчому засіданні рішення про задоволення позову та у відповідності з вимогами ч.3 ст.1272 ЦК України визначення додаткового строку терміном два місяці для подання позивачем заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Добротове Кролевецького району Сумської області.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України, керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 19, 76-82, 200, 206, 211, 223, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 352, 354, 355 ЦПК України,-
в и р і ш и в:
позовну заяву ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , до Добротівської сільської ради Кролевецького району Сумської області, місцезнаходження: поштовий індекс 41344, Сумська область, Кролевецький район, с.Добротове, вул.Українська, 1, код ЄДРПОУ 04389514, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - два місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Добротове Кролевецького району Сумської області.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Кролевецький районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.273 ЦПК України.
Суддя О. В. Моргун
Суд | Кролевецький районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 30.03.2020 |
Оприлюднено | 31.03.2020 |
Номер документу | 88482597 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кролевецький районний суд Сумської області
Моргун О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні